x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Tel Grupları

Tel grupları ister iç tesisatta ister dış tesisatta olsun, uygun tel ve kablo kurulumu için büyük önem taşır sorunsuz bir elektrik beslemesini sağlamak ve elektrik denetimlerinden geçmek için fazlasıyla önemlidir. Sigorta kutusundan prizlere, armatürlere ve cihazlara kadar her bir tel ve kablonun dikkatlice takılması gerekir. Ulusal Elektrik Kodu (NEC) ve Yerel Bina Kodları, çeşitli elektrik uygulamaları için kurulum şeklini ve tel ve kablo türlerini düzenler.

 Elektrik tel grupları seçiminizi etkileyecek bazı faktörler arasında renk, etiket bilgileri ve uygulamalar bulunur. Eviniz için doğru kabloyu seçmeniz için gereken tek şey elektrik teli kaplaması üzerine basılı bilgilerdir. Doğru bileşimi seçmenize yardımcı olacak elektrik kablosunun çeşitli özellikleri hakkında bazı ayrıntılı bilgiler aşağıda verilmiştir:

  1. Tellerin Boyutu –  Her uygulama, kurulum için belirli bir kablo boyutu gerektirir ve belirli bir uygulama için doğru boyut, tel grupları ölçüsü tarafından belirlenir. Tel ebatları Amerikan tel ölçme sistemi ile yapılmaktadır. Yaygın kablo boyutları 10, 12 ve 14’tür daha yüksek bir sayı, daha küçük bir kablo boyutu anlamına gelir ve taşıyabileceği güç miktarını etkiler. Örneğin, 10 Amperlik düşük voltajlı bir lamba kablosu için 18 ayarlı kablo gerekirken, 100 Amperlik servis panelleri veya alt paneller için 2 numaralı kablo gerekir.
  2. Kablo Harfleri –  THHN, THWN, THW ve XHHN harfleri, tek tek tellerin ana yalıtım tiplerini temsil eder. Bu mektuplar aşağıdaki NEC gereksinimleri tasvir etmektedir:

T – Termoplastik yalıtım

H – Isı direnci

HH – Yüksek ısı direnci (194 ° F’ye kadar)

W – Islak yerler için uygundur

N – Yağ veya gaz hasarına dayanıklı naylon kaplama

X – Aleve dayanıklı sentetik polimer

Tel Grupları ve Tipleri

Üçlü tel grupları genellikle tek fazlı servis düşme iletkenlerinde, güç direği ile hava durumu başlıkları arasında kullanılır. Ortak nötr olarak kullanılan üçüncü bir çıplak tel ile sarılmış iki yalıtımlı alüminyum telden oluşurlar. Nötr genellikle daha küçük bir göstergedir ve hem elektrik sayacı hem de transformatörde topraklanmıştır.

Ana güç besleyici kabloları, servis hava durumu başlığını eve bağlayan tellerdir. Bükülü veya sağlam THHN tel ile yapılırlar ve takılan kablo, gereken yükten %25 daha fazladır.

Panel besleme tel grupları genellikle siyah izoleli THHN teldir. Bunlar, ana bağlantı kutusuna ve devre kesici panellerine güç sağlamak için kullanılır. Tıpkı ana güç besleyici kabloları gibi, kablolar gerçek yükten %25 daha fazla olacak şekilde derecelendirilmelidir.

Metalik Olmayan Kılıflı Teller

Çoğu evde metalik olmayan kılıflı tel veya Romex kullanılır. Her birinin plastik yalıtımlı ve çıplak bir topraklama teli olan 2-3 iletkeni vardır. Tek tek teller, metalik olmayan başka bir kılıf tabakasıyla kaplanmıştır. Nispeten daha ucuz olduğundan ve 15, 20 ve 20 amperlik derecelendirmelerde mevcuttur. Bu tip, ev içi kablolama için tercih edilir.

Tek Telli Teller

 Tek telli tel, başka varyantlar da olsa, THHN tel de kullanır. Her bir tel ayrıdır ve birden fazla tel bir boru vasıtasıyla kolayca birlikte çekilebilir. Tek telli teller, kabloları içerecek şekilde boruların kullanıldığı düzenler için en popüler seçimdir.

  1. Renk Kodları-  

Farklı renkler tel grupları gibi, farklı amaçlara hizmet eder:

Siyah: Anahtarlar veya prizler için sıcak tel.

Kırmızı: Sıcak tel, düğme ayakları için. Ayrıca 2 adet kablolu duman dedektörü arasına kablo bağlamak için.

Mavi ve Sarı: Kanal için sıcak teller. 3-4 yollu anahtar uygulaması için mavi kullanılır. Fanı, ışıkları vb. Kontrol etmek için sarı kullanılır.

Beyaz: Her zaman nötr.

Yeşil ve Çıplak Bakır: Yalnızca topraklama için.

  1. Tel Ölçüsü, Ampasite ve Watt Yükü –  Doğru kabloyu belirlemek için, bir telin ölçü başına ne kadar güç ve watt taşıyabileceğini anlamak önemlidir. Tel ölçüsü, telin boyutudur, akım, telden ne kadar elektrik akabildiğidir ve watt, bir telin alabileceği yüktür. Bu durum, cihazlarda her zaman belirtilir.

 Bir elektrik tel grupları ürünlerinin belirleyici faktörleri olarak farklı türleri, renkleri ve uygulamaları da vardır. İşte eviniz için doğru kabloyu belirlemek için anlamanız gereken kablolar hakkında bir özet.

  1. Elektrik Kablolarının Türleri –  Günümüzde, iletimden ağır endüstriyel kullanıma kadar çeşitli uygulamalar için tasarlanmış 20’den fazla farklı kablo türü bulunmaktadır. En sık kullanılan olanlardan bazıları şunlardır:

Metalik Olmayan Kılıflı Kablo

Bu kablolar aynı zamanda metal olmayan yapı teli veya NM kabloları olarak da bilinir. İki ila dört telli esnek bir plastik kılıf (TECK kabloları termoplastik yalıtımla kaplıdır) ve topraklama için çıplak bir tel içerirler. Bu kablonun özel çeşitleri yer altı veya dış mekan için kullanılır, ancak NM-B ve NM-C metalik olmayan kılıflı kablolar, iç mekan konut kablolamasının en yaygın şeklidir.

Yeraltı Besleme Kablosu

 Bu tel grupları NM kablolarına oldukça benzerdir, ancak her bir telin termoplastik ile ayrı ayrı sarılması yerine, teller bir arada gruplandırılır ve esnek malzeme içine gömülür. Çeşitli ölçü boyutlarında mevcut olan UF kabloları genellikle dış mekan aydınlatması ve yer altı uygulamaları için kullanılır. Yüksek su direnci, bu kabloları bahçeler gibi nemli alanların yanı sıra açık lambalar, pompalar vb. İçin ideal kılar. 

Tel Grupları Malzemeleri Metalik Kılıflı Kablo

Zırhlı veya BX kablolar olarak da bilinen metal kılıflı kablolar genellikle şebeke elektriği veya büyük cihazlar için kullanılır. Çapraz bağlı polietilen, PVC yatak takımı ve siyah PVC kılıf ile izole edilmiş üç düz telli bakır tel (akım için bir tel, bir topraklama teli ve bir nötr tel) içerirler. Çelik tel kılıflı BX kabloları genellikle dış mekan uygulamaları ve yüksek gerilimli kurulumlar için kullanılır.

Çok İletkenli Kablo

Kullanımı basit ve iyi yalıtılmış olduğu için evlerde yaygın olarak kullanılan bir kablo türüdür. Çok iletkenli veya çok çekirdekli (MC) kablolar, her biri ayrı ayrı yalıtılmış birden fazla iletkene sahiptir. Ek olarak, ekstra güvenlik için bir dış yalıtım katmanı eklenir.

Koaksiyel Kablo

Bir koaksiyel tel grupları boru şeklindeki iletken kalkanla daha da çevrelenmiş bir iç iletkeni koruyan boru şeklinde bir yalıtım katmanına sahiptir ve ayrıca ekstra yalıtım için bir dış kılıfa sahip olabilir. İki iç kalkan aynı geometrik ekseni paylaştığı için “eş eksenli” olarak adlandırılan bu kablolar normalde televizyon sinyallerini taşımak ve video ekipmanını bağlamak için kullanılır.

Tel Grupları Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür birlikte bükülmüş iki kablodan oluşur. Ayrı ayrı kablolar yalıtılmamıştır, bu da bu kabloyu sinyal iletimi ve video uygulamaları için mükemmel kılar. Koaksiyel veya optik fiber kablolardan daha uygun fiyatlı olduklarından, UTP kabloları genellikle telefonlarda, güvenlik kameralarında ve veri ağlarında kullanılır. İç mekan kullanımı için, bakır telli veya katı bakır çekirdekli UTP kabloları, esnek olmaları ve duvar içi kurulum için kolayca bükülebilmeleri nedeniyle popüler bir seçimdir.

DBC olarak da bilinen bu tel grupları yer altına gömülmeden önce ek kılıf, yalıtım veya boru gerektirmeyecek şekilde özel olarak tasarlanmış koaksiyel veya demetlenmiş fiber optik kablolardır. Sıcaklık değişikliklerine, neme ve diğer çevresel faktörlere karşı yüksek tolerans, onları iletim veya iletişim gereksinimleri için popüler bir seçim haline getirir.

Siz de tel grupları kategorimizi inceleyebilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.