x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı

Alçıpan Vidası

Alçıpan vidası isminden de anlaşılabileceği gibi genelde alçıpan üzerinde kullanılan bir bağlantı vidası olarak bilinir. Bu vidalar, yani alçıpan vidaları alçıpanın metal ya da ahşap gibi yüzeylere ya da elemanlara sabitlenmesinde kullanılır. Sıkça tercih edilen bağlantı vidaları olan alçıpan vidaları genel olarak karbon çeliğinden imal edilirler. Karbon çeliğinden imal edilen bu parçalar sonrasında paslanma gibi durumların önlenmesi için siyah fosfat ile kaplanırlar. Bu açıdan alçıpan vidalarının oldukça sağlam ve kaliteli ürünler oldukları büyük bir rahatlık ile ifade edilebilir.

Alçıpan vidalarının toplamda iki adet farklı türleri vardır. Bu türlerden ilki sivri uçlu alçıpan vidalarıdır. Sivri uçlu alçıpan vidaları, isimlerinden de kolaylıkla anlaşılabildiği üzere sivri yapıda uçlara sahiplerdir. Bu özellikleri sayesinde bu vidaları monte etmek ve sonrasında geri sökmek nispeten kolay bir işlem olacaktır. Sivri uçları sayesinde hem metal hem ahşap hem de sunta gibi elementlere kolayca monte edilebilir ve etkili bir biçimde sabitlenebilirler.

Alçıpan vidalarının bir başka türü ise matkap uçlu alçıpan vidalarıdır. Matkap uçlu alçıpan vidaları da oldukça açıklayıcı bir isme sahiplerdir. Bu türde vidalar, yani matkap uçlu alçıpan vidaları bir matkap yardımı ile kolayca takılabilir ve yine bir o kadar kolayca geri sökülebilirler.

Alçıpan Vidası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Alçıpan vidaları alçıpanın plastik, ahşap ya da sunta gibi elemanlara sabitlenmesinde kullanılan son derece etkili ve sağlam vidalar olarak bilinirler. Alçıpan vidaları yapıları gereği son derece kullanışlı parçalardır. Tasarımları sırasında en çok önem verilen faktörlerden biri metal ya da ahşap gibi yüzeylerde oluşabilecek zedelenmeleri en aza indirmektir.

Alçıpan vidalarının ahşap için olanları da sunta vidaları ve ağaç vidaları olarak ikiye ayrılırlar. Bunlardan ilki olan sunta vidaları balkonlar, sundurmalar ve diğer destek yapıları için sabitleme işlemlerinde kullanılırlar. Bu işlemlerde sunta vidaları destek yapıları üzerindeki sunta panellerin birleştirilmesi için çok büyük bir öneme sahiplerdir. Bu türde vidalar, yani sunta vidaları bu işlemler dışında kaplama lataları, donanım tesisatları ve süpürgelik gibi alanlarda da rahatlıkla kullanılabilirler.

Diğer tür ise ağaç vidalarıdır. Ağaç vidaları özellikle ahşap yapılarda parçaların birleştirilmesinde çok büyük kolaylık sağlamaları ile bilinirler. Özellikle mobilya sektörü ve inşaat sektörlerinde kullanımları son derece yaygındır.