x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Plastik Dübel

Plastik dübel duvara veya tavana bir şey asmanız gerektiğinde iyi bir çözüm olabilir. Duvara bir tablo ya da salıncak bağlamak isterseniz dübele ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Tek başına, alçıpan bir vidayı tutmaz, bu nedenle duvara bir şey takmak veya ağır bir şey asmak istiyorsanız, vidayı tutmak için öncesinde bir plastik dübel takmanız gerekir. Dübel için açtığınız deliğin boyutu yalnızca dübelin boyutuna değil türüne de bağlıdır.

 

Taşınacak ağırlık ya da materyale göre özel dübel çeşidi kullanmanız gerekebilir. Bu yüzden farklı plastik dübel çeşitleri ortaya çıkmıştır. Plastik dübel fiyatları dübel çeşidine ve boyutuna göre değişecektir. Birçok plastik dübel çeşidine Şantiye mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Plastik Dübel Nasıl Takılır

Tüm farklı alçıpan ankraj türleri arasında, konik plastik olanlar en hafiftir. Resimleri asmak, duvara havlu askıları takmak ve hatta küçük rafları asmak için harikadırlar, ancak dolapları veya büyük ayna gibi ağır eşyaları alçıpandan asmak için bunlara güvenmemelisiniz. Sorun, alçıpanın ufalanan doğasıdır.

 

Bir dübele yeterince yanal baskı uyguladığınızda, alçıpanı kendisiyle birlikte dışarı çeker. Plastik dübel duvarcılık, tuğla ve seramik gibi sert malzemelerde çok daha iyi çalışır. Kılavuz deliğin doğru boyutta olması koşuluyla, vidayı sürdüğünüzde genişler ve sıkıca tutarlar. Aslında, konik bir vida dübel takarken hata yapmanın tek yolu deliği doğru boyutlandırmamaktır.

Plastik Dübel Ölçüleri

Plastik dübel üretim makinası en doğru ölçülerde dübel üretimi yapma amacıyla ortaya çıkmıştır. Doğru plastik dübel ölçüsü, size ve açacağınız deliğe de bağlıdır. Doğru boyutta bir delik elde etmek için, matkap ucunun sapını ankrajın ön tarafına göre ölçün ve vidanın açıklığını yapmak için çapı aynı boyutta veya bundan 1/16 inç daha fazla olduğundan emin olun.

 

Plastik dübel ölçüleri açtığınız delik ile doğru orantılı olmalıdır. Konik plastik dübel için deliğin doğru boyutta olduğunu biliyorsunuz ancak onu içeri itmekte zorlanıyorsanız, bir çekiçle vurmanız gerekebilir.

Plastik Dübel Üretimi Sırasında Ağırlık Limiti

Konik ankrajlar, çeşitli alçıpan ankraj türlerinden biridir. Plastik dübel üretimi sırasında yapılan testler, standart 1/2 inçlik alçıpandan çıkmadan önce yaklaşık 36 kiloluk aşağı doğru basıncı kaldırabileceklerini gösteriyor.  Dişli bir plastik dübel yaklaşık 50 kilo kaldırabilir ve dişli pirinç olanlar maksimum 6 kg yük taşıyabilir. Genişletilebilir bir metal manşon ve bir metal makine cıvatasından oluşan dübeller 80 kiloya kadar tutabilir.

 

Plastik dübel üreticileri bu konulara oldukça dikkat etmektedir. Manşona, vidalanan cıvatadan oluşan geçiş cıvataları arasında en güçlü alçıpan ankrajlarıdır. Manşonun, alçıpanın arkasına doğru genişleyen ve ankraj yapan kanatları vardır. Bir mafsallı cıvata 136 kg yukarı doğru destekleyebilir. Bu, alçıpanın gücüyle sınırlıdır ve bu muhtemelen cıvata arızalanmadan önce kırılacaktır.

Plastik Dübel İmalatçıları Neye Dikkat Eder

Konik plastik dübel satın aldığınızda, paket genellikle pilot delik için ihtiyacınız olan matkap ucunun boyutunu tanımlar. Plastik dübel imalatçıları dübellerin amaca uygun olmasına oldukça özen gösterirler. Değilse, ankrajın sapının dış çapını vida açıklığı ile konik uç arasında yaklaşık olarak yarıçapını ölçün ve bu çapta bir matkap ucu kullanın. Amaç, çapanın mümkün olduğunca sıkı bir şekilde oturacağı bir delik açmaktır.

 

Yine de deliği çok küçük yapmak istemezsiniz, yoksa çapayı yerine oturtamazsınız. Pilot deliği açtıktan sonra ankrajı yerleştirin ve bir çekiçle vurun. Ankrajın bükülmesini önlemek için hafif basınç uygulayın ve açıklığın etrafındaki flanş duvarla aynı hizada olana kadar hafifçe bastırmaya devam edin. Bir dübeli çıkarmanız gerekirse, vidayı kısmen sürün ve vidayı pense veya çekiç çengeliyle çekin. Ankraj, vida ile duvardan çıkacaktır.

Beton veya Seramik İçine Plastik Dübel Nasıl Takılır

Beton, tuğla veya seramik gibi sert bir malzemeye plastik dübel takma prosedürü, alçıpanın içine yerleştirmekle aynıdır, ancak bunun için deliği delmek daha zordur. Bir duvar ucu kullanın ve aşırı ısınmayı önlemek için matkabı yarı hıza ayarlayın. Duş karoları gibi pürüzsüz yüzeylerde, delmeden önce yüzeye maskeleme bandı koymak iyi bir fikirdir. Bant, matkap ucunun dolaşmasını engeller.

 

Plastik duvar dübellerinin tutma gücü, sıkı olmaları kaydıyla sert malzemelerde alçıpandan çok daha fazladır.    Bunları tuğla ve beton duvarlara dolapları, rafları ve diğer ağır eşyaları asmak için kullanabilirsiniz. Şantiye malzemeleri satan birçok yerden plastik dübele ulaşım sağlayabilirsiniz. Şantiye malzemeleri toptan alışveriş yapılarak oldukça kar sağlanabilir.

Plastik Dübel Neden Önemlidir

Vidaları doğrudan alçıpanın içine takıp bir şey taşımalarını bekleyemezsiniz. Alçıpan bunun için çok gevşek olduğu için ufalanabilir. Herhangi bir şeyi desteklemek için plastik dübel ihtiyacı duyarsınız ve geçiş cıvataları olarak da bilinen geçiş dübelleri, en güçlü dübellerdir.

 

Bir mafsallı cıvata, kendisini alçıpanın arkasına sabitleyerek çalışır, bu nedenle cıvataya dışarı doğru kuvvet uyguladığınızda, sadece ufalanan çekirdek değil, tüm alçıpan levhası ona direnir. İki tür mafsallı cıvata, kanat stili ve takmayı kolaylaştıran sağlam bir destek çubuğuna sahip kayış stilidir.

Plastik Dübel İnşaat Alanında Kullanılır Mı

Bir vidayı alçıpan veya sıvaya takmanın en güvenli yolu duvara bir plastik dübel yerleştirmek ve vidayı bunun içine takmaktır. Vida yeterince uzunsa (en az 2 inç), desteklediği şey ne olursa olsun hiçbir şekilde çıkmaz. Bu yöntemle ilgili sorun, vidaya ihtiyaç duyduğunuz noktanın arkasında her zaman bir saplama olmamasıdır.

 

Mafsallı bir cıvatanın taşıyabileceği ağırlık, cıvatanın boyutuna ve alçıpanın kalınlığına bağlıdır. Bu tarz cıvata ve dübel çeşitleri inşaat alanlarında en sık kullanılan materyallerdendir. İnşaat malzemeleri satan mağazalardan dübel çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

 

Plastik Dübel Kurulumu

Takacağınız mafsallı cıvatayı satın aldığınızda, önerilen delik boyutu için ambalajı kontrol edin. Geleneksel kanat tarzı plastik dübel kullanıyorsanız, kanatları gövdeye doğru katlayın ve katlanmış ucun genişliğini ölçün. Bu çapta bir matkap ucu kullanın. Önemli olan, cıvatayı vidaladığınız şaftın başındaki deliği flanştan daha büyük yapmaktan kaçınmaktır.

 

Flanş, alçıpanın yüzeyine dayanmalıdır, yoksa cıvata çalışmaz. Hırdavat dükkanlarında birçok dübel çeşidine ulaşmak gayet mümkündür. Büyük bir alanda dübel kullanımına ihtiyacınız varsa hırdavat malzemeleri toptan satış yapan mağazalarla anlaşmak oldukça mantıklı olacaktır.

Plastik Dübel Kanat Stilinde Nasıl Takılır

Yapı malzemesi olarak da kullanılan bir plastik dübeli satın aldıktan sonra nasıl takmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Deliği açtıktan sonra, kanatları birlikte katlayın ve kanatlar dahil sapı delikten itin. Asmak istediğiniz şeye ilk olarak yerleştirdikten sonra cıvatayı sapa yerleştirin.

Bir sonraki adım biraz zor olabilir. Cıvatayı başka bir tornavidayla sıkarken plastik dübel kanatlarını (alçıpanın arkasına yayılmış olan) duvarın arkasına doğru tutarken, parmaklarınızı veya bir tornavida kullanabilirsiniz. Bu gerilimi korumazsanız şaft, cıvata ile birlikte dönecektir. Cıvata yeterince sıkıldığında, sap dönmez, böylece gerginliği giderebilir ve cıvatayı sıkmayı bitirebilirsiniz.

Plastik Dübel Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kanatlar yerine, bir kayışlı mafsallı ankraj, yaylı bir çubuğa sahiptir ve plastik dübel bir çerçeve ile birlikte gelir. Çubuğu çerçeveye dik tutarak ve delikten kaydırarak başlayabilirsiniz. Çubuk otomatik olarak duvara dik konuma oturacaktır. Kapağı, duvara yaslanana kadar çerçeve boyunca kaydırın ve ardından çerçevenin duvardan geçen kısmını koparın.

 

Çerçevenin bir kısmı, kapağı çubuğa doğru tutarak duvarın içinde kalır. Cıvatayı kapaktan geçirin ve çubuğa vidalayın.  Cıvata ve dübel çeşitlerine size en yakın nalbur dükkanlarında göz atabilirsiniz. En fazla çeşitliliğe sahip nalbur İstanbul ilinde olması muhtemeldir. Bir inşaat firmasına sahipseniz nalbur toptan satış yapan mağazalar ile anlaşmayı düşünebilirsiniz.