Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Daire Testere

Daire testere dişli bir bıçak kullanılarak etrafında bir dönme hareketiyle farklı malzemeleri kesmek için kullanılan bir milidir.

Daire testere modelleri, bıçağın kendisi için de gevşek bir şekilde kullanılabilmektedir. Daire testereler 18. yüzyılın sonlarında icat edilen ürünler arasında yer almaktadır. 19. yüzyılın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kereste fabrikalarında yaygın olarak kullanılmaktaydı.

Daire testere ahşap, duvar, plastik veya metal gibi birçok malzemeyi kesmek için kullanılan bir araçtır ve elde rahatlıkla tutulabilmektedir. Bunun yanı sıra bu ürün bir makineye de monte edilebilmektedir.

Daire Testere Tasarımları

Daire testere bıçakları, kesilmesi amaçlanan her bir malzeme için özel olarak tasarlanmıştır. Ahşap keserken özellikle yarık kesim yapmak için tasarlanmıştır. Daire testereler genellikle elektrikle çalışmaktadır. Ancak benzinli motorla ayrı bir enerji kaynağına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak ağır ekipmana bağlanmasına izin verilen bir hidrolik motorla da çalıştırılabilir.

Daire Testere Evsel Kullanım

Daire testereler sadece şantiye sahası gibi zorlu çalışma koşullarında değil evsel kullanımda da oldukça yaygındır. Bunun nedeni ise kolay bir kullanım sunmasıdır. Güvenli kullanım koşullarına uyulan her projede rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Daire Testere Çalışma Sistemi

Tipik olarak, kesilecek malzeme güvenli bir şekilde kelepçelenir veya bir mengenede tutulur. Ardından daire testere bunun üzerinden yavaşça ilerletilir. Daire testere tezgahı testerenin sabitlenmesi önem teşkil etmektedir. Kesilecek malzeme yavaşça testere bıçağına doğru hareket ettirilir. Bıçaktaki her diş malzemeye çarptığında küçük bir talaş oluşturur. Dişler, talaşı parçadan çıkararak bıçağa yapışmasını önler.

Daire Testere Tehlikeli midir?

Bugün neredeyse her evde bir daire testere bulunmaktadır. Bunun nedeni ise son derece işlevsel bir alet olmasıdır. Ancak oldukça yaygın kullanıma sahip olan bu ürünlerin tehlikesi dikkatli kullanılmadığında oldukça yüksektir.

Bu testere, görünürdeki kullanım kolaylığıyla kullanıcıları cezbetmektedir. Ancak şiddetli geri tepme ile el yaralanmalarına neden olabilmektedir. Daire testereler, yaklaşık 120 mil/saat hızla dönen bir dış kenar masa testerelerinden daha hızlı bıçaklara sahiptir. Yanlış veya dikkatsizce kullanılırsa bazı ciddi hasarlara neden olabilirler.

Avustralya’nın Tehlike Dergisi’nde yapılan bir araştırmada bildirilen tüm testere yaralanmaları arasında daire testerelerin yüzde 30 ile en büyük grubu oluşturduğunu buldu.

Daire Testere Güvenlik İpuçları

 • İki elinizi alet üzerinde tutabilmek için iş parçanızı kelepçeleyin.
 • Testere tezgahınızla kazara bıçak teması tehlikesini en aza indirmek için bıçak derinliğini, dişlerin uçları iş parçanızın kalınlığını zorlukla geçecek şekilde ayarlayın.
 • Testere tezgâhları kullanın. Daire testere, taşınabilir rahatlıkta son noktayı sunabilir, ancak bu, dizinize bağlı kereste kesmenin güvenli olduğu anlamına gelmez. Hiçbir zaman iki atın rayları arasında değil, testere tezgâhının kenarlarının dışını keserek bıçağın kesikte bağlanma olasılığını azaltın.
 • Daima koruyucu gözlük ve eldiven takın.

Daire Testere Kullanım Talimatları

Aşağıdaki adımları izlerseniz, kablosuz veya kablolu daire testerenizle düz kesim yapmak basittir.

 • İlk önce kesiminizin derinliğini ayarlamalısınız. Bunu yapmak için, bıçağın testerenin tabanından çıktığı uzunluğu ayarlayın. Malzemenizi daima iyi tarafı aşağı bakacak şekilde kesin. Bu şekilde, bittiğinde pürüzsüz bir üst yüzeye sahip olacaksınız. Kesme, dönen dişlerden kıymık oluşturma eğilimindedir.
 • Testerenizi malzeme üzerindeki çizgiyle hizalayın. Kesmeye hazırlanırken, malzemenizle temas etmeden önce testereyi tam hızına getirmelisiniz.
 • Daha sonra daire testereyi çizgi boyunca yumuşak bir şekilde ilerleteceksiniz.
 • Çok sert itilmemesi gerekmektedir. Eğer bu kurala uyulmazsa bıçağın sıkışma ihtimali artar. Sıkışırsa, testerenizi biraz geriye çekin ve ardından daha yavaş bir hızda tekrar ileri doğru hareket ettirin.
 • Açılı kesim yapıyorsanız, sadece kesim derinliğini ayarlamak yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda testerenin tabanı da istenilen adıma değiştirilmeniz gerekmektedir.
 • Düz bir çizgide gerçekleştirilmesi en zor olanlardan bir tanesi de çapraz kesimdir. Bunu denerken, düz bir kesim elde ettiğinizden emin olmak için bir cetvel kullanımı yapılabilir.
 • Güvenlik donanımınızı takmayı, kesiminizi dikkatlice planlamayı ve daire testerenizi dikkatlice konumlandırmayı unutmayın.

Daire Testere Bıçağı

Daire testerenizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için bazı temel ilkeler vardır. Öncelikle sadece iyi bir daire testere bıçağı değil, aynı zamanda iyi bir testere satın alındığından emin olunmalıdır.

Bir daire testere aparatı olan bıçaklar bu işlemin en kritik unsurlarından bir tanesidir. Bunun yanı sıra daire testerenizin performansını etkileyecek faktörlerden biri de hangi bıçağı seçeceğinizdir. İnce çentikli, karbür uçlu bıçaklar, yalnızca hızlı kesim yapmakla kalmayıp uzun süre keskinliğini koruyan mükemmel çok yönlü bıçaklar olmalarıyla dikkat çekmektedirler. Bıçağın tabanınızdan çıkıntı yaptığı uzunluğu ayarlayarak doğru bıçak derinliğini seçtiğinizden emin olun. Bu aynı zamanda keserken aldığınız geri tepme miktarını da sınırlayacaktır.

Daire Testere Geri Tepme

Daire testere kullanımında doğru bıçak derinliğini kullanmak, daire testerenizi kullanırken karşılaştığınız geri tepme miktarını en aza indirecektir. Geri tepmeler, yanlış derinlik, testereden düşmeyen kesikler ve bıçağın bağlanması gibi birkaç farklı durumdan kaynaklanabilir. Daire testere geri tepme problemini en iyi ve en başarılı daire testere kullanıcıları bile yaşayabilmektedir. Doğru açıda durarak, doğru derinliği ayarlayarak keseceğiniz parçayı güvenli bir şekilde tutarak çok fazla geri tepmeyi önleyebilirsiniz.

Daire Testere Bıçağı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Testere modellerinin yanı sıra testere bıçağı çeşitleri de bulunmaktadır. Kesim işleminde bıçak önemli bir görevi üstlenmektedir. Bu modellerden bir tanesi de 40 elmas dişe sahip olan bıçaklardır. Oldukça keskin olan bu bıçak modellerinin göbek çapı 30 milimetredir. Bunun yanı sıra 3 santimetrelik bir kalınlığa sahiptir. Bu ürün kompozit kesime uygun olmasıyla öne çıkar. Aynı zamanda el daire testeresi kullanımında uygundur. Daire testere ikinci el ürünlerine de ulaşmak mümkündür.

Bir başka öne çıkan daire testere bıçağı modeli ise standart ahşap işlemlerinde kullanıma uygun olan tiptir. Bu bıçak genel ve kaba kesimler için ideal olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu testere bıçağı modelleri, iç ve dış olmak üzere hem evlerde hem de şantiye ortamında rahatlıkla kullanıma uygundur.

Aynı zamanda bu testere bıçağı modeli tüm elektrikli ve akülü daire testere makinalarına uyumlu olmasıyla da dikkat çekmektedir. Bu testere bıçağını diğerlerinden ayıran özelliklerden bir tanesi de bıçak gövdesinin sertleştirilmiş çelikten imal edilmiş olmasıdır.

Daire testere tavsiye ve geri bildirimler konusunda da kendisini kanıtlamış bir usta el aleti olmasıyla dikkat çekmektedir. Alıcılar bir ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarına da dikkat ederler. Bunun nedeni ise bir ürünün fiyat performansının yanı sıra işlevselliğinin de önemli olmasıdır.

Daire Testere Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Daire testeresi çeşitli modelleri bünyesinde barındıran usta el aletleri arasında yer almaktadır. Profesyonel daire testere modelleri arasında 3650 dev/dk yüksük hıza sahip modeller de bulunmaktadır. Bu ürünlerin kesme derinliği maksimum 52 milimetredir. Bunun yanı sıra 2400 Watt motor gücüne sahip bir üründür. 0-45° zıvana kapasitesine sahip olan bu ürün, en zorlu uygulamalar düşünülerek tasarlanmıştır.

Daire testere motoru sayesinde hızlı ve hassas bir kesim sağlayan bu ürün, ikinci bir tutma koluna da sahiptir. Bu sayede kontrollü bir kullanım sağlayarak emniyet çizgisi oluşturur. Bunun yanı sıra bir adet de mil kitine sahiptir. Profesyonel kullanıma uygun olan bu ürünün ağırlığı 5,5 kilogramdır.

Daire testere fiyatları seçilen ürünün adedine ve özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. İstenen her işe uygun olarak üretilen bu testere modelleri her bütçeye uygun olmasıyla dikkat çekmektedir.

Öne çıkan bir diğer daire testere modeli de 1200 Watt motor gücüne sahip olanlardır. Kablolu kullanım sağlayan bu testere modelinin çapı 190 milimetredir. 45 derecelik maksimum kesim açısı sunan bu ürün güvenli bir kullanım hedeflenerek tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra ürünün öne çıkan bir diğer özelliği ise kesme derinliğini 90°: 66 milimetre olmasıdır.

Siz de daire testere ve diğer tüm ürünlerimize sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilediğiniz bütün ürünleri anında sepetinize ekleyerek sahip olabilirsiniz.