Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Taşlama Disk

Taşlama imalat alanında işlem gören malzemelerde talaş alma işlemine verilen isimdir. İşlem görmüş her türlü malzeme üzerinde taşlama işlemi yapılabilir. Demir, çelik, aşhap vb. birçok malzeme için uygulama sonrası taşlama gereklidir.

Taşlama Nasıl Yapılır

Taşlama motoru sayesinde çapak alma işlemleri daha rahat yapılabilir. El ile zımpara yapmak yerine çapak alma işlemini bu motor daha da kolay ve hızlı hale getirir. Taşlama makinesi malzemelerin çapaklarını almak için gerekli aletlerden biridir. İşlemlerden sonra malzemenin kalitesini ve pürüzsüzlüğünü arttırmak için bu makineler sıklıkla kullanılır.

Taşlama Makinası Nedir?

Taşlama makinası çeşitli alanlarda kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir alettir. Her alanda kullanılabilen taşlama makinaları yüksek hızda dönebilen ve malzemeleri aşındırmaya yarayan aletlerdir.

Taşlama nedir sorusunun cevabı kesinlikle; standart metallerden paslanmaz metal çeşitlerine kadar her ürün üzerinde kesme, zımparalama ve taşlama yapabilme işlemidir.

Taşlama Taşı Nedir? Hangi Maddelerden Üretilir

Taşlama taşı söz konusu olduğunda aşındırıcı minareller ile üretilen bu malzeme, taşlanmak istenen malzemeyi kestikten sonra küçük parçacıkları ve istenmeyen pürüzleri gidermek için gereklidir. Aşındırıcı uygulamaların ardından kesilen noktalarda taşlama işlemi yapılır. Taşlama yapılan noktalarda aşınır, düzleştirilir ve bunun sonucunda da körleşir.

Taşlama İşlemi Tezgahta Yapılabilir Mi?

Taşlama tezgahı taşlama işleminin yapıldığı tezgahlara denir. Bu tezgahta taşlama taşı (zımpara taşı) sayesinde iş yapılan parçalar üzerinde birçok noktada aynı anda taşlama yapılır. Bu iş hızı açısından önemli olan tezgahlar genellikle endüstriyel alanlarda daha sık kullanılır. Taşlama standı ise ucuz maliyetli ve kurulumu basit taşlama tezgahı olarak da bilinir. Atolyelerde taşlama yapabilmek için fiyatı uygun ve kullanması pratik bir yöntemdir.

Taşlama Motorları Nedir?

Taşlama motoru nedir sorusunu sorduğunuz taktirde bilmelisiniz ki; taşlama motorlarının asıl amacı, işlem yapılacak malzemelerin üzerindeki istenmeyen parçaları alarak pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yarayan alettir. Ayrıca bu motorlar sayesinde kesme ve parlatma gibi işlemler de yapılır. Rahat ve kolay kullanımları nedeniyle atölyelerde sıklıkla tercih edilir.

Taşlama motoru Bosch firması tarafından da üretilir. Bu motorlar piyasadaki diğer ürünlere nazaran daha kaliteli olabilirler. Bosch firması her alanda uzun yıllardır üretim yapan bir markadır. Güvenilir ve uzun ömürlü ürünleri sayesinde ev ürünlerinden endüstriyel alanlara çeşitli makineler üretir.

Taşlama Motorunun Amacı Nedir?

Taşlama motoru ne işe yarar dediğinizde, yapılan uygulamaların ardından gerek daha sert gerekse daha ince taşlama yapılabilmesine olanak sağlayan ve tezgahlara monte edilebilen aletlerdir. Taşlama motoru taşı çeşitli şekillerde üretlilrler. Disk şeklinde üretilen bu taşlar silisyum karbür ve alüminyum oksit gibi çeşitli aşındırıcı maddeler ile üretilir. Bu taşları satın alırken kaliteli ve maksimum güvelikli üretildiklerine dikkat edilmelidir.

Taşlama motoru aparatları arasında taşlama diskleri ve taşlama fırçası olabilir. Bu diskler çeşitli amaçlar için kullanılır. Taşlama, kesme ve zımparalama işlemleri için farklı diskler mevcuttur. Ayrıca taşlama fırçası, işlem sonrası motor üzerinde kalabilecek parçacıkları temizlemek için gereklidir.

Taşlama Motoru Kullanımında Güvenlik

Taşlama motoru kullanma talimatı amacı, taşlama kullanımında ve sonrasında uygulanması gereken kuralları belirtmektir. Bu talimatlar taşlama motoru kullanan kişileri kapsamaktadır.

  • Taşlama motoru çalıştırılmadan önce, etiket değerleri ve elektirik voltajının uygunluğu kontrol edilir.
  • Taşlama işlemi sırasında kıvılcım çıkacağı için, kıvılcımlardan etkilenebilecek malzemeleri işlem alanından uzaklaştırılır.
  • İşlem yapılırken mutlaka yanınızda ve yakınınızda yangın söndürücü bulundurulmalıdır.
  • Kıvılcımların yönü diğer çalışan kişilere gelmeyecek şekilde olmalıdır.
  • Disk değişimi yapılacaksa motorun fişi mutlaka çekilmelidir.
  • Disk üzerindeki yazılı devir sayısı ile motorların devir sayısı eşleşmelidir.
  • Üzeri yazısız diskler kullanılmamalıdır.
  • Disk takımı sırasında tespit somunu özel anahtarı ile çok fazla sıkmadan yapılacaktır.
  • Diskler üzerinde aşırı basınç uygulanmamalıdır.
  • Taşlama motoru üzerindeki koruyucu muhafazalar, her zaman motor üzerinde takılı olmalıdır.

Taşlama gözlüğü işlem esnasında malzemenin üzerinden sıçrayabilecek küçük parçalardan gözleri korumak için özel olarak tasarlanmıştır. Her işte olduğu gibi öncelikle işi yapacak olan kişinin sağlığı önemlidir. İş kazalarını önlemek amaçlı her türlü önlem alınması gerekir. Bu noktada taşlama gözlüğü kullanmak çalışan kişiler için oldukça önemlidir.

Taşlama motoru kömürü motor parçasının bir elemanı olarak bilinir. Ayrıca motor kömürlerine motor fırçası da denir. Akımı kollektör üzerinde sürtünerek dış devrelere almaya yarayan bir motor elemanıdır. Bu kömürler karbon veya bakır karbon karışımlarından yapılabilir.

Taşlama motoru bim marketlerinde de satılır. Ancak ağır işler için bu motorlar uygun olmayabilirler. Çeşitli markalar taşlama motoru üretiyor, lakin her motor aynı kalitede ve her alana uygun değildir. Atölyelerde genellikle taşlama motoru kullanırken, gezici ekipler avuç içi taşlama makinaları kullanır. 

Sahada Taşlama Motorları

Şantiye alanlarında taşlama motorları ve avuç içi taşlama makineleri sıklıkla kullanılır. Şantiye malzemeleri satılan yerlerde taşlama motorları ve avuç içi makineleri için her türlü başlık ve malzemeler bulunur. Taşlama motoru fırçası kirleri, pasları ve genellikle yağ sökme işlemleri için kullanılabilir. Bu fırçalar ortalama olarak 150mm çapında üretilirler. Ayrıca taşlama motoru fırçaları boya gibi istenmeyen kalınlıktaki kısımları temizlemek için veya kazımak için de kullanılır. Bu fırçalar matkaplara veya benzer motorlara bağlanılarak da kullanılabilir.

İnşaat alanında kullanılan malzemeler üzerinde taşlama ve kesme işlemleri için pratik olarak avuç içi taşlama makineleri tercih edilir. Ayrıca inşaat sahalarında tezgahlarda taşlama motorları da bulunur. Burada çalışan kişiler daha kaliteli işlemler yapabilirler. 

İnşaat malzemeleri sipariş verilirken taşlama motorları için çeşitli diskler, fırçalar ve taşlama başlıkları da sipariş edilmelidir. Bu diskler üzerinde herhangi bir etiket veya bilgi yer almıyorsa bu diskler kullanılmamalıdır.

Nereden Temin Edilebilir?

Hırdavat malzemeleri üzerinde genelde avuç içi taşlama makineleri kullanılır. İnce ve hassas kısımlar için uygun olan bu makineler hareket kısıtlılığı olan yerlerde istenilen işlemleri yapabilmek için uygundurlar.

Hırdavat malzemeleri toptan olarak sipariş verilebilir. Bu siparişler sırasında taşlama yapabilmek için farklı türde diskler alınmalıdır. Bu diskler tek tip olamaz. Çeşitli alanlar için birçok disk üretilir. 

Şantiye malzemeleri toptan alınırken farklı türde birçok taşlama diskleri de sipariş edilmelidir. Bu işlemler sırasında size hem zaman kazandırır hem de kaliteli işçilik sunar. Sonuç olarak paslanmaz metal kesimi sırasında standart bir kesici disk kullanılmamalıdır. Bu nedenle her alan için ayrı olarak üretilmiş malzemeler kullanmak size fayda sağlar. 

Yapı malzemesi kesiminde de kullanılan avuç içi taşlama makinesi çeşitli başlıkları sayesinde hızlı ve kaliteli bir şekilde uygulamalar için kullanılabilir. Çeşitli malzemelerin temini için nalbur İstanbul ilinde genellikle daha kaliteli ve uzun ömürlü malzemeleri size sunabilir.Nalbur size taşlama diskleri ve fırçaları gibi çeşitli malzemeleri temin edebilirler. Ayrıca nalbur toptan siparişler de alabilir.

Taşlama Makineleri Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Taşlama makinesi fiyatları kalitesine ve kullanım çeşitlerine göre değişmektedir. Ev alanlarında ufak işler için kullanılan taşlama makinelerinin fiyatları gayet uygundur. Sanayi tipi taşlama makineleri ise diğer ürünlere göre fiyatları yüksek olabilir. Endüstriyel alanlarda kullanılan büyük taşlama makinelerinin fiyatları ise gerek otomatik oluşundan gerekse daha teknolojik oluşundan daha yüksek fiyatlı satılabilirler.

Taşlama motoru fiyatları ise üretici firmanın kalitesine göre değişebilmektedir. Belirli markaların taşlama motoru fiyatlandırması kullandıkları malzemelerin kalitesinden kaynaklı daha yüksek olabilir. Aletlerin kalitesi iş güvenliği açısından da önemli bir kriterdir. Çalışmalar esnasında istenmeyecek durumlar yaşanmaması için atölyelerde kaliteli makineler ve dayanıklı motorlar kullanılmalıdır.