x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Mum Silikon

Mum silikon, hemen her türlü yüzeyin yapıştırma uygulamasında sıklıkla kullanılan, süs eşyaları yapımı için de vazgeçilmez bir parça olması sebebi ile kullanım alanı genişleyen bir malzemedir. Mum silikonun kullanımının kolay olmasına karşın, kullanım sürecinde bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Yazımızda; mum silikonun tanımı, nerelerde kullanıldığı, nerelerden alınabileceği ve buna dair birçok bilgiye erişebilirsiniz.

Yalıtkan bir madde olduğu ifade edildiğinden, elektrik ile ilgili işlerde de yalıtmak amaçlı kullanılabilmektedir. Silikonun çeşitleri ve kullanım alanları oldukça geniştir. Mum silikon tabancası ile birlikte kullanılan söz konusu malzeme, amacına uygun bir şekilde kullanıldığında çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Mum Silikon Nedir

Mum silikon, silika olarak ifade edilen ve doğada çok nadir saf olarak bulunan kristallerdir. Doğada en fazla bulunan ikinci element olarak adlandırılan söz konusu element, daha açık ifade etmek gerekir ise bilinen kum olarak söylenebilir. Silisyum olarak da bilinmektedir. Mum silikon toptan olarak da ulaşılabilecek malzeme, birçok alanda kullanılmaktadır.

Eridiği zaman çok başarılı bir yapıştırıcı haline gelen mum silikon, ısıya dayanıklı her yüzeyde güvenle kullanılabilmektedir. Amaca uygun silikon ve uygulama seçimi ile uzun yıllar sağlam kalabilmektedir. Yapıştırma yapılacak alanın hem kuru hem de temiz olması, başarılı sonuçlar almak için şarttır. Şantiye alanlarında da sıklıkla kullanılması, ne denli dayanıklı ve başarı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Mum Silikon Ne İşe Yarar

Mum silikon, yapıştırma ve süsleme uygulamaları için vazgeçilmez bir malzemedir. Evde, iş yerlerinde ya da inşaat alanlarında sıklıkla kullanılmasına karşın, sanıldığı kadar tehlikesiz bir ürün değildir. Sıcak silikon bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında, oldukça kötü kazalara sebebiyet verebilmektedir.

Birçok alanda kullanılan mum silikon, sıcak halde kullanıldığında, eriyerek istenen yüzeyde yapıştırma görevini üstlenmektedir. Mum silikon kalıp şeklinde arama yaparak ulaşabileceğiniz yazımızda, söz konusu malzeme hakkında çok daha fazla bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Mum Silikon Nasıl Kullanılır

Mum silikon, iki türde incelenebilir; sıcak silikon ve soğuk silikon. Soğuk silikon genel olarak istenmeyen kazalara sebebiyet vermemek ile birlikte, sıcak silikon çok daha fazla tercih edilmektedir. İnşaat malzemeleri kategorisinde de değerlendirilebilecek olan mum silikonlar, bu malzeme için özel olarak geliştirilmiş mum silikon tabancaları ile kullanılmaktadır. Silikon tabancasına mum silikonun takılması ile birlikte, tabanca fişteyken belli bir sıcaklığa ulaşması beklenmelidir.

Kullanıma hazır olan tabanca, uygulanacak ve daha önce temizlenmiş yüzeye dikkatli bir şekilde uygulanarak, kuruması için izin verilmelidir. Doğru şekilde kullanıldığında

çok iyi sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Sürekli kullanım ihtiyacı var ise toptan satış yapan yerlerden ya da mum silikon 1 kg şeklinde alabilir, bu yönde tasarruf da sağlayabilirsiniz.

Mum Silikon Tabancası

Mum silikon, özel tabancası ile kullanılabilen bir üründür. Mum silikon için özel mekanizmaya sahip olan tabancanın arkasına yerleştirilen malzeme, ısındığı zaman eriyerek akar ve yapıştırma işlemini gerçekleştirir. Genellikle 7 mm mum silikon kullanılan tabancalar küçük ve hobi amaçlı olmaktadır. 11.2 mm olan mum silikon takılan tabancalar ise birçok alanda kullanılır. Bu noktada tabancanın kaç watt olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Söz konusu yapı malzemesi, uygun yapıştırma sağlayabilmek için, en az 60 watt bir tabancaya ihtiyaç duymaktadır.

Mum silikon kalın olarak ifade edilen büyük tabancalar için yapılmış silikonlar, iyi bir sonuç almak için, eridiğinde tamamen akışkan olmalıdır. Bu şart sağlandığında, yüzey de buna uygun ise banyo, mutfak, lavabo gibi alanlarda güvenle kullanılabilmektedir. Mum silikon fiyatları da araştırıldığında bütçeyi sarsmayacak bir ürün olduğu rahatlıkla görülebilmektedir.

Mum Silikon Çeşitleri

Mum silikon çeşitlerinin varlığı, kullanım alanınım genişlemesine katkı sağlamıştır. Siyah silikon dâhil, renk ve boyut olarak farklılık gösteren silikonlar, her alanda kullanım kolaylığı sunmaktadır. Bu anlamda, ihtiyaç anında mum silikon renkli seçeneklerinden de yararlanılabilir.

Nalbur toptan satış yapılan yerlerde de kolayca bulunan mum silikonlar, ihtiyaç duyulduğu anda kolay ulaşılabilirlik sağlamaktadır. Birçok alanda birçok şekilde kullanılan silikonların kullanım alanlarına dair bilgilere de yazımızda ulaşabilirsiniz. Şantiye malzemeleri arasında da sayılabilecek mum silikonlar, şantiye alanlarında yalıtım, yapıştırma gibi yöntemlere yardımcı olmaktadır.

Mum Silikonun Kullanım Alanları

Mum silikon, kullanım alanı oldukça geniş bir üründür. Hobi amaçlı ahşap süs eşyalarının yapıştırılmasında kullanılabileceği gibi, özel gün ve geceler için hazırlanan hediyeliklerin yapımında da sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun dışında, şantiye alanlarında kullanımı da mevcut olduğundan, şantiye malzemeleri toptan şeklinde araştırma yaparak, uygun ürün elde edilebilmektedir.

Profesyonel olarak tadilat işlerinde, yapı alanlarında da sıkça kullanılan bir yapımı malzemesi olarak ifade edilen mum silikon, hırdavat ile alakalı malzeme olduğundan, bu şekilde de satın alım için doğru yerleri bulmanıza yardımcı olabilmektedir. Kuru ve kirli olmayan yüzeylerde uygulanması, verimli sonuçlar için gereklidir.

Mum Silikon Nerelerden Alınır

Mum silikon, çok sık tercih edilmesi ile doğru orantılı olarak, birçok yerde bulunmaktadır. Mum silikon ürünü ihtiyacı doğduğunda, eğer fazla silikon ihtiyacı var ise hırdavat malzemeleri toptan satış sağlayan yerlerden ürünü edinebilirsiniz.

Yapı marketlerde, kırtasiyelerde de kolaylıkla bulabileceğiniz mum silikon ürünü, nalbur gibi yapı malzemeleri satışı yapan yerlerde de fazlası ile bulunmaktadır. Bu noktada tek yapılması gereken şey, hangi amaçla hangi yüzeye uygulama yapılacağının belirlenerek, bu amaca uygun silikon çeşidinin seçilmesidir.

Yapı Malzemeleri

Şantiye alanlarındaki yapılar için gerekli olan küçük, büyük, önemli, önemsiz her gereç yapı malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Bu anlamda, mum silikon da bir yapı malzemesi olarak kabul edilebilir. Şantiye alanındaki metal levhaların tutturulması, elektrik yalıtımı, ahşap parçaların hazırlanması gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Yapı malzemeleri, inşaat halindeki tüm yapıların yanı sıra, kullanıma açılmış yapıların tadilatları ve süslemeleri için de kullanılmaktadır. Mum silikonların kullanıldığı her alana uyum sağlamasına karşın, dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, sıcağa dayanıklı olmayan yüzeylerden uzak tutulmasıdır. Aksi halde, kötü sonuçlar doğurabilir.

Mum Silikon Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Mum silikon, fazlası ile etkin sonuçlar verdiğinden sıklıkla kullanılsa da bazı unsurlara dikkat edilmediğinde, yaralanmalara ya da amaçlanan sonuçtan uzaklaşma gibi istenmeyen konuların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Mum silikon üreticileri yazarak ulaşabileceğiniz ilgili yazıda, mevcut sorunların neler olduğuna dair bilgiler edinebilirsiniz. Sıcak silikon kullanılıyor ise, silikonun ısınıp ısınmadığının kontrolünün silikon akıtılarak yapılması yöntemi oldukça güvenlidir. Aksi halde, erimiş sıcak silikonun cilde teması tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir ve ciltte ciddi yanıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Silikon tabancası, uygulama yapılan metal ucunun çok sıcak olması sebebi ile tabancanın kablosu ya da yanıcı başka bir yere temasından kaçınılmalıdır.

İstanbul bölgesinde söz konusu arama yapılacak ise nalbur İstanbul şeklinde bir ifadeden yararlanılabilir. Mum silikon kullanırken özen gösterilmesi gereken unsurlardan bir diğeri de sıcak silikonun cam, mutfak, lavabo ve tadilat işleri için soğuk silikon kadar uygun olmamasıdır. Mum silikon istoç gibi yerler aracılığı ile de edinilebilen ürün, amacına uygun olarak kullanılmalıdır.