x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Derz Dolgu Çeşitleri

Derz dolgusu beton üzerinde zamanla oluşan çatlakları kapatmak için kullanılmaktadır. Beton yüzeylerde zamanla çeşitli büyüklük ve küçüklüklerde çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar genelde iklim şartları ve darbe sonucunda meydana gelir. Ancak malzemenin zamanla eskimesi de çatlak oluşumunu tetikler. 

Çatlağa engel olunmazsa büyür ve betona zarar verir. Bunu önlemek içinde derz dolgu kalemi kullanılır. Derz dolgu arasına girdiğinde, malzemelerin bir arada kalmasını etkileyen önemli bir etkendir. Bu yüzden çimento ve alçı bazlı olarak görülmektedir. Yapım aşamasında kullanılan derz dolgu kalemine nalbur gibi yerlerden ulaşabilirsiniz.

Derz Dolgusu Faydaları

Derz dolgusu nedir? Derz dolgusu betonun daha sağlam olmasını sağlayan bir uygulamadır. Faydalı yapılarıyla bilinen bu tür ürünler, uzun süreli avantajlar oluşmasını destekler ve standart kullanımlara sahiptirler. Bu kesim dışarıdan gelecek olan etmenlere karşı da açıktır. Örneğin yağmurlu ya da karlı havalarda boşluğun içine çok rahat su dolabilir. Derz araları ders dolgusu ile doldurulmazsa betona zarar verir. 

Derz Dolgusu Renkleri

Derz dolgusu renkleri genelde nereye doldurulacaksa ona uygun olur. En çok kullanılan renkler ise; beyaz , rustik beyaz, karya krem, kum beji, bahama bej, inci krem, bozbağ krem, fildişi, yörük bej, sahra bej, göreme bej, sütlü kahve, palandöken kahve, antik kahve, toprak kahve, acı kahve, kanyon kahve, mardin, açık gri, gri,kül gri, sis gri, granit gri, antrasit gri, siyah şeklinde sıralanabilir. Renk seçimi genelde kişi tarafından belirlenir. Fakat uzmandan bilgi almak, onun tecrübeleri doğrultusunda hareket etmekte önemlidir. Fiyatlandırmada derzlerin renkleri de önemli rol oynamaktadır. Bu tonlar arasında ise en çok krem tonları tercih edilmektedir. Özellikle fayans ve seramik aralarında kullanılır. 

Derz dolgu renkleri seramik yapıştırıcıları olarak da geçmektedir. Derz dolgusu farklı renklerde hatta ışıltılarda kullanılabilir. Bu şekilde mekana da değişik bir hava katar. Özellikle banyoda seramik ve fayansların arasında tamamlayıcı olarak kullanılır. Çimento esaslı derz dolguları satın alınan yer çok önemlidir. Kişi satın alırken bu konu hakkında fikir sahibi olmalıdır. Kaplama malzemeleri ile uyumlu olması gerekir.

Derz Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Diğer önemli soru derz dolgusu nasıl yapılır? Şeklindedir. Uygulama uzmanlık gerektiren bir iştir, işlemde her adım detaylı bir şekilde yerine getirilmelidir. Bu konuda deneyimli olan kişilerce yapılması en doğru sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Kişi derz dolgusunu yapı malzemesi satan yerlerden satın alabilir. Fakat uzman bir kişi tarafından yapılması daha doğrudur.

Derz dolgusu uygulamasına başlamadan önce yapıştırıcının kürlenmiş olduğuna emin olunmalıdır. 2. Hazırlıkta ise derz dolgu aralarının temiz olup olmadığına bakılmalıdır. Bu noktada derz dolgu nasıl temizlenir sorusunun yanıtını bilmek önemlidir. Dolgu pürüzsüz bir şekilde işlenmelidir, bunun içinde aralarda hiçbir maddenin bulunmaması gerekir. 

Nalbur gibi yerlerden alınabilecek derz tabancası ile kolayca uygulanabilir. Temizlik aşaması oldukça önemlidir. Emici özelliği ve gözenekli yapısı olan kaplama malzemeleri kullanılır. Üst yüzeyinde kullanılan kaplama malzemeleri ve derz boşluklarında kullanılan yüzey koruyucu maddeler inşaat malzemeleri satan yerlerde bulunmaktadır.

Derz malzemelerini de yine aynı yerden satın alabilirsiniz. Derz dolgu nasıl hazırlanır aşaması da çok önemlidir. Derz malzemesi ve suyun karıştırılması çok önemlidir. Oranları derz dolgusuna göre değişebilir. Örneğin, 20 kg derz dolgusuna 6 litre su yetecektir. Derz dolgusu ve su miktarı çok önemlidir, markadan markaya da miktarda değişiklik olur. Satışın yapıldığı yerdeki danışmana sormak gerekebilir. Eğer gereken miktardan az ya da fazla su konulursa derz dolgusu yapıya zarar verir. Şantiye malzemeleri satan yerlerde çalışanlar bu işi bilecektir.

Derz Dolgusu Nereden Alınır?

Derz dolgusu hırdavat malzemeleri satan yerlerden satın alınabilir. Bu işi yapanlar hırdavat malzemeleri toptan satın alabilir. Toptan alındığı zaman iş yeri açısından hem daha karlı hem de daha tasarruflu olacaktır. Kişi özellikle bütçe ve zaman konusunda tasarruf edecektir. Hırdavat malzemeleri satan yerlerde ayrıca;

  • Ağaç – Metal İşleme
  • Ağaç kesim motorları
  • Aksesuarlar – Yedek Parçalar
  • Akü Şarj ve Akü Takviye Cihazları
  • Akülü Aletler
  • Bahçe – Tarım
  • Boru İşleme
  • Boya Tabancaları ve Sistemleri

Vb. ürünler şeklinde sıralanabilir. Derz dolgusu da hırdavat malzemeleri satan nalbur gibi yerlerden satın alınabilir.

Derz Dolgulu Parke

Evinizi görüntüsünü büyük bir oranda değiştirecek olan derz dolgulu parke gün geçtikçe daha da popüler bir hale gelmektedir. Derz boşlukları genelde fayans ve seramik gibi malzemelerin aralarında bulunur. Fakat parkelerde kullanılanlar tam olarak böyle değildir. Seramik ve fayanslarda döşeme esnasında plakalar arasında herhangi bir boşluk bırakılmaz. Parkelerde bulunan derzler ise iki plakanın birleşim noktasında yer alır. 

Genelde 1 mm V şeklinde çıkıntı olarak görünür. Parke plakaları arasında boşluk bulunmamaktadır, sadece görüntüde boşluk varmış gibi bir izlenim yaratmaktadır. Derz dolgulu parkelere de yapı malzemeleri satan yerlerden ulaşabilirsiniz. Bu model parkalar uygulandığı mekana ayrı bir hava katar, mekanın daha geniş görünmesini sağlar ve derz dolgu temizleme işlemi daha da kolaylaşır.

Yapı ve İnşaat Malzemeleri Satan Yerler

Derz dolgusunu şantiye malzemeleri toptan satan yerlerden de alabilirsiniz. Şantiyede sıklıkla kullanılan derz dolgusu mutlaka bulunacaktır. Toptan alındığı zaman hem daha uyguna gelir hem de işinizi kolaylıkla görebilmenizi sağlar. Yapı ve şantiye malzemeleri satan yerlerde derz dolgusu dışında birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir

 Ürün başarılı yapısıyla, kullanışlılık özelliklerini destekler. Bu süreç içerisinde önemli faydaları mevcut olmakla birlikte, kişilerin ve işletmelerin işlerini kolaylaştırır. Son derece güzel ve başarılı içeriğiyle inşaat malzemelerinde önemli detaylardan birisidir. 

Şeklinde sıralanabilir. Derz dolgu fitili gibi derz doldurma işlemi ile alakalı bütün malzemelere de yine buradan ulaşabilirsiniz. Malzemelerin ortak özellikleri ise; fiyatları genel olarak uygundur, firesiz malzemeler kaliteli ve yüksek performanslıdır, kolay saklanabilirler, garanti süreleri uzundur ve şartnameleri de uygundur. İnşaat ve türevi yerlerde kullanılmak için toptan alınan malzemeler şartnamelere uygun olmalıdır. 

Aksi halde üretim esnasında problemlere neden olabilir. Yapı malzemeleri satan yerler inşaat malzemeleri dükkanı, inşaat nalburu ya da yapı market olarak geçmektedir. Genel olarak inşaat malzemeleri satışı, inşaat malzeme nakliyesi, bina yıkım, duvar yıkım, moloz atımı, şehir-içi ya da şehirlerarası nakliyat, varlı tadilat dekorasyon gibi farklı hizmetleri de bulunmaktadır.

Derz Dolgu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Nalbur İstanbul genel olarak derz dolgusu ve daha farklı yapı malzemelerinin satın alınabileceği bir yerdir. Aynı zamanda bu malzemelerin satışını yapan kişiye de nalbur denir. Nalbur ve hırdavatçıların sattığı ürünler bir noktada farklılık göstermektedir. Hırdavatçılar daha teknik ürünler satmaktadır. İnşaat ve tamir-onarım gibi alanlarda uzman olan, bu işin mesleğini yapan kişiler malzemelerini hırdavatçılardan toptan olarak satın alabilir. 

Nalbur toptan ürünleri ise biraz daha sıradandır. Yani çivi, kazma, kürek, halat, tırmık gibi el aletleri ya da boyalar yoğunluktadır. Nalburlarla alakalı bilinmesi gerekenlerden biri ise fiyatlar çok değişkendir. Yani derz dolgu fiyatları bir nalburda başka diğerinde başka olabilir. Fiyatlandırmada özellikle ürünün kalitesi ve markası büyük rol oynamaktadır.