x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Karabina

Karabina yaygın olarak halat yoğun faaliyetlerde kullanılan sol üstten saat yönünde kilitlenen bir yüksekte çalışma aparatıdır.

Bu aparatlar tırmanma, seracılık, mağaracılık, yelken, sıcak hava balonu, kurtarma ipi inşaat, endüstriyel halat işleri, inşaat endüstrisi, pencere temizliği, kurtarma ve akrobasi işlerinde kullanılmaktadırlar.

Temelde çelik ve alüminyumdan yapılmaktadırlar. Sporda kullanılanlar, ticari uygulamalarda ve halatla kurtarmada kullanılanlardan daha hafif olma eğilimindedir. Genellikle karabina tarzı veya mini olarak anılan karabina anahtarlıkları ve benzer stil ve tasarımdaki diğer hafif kullanım klipsleri de popüler hale gelmiştir. Bu ürün şantiye malzemeleri arasında yer almaktadır.

Karabina Nedir?

Üçlü kilitli bir karabina (“döndürme kilidi” veya “üçlü hareket” veya “üç hareket” olarak da bilinir), belirli tırmanma kullanımları için iyi bir seçim olarak öne çıkmaktadır.

Bu ekipman, güvenlik açısından kritik sistemlerde bileşenleri hızlı ve tersine çevirmek için kullanılan yaylı bir kapıya sahip metal bir halka olan özel bir kelepçe türüdür.

Farklı tırmanma görevleri, farklı türden karabinalar gerektirir. Bunları doğru bir şekilde seçmek ve kullanmak için, önce aralarındaki farkları anlamalısınız.

Dikkate alınması gereken dört ana alan vardır. Bunlar şekil, boyut, ağırlık ve güçtür. Farklılıkları anladıktan sonra ihtiyaçlarınızı düşünün. Ne tür bir tırmanış yapacağınız ve karabinayı nasıl kullanacağınız, hangi karabinayı satın alacağınızı belirleyecektir. Karabina özellikle inşaat ve şantiye alanlarında kullanımı oldukça fazla olan bir üründür. Bu ürün yüksekte çalışma ekipmanları arasında yer almaktadır.

Karabina Şekilleri

Şimdiye kadarki en popüler tasarım, asimetrik D karabinalar (bazen ofset D veya değiştirilmiş D karabinalar olarak adlandırılır) normal D’ler gibi çalışır, ancak ağırlığı daha da azaltmak için bir uçta biraz daha küçüktürler.

Asimetrik karabina modelleri genellikle normal D’lerden daha büyük kapı açıklıklarına sahiptir, bu da onları kırpmayı daha da kolaylaştırır. Ancak, benzer büyüklükteki D’ler veya ovaller kadar iç odaları yoktur. Asimetrik karabinalar, çoğu dağcının sahip olduğu karabinaların büyük çoğunluğunu oluşturur. Bu ürünün artıları arasında büyük kapı açıklığı olmasının yanı sıra güçlü ve hafif olmasıdır.

Armut Şekil Karabina

Asimetrik D şekline benzer şekilde, armut biçimli karabinalar, halatların, düğümlerin ve dişlilerin kolayca kırpılmasına izin veren büyük kapı açıklıklarına sahiptir. Armut biçimli karabinalar, esas olarak gerdirme ve halat çekme için kullanılır, ancak aynı zamanda, üstte halat veya çok basamaklı tırmanma için demirleme noktalarında da kullanılabilir. Bazen HMS karabinaları olarak adlandırılan bunları duyarsınız ve hatta bazıları omurgada HMS ile işaretlenir.

Oval Karabina

Oval karabina çeşitleri orijinal stildir. Diğer şekiller kadar güçlü olmasa da çok yönlü ve uygun fiyatlıdırlar. Oval karabinalar yük kaydırmayı sınırlandırmak için düzgün, tek tip üst ve alt eğrilere sahiptir.

D şeklindeki karabinalara göre daha fazla vites tutma kapasitesi sunarlar ve simetrileri, karabina-fren kancaları için kullanılmalarına izin verir. Yükleri eğrilerinde merkezledikleri için, tırmanmaya yardım etmek için idealdirler.

Karabina Kilit Çeşitleri

Düz kilit çeşitleri standart düz kilitli, güçlü, dayanıklı ve kullanımı kolaydır. Çok yaygındırlar ve çeşitli amaçlar için kullanılırlar. Düz kapıları olan karabinalar, hızlı çekmelerde bulunur ve genellikle kamlar ve tıpalar gibi raf tertibatlarında kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi, pivot noktasından sonuna kadar tamamen düzdürler. Diğer çoğu tür gibi, itildiklerinde kolayca açılmak için yay yüklüdürler, ancak bırakıldığında otomatik olarak kapanırlar.

Bazı düz kilitli karabina çeşitleri aynı zamanda anahtar kilitli karabinalardır. Anahtarlı bir karabina, karabina burnunun ve geçidin etkileşime girdiği düz bir çentiğe sahiptir. Bu, karabinanın herhangi biri oldukça can sıkıcı olabilen koşum takımı devresi, cıvata askıları ve diğer askılarınıza takılmasını önler. Bu karabina çeşitlerini toptan nalburiye malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

Karabina Boyutu, Ağırlığı ve Gücü

Karabinalar çeşitli boyutlarda üretilir. Büyük karabinaların kullanımı daha kolaydır ve klipslemesi de daha kolaydır (daha büyük kapı açıklıklarına sahiptirler) ve içeride daha fazla dişli tutabilirler

Yaygın olarak bağlama cihazlarıyla kullanılırlar. Daha küçük karabinalar daha hafiftir ve rafınızda daha az yer kaplar. Ancak klipslemek daha zor olabilir. Milimetre cinsinden verilen kapı açıklığı, bir karabina boyutuna bakarken dikkat etmek isteyebileceğiniz bir şeydir.

Bu sayı, kapının açabileceği genişlik artı kapının altındaki karabina tabanının derinliği ve şeklini ifade eder. Genellikle karabina ne kadar küçükse, o kadar az boşluk sunar. Kapı açıklığının çok az olması, parmağınızın kırpma sırasında kapı ile karabina gövdesi arasında sıkışmasına neden olabilir; çok derin bir boşluk, karabinanın klipslenmesini zorlaştırabilir.

Karabina ağırlığı genel olarak, tırmanırken yanınızda ne kadar az ağırlık taşırsanız o kadar iyidir. Ancak daha hafif karabinalar her zaman en iyisi değildir. Süper hafif karabinalar genellikle daha küçüktür ve bu da ipi veya cıvatayı keserken kullanımını zorlaştırabilir.

Ayrıca, hafif karabinalar genellikle daha dar çubuk stok kullanır. Bu da daha düşük kapı açık güçleri ve daha kısa kullanım ömrü anlamına gelebilir. Dar karabinalar ayrıca daha fazla halat aşınmasına neden olabilir. Çünkü dar uçlar kenarlar gibi davranabilir ve ağırlık halatınıza zarar verebilir.

Karabinalar, üç yönde güç için derecelendirilir; uzunlamasına, yanlamasına ve açıkken. Bu derecelendirmeler tipik olarak karabinanın omurgasında işaretlenmiştir Tüm tırmanan karabinalar UIAA ve CE standartlarına sahip olmak zorundadır. Bu da doğru kullandığınız sürece yeterince güçlü oldukları anlamına gelir. Kapı açık kuvveti ve küçük eksen kuvveti, en fazla varyasyonu gördüğünüz yerdir.

Kuvvet derecelendirmelerini şu şekilde kullanabilirsiniz:

Aramanızı, tırmanış tarzınız için iyi sonuç verecek birkaç farklı karabina ile daralttıysanız, son karar noktalarından biri olarak güç derecelendirmelerine bakın. Bir karabina ihtiyacınız olan her şeyi sağlarsa ve diğerlerinden daha güçlüyse, o zaman onunla da devam edebilirsiniz. Daha küçük ve daha hafif karabinaların genellikle daha büyük, daha ağır olanlardan daha zayıf olduğunu, ancak her zaman değil. Türkiye’nin şantiye tedarik merkezi Şantiyeciniz’den bütün karabina ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Hangi Karabina Kullanılmalıdır?

Şekil, kapı tipi, boyutu, ağırlığı ve gücünün performansı nasıl etkilediğini anladıktan sonra, karabina çeşidini nasıl kullanacağınızı düşünmek faydalı olacaktır. Karabinayı bir tırmanma türü için harika yapan özellikler, onu bir başkası için o kadar da iyi yapmayabilir.

Örneğin, küçük telli karabinalar, rafınızı hafif tutmak veya hafif ticari hızlı çekmeler yapmak için raf donanımı için harika olabilir, ancak daha büyük, daha ağır karabinalar kadar kolay klipslenemezler.

Karabina Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Vidalı karabina modelleri de bu ürünlerden bir tanesidir. Kapı üzerinde manuel olarak takılıp çıkarılması gereken dişli bir kovana sahiptir. Yaylı mekanizmalardan daha az hareketli parçaya sahiptirler. Kirlenme veya bileşen yorgunluğu nedeniyle arızalanmaya daha az meyillidirler ve tek elle kullanılması daha kolaydır. Bununla birlikte, daha fazla toplam çaba gerektirirler ve çekme-kilitleme, döndürme-kilitleme veya kol kilidinden daha fazla zaman alıcıdırlar.

Çevirmeli karabina da en sık tercih edilen bir başka üründür. Kapının üzerinde, ayırmak için elle döndürülmesi veya çekilmesi gereken, ancak serbest bırakıldığında otomatik olarak kilitli konuma gelen bir güvenlik manşonu var. Ek kullanıcı girdisi olmadan yeniden devreye girme avantajı sunarlar.

Ancak yaylı olmaları hem yay yorgunluğuna hem de daha karmaşık mekanizmalarının kir, buz veya diğer kirlenmelerden etkilenmesine eğilimlidir. Tek elle ve eldiven takılıyken açılması da zordur ve bazen yük altında sıkıldıktan sonra takılıp kalır ve yük kaldırıldıktan sonra geri alınması çok zordur.

Siz de karabina çeşitlerini sitemiz üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz ürünü anında sepetinize ekleyebilirsiniz.