Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Tırmık

Tırmık, sürümü sağlanmış olan toprağın üzerinde iri taşlar, çöp ve benzeri maddelerini ayıklamaya yarayan seyrek demir dişli taraklardır. Farklı tip özellikleri ile birçok seçeneği de bulunmaktadır.

Esas olarak, toprak işlemesinde ve hazırlık aşamasında kullanılan aletlerdir. Toprağın ölü örtüsünü, ince dalları topraktan alarak, arındırma işlemi sağlar.

Toprakta kullanımının yanı sıra tırmalama tahtası olarak kedilerin tırnaklarını kaşımaları amacıyla da tasarlanan seçenekleri vardır. Toprak üzerinde kullanımı sağlanırken, anız bozma, tohumlar için yatak hazırlama ve hızlı büyüyen otların temizlenmesini sağlar. Tarımla uğraşan çiftçiler için büyük bir öneme sahiptir. Tırmık fiyatları, kullanılan modele bağlı olarak değişkenlik gösteren bir konudur.

Tırmık Çeşitleri

Tırmık çeşitliliği ürünlerin kullanım alanlarıyla ilgili bir konudur. Toprak sürerken öncelikle tırmıktan yardım alınır. Taranan toprak, şeritlerden hava boşluğu oluşturduğu için boşluklar daha iyi dolmaktadır. Tırmıklar, iki farklı modelde imal edilmiş bahçe aletleridir. Tırmık dişi ve döner tırmık olarak kategorilere ayrılmaktadır. Dişleri olan tırmıklar, toprakların üst kısmını yırtıp kırmakla görevlidir.

Dişli olarak tasarlanan tırmıklar, istenilen derinliklerde parçalama ve karıştırma yapalar. Aynı zamanda tırmık çeşitleri tohumlara yatak oluştururken, ot ve çayırların otlardan çözünmesinde aktif bir role sahiptirler. Toprak çizilirken ve karıştırılırken, kaymak tabakası kırılır. Döner tırmıklar ise 3 ya da 5 cm derinliklerde kesekleri parçalamaya yardımcı olur. Ayrıca tohum yatağının da sıkıştırılmasında da kullanılır.

Diskli Tırmık Nedir? Ne İşe Yarar?

Tırmık çeşitleri arasında yer alan diskli tırmıklar, kafa karıştırıcı açıklamalara sahiptir. Fakat öncelikli görevleri, pullukların işlerini tamamlamaktır. Bunun yanı sıra kesekleri kırmak, anız bozmak, hasat sonrası bitkilerin atıklarını parçalamak da diskli tırmıkların görevleri arasındadır. Bu tırmıklar, toprak üstünü ufalarken, havalandırmaya da yardımcı olur.

Tırmık modelleri bahçe işlenmesi açısından önemli aletlerdir. Ayrıca toprağın daha düzgün ve pürüzsüz olmasına yardımcı olan malzemeler olarak da ifade edilebilir. Genellikle bahar aylarında çok sık kullanımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Diskli olarak tasarlanan tırmıklar, yaygın olarak tercih edilen modellerdir. Bahçe işlemesinde de olmazsa olmaz aletler kategorisinde yer alır. Teknolojinin gelişimi ile tırmık makinesi de tarım yapılırken tercih edilen ürünlerdir.

Diş Tırmıkları

Tırmık çeşitleri arasında yerini alan diş tırmıklar, tarım aracı görevi görür. Diş tırmıklar, diskli ve zubovye olarak kendi içinde ayrılmaktadır. Bu tırmıklar sayesinde, toprağı 10 cm’ye kadar ekebilmek mümkündür. Bu yönde üretilen tırmıklar, toprak

işlemesi sırasında oluklar oluşturur. Olukların büyüklüğü yaklaşık olarak 4 cm’dir. Bu büyüklükten fazla bir derinliğin olmaması gerekir. Çünkü topraklar, minimum 5 cm’ye kadar imha edilmelidir.

Yapı malzemesi dişli olarak üretilen tırmıklar, ışık sistemine 1 kg çalışma kapasitesi üstünde basınçla çalışır. Bu oranlar orta seviyeler için 2 kg iken, ağır seviyeler için ise 3 kg olarak bölümlere ayrılmıştır. En büyük olarak kabul edilen kullanımlar ise ağır ve zikzak tırmıklardır. Dişli tırmıklar, şantiye malzemeleri toptan alım satım işletmelerinde bulunan aletlerdir.

Tırmık Teknolojisi

Tırmık seçenekleri, topraktaki nemin kapanmasına yardımcı olur. Tırmık, çimlenme başlamadan ya da başlar başlamaz yapılabilmektedir. Fakat ana kural olarak, mahsul yönüne göre çapraz ya da dik olarak yapılır. Topraktaki nemin yaklaşık olarak %50 ve %70 arasındaki dönemlerde yapılması önemli bir konudur. Çünkü hafif nemli olan toprak, çalışma kalitesinde artışa yardımcı olur. Fakat çalışma gövdelerinin derinlik kazanmasında herhangi bir rolü yoktur.

Genel olarak ekim tırmıklarıyla birlikte, farklı tırmık seçenekleri de kullanılır. Tırmık teknolojisine konu olan ürünler nalbur toptan satışı yapılan yerlerden temin edilebilir. Nalbur hizmeti veren işletmeler, çiftçilerin uğrak noktalarından bir tanesidir.

Çekilir ve Monteli Tırmıklar

Tırmık modelleri arasında toplama yöntemine bağlı olarak çalışan sistemlerdir. Bu yöntemlere göre tırmıklar izlenerek montajı sağlanır. Sürgülü olarak da tanımlanabilen bu ürünler, destek özelliği gösteren tekerleklerden oluşur. Üründeki bu özellikler ise ulaşım açısından oldukça uygundur.

Çekilen ve montajı yapılan tırmık modelleri bileşenleri hırdavat malzemeleri toptan satış alanlarından temin edilebilir. Bu yönde alım ve satım yapan çiftçiler tarım araçlarını satın alabilirler. Hırdavat malzemeleri içindeki çekmeli tırmıkların bileşenleri arasında takılı tırmıklar da yer alır. Bu ürünler, çalışma gövdelerine dayanmaktadır. Boyutları ise küçük ebatlarda tasarlanmıştır. Taşırken de traktöre bağlanarak havada tutularak kullanılır.

Tırmık İğnesi Nedir?

Tırmık bileşenleri arasında yerini alan tırmık iğneleri, tırmık makineleriyle birlikte kullanılır. Erozyon önleyen özellikleri vardır. Geçişleri ise aşınmayı önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu iğneler, %90’a kadar anız sağlamaya yardımcı olur. Bu tip tırmıklar ise BIG-3 ve motife edilişi BIG-3A içermektedir.

Nalbur toptan satış mağazaları üzerinden ihtiyaç duyulan tırmık iğnesi türü tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra inşaat malzemeleri içinden de satın alınacak tırmık parçaları bulunmaktadır. Özellikle tırmık iğneleri, büyük tarım arazilerinde tercih edilen aletlerden bir tanesidir. Tırmık iğneleri, farklı ölçü ve boyutlarda tasarlanan bahçe aletleridir.

Tırmıkların Teknik Özellikleri

Tırmık ve malzeme yapıları, bahçelerde yapılan işlemlere göre değişkenlik gösterir. Tırmıkların teknik özellikleri kapsamında, modelleri farklı imalat yapılarıyla üretilmiştir. Örneğin, çim tırmıklarının normal kullanımlı ve ayarlı olan modelleri bulunmaktadır. Sapları ayarlanarak toprak çeşidine göre büyültüp küçültülebilir. Tırmık sapları tekli olarak ya da tırmık ucu şeklinde de tasarlanmaktadır.

Kullanıcı ihtiyaçları kapsamında 12 dişten 20 dişe kadar el tırmıkları üretilmektedir. Ayrıca şantiye malzemeleri arasında bu seçenekleri bulabilmek de mümkündür. Kullanım alanları, toprağın özelliğine göre belirlenir. Burgulu tırmıklar, güçlü ve sert yapıdaki topraklarda çok sık tercih edilir. Şantiye malzemeleri içinde takviyeli tırmıklar da bulunmaktadır. Dolayısıyla bu bahçe aletlerinin temin edilmesi oldukça kolaydır.

Tırmıkların Sınıflandırılması

Tırmık sınıflandırması yapılırsa, geniş bir kategoriyi incelemek doğru olacaktır. Örnek verilecek olursa dişli tırmıklar arasında; sabit dişli tırmıklar, tel tırmıklar ve ağ tırmıklar yer alır. Tırmık modeli diskli olarak tercih edildiğinde tek etkili disk, çift etkili disk olarak kategorilere ayrılır.

Döner tırmık olarak tasarlanan modeller ise yıldız döner, helisel çubuklu, helisel lamalı, spiral, kanatlı, dişli ve çember tırmıklar olarak ayrılır. Kuyruk mili özellikli olan tırmık üretimleri ise üç gruba ayrılır. Alternatif hareketli kuyruk milleri, döner başlıklı kuyruk mili ve sallantılı ve yıldızlı kuyruk milli tırmıklardır. Her bir tırmık türünün toprak üzerinde kullanım şekli farklıdır. Bu sebeple imalat yapıları da değişkenlik göstermektedir.

Tırmık Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Tırmık çeşitliğine bağlı olarak fiyat değişkenliği de kendi içinde ayrılan bir konudur. Tırmıklar, el ile kullanılan ya da makine sistemiyle çalışan aletlerdir. Saplı olarak tasarlanan tırmıklar, toprağın havalandırılması başta olmak üzere çeşitli görevlere sahiptir. Aynı görevi büyük arazilerde kullanılan tırmık makineleri de yapar. Fakat imalat özellikleri doğrultusunda satış fiyatları da aynı olmaz.

Büyük tırmık makinesi malzemeleri, inşaat aletleri satışı yapan mağazalardan satın alınabilir. Bu aletler satın alınırken, öncesinde fiyat karşılaştırmaları yapılabilir. Böylece bütçeye uyumlu alışverişler yapılacaktır. Satın alınacak tırmık modelleri, şantiye ürünleri satışı yapan işletmelerde oldukça uygun fiyatlar ile satışa sunulur. Online satış mağazaları da bu anlamda hizmet alınabilecek platformlardır.