Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
Toplam 71 ürün bulunmaktadır.

Silikon Nedir?

Silikon, her tür çerçeve, tuğla, taş, beton ve kapak boncuklarının etrafını çevrelemek için kullanılan bir yapı kimyasalıdır.Bu yapı kimyasalı hem gözenekli hem de gözeneksiz olmak üzere hemen hemen tüm yüzeylere yapışan, birinci sınıf, düşük modüllü, aşındırıcı olmayan, nötr kürlenen bir üründür. Tipik olarak inşaat genleşme derzlerinde ve her tür kapı ve pencere çerçevesinin çevre işaretlerinde kullanılır.

Tipik olarak renksiz, yağ veya kauçuk benzeri maddelerdir. Silikonlar, sızdırmazlık maddelerinde, yapıştırıcılarda, yağlayıcılarda, ilaçlarda, pişirme kaplarında ve termal ve elektriksel yalıtımda kullanılır. Bazı yaygın formlar arasında silikon yağı, silikon gresi, silikon kauçuk, silikon reçine ve silikon kalafat bulunur.

Silikonun gücü ve güvenilirliği inşaat endüstrisinde yaygın olarak kabul edilmektedir. Tek bileşenli silikon dolgu macunları ve dolgular binalardaki boşlukları, derzleri ve yarıkları kapatmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tek bileşenli silikonlar, atmosferdeki nemi emerek sertleşir, bu da kurulumu basitleştirir. Sıhhi tesisatta, silikon gres tipik olarak pirinç musluklar ve valflere uygulanır ve kirecin metale yapışmasını önler.

Mastik ve Silikon Arasındaki Fark Nedir?

Silikon su geçirmez, dayanıklı, uzun ömürlü ve elastiktir. Kolayca boyanamaz. Akrilik, genellikle ressamın sızdırmazlık maddesi olarak anılır, PVA esaslı, esnek, hafif elastik, su geçirmez olmayan ancak boyanabilir bir üründür. Mastik ise birçok bileşen türünden oluşan birden fazla ürün türünü ifade eder.

Bunların yanı sıra iki yaygın tipte dolgu macunu vardır. Bunlar silikon ve akrilik. Silikon su geçirmez, dayanıklı, uzun ömürlü ve elastiktir. Kolayca boyanamaz. Akrilik, genellikle ressamın sızdırmazlık maddesi olarak anılır, PVA esaslı, esnek, hafif elastik, su geçirmez olmayan ancak boyanabilir bir üründür. Özellikle inşaat alanlarında en fazla silikon tercih edilmektedir. Silikon tabancası kullanılarak uygulanmaktadır.

Hiç kendinizi bir silikon dolgu macunu almaya çalışırken buldunuz mu ve kendinizi tüm farklı seçeneklerle boğulmuş buldunuz mu? Pek iyi değilsiniz, bu makale farklı silikon dolgu macunu türlerini ve bunun sizin için ne anlama geldiğini açıklıyor. Makalenin sonunda, uygulamanız için doğru sızdırmazlık maddesini seçebilmelisiniz.

Silikon dolgu aslında, çok kullanılan oldukça geniş bir terimdir. Çoğu insan için ilk düşünce, yapı marketlerine gidip en ucuzunu ve doğru renktekini almaktır. Gerçek şu ki, her şey için kullanılması gereken tek bir silikon dolgu türü yoktur. Aslında, hepsi farklı esnekliğe, dayanıklılığa ve dirence sahip olan birçok farklı tür vardır.

Silikon Dolgu Yaygın Kullanım Alanları

Silikon dolgu macunları için yaygın kullanım alanları da bulunmaktadır.

Bunlar şu şekildedir:

 • Banyolar, duşlar, pencereler, tezgahlar etrafındaki sızdırmazlık boşlukları
 • Ayna veya camı karo yüzeylere sabitleme
 • Olukların ve iniş borularının sızdırmazlığı
 • Arabalardaki lastik kaplamayı tamir etmek
 • Çoğu şekle sahip yumuşak kauçuk ürünler halinde kalıplama
 • Yeniden kullanılabilir esnek kalıplar yapmak
 • Akvaryumları birbirine yapıştırmak
 • Şantiye sahaları ve inşaat projeleri

Silikon mastikler, güçlü performans özelliklerinden dolayı çok çeşitli inşaat uygulamalarında kullanılmaktadır.

Bunlar arasında;

 • UV direnci Sıcaklık direnci
 • En yüksek hareket kabiliyeti (Sınıf 50–100)
 • Genellikle daha uzun hizmet ömrü
 • Zaman içinde sürekli esneklik

Silikon dolgu macunları güçlü bir kokuya sahip olabilir ve bazılarının tamamen sertleşmesi oldukça zaman alabilir. Ancak faydalarından biri yapısal olarak cam montajlarında kullanılabilmeleridir.

Saf silikon dolgu macunları boyanamaz. Geniş sıcaklık aralıklarında esnek kalırlar, tamamen su geçirmezdirler. Çoğu yüzeye iyi yapışırlar ve belirli bakteri direnci özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda küf oluşumunu engellerler.

Endüstride yaygın olarak kullanılan silikon türleri şunları içerir:

 • Yüksek Modül
 • Düşük modül
 • Nötr kürlenme
 • Asetoksi kürü

Yüksek ve düşük modülün anlamı basitçe açıklanabilir. Düşük bir modül, sertleştikten sonra germek için daha düşük bir kuvvete ihtiyaç duyar ve daha iyi esnekliğe ve harekete sahip olur, yüksek bir modül sertleştikten sonra daha serttir.

Belirli bir uygulama için hangi modülün en iyi olduğuna karar verirken, istenen hareket özellikleri dikkate alınması gereken en önemli şeydir. Örneğin, bir banyonun etrafında sızdırmazlık yapıyorsanız, yüksek modüllü bir silikon kullanırsınız. Bunun nedeni, banyoyu su ile doldurduğunuzda ağırlıktan dolayı biraz düşmesi, dolguyu çekmesidir.

Silikon Türleri Nelerdir?

Düşük modüllü bir silikon kullanırsanız, banyo hareket ettikçe silikon yırtılabilir ve banyo sızdırır. Yüksek modüllü bir dolgu macunu, banyo hareket ettikçe esneyecek ve banyodaki ağırlık kaldırıldıkça geriye esneyecektir. Uygulamanız büyük miktarda hareket içeriyorsa, düşük modüllü bir dolgu macunu daha iyi olabilir.

Düşük modüllü sızdırmazlık malzemeleri esnektir, ancak en zor aşınmaz, cam duvar montajlarını, çevre contalarını, perde duvarları, polyester toz boyalı çerçevelerin çevre sızdırmazlığını ve yüzme havuzu binalarındaki pencerelerin camlarını kapatmak için en iyi seçenektir.

Bu dolgu macunları daha iyi yapışma sağlar ve daha fazla hareket sağlar. Bu dolgu macunları genellikle çok uzun ömürlüdür. Yüksek modüllü sızdırmazlık malzemeleri daha az esnektir ancak daha dayanıklıdır, banyolarda, duşlarda, lavabolarda, lavabolarda, mutfak tezgahlarında ve diğer birçok sıhhi ve dahili uygulamalarda sızdırmazlık için kullanılması önerilir. Mağaza cephelerinde, vitrinlerde ve camdan cama birleşim yerlerinde de kullanılabilirler.

Asetoksi Silikon Mastikler: Sertleştikçe (biraz sirke kokan) asetik asit salgılar, bu en yaygın kullanılanıdır. Daha serttir ve kürlenme hızlıdır. Olumsuz tarafı, genellikle zayıf yapışma özelliğine sahiptir.

Nötr Silikon Dolgu Macunları: Sertleştikçe alkol salgılar ve neredeyse hiç kokusu yoktur. PVC-U, diğer birçok plastik, cam, alüminyum, kurşun, taş ve duvarcılık dahil olmak üzere daha fazla sayıda malzeme için daha iyi yapışma özelliklerine sahiptirler

Hangi Uygulama İçin Hangi Silikon Kullanılmalıdır?

Düşük Modüllü Asetoksi (LMA): Sızdırmazlık malzemeleri, uygun maliyetli “çok yönlü” ürünlerdir. Çok çeşitli genel bina, iç ve dış cephe uygulamaları için uygundurlar ve birçok yaygın yapı malzemesine yapışırlar.

Düşük Modüllü Nötr (LMN): Sızdırmazlık ürünleri, UPVC Pencere veya Kapı Çerçevelerinin (dış) sızdırmazlığı için en iyi seçenektir. Daha iyi yapışma sunarlar, daha fazla hareket sağlarlar ve genellikle LMA’lardan daha uzun ömürlüdürler. Yüksek Modüllü Asetoksi (HMA): Dolgu macunları, en yaygın olarak mutfak ve sıhhi uygulamalar için kullanılır (dolgu macununun bir mantar ilacı içerdiğinden emin olun).

Genel Amaçlı ve Yapıcılar Silikon: Bu temel genel amaçlı silikon mastiktir. Çoğu yapı malzemesine iyi yapışır ve iyi esneklik ve dayanıklılık sunar, ancak genellikle herhangi bir mantar ilacı içermez.

Silikon Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Silikon fiyatları, seçilen ürünün özelliklerine göre değişkenlik gösteren bir unsurdur. Bu nedenle net bir rakam verilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra alıcılar için fiyat performansı da önem teşkil eden konular arasında yer almaktadır. Kullanıcılar işlevsel ve uygun fiyatlı ürünlere öncelik vermektedirler.

Aynı zamanda silikon yorum ve geri bildirimlerinde de kullanıcılardan geçer not almayı başarmış bir yapı kimyasalıdır. Bunun yanı sıra silikon spatula seçenekleri de bulunmaktadır. Geniş bir kullanım alanı söz konusudur.

Bunun yanı sıra farklı renk seçeneklerine sahip mum silikon çeşitleri de bulunmaktadır. Bu silikonlar mavi, pembe gibi birçok farklı renk seçeneğiyle kullanıcının dikkatine sunulmaktadır. Bu silikon seçenekleri, genel amaçlı yapıştırıcılar kategorisinde yer almaktadır. Aynı zamanda kirli ve yağlı yüzeylere yapışmak konusunda da oldukça başarılı ürünlerdir. Bir diğer öne çıkan özelliği ise temizleme gerektirmemesidir. Bu sayede pratik ve hızlı bir kullanım sağlamaktadır.

Siz de silikon ve diğer ürünlerimize sitemizden ulaşabilir, dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyerek anında sahip olabilirsiniz.