x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Elektrik Bandı Çeşitleri

Elektrik bandı 1940’larda ortaya çıkmış olup, uzun süre yalıtım sağlamada oldukça etkilidir. Ancak aşırı ısındığında yanmayacağına dair bir sertifikaya sahip olmalıdır.

Elektrik Bandı Kullanma Nedenleri

Elektrik bandının yapacak iki yönlü işi vardır. Bir elektrik bandı kablonun etrafına sarıldığında, görevi, elektrik akımının yanlışlıkla başka bir kabloya veya başka bir telden geçişini durdurmaktır çünkü aksi durum devre kesicinin kapanmasına ve elektrikli cihaza elektrik akışını durdurmasına neden olabilecek bir kısa devre oluşturabilir. Ayrıca, daha tehlikeli bir şekilde şantiye alanlarında kısa devre, bir elektrik yangını başlatabilir. Elektrik bandının ikinci amacı, telin canlı olması ve birinin dokunması durumunda olası elektrik çarpmasını durdurmaktır.

Günümüz hırdavat piyasasında çok çeşitli kullanım amaçlarına, temel özelliklere, malzemelere, renklere ve boyutlara sahip çok sayıda elektrik bandı türü satılmaktadır. Bu tür ürünlerin çoğunda olduğu gibi, kullanılacak en iyi tür tamamen senaryoya ve yapmasını beklediğiniz işe bağlı olacaktır.

Elektrik Bandı Uygulaması

Elektrik bandı bobin benzeri bir şekilde hem tel boyunca hem de tel boyunca yuvarlanarak çıplak tele uygulanır. İyi bir yalıtım sağlamak ve nem veya yoğunlaşmanın kabloya ulaşmasını önlemek için boşluk olmamalıdır. Bant sarılırken aynı zamanda hafifçe çekilerek elastik özelliği devreye girmelidir. Bandın esnekliği, gergin kalmasına ve tele tam oturmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, bant çok fazla gerilirse, tele tutunma kabiliyeti büyük ölçüde azalacaktır.

Elektrik bandı çeşitli plastiklerden yapılabilmesine rağmen, vinil malzeme, muadillerine göre daha fazla gerilme kabiliyetine sahip olduğu için üretimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Şantiye malzemeleri toptan satın alınan bantlarda yanlış veya güvenli olmayan şekilde kullanıldığında, yalıtım bantlarının potansiyel sınırlamalarına karşı dikkatli olun ve herhangi bir onarım veya bakım çalışmasına başlamadan önce her zaman tüm devreleri mümkün olan en geniş ölçüde kapatın.

Renk Kodlu Elektrik Bandı

Piyasada, genellikle özellikle renk kodlama telleri ve diğer bileşenler için kullanılan çeşitli türlerde renkli elektrik bandı bulunmaktadır. Siyah, belirli bir renk koduna işaret etmediği için en sık kullanılan elektrik bandı rengidir. Siyah elektrik bandı ayrıca diğer renkli bantlara zarar verebilecek ultraviyole radyasyona karşı dayanıklıdır. Sonuç olarak, doğrudan güneş ışığı alacak tellerde siyah bant kullanılır.

Nötr kabloları (beyaz veya açık gri bant), topraklama kablolarını (yeşil veya sarı şeritli bant) veya tanımlama amacıyla uzun bir kanalın her iki ucundaki kabloları belirtmek için diğer renkli bantlar kullanılır. Şantiye malzemeleri satan yerlerden çeşitli elektrik bantlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Yapı malzemesi satan birçok mağaza elektrik bant çeşitliliğini korumaktadır. Küçük nalbur dükkanlarında bu çeşitlilik siyah ve beyaz banttan ibaret olabilir. Ancak büyük bir nalbur İstanbul gibi gelişmiş şehirlerde birçok renkli bandı raflarında bulundurabilir.

Elektrik Bandı Beyaz ve Siyah Renkleri

Beyaz bir elektrik bandı faz göstergesi olarak yaygın olarak kullanılmaz, ancak genellikle “düşük voltaj, nötr” anlamına gelir. Bununla birlikte bir elektrik bandı beyaz rengi ile dünyada çok sayıda ev işinde, daha iyi bir estetik için sıkça kullanılır. İnşaat ve harici uygulamalar için de çok sık kullanılmaktadır.

Çoğu elektrikçi, kabloların ve bağlantıların gerçek yalıtımı için genellikle yalnızca siyah elektrik bandı kullanacak olsa da diğer renkler genellikle “aşamalı bantlar” olarak seçilir. Böylece, aşamalandırılması gereken teller, her bir telin amacını daha net hale getirecek şekilde, her bir uçtaki terminale yakın bir renk kodlu bant halkası ile işaretlenebilir.

Elektrik Bandı Dayanıklılığı

İki veya daha fazla nesnenin etrafına birkaç kez sarılırsa elektrik bandı çok güçlüdür ve kırılması zordur. Aynı zamanda belirli aşındırıcı asitlere de dirençlidir. Esnekliğini kaybetmeden önce çok uzun ömürlüdür ve yenilenmesi gerekir. Güçlü olmasına rağmen, çoğu elektrik bandı elle rulodan koparılabilir, ancak kopma çevresinde kalıcı bir gerilme beklenmelidir. Bu nedenle bıçak veya makas kesimi daha çok tercih edilir.

Dayanıklı özellikleri nedeniyle, insanlar elektriksel yalıtım dışındaki nedenlerle elektrik bandı kullanırlar: bandajlar geçici olarak bantla yerinde tutulabilir, bantlardaki davulcular kabarcıkların durdurulmasına yardımcı olmak için parmaklarını bantlar, sporcular shin korumalarının kaymasını önlemek için bant kullanır.

Elektrik Bandı ve Koli Bandı Farkları

Her tür bant tüm uygulamalar için uygun değildir. Koli bandı paketleme için kullanışlıdır ve düzinelerce yaratıcı ev kullanımına sahiptir. Koli bandı, neredeyse her şeyi düzeltmek için favori bir üründür. Polietilen kaplama ile suya dayanıklıdır katar ve neredeyse her şeye yapışır, ancak kanal sisteminizde kullanmayınız.

 

Elektrik bandı elektrikçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Elektrik bağlamında bir yapışkan bant gerekli olduğunda

tek uygun seçimdir elektrik bandıdır, koli bandı veya bu konuda başka herhangi bir yapışkan bant, işi güvenli bir şekilde yapmayacaktır.

Elektrik Bandı ile Renk Kodlaması

Standart siyaha ek olarak, elektrik bandı diğer renklerin bir gökkuşağı renginde gelir ve elektrikçiler bunları gelecekteki tanımlama için kabloları kodlamak için kullanır. Örneğin, siyah bir kablo nötr bir kablo olarak çalıştırılırsa (nötr kablolar tipik olarak beyazdır) beyaz elektrik bandını kesicinin yanına ve diğer ucunda telin etrafına sararak nötr bir kablo olarak etkili bir şekilde etkileyecektir.

Çoğu saygın elektrik bandı markasının iyi termal özellikleri olsa da (genellikle yaklaşık 80 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıklarla başa çıkmak için), yeterince ısınmalarına izin verilirse birçok çeşit yalıtım bandı gerçekten yanıcıdır. Makul bir şekilde ve tasarlandığı ortamda kullanılırsa yanma olasılığı genellikle makul ölçüde düşüktür, ancak bu tamamen söz konusu uygulamaya ve kullanılan bandın türüne bağlı olacaktır.

Elektrik Bandı Yerine Ne Kullanabilirim

Kablo konektörleri veya “tel somunlar” ve ısıyla daralan borular dahil olmak üzere en popüler seçeneklerle birlikte elektrik bandı için çeşitli alternatifler mevcuttur. Tel somunlar tipik olarak, sıyrılmış tellerin uçlarına bükülmek üzere tasarlanmış, içten diş açılmış yalıtımlı plastik kapaklardır.

Diğer uygulamalar için tasarlandıklarından ve elektriksel kullanım için yeterli termal veya yalıtım özelliklerinden yoksun olduklarından, kablolar veya devrelerle doğrudan temas halindeyken elektrik bandının yerini alması genellikle tavsiye edilmez, bu da hızlı oldukları anlamına gelebilir.

Yalıtım İçin Elektrik Bandı Kullanılır Mı

Elektrik bandının dünya çapında ana amaçlarından ve en yaygın kullanımlarından biri, kabloları ve diğer bağlantıları yalıtmak ve korumaktır. Bununla birlikte, birçok uygulamada, kabloları basitçe bükmenin ve tek başına elektrik bandı ile kapatmanın, katı güvenlik standartlarını karşılamak için uygun olmayan bir ekleme yöntemi olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir.

Ayrıca, amaca yönelik olarak üretilen birçok elektrik bandının etkileyici dielektrik performansına rağmen, doğru koşul kombinasyonu altında çok az malzemenin her zaman %100 iletken olmadığını unutmayın. Yeterli voltaj ve akım verildiğinde, toprağa giden yeterince kısa bir yol ve çevre koşullarında, en özel elektrik bandı türleri bile potansiyel olarak ciddi hasara neden olacak kadar yeterli akım iletebilir.

Elektrik Bandı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Elektrik bandı toptan alımda, üreticiye ve tedarikçiye göre önemli ölçüde değişir, ancak çeşitli uygulamaları kapsayacak şekilde sunulan geniş bir yelpaze bulmak çok yaygındır. Bant malzemesi seçiminde olduğu gibi, elinizdeki iş için en iyi elektrik bandı kalınlığını ve genişliğini seçmek tamamen onu kullandığınız uygulamaya ve kullanacağınız ortama bağlı olacaktır.

 

Elektrik bandı fiyatı da alım gücüne ve markaya göre değişecektir. İnşaat malzemeleri satan birçok dükkanda elektrik bandı çeşitlerine ulaşmak oldukça kolaydır. Hırdavat malzemeleri toptan satış yapan firmalar ile anlaşmak da alım gücünü hafifletecektir. Bir nalbur toptan satış gerçekleştiriyor ise, doğrudan bir nalbur ile de anlaşmak mantıklı olabilir.