x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı

Silikon Mastik

Silikon mastik inşaat ve ev alanlarının birçok yerinde kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tip dolgu macunu çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir, bu da onu yüksek ısıya maruz kalan uygulamalar için ideal kılar.

Silikon mastik nedir sorusu inşaat alanında olmayan fakat evinde kullanmak durumunda kalan birçok insan tarafından sorulmaktadır. Silikon mastik veya yapıştırıcı, birçok farklı uygulamada kullanılabilen güçlü, esnek bir üründür. Diğer bazı sızdırmazlık malzemeleri veya yapıştırıcılar kadar güçlü olmasa da silikon, tamamen kuruduktan veya sertleştikten sonra bile çok esnek kalır. 

Aynı zamanda çeşitli şekillerde olabilir. Silikon mastik fiyatları boyut ve kalitesine göre değişecektir. Devamlı kullanılan bir ürün olduğu için silikon mastik üreticileri de müşterilerini memnun etmek adına kaliteli ürün yapmaya özen göstermektedir.

Silikon Mastik Türleri Nelerdir?

Silikon mastik almanın bir yolu, iki bileşenli eklemedir; bu tür bir ürün, kullanıcının sızdırmazlık malzemesi yapmak için iki bileşiği karıştırmasını gerektirir. Karışım kullanılmadan hemen önce yapılmalıdır, bu da kullanımı oldukça zor hale getirir. Karıştırma gerektirmeden tek bir ürün olarak da mevcuttur. 

Bir tür, havaya veya daha doğrusu havadaki neme maruz kaldığı anda sertleşmeye başlayan oda sıcaklığında vulkanizasyon (RTV) olarak adlandırılır. Bu nedenle hızlı kullanılması gerekir. Daha teknolojik olarak daha gelişmiş çeşitli silikon mastik macunları da vardır. Basınca duyarlı sızdırmazlık maddesi olarak adlandırılan bir tip kalıcı bir yapışkanlığa sahiptir ve kasıtlı bir baskı ile yapışır. 

Diğer bir deyişle, her zaman yapışkan olsa da, bir şey ona sürtünürse veya dayanırsa yapışmaz. Diğer bir türe UV veya radyasyonla kürlenmiş sızdırmazlık maddesi denir ve onu iyileştirmek için ultraviyole ışık gerekir. Termoset silikon dolgunun sertleşmesi için ısıya maruz kalması gerekir. Silikon mastik renkleri olan bir ürün değildir. Genellikle silikon mastik şeffaf bir yapıdadır.

Silikon Mastik Kullanım Alanları

Endüstriyel bir ortamda çalışanlarınız veya evde çok sayıda kendi kendine onarım yapanlarınız silikon mastik sızdırmazlık maddelerinin kullanımına aşinadır. Nasıl ve neye uygulanabileceği konusunda çok yönlü olan güçlü bir dolgu macunudur. Bununla birlikte, daha önce silikon dolgu kullanma ihtiyacı duymadıysanız ve ne kadar yararlı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu kılavuzu harika bilgilerle dolu bulacaksınız.

Silikon mastik nerelerde kullanılır sorusunu ele aldığımızda, birçok alan karşımıza çıkacaktır. Silikon yapıştırıcı, diğer yapıştırıcıların çoğunun yeteneklerini aşan mükemmel bir sızdırmazlık maddesidir. Esnek ve dayanıklı olduğu bilinen plastik, metal ve cam dahil hemen hemen her yüzeye uygulanabilen güçlü bağlama özelliklerine sahiptir. 

Silikon yapıştırıcı genellikle akvaryumlarda camı kapatmada kullanılır. Silikon mastik ürünleri ısıya dayanıklı olup, sıvı ya da kauçuk benzeridirler. Sızdırmazlık malzemeleri, yapıştırıcılar, yağlayıcılar, ilaç, pişirme kapları ve termal ve elektrik yalıtımında kullanılırlar.

Akrilik Mastik Kullanım Alanları

Harici olarak uygulandıklarında akrilik mastikler iklim tarafından yönetilir, sertleşen mastiklerin derzden yıkanmasını önlemek için koşullar kuru ve tercihen sıcak olmalıdır. Ayrıca silikon mastik ürünleri, akrilik muadillerine kıyasla daha kolay işlenir ve bitirilir. 

Akrilik dolgu macunu ve silikon mastikler, bir dizi farklı DIY projesi için kullanılabilir; pencere ve kapı çerçevelerinin etrafındaki hava boşluklarının kapatılmasından banyoların ve duşların yeniden su yalıtılmasına kadar. Silikon dolgu malzemelerinin kullanımı için bir adet silikon mastik tabancası da almanız gerekecektir.

Doğru Silikon Mastik Seçimi

Mükemmel akrilik sızdırmazlık maddesini seçmek, herhangi bir DIY projesinin en zor kısmı gibi hissedebilir, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. Bu kılavuz, duş veya banyonuz, evinizin çevresinde genel kullanım veya oluklar, çatılar ve çerçeveler gibi dış mekanlar için mükemmel olanı seçmenize yardımcı olacaktır. 

Seçeceğiniz doğru silikon ürünü, kullanılan inşaat alanında oldukça önemlidir. Doğru silikon ürününü inşaat malzemeleri satan yerlerde bulabilir, kolayca satın alabilirsiniz. Hırdavat malzemeleri satan yerlerde de silikona ulaşmak kolaydır. Silikon mastik farkı akrilik mastiğe göre, pürüzsüz alanlarda daha kullanışlı olmasıdır. 

Akrilik mastik birçok senaryoda kullanım için ideal olsa da, cam veya fayans gibi pürüzsüz yüzeylere sahip odalarda ve alanlarda, bir silikon mastik kullanmak daha iyi olabilir. Genellikle 310 ml’lik kartuşlarda bulabilirsiniz ve dekorasyon söz konusu olduğunda her kişinin benzersiz tercihleri ​​olduğundan, akrilik dolgu, kendi kişisel tarzınıza uyacak şekilde çok çeşitli renklerle çoğunu tatmin etmeye gelir. 

Yapıştırıcı İle Sızdırmazlık Maddesi Arasındaki Fark Nedir? 

Doğal olarak, adından da anlaşılacağı gibi, bir yüzey arasında var olan boşlukları diğerine mühürler. Bir dolgu macunu kullanıldığında, alan hava ve su geçirmez hale gelir. Öte yandan yapıştırıcılar öncelikle hizmetleri birbirine bağlamak için kullanılır. Eşyaları birbirine yapıştırmak için dolgu macunları kullanılmamalıdır. Hırdavat malzemeleri toptan satım yapan yerler ile dolgu ürünlerinizi oldukça uyguna getirebilirsiniz.

Silikon Mastik Doğal Bir Ürün Müdür? 

Yapı malzemesi satan mağazalarda silikon dolgu ürünlerine rastlamak gayet mümkün. Silikon mastik ürünleri kauçuk gibi %100 doğal bir malzeme olmasa da, çoğunlukla silikadan (kum) yapılmış toksik olmayan bir polimerdir. 

Bu ortamlarda kirleten plastiklerin aksine, tehlikeli kimyasallara sızmadan veya gaz çıkarmadan ısınmaya ve donmaya dayanabilir. Şantiye malzemeleri toptan satış yapan yerler ile anlaşarak doğala en yakın ürüne ulaşabilirsiniz.

Silikon Mastik Yapıştırıcı Mıdır?

Silikon yapıştırıcı, diğer yapıştırıcıların çoğunun yeteneklerini aşan mükemmel bir sızdırmazlık maddesidir. Esnek ve dayanıklı olduğu bilinen plastik, metal ve cam dahil hemen hemen her yüzeye uygulanabilen güçlü bağlama özelliklerine sahiptir. Akvaryumlarda cam sızdırmazlığı için genellikle silikon yapıştırıcı kullanılır. 

Yüzeyi kapatmak, sonraki kat boyaların yüzeye batmasını, parlaklığını kaybetmesini önlemek için ve lekeleri durdurmak için kullanılabilir. Özel astarlar, lekelerin ve tanenlerin üst kaplamalara akmasını ve bitmiş işi mahvetmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu özellikle sedir veya sekoya gibi ahşapların boyanması için geçerlidir. 

Silikon Mastik Su Geçirir Mi?

Silikon ürünleri, düşük yüzey gerilimleri nedeniyle bir alt tabakanın gözeneklerine kolayca yayılabilir ve ıslanabilir. Oldukça esnek ve hareketli siloksan omurgaları, su itici metil gruplarının kendilerini yüzeye doğru yönlendirmelerini sağlayarak su geçirmez bir ‘kalkan’ oluşturur. Bu özelliğinden dolayı şantiye yerlerinde sıkça kullanılır. Şantiye malzemeleri satan yerlerde silikon mastik ürününe kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Silikon Geri Dönüştürülür Mü?

Silikon mastik kauçuklaştırılmış niteliklere sahip bir silikon polimerdir. Tüm silikon inerttir, diğer elementler veya bileşiklerle reaksiyona girmez. Silikonun (henüz) bilinen sağlık tehlikeleri yoktur. Silikon biyolojik olarak parçalanamaz, ancak tesislerin olduğu yerlerde kolayca geri dönüştürülebilir. 

Geri dönüştürülebilen bir ürün arıyorsanız nalbur satıcısı size yardımcı olacaktır. En fazla çeşitliliğe sahip olan nalbur İstanbul şehrinde olması muhtemeldir. Anlaştığınız nalbur toptan satım yapıyorsa, bu şekilde almanız her zaman daha karlı olacaktır.

Silikon Mastik Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bazen silikon dolgu macunları “Yüksek modül” veya “Düşük Modül” olarak tanımlanır. Düşük modüllü ürünler daha esnektir ve başarısız olmadan daha fazla hareketi barındırması gereken sızdırmazlık görevlerine çok uygundur. 

Endüstride yaygın olarak kullanılan silikon mastik türleri şunları içerir: Yüksek modül, Düşük modül, Nötr kürleme ve Asetoksi kürleme. Yüksek ve düşük’ün anlamı basitçe açıklanabilir: Düşük bir modülün gerilmesi için sadece düşük bir kuvvete ihtiyacı olacaktır ve daha iyi esnekliğe ve harekete sahip olacaktır, yüksek bir modül daha katıdır.