x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Kimyasal Dübel Çeşitleri

Kimyasal dübel, yüksek yüklü ve kritik sabitlemelerde dişli çubuğu ve inşaat demiri gibi ürünleri sabitlemek için kullanılır.

Fikstüre mekanik dübel muadillerine göre daha esnek bir yapıştırma deneyimi sağlarlar. Allfastenerlerin kendi kimyasal enjeksiyon epoksi dübel yelpazesi, yüksek yüklü yapısal projeler ile uğraşırken tüm uygulamaları kapsar.

Kimyasal ankrajda, saplamanın yerleştirilmesinden önce deliğe bir epoksi enjekte edilir. Kimyasal, delikte kalan tüm boşlukları doğal olarak dolduracak, dolayısıyla deliği hava geçirmez hale getirecektir. Bu, saplamanın yerinde tutulması için ekstra güç yaratan ekstra yapışmaya yol açar.

İnşaat gibi yüksek yüklü yapısal uygulamalarda beton ile çalışırken, sabitleme ürünü seçiminiz önemlidir. Sadece mühendislik ve uyum açısından değil, aynı zamanda yapısal güvenlik ve bütünlük açısından da. Bunun için seçiminiz kimyasal bir çapa olmalıdır.

Herhangi bir şantiyede beton ankrajı önemli bir görevdir. Mükemmel bir iş dışında herhangi bir şey, şantiye sahanızda kesinlikle felakete yol açacaktır. Bu felaketlerden kaçınmak için, kimyasal dübellerin nasıl hazırlanıp kurulacağını anlamanıza yardımcı olacak bu basit yönergelere bakın.

Yapı kimyasalları, küresel altyapı gelişiminde önemli rol oynayan kimya endüstrisinin önemli bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Yapı kimyasalları, sağlıklı bir yaşam ortamı için gereklidir. Bu nedenle inşaat ve yalıtım malzemelerinden kaynaklanan emisyonlar minimum düzeyde olmalıdır.

Kimyasal Dübel Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kimyasal dübel nedir sorusunun cevabını yukarıda vermiştik. Ancak bu uygulamayı yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bu kurallara kesinlikle uyulmalıdır.

Doğru derinliğe kadar delik açtığınızdan emin olun. Çap ve matkap ucu boyutu hakkında daha fazla bilgi için yapışkan özelliklerine bakın. Delik açıldıktan sonra temizlenmelidir. Tüm kir, yağ, kalıntı, balmumu, gres veya toz temizlenmelidir. Bu, deliğin tüm döküntülerden arındırılmasını sağlamak için iki aşamalı bir deliği üfleme yöntemi ve ardından bir tel fırça kullanılarak yapılabilir.

Delik uygun şekilde hazırlandıktan sonra, epoksiyi uygun dağıtım aletine yerleştirin ve kimyasalın doğru şekilde karıştırılmasını sağlayın. Deliği yaklaşık 2 / 3’ü dolana kadar alttan epoksi ile doldurmaya başlayın. Dişli çubuğu veya donatı çubuğunu yavaşça deliğe sokmaya başlayın ve epoksiye gömmek için çevirdiğinizden emin olun.

Kimyasal dübel epoksi çubuğu deliğin etrafına eşit bir şekilde dağılmasını sağlayacaktır. Çubuk tamamen yerleştirildikten sonra epoksi süresinin sertleşmesine izin verdiğinizden emin olun. Delikten çıkmış olabilecek ekstra epoksiyi temizledikten sonra işlem tamamlanır.

Yüksek yükleme ve kritik ankraj durumları için, kimyasal enjeksiyon olarak da bilinen kimyasal saplamaların kullanılması önemlidir. İnşaat demiri veya dişli çubuk yaygın olarak kullanılır ve dikme duvar arasında hava geçirmez bir bağ oluşturmak için yüksek kaliteli kimyasal dübellerin kullanılması önerilir.

Saplama inşaat demiri veya dişli çubuğun, mekanizmalar veya dişler gibi düzensizlikler arasında boşluk olmadan deliğin kenarlarını kavraması gerekir. Doğru ürünlerin ötesinde, sertifikalandırma da önemlidir.

Kimyasal Dübel Uygulamasında Yüzey Nasıl Olmalıdır?

Kimyasal dübel uygulaması yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı faktörler bulunmaktadır. Uygulama yüzeyi her türlü toz, kir, zayıf ve oynak parçacıklardan, çimento şerbeti kalıntılarından, yağ ve gresten arındırılmış ve kuru olmalıdır. Beton alt yüzey temiz, sağlam ve yeterli basınç dayanımına sahip olmalıdır. Yüzey kalitesi son derece önemlidir. Bu nedenle inşaat malzemeleri kullanımında yüzey faktörü kesinlikle atlanmamalıdır.

Kimyasal Dübel Seçenekleriyle Sabitlemeyi Kolaylaştırın

400 P kartuşlu ankraj malzemesi de bu yapı kimyasallarından bir tanesidir. Bu ürün donatı ve bağlantı rotlarının akraj ve tamirinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra enjeksiyon pakerlerinin ve aparatlarının sabitlenmesinde de öne çıkan ürünler arasında yer almaktadır.

Bir diğer kullanım alanı ise cıvata ve ankrajlarıdır. Bunun yanı sıra merkezi ısıtma ve havalandırma gibi boru tesisatına sahip alanların montajında kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bu ürünle her türlü yapı malzemesinin yapıştırılması mümkündür.

Bu kimyasal dübel seçeneğinin birden fazla avantajı bulunmaktadır. Çok çabuk sertleşebilen bir yapı kimyasalı olması nedeniyle pratik bir kullanım sunmaktadır. Aynı zamanda mekanik mukavemeti kazanmakta da oldukça hızlıdır.

Kolay bir uygulama fırsatı sunan bu kimyasal dübel çeşidi kolay uygulama yapılması sayesinde zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bir macun kıvamına sahiptir. Sarkma yapmadığı için uzun süreli kullanım vaat etmektedir. Aynı zamanda korozyona karşı da koruma sağlamaktadır. Kimyasal maddelere karşı yüksek bir dayanım gücü vardır. Bu nedenle şantiye sahalarında rahatlıkla tercih edilebilecek bir üründür.

Şantiyelerde Kimyasal Dübel ile Hızlı Çalışma

Bir diğer kimyasal dübel çeşidi ise donatıların ve bağlantı rotlarının; betona, boşluklu veya dolu tuğla çeşitlerinin ankrajında ve tamirlerinde kullanılanı olarak alıcının ilgisine sunulmaktadır. Bunun yanı sıra prefabrik eleman ankrajlarında da sıkça tercih edilen bir üründür. Bu ürün enjeksiyon pakerlerinin ve aparatlarının sabitlenmesinde de oldukça tercih edilen bir ürün olmuştur.

Metal filizi ekiminde de kullanılmasıyla dikkat çeken bu ürün, merkezi ısıtma ve havalandırma gibi boru döşemelerinin yoğunlukta olduğu tesisatlarda kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra her türlü yapı malzemesini yapıştırmakta da oldukça başarılıdır. Aynı zamanda çok çabuk sertleşmesi nedeniyle de kolay ve hızlı kullanım imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra sarkma yapmayan bir kimyasal yapı malzemesidir. Bu nedenle uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Yapıları korozyon ve yıpranmaya karşı koruması da ürünün öne çıkan bir başka özelliğidir.

İnşaat malzemeleri arasında yer alan bu yapı kimyasalı kullanımında dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Öncelik olarak gereken çap ve derinlikte delik bir matkap yardımıyla delinir. Sonrasında delik çapı ve derinliğinin kullanılacak ankraj elemanının boyutuna göre olup olmadığı kontrol edilir. Açılan deliğin temizliği de kimyasal dübel uygulamasında oldukça önemlidir. Delik tozlardan mutlaka arındırılmalıdır.

Kimyasal Dübel Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bunun yanı sıra bu yapı kimyasallarının hem inşaat hem de evde kullanımında hazırlama biçimi aynıdır. Öncelik olarak kartuşun içindeki iki ayrı bileşen statik karıştırıcının ucundan karışmış halde çıkana kadar tetiğe basılması gerekmektedir. Bu hareket kimyasal dübel içeriğinin istenilen alana uygulanabilmesi için gerekmektedir.

Ardından deliğin dibinden başlayarak reçineyi içeri sıkarken kartuşun yavaşça dışarı çekilmesi gerekmektedir. Bu sayede içeride hava boşluğu kalmaz. Çünkü içeride hava boşluğu kalması ürünün performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

Tüm kontrol işlemlerinin ardından ankraj elemanının döndürülerek içeri sokulması gerekmektedir. Bir miktar reçine dışarı çıktıktan sonra, ankraj elamanı reçinenin jelleşme süresi içinde deliğe yerleştirilmesi de bir diğer kritik adımdır. Sertleşme süresince ankraj elemanı kesinlikle oynatılmamalı veya yüklenmemelidir.

Kimyasal dübel uygulamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da iş güvenliktir. Yapı kimyasallarıyla ister şantiye gibi zorlu çalışma koşullarında ister evinizde bir yapıyor olun uygulama esnasında iş ve işçi sağlığına uygun iş elbisesi koruyucu eldiven, gözlük ve eldiven giyilmelidir.

Kimyasal dübel fiyatları seçilen ürünün adet ve özelliklerine göre değişim göstermektedir. Bu nedenle her türlü şantiye projesi veya evsel kullanımına uygundur. Alıcılar için bir ürünün işlevselliğinin yanı sıra fiyat performansı da önem teşkil eden konular arasında yer almaktadır.

 

Kimyasal dübel fiyat performansı açısından da alıcılarından tam not almayı başarmıştır.

Siz de kimyasal dübel ve diğer ürünlerimizi sayfamız üzerinden inceleyebilir dilediğiniz bütün ürünlere anında sahip olabilirsiniz.