Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Akrilik Mastik

Akrilik mastik boyanabilir bir malzeme olduğu için iç ve dış dekorasyon için ideal bir malzemedir. Bu ürün, su bazlı akrilik reçinelerden üretilmektedir ve sağladığı en büyük fayda yüksek düzeyde sızdırmazlıktır. 

Akrilik Mastik Nedir?

Akrilik mastik nedir sorusu sıkça merak edilmektedir. Akrilik mastik silikon akrilik polimerlere dayanır ve dekoratörler, ressamlar dahil olmak üzere diğer birçok isim tarafından tanınır. Geleneksel olarak ekonomik bir dolgu ve sızdırmazlık maddesi olarak dahili olarak kullanılırlar, ancak bazıları harici olarak da kullanılabilir. 

Akrilik mastik tekzen gibi marketlerde bulunabilir. Akrilik mastik renkleri ilgi çekici olabilmektedir. Akrilik mastik kahverengi seçeneğine doğrudan ulaşabilir ya da dolgunun üzerini kendiniz renklendirebilirsiniz. Akrilik mastik şantiye alanlarında kullanılmaktadır. Akrilik mastik şantiye malzemeleri satan yerlerde kolaylıkla bulunabilir.

Akrilik Mastik Kullanımında Amaç Nedir?

Akrilik mastik bir boşluktan gelebilecek toz ve böceklerden çeşitli yüzeylere koruma sağlar ve ana özelliği boyadıktan sonra bile esnek kalmasıdır. Bu inşaat alanında derz dolgusu için gerekli kılar, çünkü kürlendiğinde kalite açısından kauçuk gibi olur ve bina derzlerinin bir noktada hareket etme kabiliyetine sahip olması gerekir. 

Ayrıca üzeri boyanabilir bir malzeme olması da akrilik dolgu macunu iç ve dış dekorasyon için ideal kılar. Ekstra esneklik için, her zaman silikon ile karıştırabilirsiniz, bu, diğer tipteki sızdırmazlık malzemeleri ile olması muhtemel değildir. Akrilik ile silikonun karışımı kuruma süresini kısaltacaktır ancak genel olarak bu, tam olarak bölgenin hava koşullarına (nem sıcaklığı) bağlı olan bir şeydir. İnşaat malzemeleri satan yerlerden akrilik mastik kolaylıkla temin edilebilir.

Akrilik Mastik Kullanım Alanları Nelerdir?

Akrilik mastik kullanım alanları açısından önerilmeyen yerler  de vardır. Akrilik mastik su geçirir mi sorusuna cevap olarak üreticiler, direkt olarak suyla temas eden yerlerde kullanımını önermemektedir. Ürün kuruyarak sertleşir ve doğaya bir zararı bulunmaz. Akrilik mastik ile çeşitli yüzey boşluklarından ve haşerelerden gelen toza karşı koruma sağlanır. Genel olarak inşaatta, her türlü çatlak ve boşlukların kapatılmasında, prefabrik yapı elemanları arasındaki genleşme derzlerinde ve ahşap, PVC, demir ve alüminyum doğrama montajında, doğramaların sıvanmasında, derzlerin sızdırmazlığında güvenle kullanılabilir. 

Akrilik mastik fiyat çeşitli yapı malzemesi marketlerinde çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca neme ve düşük veya yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğu için hem iç hem de dış mekanlarda farklı malzemelere uygulanabilir. Bu tür malzemeler ahşap, beton, plastik, tuğla, cam veya metal olabilir. Daha açık bir ifadeyle akrilik mastik kullanılabileceği bazı alan örnekleri şunlardır: kapı çerçeveleri, pencereler, bina derzleri ve sıhhi tesisat üzerleridir. Ek olarak, akrilik dolgu macunu, scotia derzlerinin sızdırmazlığı için de kullanılabilir.

Silikon Mastik Nedir?

Akrilik mastik silikon dolgu macunlarına göre daha az bilinir. Silikon mastikler, silikon polimerlere dayanır ve hem ev hem de endüstriyel uygulamalar için uygun sert bir esnek kauçuk oluşturmak üzere kürlenir. Üç ana tip silikon dolgu macunu vardır. Koku, alkol kürü ve oksim kürü gibi sirke tarafından tanınan asetik asit kürü olan asetoksi kürü, her ikisi de nötr kürleşir. Akrilik mastik ile karşılandığında, daha çok alanda kullanıldığı görülür.

Asetoksi kürleme en çok iç uygulamalarda kullanılırken, nötr kürlenen silikonlar üstün yapışma ve hava koşullarına dayanıklılık özelliklerinden dolayı harici olarak kullanılır. Ayrıca asetik aside duyarlı yüzeylerde nötr kürleşen silikonlar kullanılmaktadır. Şantiye malzemeleri toptan alım gücü ile silikon dolgu ürünlerinin makul fiyatlara düştüğü bilinmektedir.

Silikon Mastik Nerelerde Kullanılır?

Pencerelerde, seralarda, yüzme havuzlarında, arabalarda ve teknelerde özellikle derz sızdırmazlığını sağlamak için kullanılır. Astar öncelikle zemine uygulamadan önce kullanılır. Plastik yüzeylerde daha iyi ve daha güçlü bir yapışma için zımparalama yapılabilir. Hırdavat malzemeleri toptan ulaşım ile silikon ürünler çok daha uyguna gelebilmektedir.

Silikon Mastik ve Akrilik Mastik Karşılaştırması

Akrilik mastik silikon farkı karşılaştırmasını ele alalım. Akrilik dolgunun silikon dolgudaki bir avantajı boyanabilirliktir, çoğu akrilik sızdırmazlık malzemesi çoğu boya ile boyanabilir, silikon dolgular için durum böyle değildir. Silikon mastikler, akrilik mastik ürünlere göre daha esnektir ve daha uzun ömürlüdür. 

Kokusuz olduğu ve kolayca boyanabildiği için, akrilik dolgu en çok merdivenler, süpürgelikler ve döşeme tahtaları gibi ev derzlerini kapatmak için kullanılır. Cam, metal ve seramik gibi birçok malzeme ile uyumlu olması, mutfaklarda, banyolarda ve duşlarda kullanım için mükemmel olmasını sağlar ve bir akrilik mastik ile projenizi sadece bir saat içinde tamamlayabilirsiniz. Bir hırdavat dükkanı ihtiyacınız olan dolgu maddesi üzerine sizi yönlendirebilir.

Doğru Macun Seçimi

Dolgu macunu kürlendiğinde, akrilik bir dolgunun hava koşullarına ve hava koşullarına dayanıklılık özellikleri silikon dolgununkine yaklaşmaz. Genel olarak, bir uygulama harici ise ve boyanabilir bir sızdırmazlık maddesi gerekiyorsa, akrilik bir sızdırmazlık maddesi kullanmak yerine her zaman silikon mastik kullanmak mantıklı olabilir. Akrilik mastik uygulamak için bir mastik tabancası satın almanız gerekir.

Farklı Akrilik Mastik Türleri

Yapı malzemesi satan marketlere giderseniz, birçok farklı akrilik dolgu macunu ile stoklanmış rafları bulabilirsiniz. Nalbur gibi yerlerde de çeşitli türleri bulunabilir. Bazılarına akrilik lateks kalafat, diğerleri akrilik lateks dolgu macunu denir. Biraz daha yakından baktığınızda, bazılarının polimer ve bazılarının kauçuk içerdiğini, kapı çerçevesi mastik gibi kullanım yerine göre çeşitlendiğini ve buna göre silikon içerdiğini göreceksiniz. 

Bu ve diğer yüksek kaliteli silikonlu akrilik sızdırmazlık ürünleri, daha üstün bir sızdırmazlık oluşturmak için ekstra dayanıklılık ve yapışkan özellikler sunar. Akrilik dolgu macunu için alışveriş yaparken, raflara göz atarken üreticinin talimatlarını ve mevcut tüm ürün bilgilerini okumak için zaman ayırın. Bu, seçtiğiniz akrilik mastik özelliklerinin üstlenmeyi planladığınız iş için en iyi eşleşme olmasını sağlayacaktır.

Akrilik Mastik Uygulama Öncesi Aşamaları

En iyi sızdırmazlığı garanti etmek için, çalıştığınız alan ve yüzeylerin temiz olduğundan ve toz veya kalıntı gibi yabancı nesnelerden arınmış olduğundan emin olun. Çalıştığınız iç mekanın olabildiğince iyi havalandırıldığından emin olun ve akrilik mastik uygularken eldiven kullanın.

Akrilik sızdırmazlık maddelerinin çoğu, başlığı ve iç contayı çıkardıktan sonra ana boruya taktığınız bir aplikatör nozulu ile birlikte gelir. Uygulamak istediğiniz boncuk boyutunu belirleyin ve bu ölçüme uyacak şekilde nozulun üst kısmını kesin. Akrilik mastik ürününüzü bir kalafat tabancasına yükleyin ve birlikte çalıştığınız bağlantı veya boşluğa tutarlı bir boncuk uygulamak için tetiği hafifçe sıkın.

Akrilik Mastik Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Boncuk kurumadan önce, bir düzleştirme aleti kullanarak onu düzleştirin ve mümkün olan en iyi sızdırmazlığı oluşturmak için onu bağlantı veya boşluğa zorlayın. Bu aynı zamanda, boncuğu düzleştirirken aşamalı olarak sıyrılabilen fazla sızdırmazlık maddesini de çıkaracaktır.

Boncuk pürüzsüz hale geldikten ve derz veya boşlukta yerine oturduğunda, akrilik dolgu ürününüzdeki talimatlara göre kurumaya bırakın. Akrilik mastik uygulaması bu şekilde yapılır. Akrilik mastik, akrilik reçinelerden yapılmış sentetik, su bazlı bir bileşendir ve sadece inşaat sektöründe değil, özellikle inşaat sektöründe çatlak ve boşlukları doldurmak, birleştirmek ve doldurmak için kullanılır. Bir nalbur toptan satım yapıyorsa, bu şekilde anlaşıp silikon dolgu ürünlerini almak mantıklı bir hareket olacaktır. En uygun nalbur İstanbul şehrinde olma ihtimali yüksektir.