x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Plastik Maket Bıçağı

Plastik maket bıçağı genellikle ev ve ofis ortamında hassas kesimler yapabileceğiniz bir alettir. Sanayi tipi metal maket bıçaklarının aksine daha dayanıksız ve uçları daha kolay kırılır. Bu nedenle her daim yedek uçları olmasına dikkat edilmelidir.

 

Maket Bıçakları

Maket bıçağı nedir sorusunun cevabı hassas ve ince kesimlerden endüstriyel alanlara ve maket yapımına kadar birçok alanda kullanılan alettir. Maket bıçaklarının birçok kullanım alanları vardır. İnsanlar genelde plastik maket bıçağı türünü hobi alanlarında kullansalar da evlerden sanayi alanlarına birçok alanda kullanılan çok yönlü bir alettir. Farklı alanlarda kullanılan maket bıçakları da bu nedenle standart olamaz. 

Sanayi alanlarında kullanılan maket bıçakları daha dayanıklı malzemelerden üretilir ve kırılması daha zordur. Ofis tiplerinde maket bıçağı ucu kırılmaya daha yatkın yapıya sahiptir. Maket bıçağı diğer adı falçata olarak da bilinir.

 

Maket Bıçakları Nerelerde Kullanılır

Sanayi alanında kullanılan maket bıçakları her alanda uygun aletlerden olabilirler. Çeşitli alanlarda kullanılabilen plastik maket bıçağı çoğunlukla maket yapmak ve model yapımları için çoğunlukla kullanılır. Maket çalışmaları ve model yapımında daha kullanıldığı için maket bıçağı ismini almıştır.

Maket bıçaklarının kullanım alanlarına göre farklı tipleri mevcuttur. Sanayi alanında kullanılan metal alaşımdan yapılan maket bıçakları ile plastik maket bıçağı pek ala farklıdır. Plastik saplı maket bıçağı genellikle ev ve ofis ortamlarında sıkça tercih edilir. Maket bıçağının diğer adı ise falçatadır. Halk arasında falçata olarak bilinen maket bıçakları set olarak satılabilir. Kırtasiyelerden alabileceğiniz maket bıçakları genelde plastik başlıklı olurlar. Ancak inşaat malzemeleri satan dükkkanlarda profesyonel maket bıçakları bulmak mümkündür.

Modelleme İçin Gerekli mi?

Metal maket bıçağı mimarların çoğunlukla kullandıkları aletlerdendir. Mimarların tasarladıkları yapıları maket haline getirirken kullandıkları maket bıçakları, maket yapmak için olmazsa olmaz aletlerdendir. İnce uçları sayesinde hassas ve ince kesimler yapılabilmesine olanak sağlanır. Kullanım rahatlığı nedeni ile de maket ve model yapımlarında en gerekli aletlerden olabilir. Maket bıçağı seti dahilinde çeşitli başlıkları ve tutamaçları vardır. Ayrıca bu sete yedek uçlarda dahildir.

İtalya’da falcetto adı ile bilinen falçatalar ülkemizde de eski ayakkabıcıların kauçuk malzemeler ve derilerin kalıplarını rötuşlama amacıyla kullandıkları eğri bıçakları ifade edebilmektedir. Falçata adı da verilen maket bıçaklarını kullanmak kolaydır, lakin dikkat gerektirir. Gayet keskin ve ince malzemeden oluşan plastik maket bıçağı dikkatsizlik sonucu kişiye zarar verebilir.

Ayrıca inşaat sektöründe de kullanılan maket bıçağı kesinlikle dayanıklı olmalıdır. Maket bıçağı yedeği her daim alet çantasında bulunmalıdır. Bunun nedeni ince ve kırılgan yapıda olmaları olabilir. Şantiye alanlarında ve ağır iş yapılan ortamlarda bu uçların kırılma olasılığı yüksektir. Maket bıçağı ucu kırma durumunda yedeği takarak hızlıca çalışmaya devam edilebilir.

Bıçakları Kırılgan mı?

Aslında hassas ve ince işler için kullanılan plastik maket bıçağı uçları birçok alanda kullanıldıkları için çabuk kırılabilir. Maket bıçağı çeşitleri arasında metal maket bıçakları ağır iş yapılan alanlarda daha sık kullanılır. Hassas kesimler için en gerekli kesici alet maket bıçakları olabilir. Hassas ve ince kesim yapabilmek için sık kullanılan bu aletin her malzemeyi kesemeyeceğini bilmeniz gerekir. Ayrıca maket bıçağı ingilizce dilinde utility knife anlamına gelir. 

Maket bıçağı kullanırken önce kişi kendine daha sonra kesim işlemi yapılacağı sırada bıçağa dikkat etmelidir. Maket bıçakaları çok keskin ve ince bıçaklardır. İnce ve keskin olmaları nedeni ile elinize de fazlaca zarar verebilirler. Bu nedenle öncelikli dikkatiniz kendi sağlığınız olmalıdır.

Sanayi Alanında Kullanılıyor

Endüstri alanından eve, maket yapımından giyim sektörüne kadar plastik maket bıçağı birçok alanda kullanılan bir alettir. Endüstri alanında kullanılan maket bıçakları genellikle paslanmaz ve daha dayanıklı üretilirler. Bu sahada kullanılan maket bıçağı ağzı daha geniş tasarlanır. Ayrıca malzeme ölçüleri de diğer bıçaklara göre daha farklıdır. Ofis ve evlerde kullanılan plastik maket bıçağı ölçüleri şu şekilde olabilir:

 • Uzunluğu 95mm 
 • Genişliği 9mm 
 • Bıçağın kalınlığı ise 0.5 mm

Olarak tasarlanır. Ancak endüstri alanlarında kullanılan maket bıçaklarının tüm ölçüleri değişebilir.

Plastik malzemeden üretilen maket bıçakları genelde kırtasiyelerde bulunur. Kırtasiyelerde bulabileceğiniz maket bıçağı fiyatları profesyonel bıçaklara göre daha uygundur. Çeşitli dükkanlar ve nalbur toptan olarak çeşitli alanlara malzeme temin edebilmektedir. Maket bıçakları da bu malzemeler arasındadır. Maket bıçağı set olarak alındığında yedek uçlar, bisturi ağızları ve farklı tutamaçlar set içeriğine dahildir. Set olarak satın alındığı taktirde farklı alanlar için çeşitli başılıklar elde edilmiş olur. İnşaat malzemeleri satılan yerlerden set olarak sipariş verilmesi iş gidişhatı açısından önemlidir.

 

Tasarımlar İçin Gerekli

Grafik tasarım dalında sıkça kullanılan ince bıçaklara sahip maket bıçağı türü olan grafik jileti gerekli aletlerden olabilir. Grafik jiletleri ince başlıklı aletlerinden biri olduğu için hassas kesimler için gerekli alettir. Bu bıçakların ortalama ölçüleri ise genişlik 5.5mm ve bıçak malzemesinin kalınlığı 0.5 mm olarak tasarlanmaktadır. 

Şantiye Sahasında Maket Bıçakları

Sanayi tipi olan bu maket bıçaklarının ölçüleri ise 

 • Genişliği 126mm
 • Yüksekliği 25mm
 • Kalınlığı minimum 0.7mm 

Olarak üretilebilirler. Şantiye sahasında sık kullanılan maket bıçakları çeşitli malzemeleri kesmek için gerekli aletlerden biridir.  Bu malzemeler:

 • Deri
 • Asetatlar
 • Alçıpan duvar
 • Sentetik malzemeler 
 • Lastik
 • İp
 • Silikon ve sıcak silikon
 • Fiberglas malzemeler
 • Polyester gibi şantiye malzemeleri anlık olarak kesebilmek için maket bıçakları sıkça tercih edilir.

Sanayi tipi maket bıçağı, plastik maket bıçağı çeşitlerine göre daha dayanıklı olması açısından daha kullanışlı olabilirler. Şantiye malzemeleri toptan alınırken bu tip maket bıçaklarının yedeklerini almanız önemlidir. Uygulama anında kırılması durumunda, hızlıca değiştirilip işlemlere devam edilir.

 

Yapı İşlerinde Gerekli Mi?

Plastik maket bıçağı malzemeleri tek başına kestiği için sıkça tercih edilen aletlerden biridir. Yapı malzemesi olarak kullanılan malzemeleri hassas kesim yapabilmek için maket bıçakları kullanılabilir. Ancak bu gibi işlerde ofislerde kullanılan maket bıçakları yerine sanayi tipi maket bıçakları daha çok tercih edilir. Hırdavat malzemeleri alırken maket bıçağı da almak isterseniz, yapı işlerine uygun olan maket bıçaklarını tercih etmelisiniz. 

 

Hobileriniz İçin Plastik Maket Bıçağı

Hobi alanlarında hassas kesimler yapabilmek için makastan ziyade birçok alanda maket bıçakları kullanılmaktadır. El işi uygulamaları, mukavva kağıdı kesimleri ve model yapımlarına kadar bir çok alanda plastik maket bıçağı kullanılır. 

Plastik Maket Bıçağı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Giyim sektöründe maket bıçakları özellikle deri kesiminde sıklıkla kullanılır. Deri kesimlerinde hassas çalışmalar yapmak için ince yapıdaki maket bıçakları kullanılmaktadır. Herhangi bir bıçak yerine maket bıçakları daha ince çalışmalar yaparak kişilerin hassas çalışmalar yapmasına olanak sağlarlar. 

Plastik maket bıçağı maket tasarımı yapımlarında, giyim sektöründe ve evlerde birçok şekilde kullanılır. Özellikle bu gibi malzemeleri, ayrıca daha fazla malzemeleri satan nalbur İstanbul şehrinde toptan satışlar için de tercih edilir.

Nalburlar genellikle yapı işlerinde kullanılan çiviler, kilitler ve menteşeler gibi birçok malzemeyi satan dükkanlara verilen isimdir. Nalburlar ihtiyaç halinde hırdavat malzemeleri toptan şekilde ve bireysel ev ihtiyaçlarından şantiyelere çeşitli alanlar için toptan satış yaparlar. Ayrıca nalbur ‘’ nal yapan demirci’’ anlamına gelir.