Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
Toplam 1 ürün bulunmaktadır.

Taşıma Araçları ve Tekerlek

Taşıma aracı; depolarda ve çeşitli işyerlerinde birçok malzemenin taşınmasına yardımcı olur. İnsanların gücünün yetmediği durumlarda kullanılan bu araçlar oldukça işlevseldir. Taşıma gibi güç gerektiren anlarda tercih edilen ürünlerin arasında taşıma aracı ilk sırada bulunmaktadır. Taşıma arabaları; uzak mesafelere inşaat malzemeleri taşınmasında da yardımcı olmaktadır.

Kullanıcıların bu araçlardan en yüksek verimi sağlamaları adına model olarak birçok seçenek bulunur. Hem tasarım hem de kullanılan malzeme açısından çok sayıda taşıma aracı türü bulunabilir. Bu araçlar günümüzde birçok farklı alanda kullanılmaktadır.  Taşıma araçları genellikle yük taşınması, ürün depolanması veya kasa taşıma gibi insan gücünün yetmediği zamanlarda sıkça tercih edilir. Küçük ya da büyük işletme fark etmeksizin tüm işletmeler taşıma araçlarından faydalanabilir.

Taşıma Araçları Çeşitliliği

Taşıma aracı çok sayıda farklı alanda kullanıldığı için geniş model seçeneklerine sahiptir. Taşıma aracı modelleri arasında hem tasarım hem de kapasite olarak bazı farklar bulunur. Taşıma arabası çeşitlerinden biri olan yük taşıma aracı; diğer araçlara oranla daha dayanıklıdır. Çünkü bu araç ile ağır yükler taşınmaktadır.

Diğer bir model ise malzeme taşıma arabasıdır. Bu modeller biraz daha özele indirgenmiştir. Belirtilen taşıma aracı ile şantiye malzemeleri de taşınabilmektedir. Bu araç türü özellikle işletmeler tarafından yoğun bir şekilde talep edilmektedir. Paket taşıma arabası ise kargo işi yapılan kurumlar tarafından tercih edilir. Ayrıca paket taşıma arabaları ile hırdavat ürünleri de taşınabilir. Kolay kullanımları en çok terişh edilen modellerden biri haline gelmiştir.

Katlanır el aracı ise depolama konusunda oldukça etkilidir. Yer kaplamadan saklanabilme özelliğine sahiptir. Bu modellerden bir diğeri ise herkes tarafından bilinen pazar arabalarıdır. Meyve sebze alışverişlerinde genellikle Pazar arabalarından faydalanılır.

Taşıma Aracı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Taşıma aracı modelleri kullanılacak alana göre seçilmelidir. Çünkü her taşıma aracının genişlik ölçüleri ve farklı yük kapasiteleri bulunur. Plaka levha taşınması gibi çok fazla güç gerektiren alanlarda 500 kg yük taşıma kapasitesine sahip taşıma araçları tercih edilir. Endüstriyel çelik taşıma arabası modelleri ise dayanıklı malzemelerin kullanımıyla imal edilir.

Yapılan işe göre farklı modeller tercih edilebilir. Yük üzerine bir iş yapılıyorsa yük taşıma arabası kullanılırken kargo sektörü için paket taşıma arabası kullanılır. Bu nedenle seçilecek taşıma aracının kullanım yeri göz önünde bulundurulmalıdır.

Taşıma Aracı Fiyatları

Şantiye alanında da kullanılabilen taşıma arabaları; tasarımlarına ve kullanım özelliklerine göre fiyat değişir. Taşıma araçları ile taşınabilen şantiye malzemeleri toptan olarak satın alınabilmektedir.

Taşıma aracı modellerinden biri olan çelik el arabası dayanıklı malzemeden üretildiği için kullanım ömrü uzundur. Bu nedenle diğer modellere oranla fiyatı yüksektir. Çeşitli taşıma araçları nalbur denilen dükkanlarda da satışa sunulmaktadır. Ancak nalbur toptan ve perakende olarak farklı fiyatlara sahip olabilir. Ayrıca nalbur İstanbul ve diğer iller arasında fiyat farkları da oluşabilmektedir.

Katlanabilir taşıma arabası türleri de yer kaplamayan özellikleriyle sıklıkla tercih edilen diğer bir modeldir. Diğer modellere göre birçok avantajı bulunan bu model; sade taşıma araçlarına göre daha yüksek fiyatlarla satışa sunularak yapı malzemesi satan dükkanlarda yerini almıştır.

Taşıma Araçlarında Tekerlek Kullanımı

Taşıma aracı modellerinden biri olan paket taşıma arabaları; ihtiyaçlar dahilinde birçok malzemenin taşınmasına destek olur. Araçların gövde boyutlarına göre tekerlek boyutlarına göre artmakta ya da azalmaktadır. Tekerlekler sayesinde ağırlık oranı azalmaktadır. Tekerlek sistemi aynı zamanda basıncın dağıtılmasını da sağlar.

Tekerlek lastikleri de yapının muhafaza edilmesini sağlar. Gelişmiş tekerlek sistemi yükün oluşturduğu baskıyı azaltarak aracın ilgili noktaya götürülmesini kolaylaştırır.

Tekerlek Fiyatları

Kullanılan malzemelere göre tekerlek fiyatları değişkenlik gösterirler. Özellikle sanayi tekerlekleri taşıma araçlarında sıklıkla tercih edilir. Bu tekerlekler de kullanılan malzeme kalitesine göre farklılık gösterir. Fiyatlar tekerlek markaları arasında da değişkenlik gösterebilmektedir.

Aslında tekerlekler hırdavat malzemesi olarak görülür. Ancak hırdavat malzemeleri toptan alındığında fiyat daha farklı olmaktadır. Bu durum da göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Tekerlek satın alınırken güvenli bir kullanım sağlamasına da dikkat edilmelidir.

Taşıma Araçlarının Kiralanması

Taşıma aracı kiralama konusu da işletmeler tarafından önem verilen bir konudur. Taşıma aracı bulmaca ve kiralama işletmelere kar sağlar. İnşaat için araç kiralanacaksa bu araçların özel olması gerekir. Kiralanacak araçların bakımlarının da zamanında yapılmış olması gerekmektedir. Bu araçların bakım ve onarım işlemleri de titizlikle gerçekleştirilmelidir. Tüm detaylara dikkat edilmesi taşıma kalitesini artıracaktır.

Taşıma aracı seçeneklerinden biri olan vinçli kamyonlar da kiralanabilen araçlar arasındadır. Yapılacak işin süresi, teknik özellikler ve arazinin yapısına dikkat edilerek vinçli kamyon seçilir. Belirtilen parametrelere göre fiyat değişimi olabilmektedir.

Taşıma Araçları Kiralama Ücretleri

Taşıma aracı kiralama ücretleri aracın kullanım süresi, özellikleri ve araçların modelleri gibi çeşitli faktörlere göre değişir. Araç için kullanım süresi arttıkça kiralama ücretleri de artacak, iş süresi azaldıkça fiyatlar da doğru orantılı olarak azalacaktır.

Taşınması gereken yüklerin ağır olduğu durumlarda kullanılabilecek araçların boyutları da küçük olacağından fiyatlar da daha düşük olacaktır. Çok daha ağır yükler için ise vinçler kullanılır. Vinç kiralama ücretleri diğer araçların kiralama ücretine göre daha yüksektir. Vinç kiralama esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli detay; işi tam olarak gerçekleştirecek vincin seçilmesidir.

Taşıma Araç Denetim Formu

Taşıma aracı dendiğinde akla servis araçları da gelmektedir. Bu servis araçları hakkında bulundurulması gereken bir form vardır. Bu form; taşıma araç denetim formu olarak adlandırılır. Her araç için ayrı ayrı düzenlenmektedir. Bu form; kalite ve güvenlik düzeyini kontrol altında tutmayı hedefler.

Şirketlerin denettim yapılmadan önce formları doldurması gerekir. Formlar doldurulduktan sonra eksiklikler kayıt altına alınmalıdır. Daha sonra bu veriler şirket bünyesi altında toplanarak muhafaza edilmelidir. Böylece araçlarda bulunan eksikliklerin giderilmesi hedeflenir. Bunların aynında araçların kontrollerinin yaptırılmasına da dikkat edilmelidir.

Taşıma Araçlarının Temizliği

Taşıma aracı türleri zamanla kirlenerek temizliğe ihtiyaç duymaktadır.  Bu araçlar satın alındıktan sonra da temizlik ve bakımlarına dikkat edilmelidir. Eğer herhangi bir taşıma aracı kiralanacaksa; kiralanılması istenen aracın temiz olması gerekir. Bu sayede kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Temizlik konusu araç satın alımı ya da kiralanması fark etmeksizin önem verilmesi gereken konulardan biridir. Temizlik esnasında çeşitli temizlik maddeleri kullanılabilir. Çok fazla bir kir yok ise sadece su ile yüzey temizliği de gerçekleştirilebilir.

Taşıma Araçlarındaki Emniyeti Sağlayan Tekerleklerin Temizliği

Taşıma aracı modellerinin temizliği kadar tekerlek temizliği de önemlidir. Çünkü toz ve pislikler tekerleklerde toplanmaktadır. Tekerlek yüzeylerindeki kararmaları önlemek için de yapılan temizliğe özen gösterilmelidir. Ağır yükler için kullanılan taşıma aracının tekerlekleri temizlenecekse bu işlem için fırça gerekebilir. Çeşitli model ve boyutlarda fırçalar kullanılabilir.

Ancak daha küçük boyuttaki tekerlekler için temizlik yapılacaksa bu tekerlekler ılık su ile bir bez ya da sünger kullanılarak silinebilir. Tozdan arındırılan tekerlekler yüzeyde daha rahat hareket edecektir. Böylece yükler; götürülmesi gereken noktalara hızlı bir şekilde taşınmış olacaktır.