x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Ürün Kodu : 22164

Teknolatex 500 Aderans ve Su Geçirimsizlik Katkısı 10 KG

580,80 TL
667,92 TL
%13 

Teknolatex 500 Aderans ve Su Geçirimsizlik Katkısı 10 KG

580,80 TL
667,92 TL
Ürün Tanımı Akrilik dispersiyon esaslı, aderans arttırıcı astar ve su geçirimsizlik sağlayıcı, şap, sıva ve beton katkısı.Kullanım Alanları • Bozuk beton yüzeylerin, şapların ve sıvaların tamiri için hazırlanan harçlarda aderans katkısı olarak, • Kendiliğinden yayılan şapların altında astar olarak, • Betonarme silolar, su depoları, havuzlar, arıtma tesislerinin iç ve dış sıvalarının su geçirimsizliğinin artırılması için katkı olarak, • Şaplarda tozuma ve çatlamayı önleyici olarak, • Serpme sıva hazırlanmasında, pürüzsüz beton yüzeylerde sıva ve seramik uygulamalarından önce aderansı artırmak amacı ile kullanılır. • Eski Beton ile yeni beton aderansını sağlamak için kullanılır. • Metro, otoyol, tünel, baraj gibi mühendislik yapılarında, Özellikleri ve Avantajları • Güçlü ve kalıcı bir bağ oluşturur. • Emici yüzeylere uygulandığında yüzey emiciliğini azaltır. • Mükemmel aderans ve elastikiyet sağlar. • Yağ ve tuz çözeltilerine karşı yüksek dayanım sağlar. • Çatlaksız kurur ve aşınmaya karşı dirençlidir. • Korozyona ve sabunlaşmaya yol açmaz. • Klor geçirimsizliğini arttırır. • Su geçirimsizlik sağlar. Uygulama Talimatları Beton içerisinde aderans ve su geçirimsizliği arttırmak için şantiyede dökülmesine karar verilen örnek bir betonunun karışım özellikleri aşağıdaki gibi olsun.
Beton Sınıfı C 25
Maximum Dane Çapı 22 mm
Su 181 kg
Çimento (CEM 1 42,5 R) 370 kg
Su/Çimeto (W/C) Oranı 0,49
Kırma Kum (0-5 mm) 454 kg
Taş Tozu 335 kg
Agrega (5-12 mm) 468 kg
Agrega (12-22 mm) 454 kg
Süper Akışkanlaştırıcı 3,7 kg
Hava İçeriği %1,5
Çökme (slump) 16 cm
Kullanılacak olan TEKNOLATEX 500 miktarının belirlenmesi
Beton içerisindeki suya göre belirlenmesi (TEKNOLATEX 500: Su - 1:1 ila 1:4 ü kadar) Örnekte 1:4 ü kadar alınmıştır. 45,25 kg
TEKNOLATEX 500, beton içerisinde kullanılan suyun 1:1 - 1:4 ü kadar kullanılır. Şantiyeye gelen trans mikserin içerisine dökülür. Beton mikseri hızlı devrinde 5 dakika karıştırılır. Beton kalıba yerleştirilir. TEKNOLATEX 500 ile hazırlanan beton, çok özel işlerde kullanılması tavsiye edilir. Klor ve su geçirimsizliği en aza düşürür. Şap içerisinde aderans ve su geçirimsizliği arttırmak için; Şantiyede 50 kg çimentoya 150 kg kum gelecek şekilde kuru karışım hazırlanır. Temiz bir varil içerisine TEKNOLATEX 500, 30 kg bidonda boşaltılır. Daha sonra varil içerisine 4 bidon da su dökülür. Kum içerisindeki rutubete bağlı olarak TEKNOLATEX 500: Su oranı, 1:1 den 1:4 arasına kadar çekilebilir. Varil homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan kuru harç, TEKNOLATEX 500 ve su karışmış sıvı formdaki haliyle karıştırılarak açılır. El ile veya harç makineleriyle şap atılırken akıcılığı da arttırmak için TEKNOFLOW SÜPER ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Eski beton ile yeni beton aderansını arttırmak için veya sıva öncesinde serpme olarak kullanılması Eski beton üzerine yeni beton veya şap uygulamalarında soğuk derz oluşumunu engellemek ve aderansın artırılmasında kullanılır. A : 1 kg çimento ile 3 kg (O - 3 mm dişli) yıkanmış dere kumu karıştırılır. B : 1 kg Teknolatex 500, 2 kg su ile karıştırılır. A ve B karışımları boza kıvamına gelecek şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım, fırça ile 12 saat önce ıslatılmış yüzey üzerine 2 mm kalınlık teşkil edecek şekilde tatbik edilir. Harç kurumadan 20 dakika içerisinde sıva, şap, beton atılır. Sıva öncesi serpme olarak kullanılacak ise; hazırlanan harç mala ile beton yüzeye hızlıca serpilir. Serpme sıva kuruduktan sonraki gün kaba veya ince sıva uygulamasına geçilir. Sıva içerisinde su geçirimsizliqi arttırmak için; Şantiyede 50 kg çimentoya 150 kg kum gelecek şekilde kuru karışım hazırlanır. Temiz bir varil içerisine TEKNOLATEX 500, 30 kg bidondan boşaltılır. Daha sonra üzerine varil içerisine 4 bidon da su varile dökülür. Kum içerisindeki rutubete bağlı olarak TEKNOLATEX 500: Su oranı, 1:1 den 1:4 arasına kadar çekilebilir. Varil homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan kuru harç, TEKNOLATEX 500 ve su karışmış sıvı formdaki haliyle karıştırılarak açılır. Daha sonra mala ile uygulamaya başlanır. Uygulamadansonra direk güneş ışığı, şiddetli rüzgar, yüksek hava sıcaklığı (+35 °C üzeri) yağmur ve don gibi olumsuz hava koşullarına karşı korunmalıdır. Beton veya harç tam kürünü alıp sertleşmeden, eller su ve deterjan ile temizlenmelidir. Uygulama Notları / Sınırlamalar • Ürünün uygulanması esnasında iş ve işçi sağlığı kurallarına uygun iş elbiseleri giyilmeli ve uygun gözlük ve maske kullanılmalıdır. • TEKNOLATEX 500 çimento ve kum ile birlikte kullanılabileceği gibi tek başına veya su ile seyreltilerek emici beton benzeri mineral yüzeylerde kullanılabilir. • Seramik yüzeyleri gibi çok parlak yüzeylerde TEKNOLATEX 300 gibi dolgulu astarlar tercih edilmelidir.