Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Musluk Çeşitleri ve Sifonlar

Musluk çeşitleri ve sifonlar herhangi bir banyonun en önemli unsurlarından biridir. Piyasadan musluk satın almadan önce biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. İyi araştırmalar yapmadan önce satın alınan musluk ve sifon daha sonra başınızı derde sokabilir.

Banyonuzu yenilemeyi mi düşünüyorsunuz ? Cevap evet ise, elbette aklınızı karıştıran birçok musluk çeşitleri ve sifonlar vardır. Bu durumlarda lavabo, küvet veya duş için kullanışlı musluk seçimi oldukça önemlidir. 

Musluk ve sifon çeşitleri banyonun en önemli parçalarındandır. Kaliteli ve sağlam olan bu malzemelerin ömrü de doğru orantıda artar. Ucuz yollu alınan kalitesiz malzemeler ilk etapta bütçe dostu gibi gözükse de ilerleyen süreçte daha pahalıya mal olacaktır. Kalite ve  sağlamlık haricinde musluk ve sifonların görüntü olarak estetik olması ve banyonun diğer parçalarına da uyum göstermesi oldukça önemlidir. 

İhtiyacınız Olan Muslukları Seçin 

Söylememiz gereken ilk şey, musluğun türü. Piyasada pek çok çeşit musluk modelleri bulunmaktadır. Her tarz, model, boyut, yüzey, renk ve nitelikte musluk ve musluk başlığı çeşitleri karşınıza çıkacak.  Tam da bu nedenle bir modele karar vermek oldukça zor.

 Seçim yaparken kaliteli bir markaya güvenmek her zaman daha mantıklıdır. Musluk fiyatları uygun diye aldanıp, şüpheli ekonomik modellere karar vermek sizi üzebilir. Banyo musluğunun sürekli kullanıma tabi olduğunu unutmayın. Bu nedenle dayanıklı olmasını istiyorsanız, dayanıklı bataryaları tercih edin. Dayanıksız bataryalar kısa süre içerisinde bozulacak, arıza verecek ve tadilat isteyecektir. Bu da ek olarak yeni bir masraf demek olacaktır. Ayrıca devamlı tadilat gören musluk ve sifonların ömrü de gittikçe kısalacaktır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Markanın sunduğu garantiye ek olarak, musluk ucu önemlidir. Ayrıca musluk aparatı da önemlidir. Muslukların diğer banyo unsurlarıyla uyumlu olması gerektiğinden tasarım da oldukça önemlidir. Öncesinde bir musluk çizimi ile uyum gözden geçirilebilir. Musluk çeşitleri ve sifonlar birbiriyle uyumlu olmalıdırlar.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da su ve enerji tüketimidir. Şu anda hem su hem de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olan musluklar mevcut. Musluk su ısıtıcı seçiminizde, enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak seçimlerden yana olun. Duş veya banyo için termostatik musluklar bulunmaktadır. 

Musluk çeşitleri ve sifonlar için istediğiniz stile veya kaplamaya sahip olmak önemlidir. Buna ek olarak önemli olan bir diğer şey ise, lavabo için musluk seçimi söz konusu olduğunda, musluğun yüksekliğidir. Vereceğiniz karar, kurduğunuz lavabonun modeline bağlı olmalıdır.

Saniyede bir damla su damlatan musluktan ne olur demeyin. Bu bir damla su, yılda 6 ton kadar su kaybına yol açmaktadır. Bundan dolayı musluk çeşitleri ve sifonlar düşündüğümüzden daha büyük bir rol oynar.  Musluk contası  sızdırma yapmamalıdır. Yaptığı taktirde acilen değiştirilmelidir. Bu hem çok ciddi su israflarına karşı bir önlem olacaktır, hem de faturalarınıza yansıyacaktır. Ayrıca gittiğimiz yerlere de taşınabilir musluklu bidon götürmemiz mümkün.

Banyo ve Duş İçin Bataryalar

Küvetler ve duşlar için her ikisine de hizmet eden özel bataryalar vardır. Musluk çeşitleri ve sifonlar için bu tür bataryaların seçimi önemlidir, çünkü sahip olmamız gereken birçok fayda sunarlar. Aç-kapa musluk kartuşu ömrü bitince değiştirilmezse musluğun ömrünü azaltır. Herhangi bir nalbur bunu size tedarik eder. Veya hırdavat malzemeleri satılan yerlerde kartuş bulmak mümkündür. Nalbur İstanbul ilimizde fazlaca seçenek sunmaktadır.

Sifon Nasıl Çalışır?

Sıvı dolu bir kabı baş aşağı çevirerek boşaltmak gerek büyüklüğü, gerek içinde bulunduğu durum nedeniyle mümkün değildir. Fakat bu zorluğu kıvrılmış bir boru ile aşmak mümkündür. Bu borunun bir ucu suya, diğer ucu ise içinde bulunduğu sıvıdan daha aşağıda olmak şartı ile dışarıya sarkıtılır. Sifon nedir diye soracak olursanız çalışması atmosfer basıncına bağlı olan bu basit alettir. Bu prensibin birçok uygulaması olsa da en faydalı olanlarından biri klozetlerde kullanılan sifon sistemidir. Bu sistemin parçalarını nalbur toptan satış yapan yerlerden tedarik edebilirsiniz.

Tek Sifonlu ve Çift Sifonlu Tuvaletler

Tek sifonlu tuvaletler bilindiği üzere, bütün ev ve binalarda bulunan en yaygın tuvalet türüdür. Musluk çeşitleri ve sifonlar tek sifonlu tuvaletler için çeşit olarak daha fazladır.  Tek bir yıkama mekanizmasına sahiptirler. Yani her tür atık aynı miktarda, bazen beş galon kadar su ile yıkanmaktadır. Öte yandan çift sifonlu tuvaletler de mevcuttur. İki sifon mekanizmasına sahiptir.İki düğme, bir kol yerine tankın üstünde bulunur. Hangi tip tuvalet kullanacağınız kararını illa eviniz inşaat halindeyken vermek zorunda değilsiniz. 

Musluk Çeşitleri ve Sifonlar Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bir düğme, yalnızca sıvı atık için olan daha az su (yaklaşık 0,8 galon) kullanarak sifonu çalıştırırken, diğer düğme katı atık için daha çok su (yaklaşık 1,6 galon) tasarlanmış bir sifonu devreye sokar. Sifon tamiri tek sifonlu tuvaletlerde daha kolaydır.

Tek sifonlu tuvaletler geleneksel olarak evlerde ve işyerlerinde daha yaygın olduğundan, depodaki bir şey kırılırsa onlar için sifon takımı bulmak genellikle daha kolaydır ve aynı zamanda daha ucuz onarım maliyetleri ile sonuçlanabilir. Sifon fiyatları tek sifonlu tuvaletlerde daha uygundur. Fakat uzun süreli kullanımda çift sifonlu tuvaletler daha tasarrufludur. Bunun sebebi yapı malzemesi değil, iki sifonlu tuvaletlerin su tasarrufu yapmasıdır.

Sifon contası ve diğer malzemeleri tek sifonlu tuvalet için bulmak daha kolaydır.Bu malzemeler, inşaat malzemeleri satan yerlerden temin edilebilir. Ek olarak sifon kapağı görünümü değişmese de bazı tüketiciler estetik nedenlerden ötürü tek sifonlu tuvaletleri tercih etmektedir. Bunun nedeni düğme yerine kolu (kişisel stile göre değiştirilebildiği için) daha estetik bulmalarıdır.

Bununla birlikte tek sifonlu tuvaletler, alternatiflerinden önemli ölçüde daha fazla su tüketir ve bu da onları çevreye daha zararlı hale getirir. Ayrıca su faturanızı daha maliyetli hale getirir. Şantiye malzemeleri satan yerlerde seçimler yaparken bunları da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Çift sifonlu tuvaletler çok daha az su kullanır ve çevre dostu olarak kabul edilir. Çift sifonlu tuvaletleri tercih etmek, su faturalarını düşürür.

Bununla birlikte bazı tüketiciler çift sifonlu tuvaletleri yıkamanın daha zor olduğunu düşünmektedir . Tankın üst kısmında bulunan düğmelere basmak bazen kola göre daha fazla güç gerektirebilir. Bu, engelli veya yaşlı kişiler için zor olabilir.

Çift sifonlu tuvaletler daha az yaygın olduklarından, yedek parçaların hırdavat satış yerlerinde bulunması daha zor olabilir. Bir şeyler ters giderse onarımlar daha pahalı olabilir. Musluk çeşitleri ve sifonlar için yedek parça bulurken zorlanabilir, daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İster eski bir banyoyu yeniden biçimlendirin, ister şantiye gibi sıfırdan başlayıp yeni bir ev inşa edin veya ofisi yenileyin. Musluk çeşitleri ve sifonlar için karar verirken ne yapacak olursanız olun; hem tek hem de çift sifonlu tuvaletlerin avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek sizin için oldukça önemlidir. Böylece alanınız ve cüzdanınız için en akıllıca kararı verebilirsiniz. Hırdavat malzemesi toptan alışverişler yaparken artık bu kıyası daha iyi yapabilirsiniz.