x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Keser Sapı

Keser sapı keserin kullanımı sırasında önemli bir işlev göstermektedir. Keser bıçağını tutmadaki sistemi kolaylaştıran keser sapı, farklı tür ve modellerde olabilir.

Keser, eski çağlardan kalma bir ağaç kesme aletidir. Geniş ve dikdörtgen başlığıyla büyük ölçüde balta görünümündedir. Bununla birlikte, keser başı, tıpkı bir çapa gibi, sapa dik açıyla tutturulmuştur. Keser, çok sayıda farklı ağırlık, boyut, bıçak ve keser sapı şekline sahip çok yönlü bir araçtır.

 

Şantiye malzemesi olan keser türleri, belirli görevler göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmıştır, ancak genel olarak konuşursak, keserin amacı, bölümleri kesmek yerine ahşabın yüzeyindeki şeritleri tıraş etmektir.

 

Eğrileri oymak için veya düz parçaları şekillendirmek ve düzleştirmek için kullanılabilen keserleri şantiye malzemeleri satan yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle büyük bir nalbur İstanbul ilinde rahatlıkla bulanabileceğinden, her türlü keser çeşidine ulaşmak da kolay olacaktır.

Keser Sapı Nedir

İnşaat alanlarında da kullanılan keserler, icat edildikleri günden bu yana çeşitli farklı malzemelerden yapılmıştır. İdeal olan keser sapı darbeyi emebilen güçlü bir malzemeden yapılmış ve kafa, keskinleştirilebilen bir malzemeden yapılmış olmalıdır.

 

Bilinen en eski keserlerde, sap ve kulplar için boynuzlar ve keskinleştirilmiş taş bıçaklar kullanılmıştır. Taş bıçaklar, daha kırılgan bir kayanın parçalarını kırmak için sert bir kayanın kullanıldığı, yontma adı verilen bir işlemle keskinleştirilmiştir.

 

Yıllar içinde, çakmaktaşı, yeşim taşı, obsidiyen ve şeyl dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde bıçaklar için farklı taşlar kullanılmıştır. Solomon Adaları ve Filipinler gibi yerlerde, midye kabukları keser bıçakları için bile kullanılmıştır. İnşaat malzemeleri satan yerlerde kolaylıkla size uygun bir keser sapı bulabilirsiniz.

Keser Sapı Özellikleri Nelerdir

Keser sapı çoğunlukla ahşaptan yapılır. Hickory, düz damarlı olması nedeniyle yarılmadan veya çatlamadan darbenin şokunu emebilen güçlü, sert bir ağaçtır. Dişbudak gibi diğer esnek ahşaplar keser sapları için kullanılabilir.

 

Ancak daha az dayanıklıdırlar ve uzun süre dayanmazlar. Bazı hırdavat dükkanlarında satılan keserlerin cam elyafı kulpları vardır. Bunlar ayrıca darbeden kaynaklanan şokları da absorbe edebilir. Güçlü ve hafiftirler, ancak bu ahşap kulpları

bulmak o kadar kolay olmayabilir. Aslında, keser sıklıkla daha iyi bilinen araçların bir özelliği olarak dahil edilir. Örneğin bir buz baltasının başı, genellikle buzun içine adım atmak için bir keser sapı içerir.

İdeal Keser Sapı Ölçüleri

Modern keser kafası tipik olarak çelikten yapılmıştır ve darbeyi emmek için tasarlanmış güçlü bir ahşap keser sapı ile donatılmıştır. Önceden tutamaklı bir keser satın almayı seçebilir veya kafayı satın alıp, sapınızı kendiniz de halledebilirsiniz. Keserler, kitlesel üretilen aletlerden ziyade, elle dövülmüş parçalar olma eğilimindedir.

 

İdeal keser sapı ölçüleri size ve keseri uygulayacağınız bölgeye bağlıdır. Keserin ve sapının daha hafif olması, bel veya göğüs hizasında veya hatta yukarı doğru sallandırılabileceği anlamına gelir. Geniş ahşap alanlarını temizlemek için bir alet arıyorsanız, geniş kenarı her harekette geniş tıraşları ortadan kaldırdığı için idealdir.

Keser Sapı Türleri

Ağır, uzun keser sapı büyük bir tahta parçasına ayak veya diz seviyesinde güçlü bir vuruş sağlamak için tasarlanmıştır; daha hafif, daha kısa saplı el şekli ise daha küçük parçalarda tek elle kullanım için tasarlanmıştır.

 

Büyük tahta parçalarını şekillendirmek veya düzleştirmek için bir alet arıyorsanız, ayak keseri daha uygun olabilir. Günümüzün en popüler ayak keser türlerinden biri, düz bir düzlem ile özellikle ağır ve güçlü bir varyasyon olan marangoz keseridir.

 

Daha hafif ve çok yönlü bir tasarıma sahip, ancak daha hafif ve çok yönlü bir tasarıma sahip bir ayak performansının gücünü arıyorsanız, gemi yapımcısının ödülü popüler bir alternatiftir. Hırdavat malzemeleri toptan satış yapan yerler ile anlaşarak farklı keser sapı türlerini uygun fiyata alabilirsiniz.

Keser Sapı Nasıl Doğru Kullanılır

Bir keser sapı adını sapın şeklinden alır. Keser sapı ham bir alet gibi görünür, ancak sizin yaptığınız kadar rafine olabilir. Rustik görünen bir alet bile, eğer iyi yapılmışsa çok iyi çalışabilir. En iyi keserleri, anlaşacağınız bir nalbur toptan satış hizmeti ile hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla tarafınıza ulaştırabilir.

 

Boyut ve kenar şeklindeki bu kadar çok varyasyonla, ayak ayarını kullanmak için tek bir teknik yoktur. Bununla birlikte, genel olarak teknik, kesilecek kütük veya tahtaya keseri sallamayı, her seferinde bir vuruşla ahşabı ufalamayı içerir. Bir uçtan sırtınızla ahşabın uzunluğuna kadar başlayın ve parçayı geriye doğru hareket ettirin ve geride pürüzsüz bir yüzey bırakın.

Keser Sapı Yapımı Nasıl Olur

Keser sapı yapımı için en büyük avantaj maliyettir. Keser sapı oluşturmak basit bir iş değildir ve keser sadece çekiçle aynı ölçekte yapılmaz, bu nedenle bir imalatçı için yarı düzgün bir alet yapmak kolay değildir. Günümüzün en iyi keserleri hala zanaatkarlar tarafından yapılıyor ve işleri ucuza gelmiyor.

 

Tam keser satışları piyasada mevcuttur ancak işlenmemiş ahşapları çok daha makul bir fiyata alabilir, böylece de kendi keser sapınızı yapabilirsiniz. Keser sapı yapabilmek için, uygun bir ağaca ihtiyacınız olacaktır.

 

Keser sapınızın en önemli özelliği açıdır, 60° civarında bir sap en uygunu olacaktır. Doğru keser sapı yapmanın kesin ilkelerinden biri: Bıçağın kesici kenarı, işaret parmağının durduğu sap üzerinde 90° açıda olmalıdır. Bu, birkaç şekilde değiştirilebilir.

Keser Sapı Hangi Ağaçlardan Yapılabilir

Sapın hikori, beyaz dişbudak, beyaz meşe veya sert akçaağaç gibi geleneksel bir ahşaptan yapılması çok mühim değildir. Çok fazla sert olmayan bir ahşabı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Kızılağaç, mukavemet özelliği bakımından sarı kavağa benzer.

 

Yine de sarıkavak kullanmak konusunda biraz temkinli davranabilirsiniz ama kiraz, ceviz, kırmızı akçaağaç veya kırmızı meşe kullanmaktan çekinmeyin. Doğru görünen bir dut ağacı bulursanız, ahşabı kesip kabuğunu tıraş edebilir ve bir ay kurumaya bırakabilirsiniz. Keser sapı işe yarayacak kadar kuru olduktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz.

 

Bıçak, bıçağın üst kısmı boyunca geriye ve ileriye doğru hafifçe itilebilir veya dairenin açısı, doğru konfigürasyonda kadrana hafifçe değiştirilebilir. Aletin çalışma şeklinden memnun olduğunuzda, bıçağı sapa tutturmaya neredeyse hazırsınızdır.

Keser Sapı Yapma Makinesi Nedir

Ne yazık ki, keserin popülaritesi, el yapımı eserler olarak ortaya çıkardığımız ilk keserlerin bazıları kadar ayakta kalamadı. Bu, büyük ölçüde, endüstriyel kültürlerde, güç düzlemi ve kereste fabrikası gibi daha modern araçlarla değiştirilmesine bağlı olmuştur.

 

Bu şekilde endüstriyelleşen dünyada, keser ve keser sapı da kolaylıkla makineler tarafından üretilmeye başlanmıştır. Keser sapı yapma makinesi bu sektördeki üreticilere büyük kolaylık sağlamıştır. Keser sapı çekme makinesi de bu iş için kullanılmaktadır.

Keser Sapı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bir yapı malzemesi de olan keserin tarihi uzundur ve coğrafi olarak geniş kapsamlıdır; aslında arkeolojik kayıtlardaki en eski araçlardan biridir. Taş Devri’ne kadar uzanan keser örnekleri Avrupa çapında keşfedildi. Keser tasvirleri, Eski Krallık’tan itibaren Eski Mısır sanatında bile bulundu.

 

Zamanın ötesinden bu yana gelen keser, her çağda en sık kullanılan el araçlarından biri olmuştur. Bu durum da ona ulaşılabilirliğini kolaylaştırmıştır. Geçmişte ve günümüzde sık kullanılan araçlar olan keser ve keser sapı fiyatlandırma konusunda her zaman makul olmuştur.

 

Keser sapı fiyatları kullanılan ahşaba, işçiliğe ve boyuta bağlı olarak değişecektir. Şantiye malzemeleri toptan satış yapan firmalar ile anlaşarak size ve bütçenize en uygun keserlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu konuda birçok nalbur size yardımcı olabilir.