Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Çiroz (Kalıp Kilidi) Çeşitleri

Çiroz betonarme yapıların temelini oluşturan kalıpların tutulmasını sağlayan bir kalıp bağlama malzemesidir. Çiroz, kapalı bir takviye çubuğu döngüsünü ifade eder.
Çiroz, inşaat ve şantiye sahalarında beton döküm işlemlerinden önce demir çubukları kilitlemede ve sabitlemede kullanılan bir malzemedir. Çirozun ana amacı, donatı çubuklarını bir arada tutmaktır.

Bir kolonda kullanıldıklarında, burkulmayı önlemek için ana takviye çubuklarına yanal destek sağlarlar. Öte yandan, kirişlerdeki üzengi demirleri kesme kuvvetine dayanmak için kullanılır ve genellikle kesme veya enine donatı olarak adlandırılır. Aynı zamanda bu ürüne üzengi demiri de denebilmektedir. Dairesel, U, çapraz veya çokgen gibi yük taşıyıcı elemana bağlı olarak çeşitli şekil ve tasarımlarda gelir. İnşaat sektöründe dikdörtgen veya kare şekilli olanlar sıklıkla kullanılmaktadır.

Çiroz ve Kalıp İlişkisi

Kalıp, içine beton veya benzeri malzemelerin döküldüğü geçici veya kalıcı kalıplardır. Beton yapı bağlamında, duvar iskeletini kalıplar destekler. Genellikle beton olan döküm malzemesinin istenen yapısal şekli elde etmek için içine döküldüğü kasadır.

İnşaat sektöründe kalıp, kereste, çelik, alüminyum, plastik gibi farklı malzeme türlerini kullanarak farklı şekil ve boyutlarda beton eleman dökmek için bir kalıba benzer. Kepenk, kalıp işi için kullanılan eşanlamlı bir terimdir. Kalıp çalışması, döküm işlemi sırasında ve bundan sonra beton sertleşene ve tasarım gücünün bir yüzdesini kazanana kadar ölü yükü ve üzerine gelen hareketli yükü taşıyacak yeterli dayanıma sahip olmalıdır.

İnşaat sektörü, modern teknolojinin başlamasıyla hızla gelişti. Günümüzde, büyük yapıların planları ve tasarımları, inşaatın hızını, etkinliğini ve güvenliğini artıran ve bunun yanında maliyetleri önemli ölçüde düşüren bir bilgisayar kullanılarak oluşturulmaktadır.

Dahası, bugünlerde kullanılan inşaat malzemeleri, kısa bir süre önce bile kullanılanlardan çok daha sağlam ve uzun ömürlü olup, daha güvenli ve daha pratik yapılar inşa etmemize yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra farklı iskele türlerine uyacak farklı kalıp türleri mevcuttur. Ancak, herhangi bir projede kullanılması gereken en uygun kalıp tipi, birçok faktöre bağlı olur. Fakat bu çiroz malzemeleri genel olarak her kalıp türüne uygun olmalarıyla dikkat çekerler.

Çiroz Neden Kullanılmalıdır?

Çiroz genel anlamıyla kalıp bağlama malzemesidir. İnşaat malzemeleri her ne amaçla kullanıldığı fark etmeksizin dayanıklı olmalıdır. Kalıplar da buna göre hazırlanmalıdır. Su geçirmez karaktere sahip olmak pratikte iyidir, böylece betondaki suyu emmez. Tüm kalıp, şekilde herhangi bir deformasyon olmaması ve orijinal şeklini koruması için sağlam bir şekilde inşa edilmeli ve desteklenmelidir.

Eğilme ve büzülme minimum olmalıdır. Derzler, çimento şerbetinin sızmasını en aza indirecek kadar sıkı olmalıdır. Kalıp, farklı segmentlerle inşa edilmelidir. Böylece kalıbı sökerken betona zarar vermemelidir. Kalıbın malzemesi ucuz, kolay bulunabilir ve yeniden kullanıma uygun olmalıdır.

Kalıp, istenilen çizgiye doğru ayarlanmalı ve seviyeler düz yüzeye sahip olmalıdır. Mümkün olduğu kadar hafif olmalıdır. Böylece aktarılması ve dikilmesi kolaydır. Kalıbın malzemesi, elemanlara maruz kaldığında bükülmemeli veya bozulmamalıdır.

Çiroz (kalıp bağlama malzemesi) bu sorunların önüne geçer. Kalıbı sağlamlaştırır. Sonucunda minimum bozulmaya uğramış yapılar inşa edersiniz. Şantiye kurulum malzemeleri arasında yer alan bu kalıp bağlama malzemesi kolay kullanım hedefiyle tasarlanmıştır. Bu nedenle her kullanıma uygundur. Özellikle inşaat alanlarında bireysel kullanıma nazaran daha fazla kullanıma sahiptir.

Toptan Çiroz Alımıyla Maliyeti Düşürün

Aynı zamanda bir hırdavat malzemesi olan çiroz toptan alım seçenekleriyle de inşaat projesi sahiplerini memnun etmektedir. Çiroz 50’li paketler halinde satılmaktadır. Aynı zamanda bu ürüne daha fazla ihtiyaç olduğunda nalbur malzemeleri satan yapı marketlerden de erişim sağlanabilmektedir.

İnşaat sektöründe toptan alımın önemi büyüktür. Bu sayede proje maliyetleri en aza indirilir. İnşaat malzemeleri yapı güçlendirici unsurlardan oluşur. Büyük malzemelerin yanı sıra küçük malzemeler daha yoğunluktadır. Bu nedenle bu malzemelerin kesinlikle toptan alım seçeneği değerlendirilmelidir.

Hırdavat malzemeleri toptan alım seçeneğiyle malzeme maliyetinin düşürüldüğü nadir sektörlerden bir tanesidir. Bu nedenle bir projeye başlanmadan önce maliyet hesabı yapılarak toplu alım fırsatları değerlendirilir.

Şantiye Malzemeleri Toptan Alımında Çiroz Seçenekleri

Şantiye malzemeleri toptan alım yapıldığında daha uygun fiyata gelmektedir. Bunun nedeni ise toptan alımda birim maliyetinin düşmesidir. İnşaat sektörü için hem avantaj hem de dezavantaj denebilir.
Bir proje sahip öncelik olarak seçeceği yapı malzemesi için bir yapı market seçmelidir. Bu yapı marketin sunduğu fiyat seçeneklerine ve üründe ne kadar tutarlı olduğuna bakılmalıdır. Çünkü bir inşaat projesinde ürün tutarlılığı işlerin seyrinin bozulmadan devam etmesini sağlar.
Şantiye için çiroz alımında da ürün tutarlılığı konusu önemlidir. Bunun nedeni ise bir inşaatın en önemli kısmı olan kalıp sürecidir. Kalıp sürecinin mümkün olduğunca kusursuz işlemesi gerekmektedir. Kalıp bir yapıp sağlam tutan en önemli unsurdur.

İnşaat sektöründe çiroz kullanımı yapının en önemli alanlarından bir tanesidir. Bu kalıp bağlama malzemesidir. Kalıp bağlama malzemeleri betonu ve malzemeyi korur. Bu sayede yapılan mukavemet gücü artar.
Betonarme Yapılarda

Çiroz Kullanımı

Çiroz, beton içinde çelik iki malzeme direnç kuvvetleri birlikte hareket edecek şekilde yerleştirilir. Takviye çeliği – çubuklar, çubuklar ya da ağ – beton bir yapıdaki gerilmeyi, kesmeyi ve bazen de basınç gerilimlerini emer.

Düz beton, rüzgar, deprem, titreşim ve diğer kuvvetlerin neden olduğu çekme ve kesme gerilimlerine kolayca dayanmaz ve bu nedenle çoğu yapısal uygulamada uygun değildir. Betonarme yapılarda, çeliğin gerilme mukavemeti ve betonun basınç dayanımı, elemanın bu gerilimleri önemli açıklıklar boyunca sürdürmesine izin vermek için birlikte çalışır. 19. yüzyılda betonarme icadı inşaat endüstrisinde devrim yarattı ve beton dünyanın en yaygın yapı malzemelerinden biri haline geldi.
Bu nedenle betonu güçlendirmek için birçok inşaat malzemesi üretimine geçildir. İnşaat malzemeleri ardından en küçük yapısına bürünerek nalbur adı altında hizmet vermeye başladı.

Bir diğer adı yapı market olan bu nalburlar, nalbur toptan alım özelliği de alarak büyük bir kolun küçük dalları olarak sektörde konumlandı. Bu nedenle nalbur İstanbul gibi büyük şehirlerden küçük şehirlere doğru ilerleyerek büyük bir yapılanma oluşturdu.

Çiroz Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Çiroz fiyatları seçilen ürünün adedine ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun nedeni ise çeşitli çiroz seçeneklerinin olmasıdır. Alıcılar için fiyat performansı da önemli bir husustur. Bu nedenle bu ürünler her bütçeye uygundurlar.

Çiroz kilidi perde, kiriş ve kolon kalıplarının karşılıklı olarak çubuğun iki ucuna takılarak kalıbın açılmasını önler. Bu sayede betonarme yapı sağlam temellere oturtulmuş olur. Galvaniz kaplama kalıpçı çirozu da öne çıkan ürünler arasında yer almaktadır.
Bu ürün galvaniz kaplamayla güçlendirilmiştir. Bunun yanı sıra 4 milimetre olması özelliğiyle de dikkat çeker.

Bu ürün paslanmaya ve korozyona karşı dayanıklı olması hedefiyle üretilmiştir. Bu sayede uzun ömürlü bir kullanım sunar. Bu ürün ustalar arasında inşaat kalıp kilidi olarak da bilinmektedir.
Çiroz makinesi de öne çıkan bir başka yardımcı yapı malzemesidir. Krikolu bir çiroz makinesi olmasıyla dikkat çeken bu ürün çirozların gerginleştirilebilmesi için kullanılmaktadır. Bu ürün her inşaat ve şantiye projesinde kullanıma uygundur.

Siz de çiroz ve diğer ürünlerimizi sitemiz üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.