Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Oto Fırçalar

Oto fırçası araç temizliğinde kullanılan ürünlerdir. Öncesinde araba temizlikleri süngerlerle yapılmaktayken şu anda bu durum oto fırçalarıyla sağlanmaktadır. Oto fırçalarında genel olarak oto fırça sapı mevcuttur. Günümüzde birçok oto fırçası modeli bulunmaktadır. Bununla birlikte bazı fırçalar özel arıtmalarla donatılmıştır. Bu fırçaların kullanım kolaylığı sağlaması adına pratik tutuş özelliği vardır.

Bununla birlikte birçok oto fırçasının su bağlantısı bulunur ve hortumlar buraya kolaylıkla bağlanabilir. Böylece arabanın her parçası temizlenmiş olur. Çünkü aracın çok fazla kirli olduğu durumlarda köpük kullanılması gerekecektir. Köpük fırçanın içine yerleştirilerek kullanılır ve suyla temas ettiği anda bakım maddesi haline gelir.

Oto Fırçası İçin Farklı Modeller Var mıdır?

Her aracın yüzeyinde mühürlü bir boya bulunur. Bu yüzeyler taş gibi sert cisimlere karşı duyarlıdır. Bu nedenle özellikle yumuşak dokuya sahip oto fırçası kullanmakta fayda vardır. Çeşitli modellerde oto yıkama fırçaları mevcuttur. İstenilen fırça tercih edilebilir.

Oto fırçası modelleri basit oto yıkama fırçası, hareketli başlığa sahip oto yıkama fırçası, saplı oto yıkama fırçası ve yüksek basınçlı temizleyicilerin kullanıldığı oto yıkama fırçaları olmak üzere birkaç gruba ayrılır. Fiyat olarak en uygun olanı el oto yıkama fırça türüdür.

Hırdavat malzemeleri arasında gösterilen basit oto yıkama fırçası; sadece su ile temas eder. Sadece içi boş bir sap ve su hortumu bağlamak adına fırça başlığında bir boşluk bulunur. Böylece bu oto fırçası yardımıyla araç basit düzeyde temizlenmiş olur.

Hareketli Fırça Başlığına Sahip Oto Yıkama Fırçası

İnşaat malzemeleri temizlenmesinde de kullanılabilen bu oto fırçası; çeşitli yapı marketlerde de bulunmaktadır. Ayrıca nalbur olarak tabir edilen yerlerden de kolaylıkla temin edilebilir. Hareketli fırça başlığına sahip bu oto fırçası yardımıyla temizlenmesi zor bölgelere bile kolayca erişilebilir. Özellikle tavan, jant ve alt gövdenin temizlenmesinde büyük kolaylık sağlar.

Saplı oto yıkama fırçası, bir tür oto fırçası pratik fırça sapına sahiptir. Böylece arabadaki zor noktalara da ulaşılabilir. Bu sap su hortumuna bağlanabilen içi boş bir saptır. Şantiye içerisinde de kullanılabilen bu fırça; bir kamyonu da temizleyebilir.

Yüksek basınçlı temizlik için kullanılabilen oto yıkama fırçaları, oto fırçası üreticileri tarafından imal edilen ve genellikle çok kaba bir kir olduğunda tercih edilen bir malzemelerdendir. Fırçada bulunan pratik bağlantı noktası sayesinde su geçişi düzenlenir. Aynı zamanda kullanılacak yüzeye de zarar vermez. Belirtilen oto fırçası modelinde temizliği daha da kolay hale getiren dönen bir halka bulunur.

Oto Fırçası İmalatında Nasıl Kıllar Kullanılır?

Oto fırçası imalatı işleminde aracın çizilmesine yol açmayacak kılların oluşturulması önem taşır. Çünkü oto fırçası satın alınırken iyi temizlemenin yanında bu özelliğe de bakılmaktadır. Oto detay fırçaları genel olarak doğal kıllar, sentetik kıllar ya da at kılı kullanılarak üretilmektedir.

Oto temizlik fırçaları genellikle sentetik kıllardan oluşur. Bunlar boyaya hiçbir zarar vermez ve çizik oluşmasına da yol açmaz. Doğal kıllar ise daha yumuşaktır. Bu kıllar atlardan ya da yaban domuzlarından meydana gelir. At kıllarından imal edilen oto fırçası ise mükemmel derecedeki yumuşaklıklarıyla bilinir.

Araç Yıkama Aksesuarları Nelerdir?

Araç yıkama aksesuarlarından en çok kullanılanı oto fırçaları, şantiye malzemeleri toptan satışlarıyla elde edilebilmektedir. Bunun yanında çeşitli bakım ürünleri de bulunur. Oto fırça seti de bunlardan biridir. Oto fırça seti 3’lü, 5’li ya da çeşitli miktarlarda satışa sunulabilmektedir. Bu setlerin yanında temizlik ekipmanları olarak bezler, hortumlar, kurulama ürünleri ve sprey şişeleri örnek gösterilebilir. Bu ürünler inşaat malzemeleri satan dükkanlarda kolaylıkla bulunabilir.

Ayrıca temizlik kimyasalları da aracın kaportası ve tekerlekleri için kullanılabilir. Her yüzey için farklı temizlik solüsyonları bulunur. Yine de çok güçlü kimyasallara sahip temizlik ürünlerinin kullanılmamasında fayda vardır.

Oto Fırçası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ürün için olduğu gibi oto fırçası alırken de önemli olan nokta güvenli uygulanabilme özelliğinin bulunmasıdır. Çünkü bir oto fırçası temizleyebilme özelliğinin yanında kullanılacak alana herhangi bir zarar da vermemelidir. Bu fırçaların seçiminde sap faktörü önem taşır. Kolay tutulabilme özelliğine sahip olanların seçilmesi; fırçaları kullanacak olan kişiye kolaylık sağlar.

Oto yıkama fırçası tercih ederken fırçada yer alan kılların türü de önem taşır. Fırça kılları kesinlikle herhangi bir çiziğe sebep olmamalıdır. Geçirgen bir gövdeye sahip oto fırçalarını kullanmak da önemlidir. Çünkü bu şekilde bir gövdeye sahip olan fırçalar; suyu hapsetmenin yanında araç temizleyici ürünler ile de kullanılabilmektedirler.

Oto Fırçası Nasıl Kullanılmaktadır?

Şantiye malzemeleri arasında yer alan oto fırçası; genelde her kullanıcı tarafından kullanılabilmektedir. Fırçaları kullanmak için öncelikle yumuşak bir oto fırçası tercih edilmelidir. Oto fırçası; araç yıkamak için kullanılacaksa yumuşak fırça sayesinde araç kaportası zarar görmemiş olur. Araç güneş altında kesinlikle temizlenmemelidir. Çünkü bu durumda yapılacak bir temizleme, araçta çeşitli lekelerin oluşmasına yol açabilir.

İlk olarak oto fırçası ılık suyla köpürtülür ve araç üstten başlanarak yıkanır. Daha sonra kullanılacak kurulama bezleri ile araçta herhangi bir leke ve iz kalmaması sağlanır. Oto yıkama için çeşitli ürünleri; yapı malzemesi satan dükkanlardan alınabilir. Hırdavatçı olarak da bilinen bu yerlerden her türlü malzeme temin edilebilir.

Ancak hırdavat malzemeleri toptan ya da perakende satış fiyatı olarak bazı farklılıklara sahiptir.

Oto Fırça Çakma Makinesi Nedir?

Oto fırça çakma makinası yardımıyla fırça üzerine dikey kıllar çakılır. Fırça üzerine dikey kıllar çakıldıktan sonra bu makine sayesinde tıraşlama ve temizleme de gerçekleştirilir. Çeşitli modelleri bulunur. Motor türü ve ekran boyutuna göre de fiyatları değişebilmektedir. Oto fırçası üreticileri tarafından kullanılan bu makine; 2. El olarak da satışa sunulmaktadır.

Bu makinelerin opsiyon sayısı da modele göre farklılık gösterir.  Silindir fırçaların üretimi için tasarlanan modelleri de mevcuttur. Silindir fırçaların imal edildiği delme çakma makinesi ile 60 mm ve 250 mm arasında silindir fırçalar üretilebilmektedir. Herhangi bir silindir fırçanın dış çapı ise en fazla 800 mm olmaktadır.

Oto Fırçası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Oto fırçası fiyatları modellere göre farklılık göstermektedir. Bu modeller çeşitli boylarda bulunur. Oto fırçası 17 cm, 10 cm ya da 23 cm boyutunda olabilmektedir. Bu özelliklerine bağlı olarak da fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Aynı zamanda toptan alımlarda da fiyatlar değişkenlik gösterir. Çünkü oto fırçaları genelde nalburlarda bulunduğundan nalbur toptan fiyat seçenekleri farklıdır. Aynı zamanda nalbur İstanbul ve diğer illere göre de fiyatlarda farklılıklar yaşanabilir.

Hırdavat ürünlerden biri olan oto fırçası; kalitesine göre değişebilir. Şantiye içerisinde de kullanılabilen oto fırçalarının kaliteli olanını tercih etmek önem taşır. Şantiye malzemelerinin temizliğinde de kullanılabilen bu ürün; çeşitli yerlerden temin edilse de şantiye malzemeleri satan dükkanlardan da satın alınabilir. Ancak şantiye malzemeleri toptan ya da perakende olarak fiyatlarda değişkenlik gösterir. Bu nedenle seçim yaparken nu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Oto fırçası satın alınarak kullanıldıktan sonra fırça temizliği de önemlidir. Fırçaların temiz kullanımı fırçaların kullanım ömrünü uzatır. Böylece kullanıcılar da uzun süre boyunca bu ürünü kullanmış olurlar.