x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Şantiye Sinyalizasyon Kıyafetleri

Şantiye sinyalizasyon kıyafetleri, inşaat alanlarında uyarı levhalarından sonra en sık kullanıma ihtiyaç duyulan ürünlerdendir ve bu alanda her çalışan kişi için zorunludur.

Sinyalizasyon günümüzde birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Demiryolu, karayolu, denizcilik taşımaları da dâhil bu tip materyaller görülmesi gereken ve dikkat edilmesi gerekilen yerler konusunda kişilerin dikkatini çekmek amacıyla kullanılabilmektedir. Yansıtma ve parlama özelliği olan bu ürünler iş kıyafetlerinde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şantiye sinyalizasyon kıyafetleri dışında polis ve asker denetim bölgelerinde, havaalanı bölgesinde, karayollarının birçok bölümünde, spor yapan kişiler tarafından bile kullanımı oldukça yaygındır. Bu kıyafetlerin bu alanlarda kullanım amacı kullanan kişilerin görülebilir durumda olmasıdır. Günlük yaşamımızda bu kıyafetlere pek çok denk gelmişizdir. Trafik polisleri, askerler, ambulans çalışanları, bisiklet süren herhangi bir kişi bile bu kıyafetlerden giyebilmektedir. Çünkü bu kıyafetin amacı sizi görülebilir yapmaktır. Etrafınıza baktığınızda çoğu zaman fosforlu ve reflektör kullanılmış kıyafetler görebilmekteyizdir.

Sinyalizasyon Kablosu Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Sinyalizasyon kablosu kullanımı Dünyada en sık olarak demiryollarında kullanılmaktadır çünkü sinyalizasyon tren hatlarının olmazsa olmazıdır.

Günümüzde sıkça kullandığımız metrolara bindiğimizde kapıların nasıl otomatik açıldığı ve ne tarafa açılacağını, nerede ve ne kadar duracağını, trenlerin hızlarını belirleyen sistem sinyalizasyon sistemi kurulumudur. Bu sistemlerin kurulumunda ise özel olarak iletilen kablolar kullanılmaktadır.

Bu kablolar döşenirken kurulan şantiye alanlarında yüksek güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bu önlemler içerisinde esnetilemeyen kurallar da mevcuttur. İşveren ve çalışanlar bu kurallara uymakla yükümlüdür. En belirgin kural ise, çalışma alanı içerisinde şantiye sinyalizasyon kıyafetleri giyiyor olmaktır.

Sinyalizasyon Sistemleri Nelerdir

Sinyalizasyon sistemleri, raylı araçlarda kullanılan özel bir emniyet çeşidi oluşturmaktadır. Örneğin tramvay ve metro gibi farklı sistemlerin kontrol edilebilirlik sistemlerinin düzenlemesi konusunda yardım sağlamaktadır.

Günümüzde kullanılan raylı sistemlerde 3 (üç) tür sinyalizasyon sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan biri İzmir ve İstanbul’da bulunan metro sistemlerinde kullanılan sabit Fixed blok manuel sürüş sistemidir. Bu sistem makinistin deneyimi ile bağlantılıdır. Bu metrolarda çalışan kişiler özellikle şantiye sinyalizasyon kıyafetleri kuralına uymalıdırlar ve bu kıyafeti kullanma zorunlulukları vardır.

İkinci sistem ise, sabit fixed blok otomatik sürüş sistemidir ve bu sistemde kumandalar tarafından kontrol sağlanmaktadır. Bu sürüş sisteminde tren kullanımına pek sık rastlanmaktadır.

Üçüncü sistem ise, tamamen sinyalizasyon ve yazılımlar sayesinde oluşmaktadır. Böylelikle tren hatları üzerinde haberleşme daha hızlı yapılabilmektedir. Sinyalizasyon elektronik sistemleri sayesinde kumanda merkezi tarafından kontrolleri sağlanmaktadır.

Sinyalizasyon Sistemleri Ne Amaçla Kullanılır

Sinyalizasyon sistemi çoğunlukla demiryolu hatlarında kullanıldığını belirtmiştik. Şantiye sinyalizasyon kıyafetleri kullanımında amaç tıpkı elektronik sinyalizasyon sistemlerindeki gibi sizi karşı taraftaki kişi ile uyarıcı ve bağlayıcı duruma getirmesidir. Trenlerde bu sistemlerin kullanılma amaçları ise;

  • Trenin gideceği güzergâh rotasını belirlemek
  • Kontrol noktalarını ve kontrol sinyallerinin ayarını yapmak
  • Tren raylarının durumunu ve doluluk oranının kontrolünü sağlamak
  • Hız denetimini yapma
  • Gerekli görülen her tür bilgiyi makiniste iletmek gibi durumlarda kullanılması önemlidir. Bu sistemlerinde denetimini sağlayabilmek içinse belirlenen her noktada sinyalizasyon direği bulunmaktadır. Bu sayede gerekli olan tüm kontroller kumanda merkezi ile makinistler tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Şantiyelerde Sinyalizasyon Kıyafeti ve Ekipmanlarının Kullanımı

Şantiye, başlı başına karmaşanın yaşandığı inşaat alanlarıdır çünkü çok fazla inşaat makinesi ve insan gücü gerektirebilmektedir. Bu durumlarda iş güvenliği sağlanması yasal olarak zorunludur ve eksiksiz olarak yerine getirilmelidir.

Kanunlar gereğince bu alanlarda özel olarak kullanılması gereken kıyafetlerde söz konusudur. Örneğin baret kullanımı ve şantiye sinyalizasyon kıyafetleri bu giysilerin başında gelmektedir. İş tulumları, darbeye ve ezilmeye karşı korumalı ayakkabıların kullanımları, alet çantaları gibi daha birçok kullanılması zorunlu olan eşyalar bulunmaktadır.

Şantiye malzemeleri başlıca gerekli görülen diğer malzemeleri de kapsamaktadır. Şantiye kurulum malzemeler, mobilizasyon, taşınır malzemeler, çivi çeşitleri, usta el aletleri gibi basit materyalleri de kapsamaktadır.

Şantiye malzemeleri toptan satışını gerçekleştirebileceğiniz birçok dükkan ve mağaza bulunmakta ayrıca bu tarz ürünlere erişiminizi sağlayabilecek online satış siteleri de bulunmaktadır.

İnşaatlarda Şantiye Sinyalizasyon Kıyafeti Kullanımı

İnşaat yapılan bölgelerde güvenlik seviyeleri her zaman üst düzeyde tutulmaktadır ve bunların başlıca nedenleri de çalışan güvenliği için zorunlu kılınmıştır. Yapılacak inşaat her ne kadar büyük olursa olsun çalışan her kişi bu alanlarda görülebilirliliğini sağlayabilmek için şantiye sinyalizasyon kıyafetleri ve baret kullanması zorunlu hale getirilmiştir.

Böylelikle çalışılan zaman içerisinde hataya ve sakatlık oluşumuna izin verilmeden güven içerisinde çalışma koşulları sağlanabilmektedir. Bu amaçla işveren firmalar bu alanlarda mutlaka uyarıcı levhalar, uyarıcı ışıklar bulundurmak zorundadır.

İnşaat malzemeleri materyal listelerinde kanunlar gereği bulundurulması zorunlu olan listeler hazırlanmaktadır. İşveren firmalar eksiksiz olarak malzemeleri çalışan kullanıma sunmaktadır.

Yapı Malzemeleri Şantiye Sinyalizasyon Kıyafetlerini Kapsar mı

Yapı malzemesi dendiğinde çoğu zaman aklımıza günlük işlerde kullanabileceğimiz alet ve gereklilikler gelmektedir. Çatı aktarımında kullanılan materyaller, iç ve dış mekân yenilemelerinde kullanılan kimyasallar, çivi ve kilit sistemleri gibi birçok ürünü içerisinde bulunduran geniş ürün yelpazesine sahip yapı gereklilikleridir.

Ancak bu işlerde çalışan çoğu kişi bireysel ve bağımsız hizmet sunuyor olsa da tedbirli ve güven içerisinde çalışmayı dikkate almaktadır. Bu sebeplerden çoğu dış mekan onarımı yapan, bahçe dizaynı yapan kişiler tarafından da şantiye sinyalizasyon kıyafetleri kullanılabilmektedir.

Hırdavat Dükkânlarında Şantiye Sinyalizasyon Kıyafetleri Satışı

Hırdavat denildiğinde akla ilk gelen şeyler ufak tefek tadilat malzemeleri olsa da bu dükkân ve mağazalarda çividen kapı kilidine, boyadan fırçaya, elektrikli el aletlerinden bahçe aletlerine kadar birçok ürüne erişim sağlayabilmekteyiz.  Hırdavat malzemeleri toptan satış noktalarında ise yapacağımız tamir ve tadilat işlerinin büyüklüğüne göre ihtiyacımız olan ürünlerden istediğimiz sayıda ve boyda bulabilir olmamızı mümkün kılmaktadır.

Ayrıca toptan alım yapıldığında ihtiyaç duyulan malzemelerin yeterliliği ve makul fiyatla alıcıya sunulması da toptan alım durumlarına fayda sağlamaktadır. Bu dükkân ve mağazaların ürün çeşitliliği fazla olduğundan artık ihtiyaç duyulan çoğu iş kıyafetine de erişim sağlayabilmek kolaylaşmıştır. Bunlara örnek verecek olursak bir iş tulumuna, şantiye sinyalizasyon kıyafetleri, darbeye dayanıklı iş ayakkabılarına kadar birçok ürüne de bu dükkân ve mağazalardan ulaşılabilmektedir.

Şantiye Sinyalizasyon Kıyafetleri Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Eski zamanlarda nalbur sözcüğü her ne kadar nal yapan ustalar için kullanılsa da artık günümüzde ihtiyacımız olan birçok tamir ve onarım ekipmanlarına sahip olmamızı sağlamaktadır. İhtiyaç gibi görünmese bile en ufak tamir işlerinde aradığımız ilk yer nalbur dükkânları olmaktadır. Küçük dükkânlar halinde hizmet veriyor olsa da içerisinde ihtiyacınız olan tüm küçük veya büyük onarım malzemesini rahatlıkla bulabilmektesiniz.

Nalbur toptan malzeme alımlarında ise ihtiyacınız olan sayıda size hizmet sunabilmektedirler. Şantiye sinyalizasyon kıyafetleri tabii ki de sadece inşaat alanlarında kullanılan birer materyal değildir bu nedenle nalbur gibi dükkanlardan bu ürünlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca toptan alışveriş yapımında daha makul fiyatlarla bu ürünlere erişim sağlayabilirsiniz. Büyük mağazaların hizmet kalitesinin aksine küçük nalbur dükkânları bugün hala ihtiyaç duyulan zamanlarda istenilen hizmeti fazlasıyla sunabilmektedir. Eğer büyük şehirlerde ikamet ediyor ve bu tip bir dükkân ya da mağaza arayışı içerisindeyseniz örneğin nalbur İstanbul kriterleriyle araştırmalar yapabilir, istediğiniz hizmet veya ürün konusunda gerekli tüm bilgileri rahatlıkla edinebilirsiniz.