Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Plastik Silikon Tabancası

Plastik silikon tabancası günlük hayatta sıkça sıcak ve soğuk olarak kullanılan, imalat ve onarım dışında elişi vb. hobileri edinmemize yardımcı olan önemli bir araç türüdür.

El işi, imalat ve onarım için kullanılan yüzlerce alet vardır. Silikon tabancalar bunların en bilinenlerinden biridir. İki ana türü vardır, bunlar soğuk ve sıcak plastik silikon tabancası olarak karşımıza çıkar.

Pistol şeklinde kullanılan bir forma sahiptir ve elektrikle çalışır. Gövde, ısıtma gövdesi, tetikleyiciler ve akışlar içeren plastik silikon tabancası imalatı çok kolaydır. Isıtılmış silikonu dökmek için tetiğe basmanız yeterlidir. Uygulaması kolaydır, ancak dikkatli olmalısınız. Yüksek erime sıcaklığına sahip silikon maddesi, temas halinde ciltte ciddi yanıklara sebep olabilir.

Plastik silikon tabancası soğuk versiyonu yanma ve benzeri riskleri göstermez. Diğerlerinden farklı bir ortama sahiptir. Soğuk silikon bir sıvıdır ve bir tüp içinde gelir. Tüp uzun gövdeye koyulur ve kullanmak için sıkılır. Sıcak değildir ve yanıklara neden olmaz. Her ikisi de çok yaygındır.

Silikon Tabanca Nasıl Kullanılır

Silikon mumu tabancaya yerleştirin ve yuvaya tam olarak yerleştiğinden emin olun. Tabanca bağlı ve çalışma sıcaklığına ulaşması bekleniyor. Aksi takdirde yapıştırmanız mümkün olmayacaktır. Sıcaklık yeterince yüksek olduğunda, yapışkan yüzeye bastırmak için tetiği itin. Plastik silikon tabancası kullanmak işte bu kadar kolaydır.

  • Uygulanacak yüzeyin kuru ve temizlenmiş olması önemlidir.
  • Tabancayı halı veya benzeri yanan bir nesnenin üzerine koymayın.
  • Sıcaklık kontrolü ısınma gerçekleştiği sürece yapılmalıdır.
  • Silikon tabancanın ucunun kabloya temas etmediğinden emin olun.

Ahşap, metal ve ısıya dayanıklı plastik için plastik sıcak silikon tabancası kullanılabilir. Kullanılan bazı ekipmanlar ve ekipmana ait devrelerinde küçük cam devreleri korumak ve aynı zamanda yalıtımını yapmak amaçlı kullanılır. Oyuncak, süs eşyası ve kutu imalatı gibi birçok uygulamada kullanılmaktadır. Dekoratif işlerde çok sık tercih edilmektedir.

Soğuk Silikon Tabanca Nerelerde Kullanılabilir

Temiz bir mekân sağlayarak evde, işte ve benzeri yerlerde kullanılır. Cam kenarların, lavaboların, banyoların ve mutfak tezgâhlarının izolasyonunda ve onarımında kullanılır. İç ve dış mekân kullanımı için aynı tabancanın farklı türlerini kullanabilirsiniz. Duvar ve ahşap gibi yüzeylere yapıştırmak için kullanılabilir. Çeşitli malzemeleri yapıştırmak için de kullanılabilir. Plastik silikon tabancası birçok şekilde kullanım sağlar.

Sıcak silikon tabancalar büyük ve küçük olarak ikiye ayrılabilir. Kullanılan silikon da orantılıdır. Silikon tüpün ölçüsüne göre soğuk silikon tabancalar yerleştirilir. Günlük yaşamın ve iş hayatının vazgeçilmezi olan ürünlerin temini oldukça kolaydır. Kırtasiyeler, hırdavat ve süs eşyaları satan alanlar bulabilirsiniz.

Silikon Tabanca Özellikleri

Sıvı silikon plastik bazlı bir yapıştırıcıdır. Dışarıdan kıvam ve akışkanlık açısından jel gibi görünmektedir. Pistonlu bir şırıngada saklandığı için uygulaması kolaydır. Silikonlar, organik polimer bazlı yapıştırıcılardan kimyasal olarak farklıdır. Solvent içermediği için çevreye zarar vermez. Plastik silikon tabancası bu sebeple gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Silikon yüksek esnekliğe sahiptir. Kuruduktan sonra esnekliği ve kararlılığı korur. Esneklik gerektiren yapıştırıcılar için ideal bir yapıştırıcı grubudur. Yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanıklıdır. Aynı zamanda diğer kimyasalların etkilerine ve hava şartlarına karşı dayanıklılığını korur. Bu da silikon çeşitlerinin özellikle yapı sektöründe ve yapı malzemesi kullanılan alanlarda tercih edilmesini sağlar.

Silikon ekonomik bir malzemedir. Bu sebeple inşaat sektöründe de kullanılır. Yüksek esneklik katsayısı yapı malzemelerinin kolaylıkla yapıştırılmasını ve uzun süre kullanılmasını garantiler. İnşaat malzemeleri için genellikle sıcak silikon kullanılması önerilir.

Silikon Tabanca Çeşitleri

Endüstriyel plastik silikon tabancası, meraklıları tarafından kullanılanlardan farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, endüstriyel silikon türleri çok daha uzun, bazen 24 saati aşan bir kürlenme süresine sahiptir. Silikonun kürlenmesi, kuruması anlamına gelir. Bu kürlenme süresi hangi şantiye malzemeleri kullanılacak ise ona göre değişiklik gösterebilir. Silikon çatlakların tamiri için idealdir. Hava sızdırmazlığıyla ünlüdür, ancak özellikle su geçirmezdir. Bu nedenle pencere kenarlarında ve akvaryum yapımında her zaman plastik silikon tabancası kullanılır. Çatlakları, sızıntıyı giderecek her türlü onarımı silikon uygulayabilirsiniz.

Soğuk plastik silikon tabancası yaygın olarak endüstriyel silikon kullanımını kapsar. Silikon, bu tabancaların içine eşsiz bir paket içerisinde yerleştirilmiştir. Şırınga veya kartuş kullanılabilir. Üretilen silikonların çoğu standart ebatlı paketlerde satılmaktadır ve soğuk plastik silikon tabancası ile uyumludur.

Silikon Kuruma Süresi

Plastik silikon tabancası güvenilir ve kolay uygulamalar sağlar. Damlama ve sızıntı gibi sorunları önler. Akan sıvı silikon miktarını ölçmeli ve gereğinden fazla uygulamamalısınız. Aksi takdirde uygulama süreci yavaşlayabilir ancak silikon kuruyarak önemli ölçüde daha az yapışkan hale gelebilir. Soğuk plastik silikon tabancası ile uygulanan silikon, sıcak silikona göre çok daha uzun süre kurur, ancak

çok daha yüksek yapışma mukavemetine ve dayanıklılığa sahiptir. Bu nedenle bu tür silikonlar endüstriyel alanlarda daha sık kullanılmaktadır.

Piyasada pek çok farklı tipte soğuk tabanca kaplı silikon mevcuttur. Aralarındaki farklar arasında kuruma süresi, uygulama yöntemi ve uygulanabilecekleri yüzey bulunur. Şantiye malzemeleri için soğuk silikon tabanca uygulaması yaygındır. Özellikle yüksek yapışma mukavemeti ve hızlı kuruma süresiyle ön plana çıkmaktadır. Şantiye gibi alanlarda uzman teknisyenler tarafından uygulanmalıdır. Bu teknisyenlerin iş alanlarında kullanılmasının sebebi projede yaşanılabilecek aksaklıkları minimum düzeye indirmektir. Ve bu uzmanlar şantiye malzemeleri toptan satış yerleri konusunda sınırsız bilgiye sahiplerdir.

Silikon Tabanca Avantajları

Bazı silikon türleri genel amaçlıdır, hemen hemen her yüzeye uygulanabilir, kurutulduğunda tamamen renksizdir, çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir veya cam yüzeylerde kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir. Plastik silikon tabancası epoksilere ve diğer yapıştırıcı türlerine göre birçok avantaja sahiptir.

Raf ömürleri çok daha uzundur. Sert plastik silikon tabancası, açıldıktan sonra 12 aya kadar raf ömrüne sahiptir. Tek bir bileşenden oluştuğu ve kuruması için sadece oda sıcaklığında hava gerektirdiği için uygulaması da çok kolaydır. Silikon sadece neme ve hava şartlarına dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda küf oluşumunu da engeller. Sgs plastik silikon tabancası piyasanın en pratik araçlarından biridir ve bu yüzden gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Sıcak Silikon Tabancası

Sıcak plastik silikon tabancası kullanılan silikon yapıştırıcılar, soğuk tabancalarda kullanılanlara göre bazı farklılıklar gösterir, bu nedenle kullanım alanları önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Sıcak tabancalarda kullanılan silikon termoplastik malzemeden üretilmiştir. Soğuk tabanca silikonunun aksine katı halde satılmaktadır. Genellikle silindirik çubuk şeklindedirler. Uygulama sırasında istenilen sıcaklıkta eriyerek sıvı hale gelir. Plastik silikon tabancası üreticileri arasında popülerdir.

Silikon Tabancanın Dezavantajları

Silikon yapıştırıcıların dezavantajlarından biri eritilerek sürülmesi ve sıcaklığa dayanıklı olmayan yüzeylerde kullanılmamasıdır. Yüksek sıcaklıklarda bazı yüzeyler eriyebilir veya kimyasal olarak zarar görebilir. Böyle durumlarda silikon kullanmanız gerekiyorsa iki şey yapabilirsiniz. Birincisi soğuk tabanca silikonu kullanmaktır. Alternatif olarak, reaktif bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Sıcak tabancalarda kullanılan silikon, diğer silikonlar gibi neme ve UV ışığına dayanıklıdır. Dış mekânlarda veya nemli iç mekânlarda güvenle kullanılabilir ve küf oluşumunu engeller. Bununla birlikte, bazı silikon türleri bazı kimyasallarla reaksiyona girebilir ve yıpranabilir, bu nedenle uygulamadan önce dikkatli olunmalıdır. Sıcak

plastik silikon tabancası ile uygulanan silikon daha esnektir ve kuruduktan sonra hacim veya kalınlıkta değişmez.

Sıcak tabanca silikonu endüstriyel kullanım yerine hobi çalışmalarında tercih edilmektedir. Model, yapay çiçekler ve reçine sanatı için reçineye ucuz bir alternatif olarak kullanılabilir. Endüstriyel alanlarda en çok paketleme sürecinde kolilerin yapıştırılmasında, bebek bezi imalatında ve elektronik tamirinde tercih edilmektedir. Nalbur gibi küçük işletmelerde de bulabileceğiniz gibi büyük yapı marketlerde de bulabilirsiniz.

Silikon Tabanca Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Plastik silikon tabancası alabileceğiniz birçok farklı yapı market ve nalbur bulunmaktadır. Hırdavat malzemeleri toptan satan yerlerden temin edebileceğiniz gibi, küçük işletmelerden de alabilirsiniz. Bu işletmeler genellikle pimapen ve cam kesim işlemlerini yapan yerler olabilir. Ayrıca nalbur toptan satış yapabileceği gibi büyük marketlerden de toptan satış yapılabilir. Size en yakın yapı malzemeleri satan yere sorarsanız size yardımcı olacaklardır. Nalbur istanbul gibi büyük şehirlerde birden fazla küçük işletme ile sorununuzu çözebilirsiniz.