x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Şantiye Sinyalizasyon Ürünleri

Şantiye sinyalizasyon malzemeleri hayati derecede önemlidir. Bu malzemeler personeli ve doğacak herhangi bir zarara karşı ödenmesi gereken tazminattan işvereni korur. 

Çok çeşitli sinyalizasyon malzemesi mevcuttur. Bunlardan en önemlileri arasında uyarı levhaları gelir. Güvenlik işareti terimi geniş bir alanı kapsar. Temelde belirli bir durumu, nesneyi veya etkinliği kapsayan ve sağlık ve güvenlik hakkında bilgi veya talimatlar veren görsel bir gösterge anlamına gelir.

El ve ses sinyalleri de kullanılabilir. İşaretlerin ve sinyallerin herkes tarafından hızla ve kolayca anlaşıldığından emin olmak için, yasaklanmış etkinlikleri belirtmek, belirli tehlikeleri uyarmak veya güvenli olduğunu belirtmek için yasalarca kullanılması gereken şekil ve renk gibi önceden belirlenmiş bir dizi kriter vardır. Kullanılacak olan malzemelerin mutlaka bu kriterlere uygun olması gerekmektedir.

Şantiye Sinyalizasyon Konusunda İşverenlere Düşen Görevler

Yönetmelik işverenlerin belli başlı güvenlik önlemleri almasını emreder. Bunlar uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Risk değerlendirmesinin, bu riskler olmadan önlenemeyeceğini veya yeterince azaltılamayacağını gösteren güvenlik işaretleri sağlamak ve sürdürmek aynı zamanda belirli bir minimum standarda güvenlik işaretleri sağlamak.

Her çalışana güvenlik işaretleri ile bağlantılı olarak alınması gereken önlemlere ilişkin anlaşılır ve ilgili bilgilerin verilmesini sağlamak, güvenlik işaretleri ve güvenlik işaretleri ile bağlantılı olarak alınacak önlemler anlamında uygun ve yeterli talimat ve eğitimi sağlamak zorundadır. Şantiye uyarı levhaları mutlaka kullanılması gereken malzemeler arasında yer alır.

Şantiye Sinyalizasyon Konusunda Personele Düşen Görevler

Uyulması gereken koşullar sadece işvereni değil personeli de kapsar. Yönetmeliğe göre personelin de uyması gereken belli başlı kurallar vardır. Bunlardan en önemlisi personelin kendi sağlık ve güvenliklerine ve işteyken bu faaliyetlerden etkilenebilecek diğer kişilerin sağlıklarına ve güvenliklerine makul ölçüde özen göstermeleridir. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği çalışanların işverenlerini, güvenlik işaretleri dahil olmak üzere, işverenin koruma düzenlemelerindeki eksiklikler konusunda bilgilendirmek de personelin temel görevidir.

Şantiye sahaları genel olarak tehlikelidir. Bu nedenle hem personelin hem de işverenin ortak bir koruma alanı oluşturması gerekmektedir. Şantiye sinyalizasyon malzemeleri de bu korumaya destek sağlamaktadır.

Sinyalizasyon Malzemelerine İlişkin İhtiyacın Belirlenmesi

Şantiye sinyalizasyon malzemelerine olan ihtiyacın belirlenmesi çok önemlidir. Bunun nedeni ise her şantiye alanının kendisine göre güvenlik dinamikleri vardır. Bu dinamiklerde yapılan iş etkili olur.

İşveren ve personelin asla unutmaması gereken bir durum vardır. Bu güvenlik işaretleri riski tamamen ortadan kaldırmaz. Bir riskin var olduğuna dair bir uyarıdırlar. Bunun yanı sıra bazı durumlarda hangi önlemlerin alınması gerektiğini bildirirler.

İşverenler, güvenlik işaretlerine olan ihtiyacı belirlerken, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği kapsamında yapılan risk değerlendirmesinin sonuçlarını dikkate almalıdır. Gerekli kontrol önlemleri sağlandıktan sonra personel de bu uyarıları özenle yerine getirmelidir.

Aynı zamanda işveren tarafından Çalışanlar, göz koruması kullanma gereğini belirtmek gibi, gerekli diğer önlemler konusunda uyarılmalıdır. Bu artık riski daha da azaltmaya yardımcı olacaklarsa güvenlik işaretleri kullanılmalıdır. Risk önemli değilse, bir işaret sağlamaya gerek olmayabilir. Güvenlik işaretlerinin gerekliliği için risk değerlendirmelerini gözden geçirirken, mevcut standartları karşıladığından ve amacını etkin bir şekilde yerine getirdiğinden emin olmak için mevcut işaretler kontrol edilmelidir.

Şantiye Sinyalizasyon Tabelaları

Tabelalar bilgi vermek için piktogramlar içerir. Piktogram herhangi bir nesne, mekan, kavram, işaret ve işleyişin resmedilerek sembol haline getirilmesine verilen addır. Güvenlik renk şemasına göre renklendirilir. Tabelalar, kolayca fark edilebilecek ve anlaşılacak kadar büyük ve net olmalıdır.

Şantiye sinyalizasyon tabelalarının da belli başlı kullanım kuralı bulunmaktadır.Hangi alanla ilgili oldukları veya bir ekipmanın nerede bulunduğu açıkça belli olacak şekilde iyi konumlandırılmalıdırlar. İşaretin kolayca görülebilmesi için yeterli ışık olmalıdır. Bu, suni aydınlatma sağlamayı veya işareti yansıtıcı hale getirmeyi içerebilir. 

Tabelalar Nasıl Kullanılmalıdır?

Birbirine çok yakın çok sayıda tabela bulundurmaktan kaçının çünkü bu kafa karışıklığına neden olabilir veya önemli bilgilerin gözden kaçmasına neden olabilir. Benzer şekilde uygulanabilir olmadığında işaretler kaldırılmalıdır. Aksi takdirde mesajları zayıflar.

Tabelalar dayanıklı olmalı ve uygun yere sağlam bir şekilde sabitlenmelidir. Bozulmuş veya gevşemiş bir tabela gerekli bilgileri sağlamayacaktır. Temiz kalmalarını sağlamak için düzenli olarak temizlenmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir.

Genel olarak, tabelalar kalıcı olmalıdır, ancak bazı durumlarda taşınabilir tabelalar, örneğin yalnızca zeminin ıslak olduğu durumlarda kullanım için uygundur. Tabelalarda kullanılan piktogramlar olabildiğince basit olmalıdır. Farklı tabela türlerinde kullanılması gereken şekiller ve renkler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Şantiye Sinyalizasyon Kıyafetleri

Şantiye sinyalizasyon kıyafetlerinin amacı görünür olmaktır. Bu nedenle bu kıyafetler levhalar kadar önemlidir. Bu levhalar işçinin maruz kalacağı herhangi bir tehlikeye karşı uyarırken kıyafetler de personelin görünür olmasını sağlar. Görünür olan personel dışarıdan gelecek tehlikelere daha az maruz kalır.

Reflektörlü kıyafetler şantiye personelleri için çok önemlidir. Şantiye sahaları yapıları gereği çok fazla tehlike barındırıyor. Kesici ve delici aletlerin yanı sıra ağır iş makinalarını da kapsıyor. Yaralanmaların en büyük kısmı bu alanlarda yaşanıyor.

Genellikle yansıtıcı giysi olarak anılan ürünün gerçek adı Yüksek Görünürlük veya daha basit bir şekilde HV’dir. Belki de en tanınmış yansıtıcı öğelerden biri, genellikle inşaat işçileri veya riskler olduğu için fiziksel güvenliğin inanılmaz derecede önemli olduğu bir işte çalışan herkes tarafından kullanılan yüksek görünürlüklü yeleklerdir. 

Avustralya’da 2009’da tamamlanan ve yansıtıcı giysilerin sizi güvende tutmada neon giysilerden daha etkili olduğu sonucuna varan bir çalışma yapıldı. Özellikle, yansıtıcı şeritlerin şantiye personelleri için en uygun koruma giysileri olduğu kararına varıldı. 

Şantiye Sinyalizasyon Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Güvenlik yeleği, görünürlüğü artırarak çalışanların güvenliğini sağlamada son derece önemli bir rol oynar. Güvenlik yeleği, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde çalışanların sürücülerin görmesini sağlarken şantiye sahalarında da alanda çalışan personelin görünür olmasını sağlar. 

Güvenlik yeleği yalnızca önemli bir iş giysisi değildir, aynı zamanda gece koşuları veya gezintiler gibi görüşün zayıf olduğu koşullarda koşan bisikletliler ve koşucular için de etkili bir şekilde kullanılabilir. Düşük görüş koşullarında görülmek, özellikle trafiğin yoğun olduğu yollarda veya kaldırımlarda yaşıyorsanız son derece önemlidir.

İkaz yeleği, özellikle inşaat bölgelerinde iş kazalarını önlemenin bilinen bir yoludur. Üç farklı sınıfa ayrılan ikaz yelekleri, çeşitli amaçlar için tasarlanmıştır. Çok sayıda görünürlük durumuna uygundur. Sınıf 1 güvenlik yeleği çok az parlak veya yansıtıcı malzeme sağlar ve parlak gündüz ayarları için daha uygundur. Sınıf 2 ve 3 güvenlik yeleği ise yüksek görünürlük sağlar ve herhangi bir zayıf görüş ortamında kullanılabilir. 

Sağlık ve güvenlik şantiyelerin en temel meselesidir. Bu nedenle şantiye sinyalizasyon malzemelerine sahip olmak her proje için temek koşuldur. Taşeronlar dahil 5 veya daha fazla kişiyi istihdam ediyorsanız, sahada yazılı bir sağlık ve güvenlik politikasına sahip olmanız gerekir.

Yalnızca sizi güvende tutmakla kalmayacak, aynı zamanda uygun fiyatlı ve dayanıklı bir güvenlik yeleği arıyorsanız Türkiye’nin şantiye tedarik merkezi Şantiyeciniz’i arayabilir, dilediğiniz miktarda baskılı ya da baskısız ikaz yeleği siparişi verebilirsiniz. Güvenliğinizi sağlamak için çok çeşitli güvenlik yelekleri ve diğer güvenlik donanımlarını gururla taşıyoruz! Güvenlik yelekleri seçeneklerimize şimdi göz atın.