Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Akvaryum Silikonu

Akvaryum silikonu akvaryumunuz için en iyi, en güvenli ve en güçlü silikon türüdür. Silikon dolgu, bir akvaryumun en önemli parçalarından biridir. Eğer elinizde yoksa, inşaat malzemeleri satışı yapan bir dükkandan alabilirsiniz.

Sonuçta, akvaryumunuzu bir arada tutan şey silikondur. Onsuz, akvaryumunuz beş parça camdır. Bu yüzden akvaryum silikonu akvaryum için fazlasıyla önemlidir.

Günümüzde bulunması çok kolaydır. Nalbur diye bilinen dükkanlarda satışı mevcuttur.

Akvaryum İçin En Uygun Silikon

Pek çok akvaryum sahibi, akvaryum silikonu ürününün ne kadar yararlı olduğunun yalnızca tankları sızmaya başladığında farkına varır. Sorun, silikonla hemen çözülebilir. Herhangi bir küçük sızıntıyı düzeltmek için küçük bir parça bile yeterlidir.

Akvaryum sahipleri tanklarının camına kayaları, bitkileri veya diğer süslemeleri yapıştırmak istediklerinde de silikon kullanırlar. Silikon, kuruduğunda saydam olduğundan diğer yapıştırıcılardan daha az fark edilir. Akvaryum silikonu beyaz ve saydam renktedir.

Akvaryum silikonu siyah camdan akvaryuma sahip olan kişiler için siyah olarak da üretilir fakat boya ve kimyasallara dikkat edilmesi gerekir.

Silikon oldukça kullanışlı bir malzemedir. Acil bir durumlar için her zaman elinizde en az bir tüp bulundurmanız önerilir. Özellikle akvaryum sahibiyseniz. 

Ancak bir silikon tüpü almadan önce bilmeniz gereken bir şey vardır. 

İnşaat için kullanılan silikonlar sizin için uygun olmayabilir. Akvaryumunuzda yanlış tipte silikon kullanmak balıklarınızı öldürebilir!

Evet. Tüm silikonlar akvaryum kullanımı için güvenli değildir.

Ama stres yapmayın! Akvaryumunuz için ideal akvaryum silikonu seçmekle ilgili bilmeniz gereken her şeyi burada bahsedeceğiz, bunlara akvaryumunuz için en iyisi de dahil!

Bu yüzden, akvaryum silikonu hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

 • Akvaryumunuzda kullanmak için doğru yapıştırıcı silikon mu?
 • Akvaryum kullanımı için hangi silikonlar güvenlidir?
 • Uyarı, silikon için fazla ödeme yapmayın!
 • Cam akvaryumları inşa etmek veya yeniden yapıştırmak için en iyi silikonlar
 • Toplu yapıştırma için en iyi genel amaçlı silikon
 • Hassas yapıştırma için en iyi silikon türü
 • Akvaryum silikonu kaç saatte kurur?

 

Akvaryumum İçin Doğru Yapıştırıcı Silikon Mudur?

Bir şeyi diğerine yapıştırmaya gelince, çok çeşitli yapıştırıcıların mevcut olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Süper yapıştırıcı, çimento ve epoksi, bunlardan sadece birkaçıdır.

Ama hiçbiri akvaryum silikonu dolguyla denk değildir. Silikonun akvaryumlar için uygun bir yapıştırıcı olmasını sağlayan birçok faydası vardır. Güvenli, esnektir ve yeniden uygulanmasına gerek kalmadan yıllarca dayanıklıdır.

Ancak silikonu özellikle yararlı kılan şey, cama yapışabilen birkaç yapıştırıcıdan biri olmasıdır. Akvaryumların ana malzemesi olmasından dolayı bu yapıştırıcı akvaryumlar için en idealidir.

Ancak ıslak bir ortamda çalıştığımız için dikkate almanız gereken önemli bir faktör vardır. Süper yapıştırıcının aksine akvaryum silikonu anında yapışmaz. Bunun yerine, uygulandığında yavaşça kurur. Bu işleme kürleme adı verilir ve genellikle tamamen kuruması ve yapışması yaklaşık yedi gün sürer.

Silikonunuzun hala sertleşip iyileşmediğini anlayabilmeniz oldukça kolaydır, çünkü dokunulduğunda ıslak hissettirecek ve genellikle tuz veya sirke cipsi gibi kokacaktır.

Ne yazık ki silikon su altında uygulandığında kurumaz. Kurumasını sağlayan etken havadır. Daha da önemlisi: Silikon tamamen kürleşene kadar akvaryum için güvenli sayılmaz.

 Bazı durumlarda, akvaryumunuz zaten kurulmuşsa, bu durum bir sorun teşkil edebilir.

Tankınıza silikon uygulamak için akvaryumunuzu boşaltmanız gerekir. Tankınızın içinde halihazırda balıklar varsa işiniz biraz daha zordur. Tankınızdaki silikonun kurumasını beklerken balığınızı barındıracak başka bir yer bulmalısınız.

Cam için uzun ömürlü bir yapıştırıcıya ihtiyacınız varsa, silikon gerçekten en iyi çözümdür. Sertleştikten sonra yıllarca, sorunsuzca kalır. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli konu şantiye silikonu ile bu silikon aynı değilidir.

Silikonun Artıları

 • Bir cam akvaryumu kapatmak için en uygun seçim
 • Su geçirmez
 • Kürlendikten sonra kimyasalları serbest bırakmaz
 • Camı yapıştırır
 • Nalbur toptan olarak alınırsa uygun fiyatlı olabilir.
 • Temiz kurur
 • Kürleştikten sonra esnekliğini korur
 • Baskı altında tutar
 • Dayanıklı bağlar oluşturur
 • Birden fazla renkte mevcuttur

Silikonun Eksileri

 • Genellikle akrilik boya için uygun değildir
 • Akvaryum silikonu kuruma süresi yaklaşık 7 gündür.
 • Tamamen kuruyana kadar akvaryum için güvenli değildir
 • Islandığında kürleşmez
 • Boyanamaz

Akvaryumlarda Kullanmak İçin Hangi Silikonlar Güvenlidir?

Silikonların çoğunun balıklarınız için tehlikeli olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

İhtiyacınız olan şey %100 silikondur. Bu, herhangi bir katkı maddesi içermeyen saf silikon olmalıdır. Bu şekilde olmayan silikonlar akvaryum silikonu sista değildir.

Saf silikon olmalıdır diyorum çünkü, bazı markaların silikonlarında %100 silikon var ancak mantar öldürücüler gibi başka kimyasallar da içerebiliyor. 

%100 silikon olduğunu iddia eden ünlü markaların, küçük yazılarla katkı maddeleri içerdiklerini yazdıklarını da gördüm.

Bu yüzden dikkatli bir seçim yaparken yapı malzemeleri satan bir işletmeye danışarak bu ürünü alabilirsiniz.

Eğer silikon tüpünüzün üzerinde aşağıdaki ibarelerden birini görürseniz, bu silikon balıklarınız için zararlı olabilir dolayısıyla akvaryum silikonu olarak kullanılmamalıdır. Oldukça dikkatli olunmalıdır.

Küf Dayanıklı, Küf İçermez, Bakteri Koruması veya Anti-Mikrobiyal

Bu iddialarda bulunan silikonlar, yalnızca yararlı bakterilerinizi değil, balıklarınızı da öldürebilecek mantar öldürücüler içerir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şüphe duyduğunuz ürünü satın almayın. 

Ayrıca, su geçirmez silikon reklamı yapan markalara da kapılmayın. Etikette belirtilmese bile tüm silikonlar zaten %100 su geçirmezdir. Su geçirmez değilse, silikon da değildir.

Akvaryum silikonu seçerken bunlara dikkat etmeniz balıklarınız için önemlidir.

Uyarı, silikon için fazla ödeme yapmayın. Yıllar boyunca düzinelerce farklı silikon kullandık ve bu süreçlerin sonunda öğrendiğimiz şeylerden birisi;

Akvaryum silikonu fiyat ve kalite eşit değildir. Bir akvaryum inşa etmiyorsanız, en iyi ve en güvenilir akvaryum silikonu ürününe ihtiyacınız olmadıkça, pahalı silikon için fazladan ödeme yapmanın bir anlamı da yoktur. 

Şantiye malzemeleri toptan alındığında biraz daha avantajlı bir fiyata gelebilir. Bu yüzden hırdavat malzemeleri toptan satan bir toptancıya giderseniz daha uygun fiyatlarla bu ürünlere ulaşabilirsiniz.

En İyi Silikonlar

Eski bir cam akvaryumu yeniden birleştirmek ve yenilemek için ne kadar silikon gerektiğini görmek sizi şaşırtabilir. Çok fazla silikon kullanmanız gerektiğinde, silikon tüpler satın almak en uygun maliyetli yoludur. Nalbur İstanbul içerisinde kolaylıkla bulunabileceği için ihtiyaç anında da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tüpten düzgün bir şekilde silikon uygulamak için bir kalafat tabancasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tabancaya şantiye malzemeleri satan dükkanlardan ulaşabilirsiniz.

Bu tabancalar silikonu damlatmadan doğru şekilde uygulamayı kolaylaştırır. Bir kez sıktığınızda çıkan silikonun geri dönüşü yoktur.

Bunu akılda tutarak, en iyi performans gösteren silikonları dikkatlice hırdavat mağazalarında araştırmalısınız. Seçim yaparken anlattığımız noktalara özellikle dikkat etmelisiniz. 

Akvaryum Silikonu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bir akvaryum inşa ediyorsanız veya yeniden birleştiriyorsanız, en güçlü, en dayanıklı ve en güvenilir akvaryum silikonu kullanmak isteyeceksinizdir. Sonuçta, akvaryumunuzun derzlerini yapıştırmak için kullanılan silikon başarısız olursa, onlarca hatta yüzlerce litre su evinizi sular altında bırakacak, balıklarınızı öldürüp size temizlemek için büyük bir pislik bırakacaktır.

 Profesyonel bir akvaryum üreticisine danışarak bu iş için en iyi silikon markasını öğrenebilirsiniz. Akvaryum silikonu özellikleri konusunda en sağlıklı bilgiye bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Akvaryum silikonu nasıl sökülür diye düşünenler için akvaryum silikonu sökmek zahmetli bir iştir ancak bir maket bıçağı yardımıyla camı çizmemeye dikkat ederek başarılıyla uygulanabilir. Kalan kalıntıları temizlemek için aseton veya tiner kullanabilirsiniz.

Siz de akvaryum silikonu ve diğer ürünlerimizi sitemiz üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.