x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Yaşam Halatı & Statik Halat

Yaşam halatı kullanıcının ağırlığını desteklemek için kullanılan ip olarak tanımlanır. Özel olarak tasarlanmış bu halat, kaya tırmanışı, buz tırmanışı ve şantiye alanlarında kullanıma uygundur.

Yaşam halatı nedir sorusuna verilecek en iyi yanıt kesinlikle güvenlik ekipmanı olmasıdır.

Yüksekte çalışma ekipmanları olarak da geçen bu yaşam halatı modellerinden satın alım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar vardır.

Halat tipi: Tekli, yarım, çiftli ve statik halatlar arasındaki seçim, yaptığınız tırmanış türüne bağlıdır.

Çap ve uzunluk: Bir ipin çapı ve uzunluğu, ipin ağırlığını ve dayanıklılığını etkiler ve büyük ölçüde en iyi kullanımını belirler.

İp özellikleri: Kuru işlemler ve orta işaretler gibi özellikler, ipi kullanma şeklinizi etkiler.

Güvenlik derecelendirmeleri: Ne tür bir tırmanış yapacağınızı düşünürken bu derecelendirmelere bakmak bir ip seçmenize yardımcı olabilir. Unutmayın: Tırmanma güvenliği sizin sorumluluğunuzdadır. Tırmanışta yeniyseniz, uzman eğitimi kesinlikle gereklidir. Şantiye kurulum malzemeleri arasında yer alan iş güvenlik ürünüdür.

Yaşam Halatı Türleri

İki ana tür halat vardır. Bunlar dinamik ve statiktir. Dinamik halatlar, düşen bir tırmanıcının etkisini emecek şekilde esneyecek şekilde tasarlanmıştır. Statik halatlar çok az gerilir ve yaralı bir tırmanıcıyı indirmek, bir ipi yukarı çekmek veya bir yükü yukarı çekmek gibi durumlarda onları çok verimli kılar. Aynı zamanda inşaat alanlarında da kullanım oldukça önemlidir.

Bu tür yükler için tasarlanmadıkları, test edilmedikleri veya onaylanmadıkları için, üstten halat veya kurşun tırmanma için asla statik halatlar kullanmayın. Aynı zamanda bu halatlar şantiye sahaları gibi yüksekte çalışma gerektirecek alanlarda da kullanılabilmektedir. Bu ürünler yaşam halatı yönetmeliği doğrultusunda üretilmektedir.

Tek Yaşam Halatı

Bunlar, inşaat alanlarında, spor tırmanışı, büyük duvar tırmanışı için ideal ürünler arasında yer almaktadır. Dağcıların büyük çoğunluğu tek ip satın alır. “Tek” ismi, ipin diğer bazı halat türleri gibi başka bir halatla değil, tek başına kullanılmak üzere tasarlandığını belirtir.

Tek halat modelleri birçok farklı çap ve uzunlukta üretilmektedir. Bu da onları çok çeşitli tırmanma disiplinleri için uygun hale getirir ve genellikle iki halatlı sistemlere göre daha kolay kullanım sağlar. Bazı tek halatlar ayrıca yarım ve ikiz halatlar olarak derecelendirilir ve bunları üç tırmanma tekniğinden herhangi biriyle kullanmanıza izin verir. Bu ürünler şantiye alanlarında da kullanıma uygunluğuyla öne çıkarlar.

Yarım Yaşam Halatı

Bunlar, çok adımlı kaya rotalarında, dağcılıkta ve buz tırmanışı için en iyisidir. Bunun yanı sıra şantiye kurulum ve inşaat alanları için de kullanıma uygun olmasıyla dikkat çekmektedir. İnşaat malzemeleri sadece yapı malzemelerinden oluşmaz. Bunun yanı sıra iş güvenlik ekipmanları da bu ürünlere dahildir.

Yarım halatlarla tırmanırken iki halat kullanılmaktadır. Yükselirken bir ipi soldaki korumaya ve diğerini sağdaki korumaya geçirmeniz gerekmektedir. Doğru yapıldığında, bu halatların paralel ve düz hareket etmesine izin verir ve böylece dolaşma rotalarında halat direncini azaltır. Yarım halatların, tek halatlara göre birkaç avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Seçilecek ürünler özellikle bu avantaj ve dezavantajlara göre şantiye kurulum malzemesi olarak belirlenmelidir.

Hırdavat malzemeleri toptan alınabilecek ürünler olduğu için ulaşımı da oldukça kolaydır. Bu nedenle yaşam halatı seçiminde kesinlikle çok dikkatli olunmalıdır.

Yarım Yaşam Halatı Avantajları ve Dezavantajları

Yarım ip tekniği, dolaşma rotalarında ip sürüklenmesini azaltır. İple bağlarken iki ipi birbirine bağlamak, tek bir ip ile olabildiğince iki kat daha ileri gitmenizi sağlar. İki halat, düşme sırasında hasar görürse veya kaya düşmesi nedeniyle kesilirse fazlalık sağlar.

Yarım yaşam halatı, iki halatla tırmanıp bağlandığınız için tek bir ipe kıyasla daha fazla beceri ve çaba gerektirmektedir. İki halatın toplam ağırlığı tek bir halattan daha ağırdır. Ancak her biri birer ip taşıyarak yükü tırmanma partnerinizle paylaşabilirsiniz.

Yarım halatlar, yalnızca eşleşen bir çift olarak kullanılmak üzere tasarlanmış ve test edilmiştir. Boyutları veya markaları karıştırmamak gerekmektedir. Bazı yarım ipler, her iki teknikle de kullanmanıza izin veren ikiz halat olarak derecelendirilir.

Maksimum çok yönlülük için yarım, ikiz ve tek halatlar olarak kullanılabilen bazı üçlü oranlı halatlar da vardır. Bir ipi yalnızca kullanılmak üzere tasarlandığı ve test edildiği şekilde kullanmak önemlidir. Yarım halatların her iki ucunda daire içine alınmış ½ sembolü vardır. Yaşam halatı nalburiye ürünleri satan yapı marketlerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bu ürünleri nalbur toptan yaşam halatı şeklinde de aratarak bulabilmeniz mümkündür.

Nalbur İstanbul gibi birçok şehirde bulunan yapı malzemesi satan işletmelerdir. Şantiye projeleriniz için mutlaka nalburları dolaşmalısınız.

İkiz Yaşam Halatı

Bu yaşam halatı modelleri, dolaşmayan çok adımlı kaya rotalarında, dağcılık, buz tırmanışı ve şantiye alanlarında kullanıma uygundur. Bu ürün zorlu çalışma koşullarına sahip olan şantiye alanlarında da güvenlik sağlaması amacıyla kullanılmaktadır.

Yarım halatlara benzer şekilde, ikiz halatlar iki halatlı bir sistemdir. İkiz halatlarla, tıpkı tek bir halatla yaptığınız gibi her iki ipi de her koruma parçasından geçirmeniz gerekmektedir. Bu yarım halatlara göre daha fazla halat direnci olacağı anlamına gelir ve bu da çift halatı dolaşmayan rotalar için iyi bir seçenek haline getirir.

İkiz halatlar yarım halatlardan biraz daha ince olma eğilimindedir. Bu da daha hafif ve daha az hacimli bir sistem oluşturur. İkiz halatlar, yarım halatların tek halatlara kıyasla sahip olduğu birçok avantaj ve dezavantajı bünyesinde barındırmaktadır.

Bu ürünün belli başlı avantajları bulunmaktadır. İple bağlarken iki ipi birbirine bağlamak, tek bir ip ile olabildiğince iki kat daha ileri gitmenizi sağlar. İki halat, düşme sırasında hasar görürse veya kaya ya da herhangi bir malzemenin düşmesi nedeniyle kesilirse fazlalık sağlar.

İkiz halatlar, iki halatla tırmanıp bağlandığınız için tek bir ipe kıyasla daha fazla beceri ve çaba gerektirir. İki halatın toplam ağırlığı tek bir halattan daha ağır olması bu ürünün dezavantajları arasında yer almaktadır. Şantiye malzemeleri kategorisinde yer alan bu ürün işçilerin güvenliği düşünülerek tasarlanmıştır.

Statik Yaşam Halatı

Bir halatın dinamik veya statik olarak sınıflandırılması, halatın uygulanan yüke nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Örneğin, dağcıların ve kurtarma çalışanlarının farklı ihtiyaçları vardır ve bu nedenle farklı halat özelliklerine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda şantiye sahalarında çalışan işçilerin de farklı halat ihtiyaçları olabilmektedir.

Örneğin dinamik halat, özellikle daha gerilimli olacak şekilde tasarlanmıştır. Yüklendiğinde dinamik halat gerilecektir. Statik halat ise yük altında gerilmez; dinamik halat kadar elastik değildir. Uzamadaki farklılıklar, farklı liflerin ve kullanılan farklı yapım yöntemlerinin sonucudur.

Düşük uzamalı halatlar olarak da bilinen statik halatlar genellikle kurtarma çalışmaları, mağaracılık, yüksekte çalışma ve benzeri alanlarda kullanılır. Bu tür durumlarda, söz konusu ipin minimum uzama ve maksimum mukavemete sahip olması önemlidir. Özetleyecek olursak bunlar esnemeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu hırdavat mağazalarından temin edilebilecek bir üründür. Bu nedenle seçim konusunda tereddütte bırakmamaktadır.

Yaşam halatı modelleri, statik ve dinamik olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. Statik halat ile dinamik halat arasındaki belirli farkların ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İlk incelemede neredeyse aynı görünebilirler. Ancak, çok farklıdırlar ve farklı amaçlara hizmet ederler. İnşaat malzemeleri kesinlikle titizlikle seçilmelidir.

Yaşam Halatı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Yaşam halatı fiyatları seçilen ürünün adedine ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle her bütçeye uygun olarak bir yaşam halatı bulmak mümkündür. Bunun nedeni ise alıcıların işleyişten sonra fiyat performansına dikkat etmesidir.

Mobil dikey yaşam halatı da popülaritesi yüksek ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürün 12 milimetre olmasının yanı sıra polyesterden üretilmiş bir statik halattır. Halat tutucu mekanizmaya sahip olmasının yanı sıra çift emniyetli olması da ürünü güvenli kılmaktadır. Bunun yanı sıra bu ürün şok emici gövdeye sahiptir. Lanyard boyları genellikle 115 cm ile 200 cm arasında değişebilmektedir. Yaşam halatı fiyat ve geri bildirimler konusunda da alıcılardan geçer not almış bir üründür.

Siz de yaşam halatı ve diğer ürünlerimize sitemiz üzerinden bakabilir dilediğiniz ürünü anında sepetinize ekleyebilirsiniz.