x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
Toplam 502 ürün bulunmaktadır.

Mekanik El Aletleri

Mekanik el aletleri arasında; tahta keski, alen seti, anahtar, bantlama makinesi, cımbız, çekiç ve çekiç, demir kesme makası, demir rendesi, kesme testeresi, törpü ve törpü, elektrik bandı, ustura, kablo keski ve kazıyıcı, kar küreği, pençe burun, pense, kontrol kalemi, kurbağa ve boru anahtarı gibi birçok aletlere mekanik el aletleri diyebiliriz.

El Aleti Nedir?

Mekanik el aletleri arasında lokma seti, mineral yağlayıcı, manivela, mengene, metre, kıvırıcı ve pire, ölçü aleti ve kumpas, pense, perçin pensesi ve aksesuarları, pim ve punta, tel fırça, testere, tornavida ve tornavida seti, vidalar, çiviler, pense, kroşe, yan pire, zımba telleri, zımba teli, zımpara makineleri, kazma bıçakları vb. Aletler, el aletleri arasındadır. Bu gibi mekanik el aletleri isg (iş güvenliği) çerçevesinde kullanılmalıdır. Bu tip aletler şantiye alanlarında alet çantalarında bulunmalıdır.

İşinizin başarısı için iyi araçlar şarttır. İnşaat malzemeleri için seçtiğiniz yüksek kaliteli aletler, yalnızca uzun ömürlü aletlere sahip olmadıkları için değil, aynı zamanda birçok sorundan kaçındıkları için ekstra maliyete değer. Alet kutuları ve mekanik atölye el aletleri, onarım ve bakım çalışmaları için gereken küçük el aletlerine dikkat etmek önemlidir.

El aletleri ayrı ayrı veya mekanik el aletleri seti halinde mevcuttur. El aletleri, kullanım alanı ve kullanım amacına göre tasarlanmış iş için uygun araçlardır. Bu setler inşaat alanlarında pratik ve daha hızlı iş olanağı sağlar.

Duvara bir resim asarak, çiviye vurarak veya mobilyadaki bir vidayı gevşeterek vidaları sıkmanız gerekir. Bunları gerçekten yapmak için ihtiyacınız olan birçok araç var. Sürücülerin, çekiçlerin, penselerin vb. Yenilenmesinde faydalı olan bu ürünler, elektrikli aletler kadar teknik değildir. Elektrikle çalışmaz, bu yüzden onu kullanmak için daha fazla güce ihtiyacınız vardır. Bu nedenle takım tezgahları ve elektrikli aletler olarak da bilinen çeşitli ürünler yapı malzemesi satılan birçok yerde bulunur.

El Aletlerinin Kullanım Amacı

Mekanik el aletleri nelerdir ve nedir derseniz: yetkin kişiler tarafından yapılan işe uygun, bakımlı ve bakımlı olmalıdır. Uygun bir yerde depolanmalıdır. Arızalı olanların derhal değiştirilmesi veya onarılması gerekir. Sapları düzgün olmalı, kolay çıkmamalı, çatlamamalı ve kırılmamalıdır. Sapı yağlı ve kaygan olmamalıdır. 

Borular ve çubuklar gibi rastgele uzatma kolları kullanmayın. Küçük parçalarla çalışırken, kelepçelemeden çalışmayın. İş makinesi durdurulana kadar el aletlerine müdahale etmemelidir.

Yıpranmış Aletleri Kullanmayın

Aşınmış ve ezilmiş mekanik el aletleri kullanmayın. Saplı ve çatlaklı bir çekiç kullanmayın. Malzemeye çekiç kenarının kenarıyla vurmayın. Çekiç başı malzemeye paralel olarak vurulmalıdır. Sert çelik malzemelere iyi sulanmış sert bir çekiçle vurmayın. Malzemeyi tutmak için özel bir tutucu kullanmanız gerekir. Mekanik el aletleri nelerdir isg (iş güvenliği) yönetmeliklerine uygun aletlerdir.

Tahta sap, düğümsüz, uygun şekil ve boyutta lifli ahşap olmalı, yuvarlak kenarlı ve döküntü içermemelidir. Bozulmuş ve çapaklanmış çekiç başları bir taşlama veya zımpara taşı ile tamir edilmelidir. Hırdavat malzemeleri bulabileceğiniz birçok yerde bu gibi yıpranmış malzemeleri almamanız gerekmektedir ve bu aletler kesinlikle satın alınırken kullanılmamış olmalıdır.

Lokma Seti Nedir? 

Bir kol ekleyerek, cıvatayı sıkmak veya gevşetmek için kullanılan lokma anahtarını uzatabilir, böylece işleme alanına kolayca ulaşabilirsiniz. Farklı boyutlarda cıvataları yerleştirmek için farklı boyutlarda lokma anahtar mevcuttur. Lokma anahtarın boyutu 1/2, 1/4 veya 3/4 olabilir. Nalbur toptan olarak size istediğiniz doğrultuda bu setlerin satışını yapabilir.

Çekiçler ve Kesiciler Nedir

Belirli alanlarda çivi çakmak ve delik açmak için kullanılan çekiçler ve kesiciler, işlevlerinden dolayı tek elle kullanılan mekanik el aletleri gibi görünür. Ancak çekiçler ve kesikler iki farklı alettir. Öyleyse bir çekiçle bir kesici arasındaki fark nedir;

  • Çekiç, dikdörtgenden üçgene değişen bir şekle sahiptir. Çivileri çakmak için kalın parçalar kullanılır ve alanları yiv açmak veya alanları ve mobilyaları kırmak için keskin parçalar kullanılır.
  • Çekiçin ince kısmının kesilmesi kolaydır. Ayrıca kesebilir, çivi çakabilir ve ürünleri vurabilirsiniz. Bir kesici ile çekiç arasındaki fark, ince alanlarda da çivi çıkarabilmenizdir.

Balta nedir

Balta çok keskin bir mekanik el aletleri ürünlerindendir. Sadece odun kesmek için değil, aynı zamanda ahşap ürünleri kalıplamak için de kullanılır. Baltanın kullanımını kolaylaştırmak için, baltanın sapını sıkıca tutmak ve elinizden kaymasını önlemek çok önemlidir.

El testeresi nedir

El testeresi, kesmek için kullanılan bir mekanik el aletleri ürünlerindendir. İnce ve uzun bir yapıya sahiptirler ve yan dişler genellikle üçgen şeklindedir. Testere tipi, kesilecek malzemeye bağlıdır. Örneğin; kuru duvarları kesmek için kuru duvar testereleri, demir kesmek için yay testereleri kullanılır.

Saç testereleri ince kesimler için kullanılır. Merkez boş olduğu için gravür veya dilimlenerek rahatlıkla hareket ettirilebilir.

Parasaw, tutması kolay bir üründür. Bu testere ile ahşap ürünleri kolayca kesebilirsiniz.

Tornavida nedir ve Türleri Neler Olabilir

Mekanik el aletleri türlerinden, bir tornavida türleri her evde veya iş yerinde olması gereken asıl görevi, o alandaki vidaları sabitlemek veya çıkarmaktır. Peki tornavida türü ve adı nedir?

Yıldız tornavida, düz uçlu tornavida … Aynı işleve sahip sürücü tipleri, uç şekline göre isimlendirilir. Düz uçlu bir sürücü, düz uçlu bir vidayı kolayca sabitleyebilir veya çıkarabilirken, bir çapraz başlı sürücü, çapraz şekilli uçlu bir vidayı kolayca sabitleyebilir veya çıkarabilir.

Kontrol kalemi sürücü sınıfına ait olmakla birlikte diğer sürücülerden farklı fonksiyonlara sahip bir üründür. Kontrol öğeleri, alanda elektrik olup olmadığını kontrol etmenizi sağlayan araçlardır. Ortamda elektrik varsa koldaki ışık yanar, elektrik yoksa ışık yanmaz. Allen Anahtar olarak da bilinen Allen Anahtar, mobilya vidalarını sıkmak için sürücü görevi gören altıgen L şeklinde bir el aletidir.

Tabak gibi parçaları sabitlemek için kullanılan mengene, kapatıldığında A harfine benzer. Bir yanda sabit demir çubuk, diğer yanda tutamak yardımı ile açılıp kapanan ağız bulunmaktadır. Hırdavat malzemeleri toptan satılan dükkanlarda bu gibi birçok ürünü atölyeniz için bulabilirsiniz.

Kesici Diskler

Çeşitli malzemeleri kesmek, malzemeleri istenilen ölçülere getirebilmek ve çeşitli malzemeleri parçalamak için birçok alet kullanılır. Testere, alevle kesme ve giyotin makasları ile kesme işlemlerine göre daha basit, kolay ve pratiktir. Kesisi diskler takviyeli ya da takviyesiz olarak üretilir, kullanılacak yere göre ayrı şekilde tasarlanır. Nalbur İstanbul gibi büyük şehirlerde size bu gibi birçok malzemeyi temin edebilir.

Takviyesiz Kesici Diskler

Takviyesiz kesici diskler sadece kesme makinalarında kullanılmalıdır. Taşlar emniyetli şekilde bırakılmalıdır. Bu tip kesici disklerin emniyet ve koruyucu gereçleri mevcuttur. Ayrıca kesme düzlemleri de kontrol altında tutulur. Çeşitli marka ürünler bu kategoride ürettiği çeşitli diskler sayesinde, paslanmaz çelik üzerinde yapılan kesme işlemlerinde sıkça tercih edilir. Nalbur size bu gibi malzemeleri temin edebilir.

Takviyeli Kesici Diskler 

Takviyeli kesici disklerde mekanik el aletleri karasındadır ve dayanıklılık sağlayan özel maddeler veya cam elyafı gibi malzemeler kullanılır. Takviyeden kasıt, yan basınç sonucu oluşan esneksel kuvvet etkisi sayesinde malzemenin kırılmasını engellemektir.

Taşınılabilir mekanik el aletleri , sarkaçlı tezgahlar ve el kumandalı kesici makineler takviyeli kesici disklerin kullanılmasını gerektirmektedir. Kesici daireler 75 ile 500 mm. çapında düz şekilde tasarlanmış diskler olabilir.

Mekanik El Aletleri Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Ev işlerinde kullanılmak için birçok mekanik el aletleri dahilinde kesici makine mevcuttur. Sadece kesici alet olarak değil taşlama ve zımpara yapabilmek için de çeşitli seçenekler vardır. Hem ev hem sanayi ortamları için bu makineler pratik ve kullanışlıdır. Şantiye malzemeleri satılan yerlerden bu gibi diskleri temin etmeniz mümkündür.

Marangozlar, demirciler, plastik doğrama yapanlar, soğuk demirciler, parkeciler ve dahası bu gibi kesici aletleri kullanan meslek dallarındandır. Plastik, metal ve ahşap kesmek için kullanılan elektrik motoru bağlantılı yuvarlak testere takılarak kolaylıkla çalıştırılabilen makinelere yuvarlak testere denir. Şantiye malzemeleri toptan satın alırken bu gibi konulara dikkat edilmelidir, her alan için ayrıca malzeme alınmalıdır. Ayrıca bu mesleki gruplar mekanik el aletleri kullanarak da kesim işlemleri yaparlar.