Genel, Nalburiye

Çelik Dübel

çelik dübel

Çelik dübel makine, inşaat ve mobilya yapımındaki bileşenleri hizalamak veya birleştirmek için kullanılan yapı malzemesidir.

İnşaat yapımında, dübeller çoğunlukla yatay eklem hareketini kısıtlamadan levhalar arasında mekanik bir bağlantı sağlamak için kullanılan yuvarlak bir çelik çubuk anlamına gelir. Yük fiilen üzerine gelmeden önce, bırakma levhasının yükün bir kısmını üstlenmesine izin vererek yük transfer verimliliğini artırırlar.

Ayrıca, çatlaklar boyunca kesilmiş yuvalara çelik dübel çubukları sokarak otoyol kaplamasındaki çatlakları güçlendirmek için de kullanılır. Çelik dübel bir inşaat malzemesi olmasıyla dikkat çeker.

Çelik Dübel Ne Zaman Kullanılır?

Dübel çubukları, yükü kolonlardan temele aktarmak için betonarme temellerde sağlanmıştır. Tek başına beton mesnet yükü kolondan temele aktarmak için yeterli olmadığında gereklidir. Genellikle, dört dübel çubuğu sütunlarda kullanılır. Gelişim uzunlukları, sıkıştırmadaki çubukların gelişme uzunluğuna eşit veya daha büyük olmalıdır. Ayrıca kullanılan çubuğun çapı da önemlidir. Kolon ayakları için gerekli dübel alanı sağlanmalıdır. Yapı malzemesi alımında buna dikkat edilmelidir.

Çelik dübel betonarme bir tabana, üstündeki başka bir duvar veya beton yapıyı bağlamak için monte edilir. Beton temeli, beton blok gövde duvarı ve beton döşemeli bir ev için, dübeller beton blok hücrelerin içine girecek, ardından yapısal güç için her şeyi birbirine bağlamak üzere levhanın kendisine doğru eğilecektir.

İnşaat malzemeleri kategorisinde yer alan bu ürün profesyonel kullanım için idealdir. Bu nedenle şantiye yöneticileri bu ürünlerin satın alımında toptan seçeneğini değerlendirmektedir.

Bazı tasarımlar çelik kolonların üzerine monte edilebilmesi için kaideler gerektirir. Bu nedenle dübeller beton kaideleri temele bağlar. Diğer binalarda temellerin üstünde eğimli kirişler vardır ve burada dübeller, eğimli kirişleri temellere bağlar. Dübeller, güçlü bir yapı oluşturmak için iki veya daha fazla beton bileşeni birbirine bağlamak için kurulur. Bu nedenle, ister blok duvarlar, beton kolonlar, gövde duvarları, ister ayaklarda beton duvarlar veya başka herhangi bir yapı olsun, dübellerin kullanım amacı hep aynıdır.

Şantiye kurulum malzemelerinin önemli bir parçası olan çelik dübel başarılı bir bağlantı malzemesidir. Yapı malzemesi olarak önemli bir yere sahiptir.

Çelik Dübel Çeşitleri

Çelik dübel modelleri kullanım amacına uygun olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bu çelik dübel çeşitleri farklı ebatlarda alıcıların ilgisine sunulmaktadır. Özellikle şantiye sahalarında ihtiyaç duyulan bu ürünler her ihtiyaca uygun olarak üretilmektedir.

Dübeller, iki parça ahşabı, kelepçelerden gelen basınç altında bir yapıştırıcıyla birbirine bağlayarak çalışır. Delikler iki ayrı tahta parçasına delinir, dübel her iki tahta parçasından geçerek bunları birbirine bağlar. Şantiye kurulum alanlarında bağlantı elemanı olarak kullanılan bu dübellerin hizalanması ve kuruması zaman alır. Dübeller, uygulamalarında çok zaman alıcı olabilir ancak daha özel kabul edilirler.

Çelik dübel, vidadan daha sağlamdır. Dübel yapımında kullanılan kelepçe ve kuru yöntem, malzemenin yapımında bir sonraki adım atılmadan önce bağlantının yeterince ayarlanmasını sağlar. Dübeller ayrıca sunta ve kontrplak gibi modern kompozit malzemelerde üstün tutma gücüne sahiptir. Bu malzemelerde vidalar kolaylıkla sıyrılırken, dübeller tutkal ile sabitlenmesine izin verildiğinde dübeller sıyrılmayacaktır.

Dübel iki veya daha fazla öğeyi birbirine birleştirmek için kullanılan endüstriyel bağlantı elemanlarıdır. Ahşap, metal ve plastik dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılmış kısa, silindirik çubuklardır. Saplama pimleri, mekanik özelliklerini değiştirmek için konik, oluklu, oluklu veya başka şekilde değiştirilebilir.

Çelik dübel bir bağlantı elemanıdır. Cıvatalı bağlantılar, kolon ve kiriş bağlantılarında olduğu gibi, iki elemanın birbirine sıkıca tutturulması gerektiğinde, özellikle kesme ve bükülmeye karşı direnç sağlamak için kullanılır. Dişli metal cıvatalar her zaman somunlarla birlikte kullanılır. İnşaat alanları bu kullanımın en canlı örneğini sergiler.

Metrik çakmalı dübel, metrik saç gömlekli dübel, metrik çekmeli s tipi çelik dübel, metrik civatalı borulu dübel, metrik klipsli dübel, metrik ağır yük dübeli, metrik civatalı borulu uzun dübel ve metrik kancalı dübel olmak üzere pek çok çelik dübel seçeneği bulunmaktadır. Şantiye malzemeleri toptan alımlarla birçok ürüne aynı anda sahip olabilirsiniz.

Dübel, yatay eklem hareketini kısıtlamadan levhalar arasında mekanik bir bağlantı sağlayan kısa çelik çubuklara verilen addır. Yük fiilen üzerine gelmeden önce, bırakma levhasının yükün bir kısmını üstlenmesine izin vererek yük transfer verimliliğini arttırırlar. Bu, yaklaşma ve ayrılma plakalarında eklem sapmasını ve gerilimi azaltır.

Çelik Dübel Kullanımı

Saplama çubukları tipik olarak 32 ila 38 mm (1.25 ila 1.5 inç) çapında, 460 mm (18 inç) uzunluğunda ve 305 mm (12 inç) aralıklıdır. Belirli yerler ve numaralar duruma göre değişir, ancak tipik bir düzenleme biçimi genel olarak aynıdır.

Korozyonu önlemek için, dübel çubuklar paslanmaz çelik veya epoksi ile kaplanmıştır. Dübel çubukları genellikle orta levha derinlikte yerleştirilir. Böylece, dübeller yükün aktarılmasına yardımcı olur. Ancak bitişik plakaların birbirinden bağımsız olarak genişlemesine ve daralmasına izin verir.

Dübeller, derzli düz beton kaplamaların enine derzlerinde bulunur ve tek tek döşemeler arasında yük aktarımı sağlamak, faylanmayı azaltmak ve performansı artırmak için kullanılır. Dübeller ve betonun kendisi, derzlerin yakınında en yüksek gerilim altındadır. Bu nedenle, kaplama tasarımı açısından, derzler tüm yapının en zayıf noktalarıdır. Çelik dübel montajı ise oldukça kolaydır. Bu nedenle bu zayıf noktalar dübel kullanımıyla güçlendirilir.

Bu ürün boru tesisatlarında, havalandırma tesisatlarında, ızgaralar, kablo tavaları, asma tavanlarda kullanımla öne çıkmaktadır. Bu parça, yüzeyle aynı düzlemde olan ankraj yapı parçasının birden çok defa sökülüp sabitlenmesine yaramaktadır. Kabartmalı ağız dübel de kovanının kaymasını önleyerek sorunsuz bir çakma montajı hedefler. Metrik içten dişli, amaçlanan kullanıma uyması için standart vidalar veya rotlar kullanılabilir anlamına gelir.

Çelik Dübel Şapkası

Hırdavat malzemeleri arasında çelik dübel şapkası da dübel yerleştirme esnasında kullanılan yardımcı bir üründür. Bu ürün şantiye sahalarında kullanılan bir inşaat malzemesi olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu ürün izolasyon malzemelerinin montajında geniş yüzey sağlaması hedefiyle tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra dübele monte edilerek kullanılmaktadır.

Hırdavat malzemeleri toptan alımlarla işleri kolaylaştırmaktadır. Siz de hırdavat çözümlerimize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çelik Dübel Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Çelik dübel fiyatları seçilen ürünün adedine ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu ürün toplu olarak alınmaktadır. Özellikle inşaat projelerinde ve şantiye kurulum alanlarında yoğun bir kullanımı bulunmaktadır. Bu yoğun kullanım sebebiyle toplu alım her zaman avantajlıdır.

Aynı zamanda inşaat malzemeleri alımında toplu alım önemlidir. Bu bir projenin daha az maliyetle elde edilmesinin önünü açar. İnşaat sektörü tamamen toplu alım üzerine kuruludur. Çelik dübel fiyat ortalamasına bakıldığında toplu alım avantajları kendisini bariz olarak belli etmektedir.

Söz konusu çelik dübel modelleri de toplu alıma uygun bir ürün olmasıyla dikkat çekmektedir. Hırdavat malzemeleri satan herhangi bir nalbur ya da diğer adıyla yapı marketlerden temin edilebilir ürünlerdir.

Nalbur İstanbul gibi büyük şehirlerin yanı sıra tüm Türkiye için sevk edilebilir ürünleri bünyesinde barındırır. Hatta nalbur toptan seçeneği sayesinde fiyatlarda da alıcıların bütçesini zorlamamaktadır.

Çakma dübel modelleri de öne çıkan ürünler arasında yer almaktadır. Bu çelik dübel bir malzemeyi, aparatı, makineyi, profili, dolabı, çelik konstrüksiyonu ya da panoyu bir yere sabitleme amacıyla kullanılmaktadır. Çelik dübel modelleri mukavemetlerine ve kullanım amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedirler. Beton zeminlere montajı yapılan bu ürün emniyetli bir tutunma sağlayarak konik parça ile homojen bir sabitleme sunar.

Bu çelik dübelin kullanımı ise oldukça kolaydır. Dübel ilk etapta deliğe çakılır. Ardından cıvata ile çevrilir. Bu sayede kovanın delik içerisinde bulunan çepere tutunmasını sağlar. Çelik dübel ölçüleri kullanılacak alana göre değişkenlik göstermektedir. Nalbur malzemesi olarak öne çıkan bu ürünün birçok seçeneğine ulaşılabilmektedir.

Siz de çelik dübel ve diğer şantiye kurulum malzemelerimizi sitemiz üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz ürüne anında sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın