x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Rabis Teli

Rabis teli birçok tel çeşidi arasından yalnızca bir tanesidir. Rabis teli ne işe yarar sorusunun cevabı ise; yüzeyde oluşacak çatlakları engellemeye yarar. Sıva uygulanırken yaşanan gerilmelerde dayanıklılığı maksimum seviyeye çıkarmaktadır. Hatta sadece gerilmelerde oluşacak tahribatı değil, sıcaklık değişimlerinin vereceği zararı da yüksek miktarda engellemektedir. Rabis teli kullanımı sayesinde ortaya çıkarılan işler hem görsel olarak kusursuz olur hem de sağlamlık açısından çok ciddi oranda fark yaratır.

Bu telin diğer bir adı da sıva telidir. Her iki ismiyle de sıkça karşımıza çıkmaktadır. Rabis teli imalatı nasıl gerçekleştirilir? Rabis teli imalatı, metal parça üzerinde parça yarıklar kesilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Bu yarıklar oluşturulurken aradaki mesafeye, telin kalınlığına, oluşan deliklerin çaplarının eşitliğine dikkat edilmelidir. Yarıklar arası mesafe, tel kalınlığı ve oluşan deliklerin çapı ihtiyaca göre değişkenlik gösterir.

Sıva yapılacak yüzeylerde bu esnada yüzey gerilimi oluşmaktadır. Rabis teli bu yüzey gerilimini azaltır ve bu sayede sonradan oluşabilecek çatlakların önüne geçer. Deprem ve çeşitli darbelere karşı yapıların dış etkenlerden korunmasını ve direnç kazanmasını sağlar. İnşaat alanlarının göz bebeği olması sebebi budur.  Rabis teli nerede kullanır diye soracak olursanız bunun birçok cevabı vardır.

 Rabis teli havalandırma sistemleri ve hava filtrelerinde kullanılmaktadır. 

– Oto yan sanayilerde kullanımı oldukça sıktır.

  Yapay kaya ve şelaleleri sağlamlaştırmak için kulanılır.

  Yürüme platformlarında nadiren kullanımı görülmektedir.

– Dekorasyon vb. alanlarda da kullanıldığını görmek mümkündür.

– Ayrıca alanı çok fazla olan ve tek seferde dökülmeyen soğuk derz bölgeleri ve benzer birçok yerde de rabis teli kullanımı oldukça sıktır. 

Kullanım alanı bu kadar geniş olan rabis telini seçerken nerde kullanacağınızı göz ardı etmek mümkün değildir. İhtiyacınız olan alana göre en doğru olan rabis telini seçmeniz hem kullanım kolaylığı hem de daha uzun kullanım sağlar.

Rabis teli çeşitleri kullanım alanlarına göre değişkenlik göstermektedir ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu teller birçok yapı, bina, bahçe ve projelerde kullanılmaktadır. Bu çeşitler; merkezler arası uzaklıklar, en ve boy ölçüleri, ağırlık, boşluk oranları, kalınlık ve ürünün delik çapları olarak kategorize edilmektedir. Bu kategorilerden ihtiyacınıza en uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

Peki rabis teli nasıl uygulanır sorusunun cevabı nedir? Rabis teli uygulaması kullanım alanlarına göre değişmektedir. Kullanım yerlerine göre tercih edilen diğer malzemeler de değişkenlik gösterir. Rabis teli bu tercih edilen malzemelerin eklem yerlerine döşenmektedir. Bu uygulamayı usta ellere bırakmak her zaman doğru tercihtir. Rabis teli uygulaması çok kolay da olsa acemice yapılan işlerin sağlamlığı  doğru oranda azalacaktır.   

Rabis Teli Kullanım Alanları

Rabis teli kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Rabis telinin bu kadar geniş bir yelpazeye sahip olmasının nedeni yüksek mukavemet gücüne sahip olmasıdır. Bu teller sadece yapıları sağlamlaştırmakla kalmaz. Isı ve ses yalıtımında da oldukça kaliteli ve güçlüdür. 

Rabis teli kullanımıyla birlikte sıvanın uygulama kolaylığı da %100 bir farklılık gösterir. Bu da son derece sağlam sonuçlar elde etmeniz için oldukça önemlidir. Projelerin ve çeşitli uygulamaların daha güvenli bir hal almasını sağlar. Bu da şantiye malzemeleri arasında yerini almasını sağlar. 

İnşaat malzemeleri satılan her yerden bu telleri temin etmeniz oldukça kolaydır. Örneğin nalbur vb. dükkanlarda satışı mevcuttur. Bunun haricinde güvenilir internet sitelerinden de gönül rahatlığıyla ihtiyacınıza uygun ölçülerde satın alabilirsiniz. Nalbur  toptan satışlarda daha uygun fiyatlı satın almanız mümkündür.

Rabis teli beton ahşap vb yapıların hepsinde sıva yapılırken gönül rahatlığıyla usta eller tarafından kullanılabilir. Bu uygulamayı yapmak için rabis teli makinesi kullanmak da mümkün.

Rabis (Sıva) Teli

Bilindiği üzere bütün proje ve yapılara sağladığı uyum sebebiyle günümüzde rabis teli kullanımı oldukça fazladır. Sıva telini fiyat ve performans açısından değerlendirdiğinizde iyi bir etki yaratmaması mümkün değildir. 

Bu yapı malzemesi istenildiği taktirde paket şeklinde satın alınabilir. Veya özel olarak istenilen ölçü ve çeşitleri varsa o boyutlara ve özelliklere göre de yaptırılabilmesi mümkün. 

Rabis teli sadece işlevsel değil aynı zamanda kolay uygulanabilme özelliğine de sahip. Bu teller ihtiyaçlarınıza göre tasarlandığı için tek bir fiyat vermek maalesef ki mümkün değil. 

Çeşitli projeler ve yapılarda kullanılan bu teller bazı firmalar tarafından üstün kaliteli şekilde üretilmektedir. Orta kalite olan sıva tellerine nalbur İstanbul ve başka şehirlerde ulaşmak oldukça basit. 

Taş, demir veya tuğlaların bitişik bir şekilde birbirlerine eklenmesi, en doğru şekilde duvar yapılmasını sağlar. Bu bitişikliği sağlamak için ihtiyaç olan tek şey ise bu tellerdir.

Ahşap çit üzerine daha iyi sıva çekmek için, yapılan sıvanın da güçlü olması ve çatlamaması için ihtiyacınız olan rabis teli size ve ihtiyaçlarınıza özel olarak fiyatlandırılabilir. Bu telde çok fazla çeşit ve fiyat aralığı olduğu unutulmamalıdır.

Hırdavat malzemeleri toptan alımlarınızda çeşitli avantajları sizlere sunabilir ve sizleri bu avantajlarla buluşturabilir. Şantiye malzemeleri toptan satın alımlarda fiyat konusunda daha avantajlı olacaktır.

Fiyat konusunda her bütçeye uygun olarak düzenlemeler yapan birçok firma mevcuttur. Sizin de ihtiyacınız ve bütçenize göre uygun olan bir yapı malzemesi bulmanız oldukça kolay. Bazı firmaların sunduğu cüzzi miktarlar kafanızı karıştırmamalı. Uygun fiyatlı olan ürünlerin kalitesizliği ilerleyen süreçte can sıkıcı olabilir. 

Kaynaklı Tel Örgü

Kaynaklı tel örgü, kesişme noktasında birbirine kaynaklanmış kesişen paralel tel sıraları ve sütunlarına sahiptir. Tel istenen boyuta çekilir. Daha sonra birden çok tel sırasının kesişme noktaları oluşturulur. Bu kesişme noktaları bir makineye bağlanır. İnşaat malzemeleri gibi sistematik bir düzeni vardır.

Ağ, makineden beslenirken, dikey çizgilerin birleştiği yerde aynı anda paralel bir kaynak hattı oluşturulur. Tellerin bir sonraki kesişimi daha sonra kaynaklanacak makineden beslenir ve bu işlem, her bir tel sırasını birleştirerek devam eder. Bu makine tipik olarak telleri ısı kaynağı olarak elektrik direnci kullanarak kaynaklamaktadır. Diğer kaynak yöntemleri kullanılabilir. Fakat diğer kaynak yöntemlerine kıyasla bu en ekonomik olanıdır. Ağ istenen uzunluğa ulaştırılır ve bir makasla yardımıyla kesilir.  

Rabis Teli Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Dokuma tel örgü, dokuma kumaşa benzer şekilde bir dizi kesişen tele sahiptir. Bu teller  genel bir yöntem ile sabit bir tabaka oluşturan dikey tellerin üstüne ve altına örülür. Bu örgü şekli “Düz Dokuma Ağ” olarak adlandırılmıştır. Daha esnek bir tabaka gerektiren uygulamalar için başka yöntemler kullanılabilir.

Bu, 2 dikey telin üzerine dokunan tel, ardından bir sonraki 2 dikey tel setinin altını İçerir. Dokuma tel örgü üzerinde kaynak yoktur. Kaynak yapmak yerine, seçilen örgü modelinden düz bir teli besleyen  dokuma tezgahına benzeyen bir makineye bağlanırlar. Bu işlemden sonra teller, ters konuma bükülür ve sonraki tel bu modelden beslenerek devam eder. Makine istenilen ölçülere ulaşılıncaya kadar bu işleme devam eder ve tamamlanan tel örgü sac daha sonra istenilen ebatta kesilir. Birçok hırdavat gibi bu tellere ulaşmak oldukça kolaydır.