x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Kalıp Ayırıcı ve Kalıp Yağı

Kalıp ayırıcı ve kalıp yağı belirli malzemelerin birbirine yapışmasını önleyen bir kimyasaldır.

Kalıp ayırıcı yağ kullanmamak malzemelerin yapışmasına neden olur ve bu da temizleme ve mükemmel bir döküm oluşturma konusunda daha fazla sorun yaratır. Nalbur toptan satış yaptığı gibi bu ürünü küçük projeleriniz için tekli şekilde de alabilirsiniz.

Düzenli Bir Şekilde Epoksi Reçine Kullanıyor Musunuz?

Eğer cevabınız evetse kalıp ayırıcı ve kalıp yağı ürünlerine olan ihtiyacı hissetmişsinizdir. Epoksi reçinenizin kalıbınıza yapışmasını istemediğiniz için kalıplarınızda her zaman bir epoksi ayırıcı kullanın. Reçine kalıp ayırıcıyı sadece küçük dökümlerde değil, aynı zamanda daha büyük inşaat projelerinde de kullanılır. Örneğin, epoksi reçineyi ahşaba veya diğer malzeme türlerine gömmek sıkça uygulanan bir metottur. Kalıp ayırıcı nedir sorusunun cevabı bu şekildedir.

Cam elyaf paspaslar veya epoksi reçine olsun, kendi kalıplarınızı yapmaya karar verirseniz, negatif kalıp formuna uygun bir kalıp ayırıcı ve kalıp yağı uygulamayı unutmayın. Bununla birlikte, ayırıcı maddeyi kullanmazsanız, yaratılan kalıp serbest kalamaz ve tüm çalışmalarınız boşa gider.

Kalıp yağı Ankara gibi şehirlerde kolayca bulunabileceği için kullanımı oldukça kolaydır.

Kalıp ayırıcı ve kalıp yağı  kalıp ile reçine arasında bir bariyer oluşturarak reçinenin kalıba yapışmasını önler. Reçine yapışırsa kalıba zarar verir ve büyük olasılıkla kalıbı bir daha kullanamazsınız.

İnşaat malzemeleri satan bir işletmeden kolayca temin edilebileceğinden her durumda rahatlıkla kullanılabilir.

Epoksi ayırıcı ürünler şunlar için kullanılabilir:

  • Polyester reçinesi

Poliüretan Reçine 

Ahşap gibi malzemeler söz konusu olduğunda, uygun bir epoksi kalıp ayırıcı yoktur. Bunun nedeni, ahşabın ve alçı veya köpük gibi diğer bazı malzemelerin gözenekli olması, ayırıcı maddeyi emecek ve daha sonra etkisiz hale getirecek olmasıdır. Dolayısıyla, bir ahşap epoksi ayırıcıdan bahsediyorsak, ahşabın önceden mühürlendiği anlamına gelir. Bu kalıp ayırıcı kimyasal bir işlem değildir.

Kalıp Ayırıcı Sprey

Kalıp ayırıcı ve kalıp yağı kullanıldığında, iki uygulama şekli vardır, bir ayırma mumu ve ayırma spreyi. Hangisini seçeceğiniz, ne yapmak istediğinize bağlı olacaktır. Bir kalıp yağı daha karmaşık ve daha küçük kalıplarda işe yarar çünkü üzerine kolayca püskürtülür. Balmumu ayırıcında ise maddenin yüzeylere sürülmesi gerekir. Kalıp yağı fiyatları üreticiye ve satılışı yapılan bölgeye göre farklılık gösterebileceğinden net bir fiyat vermemiz mümkün değildir.

Kalıp ayırıcı silikon sprey ne işe yarar ve ne içerir diye sorarsanız, balmumu maddeleri ve aerosol karışımı olarak işlev görür. Aerosol, bariyer mum maddesini kalıba iletir. Balmumu maddesi aerosol parçacıkları buharlaşırken sabit kalacaktır.

Kalıp Ayırıcı Spreyin En Doğru Kullanımı

Kalıp ayırma spreyi, ayrıntılı yüzeylerde ve çok sayıda köşesi olan kalıplarda kullanmak için mükemmeldir. Püskürtme yöntemi köşelere girebilir, kalıp ayırıcı ve kalıp yağı düz olmayan bir yüzey üzerinde eşit olarak dağıtabilir. Bazen ayırıcı reçine dökümünüzde kalabilir. Düz bir yüzey elde etmek için reçine epoksi dökümünüzü cilalayabilir veya biraz sabun ve su ile gevşetmeyi deneyebilirsiniz. Çoğu durumda bu gerekli değildir. Kalıp yağı nedir sorusunun cevabı olarak bunları söyleyebiliriz.

Kalıp Ayırıcı Spreyin Uygulanması

Püskürtme yapacağınız yüzey temiz olmalı ve herhangi bir yağlı leke veya kirden arındırılmış olmalıdır. Aynısı mum ve PVA ayırıcı dahil tüm kalıp ayırıcı ve kalıp yağı maddeleri için geçerlidir. Dökümden önce kalıbınızın yüzeyinde herhangi bir kalıntı kalırsa, kalıp ayırıcının kalıba yapışmasını durduracaktır. Ayırıcı, amacını yerine getirmeden yüzey üzerinde basitçe kayacaktır. Dökümünüz sertleştikten sonra zorlukla kalıptan çıkar ve bu da kalıba zarar verebilir. Kalıp yağı üreticileri bu durumu düşünerek alternatif yöntemler de üretmiştir.

Yüzeyi dikkatlice temizledikten sonra, kalıp ayırıcı ve kalıp yağı kutunuzu sallayın. Kalıbınızın yüzeyine püskürtün ve sadece ince bir tabaka olduğundan emin olun. Her açıdan püskürtün ve püskürtürken kutuyu kalıptan yaklaşık 20-30 cm uzakta tuttuğunuzdan emin olun. Yaklaşık 2-3 dakika bekletin. Ardından gerekirse tabakayı yumuşak bir bezle cilalayın. 

Yeni kalıplar söz konusu olduğunda, yukarıdaki işlemi takiben en az birkaç katman uygulamalısınız. Her katman püskürtüldükten sonra gece boyunca dinlenmeye bırakın.

Kalıp ayırıcı yağ fiyatları ürünün kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

Artıları

  • Gözenekli yüzeylerde kullanabileceğiniz kalıp ayırıcı ve kalıp yağı maddelerden biridir. Bu nedenle, ahşap üzerinde kullanmak sizin seçiminiz olacaktır, ancak etkili olması için en az birkaç katman uygulamalısınız.
  • Hem karmaşık hem de daha geniş alanlar için kullanabilirsiniz.
  • Kolay bulunabilen bir hırdavat ürünüdür.
  • Polyester reçine, PMMA, poliüretan ve döküm reçinesi için kullanılabilir.
  • Silikon ve çevreye zararlı gazlar içermez.
  • Yeni başlayanlar için bile kullanımı zahmetsiz.
  • En iyi etkiyi sunar ve kusursuz bir şekilde kalıptan çıkar
  • Kalıp yağı varil halinde alınabilir böylece maliyeti düşürülebilir.

Eksileri

  • Silikon malzemeler arasında bariyer oluşturmak için kullanılmaz. Silikonu ayırmak istiyorsanız, bu iş için kalıp ayırıcı ve kalıp yağı bir mum veya vazelin daha uygundur.

Kalıp Ayırıcı Wax

Kalıp ayırıcılar ürünlerinden olan wax, bir kap içinde mum olarak gelir. Çoğu kalıp ayırıcı sıvı halde gelir, ancak bazen macun kıvamındadır. Balmumu fırça veya bezle kolayca uygulanabilir. 

Doğrudan kabın içinden kumaşınızın üzerine koyun, daha sonra kalıbınıza sürmek için kullanabilirsiniz. Mumu kalıp ayırıcı silikon dışında başka yüzeylerde de kullanabilirsiniz.

Kalıp ayırıcı wax ürününüzü kalıbınıza uyguladıktan ve reçine projeniz sertleştikten sonra çıkarıldığında yüzey donuk görünebilir. Parlayana kadar cilalayarak bunu kolayca çözebilirsiniz. Hırdavat malzemeleri toptan alındığında çok daha uygun olabildiğinden bu yöntemle maliyeti oldukça düşürebilirisiniz.

Kalıp Ayırıcı Waxın En İyi Kullanımı

Release wax’ı kullanmanın en iyi yolu düz geniş yüzeyler üzerindedir. Daha ayrıntılı bir kalıbınız varsa, bunun yerine kalıp ayırma spreyi kullanmak daha iyidir. Cilalı bir bez kullansanız bile, o küçük ve zor köşelere girmeniz zor olabilir. Kalıp yağı fiyat konusunda bu üründen çok farklı değildir. Şantiye malzemeleri satan bir dükkandan kolayca temin edilebilir.

Şantiye malzemeleri toptan alındığında çok daya uygun fiyatlara temin edilebilir. Toptan alım yapmanız maliyeti düşürecektir.

Genellikle bir kalıbı defalarca kullanabilirsiniz, ancak kalıbı her kullanımdan sonra iyice temizlemeniz önerilir. Kalıbınızı biraz ılık su ve biraz çelik tel ile kolayca temizleyebilirsiniz. Bu, mum kalıntılarını gidermek içindir. Şantiye ortamında bu yöntemler sıkça kullanılır.

Kalıp Ayırıcı ve Kalıp Yağı Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Kalıp ayırıcı vaks salımını kullanırken, çoğunlukla sıvı formdadır, bu nedenle kullanmadan önce çalkalamanız önerilir. Bunu yaparak zamanla ayrışabilen çözücü ve balmumu tekrar karışacaktır. Daha sonra, bir spatula ile balmumunu çıkarabilir ve ardından temiz, yumuşak bir bez üzerine yerleştirebilirsiniz. Balmumu bezle kalıpla beraber uygulayın. Ürünü satın aldığınız nalbur bu işlemleri size detaylı olarak anlatacaktır.

Balmumunu yaklaşık 5 dakika bırakın, ardından balmumu cilalamak için başka bir temiz bez alabilirsiniz. Yeni kalıplar söz konusu olduğunda, başka bir katman uygulamanız gerekebilir. İkinci katmanı uygulamadan önce ilk katmanı bir gece bırakmalısınız. Balmumuna daha parlak bir görünüm kazandırmak için, bir tür yapı malzemesi olan PVA salım cilası ile işlemden geçirebilirsiniz.

Nalbur İstanbul içerisinde kolayca bulunabilen bir mağaza olduğundan bu ürünün fiyatları rekabetten dolayı düşüktür.

Siz de kalıp ayırıcı ve kalıp yağı seçeneklerimizi inceleyebilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.