Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı

Halat Tutucu-Geri Sarımlı Düşüş Durdurucular

Halat tutucu, genellikle arama kurtarma çalışması sırasında kurtarma ekipleri tarafından kullanılan bir mekanizmadır. Bu metal parça aynı zamanda yüksekte çalışma görevinde bulunan kişilerin güvenliğini sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Halat tutucular, takılmış olan kişilere destek verme görevi görür. Buna göre tutucular sayesinde vücudun tamamen desteklenmesi sağlanır. Genellikle inşaat alanında ve yüksek yerde gerçekleştirilen çalışmalar sırasında güvenlik önlemi kapsamında kullanılır.

 

Halat tutucu, herhangi bir düşme sırasında düşüşü durdurarak takılı olduğu kişiyi tutmaktadır. Bu malzeme hırdavat dükkânı ve online satış yapan internet mağazalarından uygun fiyatlı olarak temin edilebilir. Düşmeyi önleyen durdurma sistemi için son derece önemli olan bu parça, çalışanları ölüm riskine karşı güvende tutmaktadır.

 

Halat Tutucu Mekanizma Nedir?

Halat tutucu, yüksekten düşen bir çalışanın düşme sırasında ortaya çıkardığı kinetik enerjinin giderilmesini sağlayan bir donanımdır. Halat tutucu mekanizma çalışma sahasında can halatı olarak da bilinir. Kişinin can güvenliğini sağlayarak meydana gelebilecek yaralanma ve sakatlanma gibi durumlara karşı can güvenliği sağlamaktadır.

 

Pek çok düşüş durdurucu sistem, düşme esnasında otomatik kilitleme özelliğini devreye sokarak bu fonksiyonel yapısı ile düşmeyi durdurmayı başarır. Şantiye malzemeleri satışını gerçekleştiren her mağaza, düşüş durdurucu ürünleri de satışa sunar. Uygun fiyatlı olarak satışa sunulan bu malzeme, iş güvenliği açısından da kullanımı şart olan bir üründür. Güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması için kaliteli ve güvenli malzeme kullanımı gerekmektedir.

 

Yüksekte Çalışma Hakkında

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, düşme durumunda meydana gelebilecek hasar ihtimalini taşıyan her alanı, yüksekte çalışma olarak tanımlamaktadır. Buna göre yüksekte çalışan her bireyin can güvenliğini sağlamak, çalıştığı kurum veya kuruluşun sorumluluğu altındadır. Yüksekten düşme riskine karşı koruyucu özellikteki kurtarıcı malzemeler, son derece önem arz eder.

Halat tutucu, toplu çalışma yapılan alanlarda bireysel güvenlik sağlamak amacıyla tasarlanmış olan bir donanımdır. Halat tutucu standardı sayesinde, çalışan

bireylerin ağırlığına ve boyuna en uygun olan malzemeyi kullanmak mümkündür. İş sahasında personelin güvenli bir şekilde çalışabilmesi, kendini güvende hissetmesi ile gerçekleşir. Bunun için yüksek yerde çalışma durumu önlem alınarak sürdürülmelidir.

 

Halat Tutucu Nerelerden Temin Edilir?

Gündelik yaşamda kullanılmasının yanı sıra işyerlerinde geniş bir kullanım alanına sahip olan halat tutucu, oluşabilecek kaza riskine karşı kullanılan bir önlem malzemesidir. Şantiye alanı, halat tutucunun en fazla kullanıldığı iş sahaları arasında yer almaktadır. Yüksek yerde çalışmanın gerçekleşebilmesi için öncelikle çalışma alanının; düşmeyi önleyici malzemeler, hava yastıkları, kapak ve bariyer gibi ekipmanlar ile toplu şekilde güvenli bir bölgeye çevrilmesi gerekir.

 

Gerekli tüm ekipman ve malzemelerini şantiye malzemeleri toptan satışını gerçekleştiren online mağazalardan temin etmek mümkündür. Ayrıca nalbur dükkânlarından da koruyucu malzeme alımı yapılabilmektedir. Kaliteli malzemelerin güvende tutma performansı daha yüksektir. Bu nedenle her çalışma öncesinde güvenlik yönetmeliğine uygun bir şekilde hazırlanmak gerekir.

 

Halat Tutucu Nasıl Kullanılır?

Halat tutucu, kullanımı son derece kolay bir koruyucu malzemedir. İş güvenliğine uygun bir şekilde kullanım gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle çalışma alanı olarak belirlenen yüksek yerin etrafı bariyer ile çevrilmeli varsa açık olan boş alanlar kapak ile kapatılmalıdır. Güvenlikli koruma kıyafeti yüksekte çalışma yapacak olan çalışana giydirilmeli ve kişi halat tutucular ile bağlanmalıdır. Halat tutucu, ip ile personel arasında köprü görevi görür. Bu nedenle kullanılan ipin sağlamlığı oldukça önemlidir. Halat tutucu, çengel bir başlık şeklindedir. Çengelin ağız kısmı çalışana takılırken diğer tarafındaki delikli bölgeye can güvenliğini

sağlayacak olan halat bağlanır. Hazırlığa ek olarak personelin başına, düşme durumunda çarpmalara karşı koruma sağlamak için baret takılmalıdır.

İnşaat malzemeleri arasında önemli bir kullanımı olan koruyucular, ölüm riskine karşı alınan en önemli tedbirlerin başında gelir. Hırdavat malzemeleri toptan satışını gerçekleştiren her mağaza, koruyucu ürün satışı da yapmaktadır. Geri sarımlı sistemlerin birçoğu, düşme esnasında halatın geri sarılmasını gerceklestirerek halat üzerinde gerdirme etkisi yaratır. Böylece çalışan kişinin çarpmalara karşı korunması sağlanmaktadır. Yapı malzemesi alanı içerisinde de yer alan halat tutucular, pek çok farklı fonksiyonel özellikte üretilir. Halat tutucunun kullanım şartlarına uygun olarak gerçekleştirildiği çalışmalardan yüksek verim alındığı görülmektedir. Bu durum da çalışan güvenliğinin, iş performansı üzerindeki

olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Yapı malzemeleri içinde set halinde alınabilen halat tutucu, tekli olarak da istenilen miktarda temin edilebilir.

 

Halat Tutucu Kullanım Alanları Nelerdir?

İnşaat ve sanayi sektörünün yanı sıra günlük yaşantıda da kullanılabilir bir özellikte olan halat tutucu, geri sarımlı özellik sayesinde düşüş anında çalışanın hareketini keser. Halat tutucu bunun yanı sıra bina asansörlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Halat tutucu asansör, ağırlıkların eşit oranda dağıtılması için taşıma görevini üstlenen halatların dengeli ve düzenli olmasını sağlayan sistemdir. Asansörün taşıma kapasitesine göre farklı standartlarda tercih edilebilir. Nalbur toptan alışverişin mümkün olduğu her çeşit mağaza ve satış yerlerinden asansör halat tutucunun  alımı yapılabilir. Halat tutucu klemens yine asansör çekim aşamasında halatın soyulmasını engellemek için sıkma  görevi gören bir parçadır. Bu metal parça, çelik halatların bağlanmasını sağlar. Böylece bağlanan çelik halat ve ip halatlarda aşırı ağırlık yüklenmesine bağlı oluşabilecek yıpranmaların önüne geçilmiş olur.

Halat tutucu g tip, gümrük tarife sistemini gösteren ve malzemelerin kullanılabilirliğini ortaya koyan bir çalışmadır. Ürün alıcıları bu malzeme kontrol sistemi ile ürün kalite kontrolünü güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilir. Halat tutucu malzemelerinin güvenilir ve sağlam bir yapıda olması, kullanım alanında olumlu sonuç alımını gerçekleştirir. Pek çok alanda kullanım özelliğine sahip olan halat tutucular, iskele sistem denilen çalışma şeklinin olduğu durumlarda kemer, bağlantı parçaları gibi malzemelerle birlikte kullanılmaktadır. Halat tutucu Kaya ürünleri ile son derece güvenli bir ürün tercihi yapılabilir. Bu marka ürünleri kullanılmadan önce emniyet kemeri ve ürünün tamamlayıcı parçası olan karabina kullanımı gerekmektedir. Ürün özellikleriyle uyuşmayan farklı bir ürün kullanımı ölümcül kazara kapı aralar.

 

Halat Tutucu-Geri Sarımlı Düşüş Durdurucular Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Halat tutucu, tüm gerekli olan parçaları ile birlikte makul fiyatta satışa sunulmaktadır. Her kesime hitap eden bir fiyat uygulaması, mekanizmaların üretim aşamasında kullanılan malzeme kalitesine göre şekillenmektedir. Kullanılan malzemelerin paslanmaz çelik olması dayanıklılık açısından çok önemlidir. Nalbur İstanbul ile şehrin her yerine her türlü yapı malzemesi temini sağlamak mümkündür. Tercih edilen ürünün güvenilir bir marka üretimi olması, kullanıcıların ilk tercih sebebidir. Halat tutucu fiyat aralığının farklılık göstermesi satışta olan ürünün kalitesini ve sunduğu güvenliği gösterir. Bu nedenle fiyat artışı görülen malzemelerin uzun ömürlü bir kullanıma sahip olduğu unutulmamalıdır.

Çalışma alanında her türden yapı malzemesinin kaliteli kullanım standartlarına uygun olması, iyi ve hızlı bir çalışma açısından önemlidir. Halat tutucu kullanımı öncesinde, kişiler  tarafından tüm malzemelerin yerli yerine uygun bir şekilde takılıp takılmadığı kontrol edilmelidir. Halatların yıpranma durumunun da incelenmesi gerekir. Böylece düşme durumuna karşı hazırda bekletilmek üzere yedek ürün alımı da gerçekleştirilebilir. Çoklu malzeme temini yapılabileceği gibi ihtiyaç doğrultusunda tek tek de ürün alımı yapılabilir. Son zamanlarda ürün alımı internet üzerinden tercih edilmektedir. Belirli zamanlarda sunulan kampanya durumları alıcıları satın alma konusunda cezbeder. Bu nedenle halat tutucu malzemeler de nalbur ve hırdavat dükkânlarına nazaran,  online satış gerçekleştiren mağazalardan daha uygun fiyatlarla satın alınabilmektedir.