Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı

Silikon Tabancası

Silikon tabancası, silikon malzemeden üretilen ısıtmalı ürünler olup evlerde, üretim alanlarında ve işyerlerinde kullanılan en bilinen el aletleridir. Soğuk ve sıcak olarak ikiye ayrılabilir.

Silikon Tabanca Nedir

Soğuk silikon ve sıcak silikon için ayrı ayrı üretilir. Bu kablolu bir üründür ve elektrikle çalışır. Bir tetik ve bir gövdeden oluşur. Bu araç, genellikle silikon tabancası kullanılarak uygulanmak üzere tasarlanmış çeşitli çaplarda katı silindirik çubuklar olarak satılan bir tür termoplastik yapıştırıcıdır. Silikon tabancası mumu için farklı seçenekler bulunmaktadır.

Tabanca, plastik yapıştırıcıyı eritmek için sürekli kullanılan bir ısıtma elemanı kullanır. Bu, kullanıcının tabancanın mekanik tetik mekanizmasını kullanmasına veya tabancanın içine itmek için doğrudan parmaklarıyla basınç uygulamasına olanak tanır. Isıtılmış uçtan sıkılan yapışkan, başlangıçta ciltte yanıklara ve kabarcıklara neden olacak kadar sıcaktır.

Silikon Tabanca Nasıl Kullanılır

Evinizdeki çatlakları onarmak istiyorsanız silikon tüpler ve silikon tabancası yardımı ile bunu kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle, uygulamak istediğiniz yüzeyde geçmiş uygulamalardan arta kalan silikonu sıyırmak için sivri uçlu, çok amaçlı bir bıçak kullanmanız gerekir. Tüm yüzeyi temizledikten sonra, kalan yağ veya tozu temizlemek için yüzeyi alkollü bir bezle silin.

Temizledikten sonra silikon tüpü elinizde tutabilir ve silikon tabancası boşluğuna koyabilirsiniz. Bunu yapmak için önce arkadaki metal çubuğu geri çekmeniz gerekir. Tüp yerine oturduğunda, metal çubuğu geri itmeniz gerekir. Bu nedenle, tüp aşağıdan delinmiştir. Pistonu ittiğinizde silikon, tabanca nozülünü nozülden doldurur. Bu, silikon tabancası ile tetik kısmına işaret parmağınızla basitçe basarak uygulamayı kolaylaştırır.

Kullanılan Malzeme

Tetikleyiciler ve gövdeler, silikon tabancası için en işlevsel alanlardır. Gövde içerisindeki malzemenin yerleştirildiği yere silikon yerleştirilir. Elektriğe bağlanan tabanca ısıtıldıktan sonra tetiğe basılarak silikon malzeme dökülür ve yapıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Sıcakta eriyen yapıştırıcılar genellikle çeşitli katkı maddeleri içeren tek bir temel malzemeden oluşur. Eriyik viskozitesi ve kristalleşme oranı inşaat uygulamanız için ayarlanabilir. Yüksek bir kristalleşme hızı, genellikle yüksek bir bağ gücü anlamına gelir. Amorf polimerler, yarı kristalin polimerlerin özelliklerine ulaşmak için çok yüksek bir moleküler ağırlığa sahip olmalıdır, bu da makul olmayan yüksek erime viskozitelerine neden olur. Amorf polimerler tipik olarak sıcakta eriyen yapıştırıcılarda

sadece değiştiriciler olarak kullanılır. İnşaat malzemeleri gibi malzemelerde sıcak tabanca kullanılması tavsiye edilir.

Katkı Madde Türleri

Polimerlerin özelliklerini ve yapışkanlığını artırmak için kullanılan katkı maddeleri (yapışkanlaştırıcılar olarak adlandırılır), birbirleriyle olan moleküler etkileşimlerinin doğasını ve substratla etkileşimlerini etkiler. Amorf yapıştırıcılar kolaylıkla deforme olurlar, yapıdaki mekanik gerilmenin çoğunu dağıtma eğilimindedirler ve yapıştırıcı ile alt tabaka arasındaki ara yüze küçük bir yük bindirirler. Nispeten zayıf polar olmayan polar olmayan yüzey etkileşimleri bile, ağırlıklı olarak kohezif kopmaya eğilimli oldukça güçlü bağlar oluşturabilir. Silikon tabancası yüzey etkileşimlerinden en az etkilenmelidir.

Silikon Malzeme Türleri

En iyi silikon tabancası sonuçlarını sağlamak için, her silikon tabancası ve uygulaması için uyumlu silikon gereklidir ve bunlar genellikle tutkal tabancası yuvalarına uyan çubuklardır. Sıcak eriyiklerin genişliği ve uzunluğu değişiklik gösterir ve genellikle vakslar, reçineler ve çeşitli termoplastik polimerler şeklindedir. Sıcak eriyiklerin kimyasal bileşimi, yumuşak veya sert yapışkan ürünler üretebildikleri için değişir. Örneğin şantiye gibi alanlarda belirli bir iş uygulamasına uyumlu olacak şekilde renk değişimi gözlenebilir. Bu renkler sizin kullanacağınız alana göre değişebilir. Şantiye malzemeleri ile uyumlu şekilde kullanım sağlar.

Sıcak silikon genellikle su geçirmezdir ve kimyasal işlemlere dayanabilir ancak yüksek sıcaklık uygulamaları için uygun değildir. Termoplastik polimerler söz konusu olduğunda, çubuklar etilen vinil asetat (EVA), amorf polialfaolefin (APAO) veya poliamidden (PA) yapılır. İlk ikisi yapışkanlaştırıcılar, genellikle reçine gibi doğal maddeler veya sentetik petrokimya bazlı reçineler ile birleştirilir. PA, herhangi bir ek yapıştırıcı olmadan olduğu gibi kullanılır. Silikon tabancası polimer türüne göre değişiklik gösterebilir.

Silikon Tabancası Ömrü

Silikon tabancası tamiri sıcak yapışma, açık kalma süresi, priz süresi ve bulanıklık ile karakterize edilir. Sıcak yapışma, yapıştırıcının sertleşmeden önce tutunma yeteneğini temsil eder. Açık kalma süresi, uygulama ile yapışma mukavemetinin kaybı arasındaki süredir. Kürleşme süresi, yapıştırıcının tam olarak sertleşmesi ve tam yapışma mukavemetine ulaşması için gereken süreyi temsil eder. Bulanma noktası, yapışkanın sıvılaştırılmış bir durumdan katıya soğuduktan sonra bulanıklaştığı sıcaklıktır. Vakslar, kurulum süresini azaltmak için kullanılır, ancak genellikle daha kısa açık kalma sürelerine neden olur. Silikon tabancası ucunu kapalı şekilde muhafaza etmelisiniz.

Silikon Tabancası Farkları

Çubuk formunda bulunmamasına rağmen, belirli imalat işlemleri için diğer sıcakta eriyen yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Bunlar, metaller ve plastiklerle güçlü, elastik bağlar oluşturmak için nem varlığında reaksiyona giren silikon bazlı formülasyonları içerir. Başka bir sıcak eriyik formülasyonu, PUR adı verilen reaktif bir poliüretana dayanmaktadır. Neme maruz kaldıktan sonra ısıyla sertleşen plastiklere kürleşir ve ayrıca darbeleri ve darbe yüklerini kaldırır. Bu formülasyonlar genellikle robotik dağıtım için tasarlanmıştır. Elektronik imalatında kullanım için sıcakta eriyen maskeleme formülasyonları da vardır. Silikon tabancası bu noktada farklı üretim teknikleri ile üretilebilir.

Silikon Tabancası Uygulamaları

Sıcakta eriyen yapıştırıcılar ve silikon tabancası, birçok endüstride kullanılmaktadır. Ağaç İşleme / İnşaat alanında kullanılan yapıştırıcılar, dolap imalatında, mobilya imalatında, laminat yapıştırmada vb. kullanılır ve ahşap ürünlerle mükemmel uyumluluğa sahiptir. İnşaat endüstrisi, döşeme kurulumları, pencere kurulumları ve kapı kurulumları dâhil olmak üzere birçok alanda sıcakta eriyen yapıştırıcılar kullanır.

Silikon tabancası genellikle tutturucularla desteklenir ve döşeme olması durumunda gıcırtı içermeyen bir kurulum sağlar. Bağlayıcı kullanılmazsa, sıcak eriyik, yüksek mukavemetli epoksinin sertleşmesini beklerken geçici bir bağ sağlayabilir. Aksi halde silikon tabancası işlevini yitirir.

İmalat alanında kullanılan yapıştırıcılar birçok imalat sürecinde kullanılmaktadır. Dergi ve karton kapaklarını yazan yazıcılar, yapışkanların esnek ve dayanıklı ciltler oluşturma becerisine güvenir. Bebek bezleri gibi birçok tek kullanımlık hijyen ürünü, dokunmamış malzemelerden üretilir ve sıcakta eriyen yapıştırıcılarla birleştirilir. Otomobiller, mobil ve sabit evler ve mobilyalar gibi sentetik elyaflar, silikon tabancası teknolojisi kullanılarak rutin olarak kurulur.

Endüstriyel Uygulamalar

Elektronik üreticileri, ekipman kasası montajı ve kablolama gibi bileşenleri sabitlemenin bir yolu olarak genelde robotlar tarafından uygulanan silikon tabancası kullanmaya başladılar. Sıcakta eriyen yapıştırıcılar, ekranlar, kapaklar, piller, vb. için montaj bantlarının yerini alır. Bu boşluk doldurma özellikleri, birleşen dikişlerin su direncini artırırken eşleşen parçaların toleransını gevşetmenize olanak tanır. Elektronikler ve hırdavat için bu tabancalar, doğru ve küçük miktarlarda dağıtım gerektirdiğinden genellikle şırınga ile gönderilir. Dağıtım cihazının kendisi, basit bir tutkal tabancasından daha karmaşık olma eğilimindedir.

Nakliye ve paketleme sektöründe kullanılan silikon tabancası, perakende seri ve kraker kutuları (gıda sınıfı yapıştırıcıların bulunduğu yerlerde), bira ve şarap kutuları ve dondurulmuş gıda paketleri gibi karton ambalajlar için kullanılır. Birçok işlem için aynı tabancayı kullanabilirsiniz. Her boyutta karton uygulaması ve yapı malzemesi için manuel tabanca kullanılır. Küçük butik nakliyecilerden büyük üreticilere kadar her

yerde tabancalar ve otomatik aplikatörler kullanılmaktadır. Torba ve zarf üreticileri, ürünlerini yapmak için silikon tabancası kullanır.

Silikon Tabancası Kullanımı

İşlem sırasında tabancanın modeline bağlı olarak sıcak eriyik çubuğu manuel olarak veya tetiği çekerek cihazın arka boşluğuna itilir. Etkinleştirildikten sonra yapışkan çek valfe itilir. Nozulun hemen arkasındaki top, çek valfe yayla yüklenir. Valf, tutkal akışını durdurmak ve dökülmeleri önlemek için tasarlanmıştır. Silikon tabancası açık bırakılmamalıdır. Silikon tabancası belirli özellikler gerektirir. Bunlardan biri yoğunluk olarak karşımıza çıkar.

Yoğunluk, kaplanmış yüzeydeki silikon difüzyon oranını etkiler. Çabuk kuruyan silikonun daha düşük viskoziteye sahip olması beklenir. Küçük parçalardan oluşan ürünlerin imalatında veya onarımında yüksek viskozite gereklidir. Yüksek viskozitesi sayesinde uygulanan silikon sadece istenilen bölgede kalır. Viskozite, sıcaklıkla değişen bir özelliktir. Yüksek sıcaklıklarda viskozite düşer ve yayılması kolaylaşır.

Silikon Tabancası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatı

Silikon tabancası ve sızdırmazlık malzemeleri ile ilgili dikkate alınması gereken bir diğer özellik de akışkanlıktır. Silikon bazlı polimerin moleküler ağırlığa bağlı viskozitesi ne kadar yüksekse, silikonun uygulanması o kadar kolay olur. Güçlü yapışmalar için daha az akışkan bir silikon tabancası seçebilirsiniz.

Silikon tabancası için hırdavat malzemeleri toptan satış yapan bir yapı marketi işinizi görecektir. Ayrıca küçük işletmelerden de satın alabilirsiniz. Örneğin nalbur gibi işletmeler size silikon tabancası temin edebilirler. Burada uygulama için ekonomik ve kaliteli olan silikonu bulmak önemlidir. Nalbur toptan satışlar için uygun olmayabilir. Bu yüzden büyük işletmelere danışabilirsiniz.

Şantiye malzemeleri toptan satış yapan yerler de size yardımcı olacaktır. Eğer uygulama alanınız kısıtlı ise fazladan silikon malzemesi almanıza gerek yoktur. Nalbur istanbul gibi şehirlerde neredeyse her caddede vardır. Size en uygun fiyat ve kalite bilgilendirmesini internet üzerinden de araştırabilirsiniz.