Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
Toplam 30 ürün bulunmaktadır.

Pense & Yan Keski

Pense & yan keski aletlerinin temel amacı, bir nesneyi sağlam bir şekilde tutmaktır. Yan kesiciler, elektronik cihazların tellerini ve bileşen uçlarını (veya bacaklarını) kesmek için kullanılır. İzolatörü telden çıkarmak için de kullanılabilir.

Pense Nedir?

Pense sayesinde bir nesneyi döndürebilir, bükebilir veya başka bir şekilde değiştirebilirsiniz. Penset nedir paralel tutacaklara, tutamaçların birleştiği eksenlere ve nesneyi kavrayan paralel çenelere sahiptir. Özel amaçlı pense, pense kesmek gibi ek bileşenlere ve amaçlara sahip olabilir. Pense ne demek sorusunun cevabı net olarak bu makelede cevaplanacaktır. Yan keski pense seti ile her alan için ayrı çalışmalar yapılabilir.

Pense & yan keski türleri arasında metal kapmak için mühendis pensesi, küçük nesneleri tutmak için düz burunlu pense, telleri tutmak için elektrikçi pensesi ve telleri ilmeklere bükmek için yuvarlak pense bulunur. Pense ne işe yarar derseniz; en yaygın olanları, her ikisi de çene tutuşunun genişliğini değiştirmek için kayma bağlantı ayarlarına sahip kayma bağlantıları ve tesisatçı penseleridir. Bazen Vice-Grip markası olarak da bilinen kilitleme pensesi, eşyaları güvenli bir şekilde tutmak için de popülerdir. Pense fiyatları markasına ve kalitesine göre değişebilir.

Pense Nasıl Güvenle Kullanılır?

Pense & yan keski güvenle kullanmak için öncelikle ne tür pense ile çalışmanız gerektiğini belirleyin. Daha sonra kayar bağlantıda (varsa) gerekli ayarlamaları yapın. Kilitleme pensesinin kullanımdan önce ayarlanması gerekebilir. Nesnenin etrafındaki çeneleri kapatmak için kolları birbirine yakın itin.  Nalbur set olarak birçok ürünü sattığı gibi pense de satmaktadır.

Penset ile nesneyi bükmek ve döndürmek için aracı gerektiği gibi döndürün. Güvenliğiniz için parmaklarınızın ve cildinizin tutma yeri, pivot veya çene tarafından sıkışmadığından emin olun. Pense seti sayesinde her alanda tüm işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Pense Nasıl Saklanır

Yüksek kaliteli pense & yan keski bakım gerektirmez ve kötüye kullanılmadıkça 10 yıldan fazla dayanabilir. Kilitler ve pense izeltaş çeşitleri, ayarlayıcı, yay veya serbest bırakma kolu için ek bakım gerektirebilir.

Hırdavat malzemeleri toptan olarak veya tekil olarak satış yapar. Buna göre siz alet çantanız için birçok aleti buradan temin edebilirsiniz.

Pense ile İlgili

Diğer kullanışlı pense çeşitleri ise; 

 • Evde Onarım Araçları: Evde onarılması gereken şeyler için sarı sayfalar kullanmayı tercih etseler veya kendilerini normal bir kendin yapçı olarak görseler de herkesin alet kutusunda olması gerekir. Birkaç araç var. Hepsini bu makalede öğrenin.
 • El Aletleri: Bu faydalı makalede, evinizde bulundurmak isteyeceğiniz en yaygın araçlardan bazılarını öğreneceksiniz. Çoğu manuel olarak kullanılıyor.
 • Kelepçeler: Kelepçeler sağlam bir tutuş sağlar ve ahşap, kağıt, plastik ve diğer malzemeleri yapıştırırken kullanışlıdır. Kelepçeler hakkında daha fazla bilgi için, çeşitli konusularda internet ve videolara bakın.

Elektronik İşler İçin Yan Kesici

Pense & yan keski elektronik cihazların tellerini ve bileşen uçlarını (veya bacaklarını) kesmek için kullanılır. İzolatörü telden çıkarmak için de kullanılabilir.

Yan keski nedir dediğiniz taktirde; bileşen uçlarını ve tellerini kesen, kesilen uçların veya tellerin oldukça hızlı bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayan alettir. Ayrıca size veya başkalarına bu aletin zarar verebileceğini unutmayın. 

Kesilen telin ve çeşitli maddelerin gözlerinize kaçmasını önlemek için emniyet gözlüğü veya koruyucu gözlük kullanmanız sağlığınız için çok önemlidir. Şantiye malzemeleri toptan alım ve satım yapılan yerlerden çeşitli koruyucuları temin edebilirsiniz. Ayrıca nalbur İstanbul şehrinde çeşitli iş kazaları yaşanmaması için en iyi kalite koruyucuları bulabilirsiniz.

İzolasyonu Telden Çıkarın

Bir kablodaki yalıtımı kaldırmak için bir pense & yan keski nasıl kullanılacağını öğrenirken, teli pil klipsinden çıkarmadan önce ilk olarak hurda tel ile alıştırma yapmanız önerilir. 

Birkaç hata yaparsanız ve yalıtkanı çıkarmak yerine yanlışlıkla pil klipsindeki kabloları klipslerseniz, pil klipsindeki kurşun tellerin gittikçe kısaldığını göreceksiniz.

İzolatörü Soyun

Kabloyu çıkarmak için, yalıtkanı bir pense & yan keski ile dikkatlice sıyırın, ancak yalıtkanın içindeki teli kesmeyin. Kabloyu, yalıtım tel boyunca kısmen kesilecek şekilde döndürdükten sonra, kesilmiş çeneleri yalnızca kısmen kapatarak yalıtımı çekin. Hiçbir aşamada içerideki kabloları kesmemeye dikkat edin.

Bükülmüş Tel Ucu

Yan keski ile telin ucunun devre tahtasına sığacak şekilde bükülebileceğini gösteriyor. Çıplak tellerin uçlarına veya bileşenlerin uçlarına dokunmanın, yağın parmak uçlarınızdan tellere yapışmasına ve bir süre sonra tellerin aşınmasına neden olabileceğini unutmayın.

Bu nedenle pense & yan keski kullanmak hem el sağlığınız açısından hem de malzemelerin düzgün kalması açısından önemlidir.

Tel Sıyırma Aracı

İzolasyonu telden çıkarmak için aletler satın alabilirsiniz, ancak bir yan kesici kullanarak teldeki yalıtımın nasıl kaldırılacağını öğrenmek, öğrenmek için iyi bir beceridir. Yan keski fiyatları kalitesine ve üretici firmalarına göre değişecektir.

Kesici Kullanımı

Bu çok yönlü yan keski izeltaş ürünlerinin çeşitli kullanımları vardır ve genellikle farklı endüstrilerde bulunur. Mücevher kesiciler ve elektrikçi tel kesiciler yaygın türlerdir, ancak bu aletler aşağıdakiler dahil çok çeşitli uygulamalar sunar:

Teller

Pense & yan keski kabloları ve elektronik bileşen uçlarını ve izolatörleri soymak için kullanılır. Soyma, alttaki iletkene zarar vermeden dış katmanın güvenli bir şekilde çıkarılmasıdır. Çizilirse, bağlantı kopabilir veya elektriksel kısa devre meydana gelebilir. Bunu bir bıçakla yapabilirsiniz ancak yan keski knipex ile yakalayarak veya zarar vererek zarar görme riski ortadan kalkar. Bu özel aletleri kullanmak çok daha güvenlidir.

Çivi ve Vida

Bu görev için bir çift cıvata kesici kullanın. Aleti vida veya çivi sapına mümkün olduğunca derine yerleştirin. Sapa ulaşamayacak kadar sıkıysa, bunun yerine başı kesin. Nalbur toptan olarak her alana çivi, vida, çekiç, çeşitli el aletleri ve sanayi tipi birçok malzemeyi satabilir.

Genel Boyutları

Farklı türler ve markalar olduğunu unutmayın, ancak boyuta göre de sıralayabilirsiniz. Bu, çene uzunluğu veya genel takım uzunluğu özelliği ile ilgili olabilir. 

Yan keski ne işe yarar ve pense ile iki isim genellikle birbirinin yerine kullanıldığından, yanlar ve köşegenler arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri anlamak zor olabilir. Ek olarak, her biri ince farklılıklara sahip birçok türde kesici vardır. Genel olarak, her tür birden çok görev ve uygulama için kullanılabilir.

Pense & yan keski, telleri veya kabloları çapraz olarak kesmek için tasarlanmıştır. Teli itiyorlar ve sıkıştırıyorlar, bir çukur oluşturuyorlar ve basitçe kesiyorlar. Bu araçlar dayanıklı ve dayanıklı olma eğilimindedir ve zorlu profesyonel uygulamalar için tasarlanmıştır. Yan keski kargaburun ile karıştırılsa da ikisi farklı el aletleridir ve farklı alanlar için kullanılır.

Temel farklılıklardan biri, çenelerin daha küçük olması ve genellikle daha hassas kesme işlemleri için uygun olması, yan kesiciler ise büyük uygulamalar için idealdir. Bu her zaman böyle değildir, ancak prensipte bilmek yararlıdır. Yan keski bileme aleti sayesinde keskinin ucu sürekli keskin kalacaktır.

Kesici Nasıl Kullanılır

Yan keski çeşitleri ile bir tel kablo kesici kullanmak için bazı yararlı ipuçları ve yaralanmayı önlemek ve görevleri hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamak için izlenecek önemli güvenlik adımları yer almaktadır.

 • Havayla taşınan partiküllere karşı koruma sağlamak için koruyucu gözlük kullanın.
 • Dik açıyla kesin ve aleti kıpırdatmayın veya teli kenara göre ileri geri bükmeyin.
 • Somun veya cıvata üzerinde kullanmayın. Bunun yerine, bu görev için bir anahtar kullanın.
 • Yan keski seti ile özel olarak bu görev için tasarlanmadıkça sertleştirilmiş kabloyu kesmeyin. Radyo pensesi gibi ince tipler hasara neden olabileceğinden, bu görev için daha sağlam bir alet kullanmanızı öneririz.
 • Menteşenin üzerine bir damla yağ damlatın ve yağ aletini düzenli olarak kullanın, bu kullanımını kolaylaştırır.
 • Aşırı sıcağa maruz kalmaktan kaçının.
 • Elektrik kablolarını tutarken yastıklı kollar kullanmayın. Yastıklı kol yalıtılmamıştır ve yeterli düzeyde koruma sağlamaz.
 • Alet kapalıyken ellerinizin ve parmaklarınızın sıkışmaması için 6 cm ila 9 cm tutma açıklığına sahip bir alet seçin.
 • Künt veya aşınmış kenarların doğru bir kesim yapmak için daha fazla kuvvet gerektirdiğinden, aletin kenarlarının keskin olduğundan emin olun.
 • Yağlı veya aşınmış kenarlar güvenliği tehlikeye attığından ve uzun süreli kullanımda tekrarlayan aşırı egzersiz hasarına neden olabileceğinden, aletin temiz ve keskin olduğundan emin olun.
 • Lütfen bir pense çakmak ve vurmaktan ya da nesneleri kesmekten kaçının.
 • Bir pense tornavida seti kullanırken, aletin yanlışlıkla kayması kullanıcıyı yaralayabileceğinden, baskı uygularken penseyi dışarı itmek yerine çekin.

Pense & Yan Keski Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Şantiye alanlarında ustaların alet çantasında mutlaka yan keski gibi birçok alet bulunur. Pense, kargaburun ve birçok el aleti de bu ustaların vazgeçilmez aletlerindendir. Şantiye malzemeleri satılan birçok yerde bu gibi aletler bulunmaktadır. 

Ayrıca inşaat alanında da çalışanlar bu gibi el aletlerini kullanmaktadırlar. İnşaat malzemeleri alınırken set olarak ya da tekil şekilde satılmaktadır. Siz de hırdavat ürünleri satılan birçok yerden eviniz için bu ürünleri satın alabilirsiniz. Bu gibi aletleri yapı malzemesi üzerinde çalışmak için kullanabilirsiniz.