Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

İnşaat Çivisi

İnşaat çivisi, inşaat yapımında kullanılan en önemli malzemelerden biridir. İnşaat çivisi ölçüleri çapı 2 ile7 mm arasında olabilir. İnşaat çivilerinin boy uzunluğu ise 4 ile 20 cm arasında değişir.

Çivi çakma işleminin gerçekleşmesi sırasında çekicin kaymaması amacıyla en ucu tırtıklı bir yapıya sahiptir. Yaygın olarak kullanılan çivi çeşitleri arasında en üst kategoride yerini alır. Ahşap kalıpların yapım aşamasında ve ahşap işlerinin genelinde kullanılan bir çividir.

İnşaat malzemeleri kalıplarının bir araya getirilmesi, merdiven yapımı, kapıların monte edilmesi ve çatıların yapımı gibi pek çok farklı işin yapımı için tercih edilir. Üretim aşamasında kullanılan demir tel ve galvanizli tel seçenekleri olmak üzere iki farklı maddeden yapılabilir. Demir tel ile yapılan inşaat çivileri siyah görünümde, galvanizli tel ile yapılan inşaat çivisi ise gri görünümdedir. Şantiye malzemeleri toptan satış yapan yerlerde iki seçenek de bulunur.

İnşaat Çivisi Nedir?

Çiviler, eski zamanlardan beri bütün yapı ve araç-gereçlerin kurulumu aşamasında ciddi rol oynamıştır. İnşaat çivisi, adından da anlaşılmak üzere inşaat yapımı sırasında kullanılır. Birden fazla nesneyi bir araya getirmek için kullanılır. İnce ve düz bir parçadır. Kullanım alanlarına göre pek çok boyut ve kalınlık seçenekleri olması ile pek çok çeşidi mevcuttur.

İnşaat çivisi her türlü ahşap malzemeyi bir araya getirebilen çivilere verilen addır. Genel olarak ince uzun bir formdadır. Uçları oldukça sivridir ve ham maddesi çeliktir. İnşaatın dayanıklı olması için bağlanacak malzeme ile arasında üç kat kalınlık farkı vardır.

İnşaat Nedir?

İnşaat, her türlü insan ihtiyacına karşılık olan; bina, altyapı ve endüstriyel sanayi yapıları gibi üretime yönelik olan her türlü yapının amacına uygun bir şekilde inşa edilmesi sürecinin bütününe denir. Finansman, planlama ve tasarım süreci ile başlar ve proje kullanıma hazır hale gelinceye dek devam eder.

İnşaatın doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için şantiye alanı ile uyumlu olması gerekir. Ancak bu sayede inşaat sektöründe ilerlemeler olur. İnşaatlarda asfalt beton, tuğla, çimento, kum, boya, maden, kereste, çelik, taş, fayans ve inşaat çivisi kullanılır. İnşaatın sağlam olabilmesi için kullanılacak malzemelerin de kaliteli olması gerekir. Yapım aşamasına geçmeden önce gereken malzemelerin hesabı yapır ve ürünlerin ağırlıkları ile fiyatları belirlenir. İnşaat çivisi kg fiyatı da diğer malzemeler gibi gerekli olan miktara bağlı olarak değişkenlik gösterir.

İnşaat Çivisi ile Zemin Hazırlama

İnşaat çivisinin çeşitlerinden biri olan zemin çivisi kullanılarak yapılan inşaatlar diğer teknikler ile kıyaslandığında daha basittir. İnşaatın yapılacağı alanın hazırlanması için yapılması gereken tek işlem delgi makineleri ile platform hazırlamaktır. Zeminden aşağıya doğru kazı işlemleri başlanır.

Kazma çalışmaları, uygun yapı malzemesi ayarlarının yapılması ile uygun iş makineleri ile yapılır. Kazı çalışmalarının başlamasından sonra inşaat çivilerinin yerleştirilmesi gereken delikler belirlenir. Deliklerin yapıya uygun olmaması durumunda ilerleyen dönemlerde inşaatın zemininde sorunlar oluşmasına neden olur. Bu sayede küçük kazı işlemi, doğru uygulamalar ile nihai kaplamaya dönüşür.

İnşaat Çivisi Yapımında Kullanılan Malzemeler

Genel olarak yumuşak çelik maddesi kullanılarak üretilen inşaat çivisi, inşaatın vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Yapımı sırasında çivi, vida ve cıvata aletleri de kullanılır. Çelik malzemesinin yanı sıra, bakır, alüminyum ve çinko ile üretilmiş çiviler de bulunur. Çivilerin üretildiği ham maddenin farklı olması sebebiyle inşaat çivisi fiyatları da farklılık gösterir.

Yüksek karbon içeren çeliğin temperlenmesi sonucunda üretilir. İnşaatın taşıma gücündeki kayıpların engellenmesi için kullanılır. Aynı zamanda inşaat çivisi özellikleri, kullanılan malzemenin türü ile bir uyum içerisinde olmalıdır. Çivi ve malzeme arasında uyum sağlanmadığında ortaya çıkabilecek iki olumsuz durum vardır. Birincisi, çivinin estetik görünümü bozmasıdır. İkincisi ise, inşaat çivisinin ve diğer malzemelerin uyumsuzluğu sonucunda tepkime oluşumu nedeniyle paslanmaların oluşmasıdır.

İnşaat Çivisi Kg

İnşaat çivileri, ahşap işlerin büyük bir bölümünde kullanılır. Asıl olarak inşaatlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bu çiviler, genel olarak toplu bir şekilde satılır. Alım satım işlemlerinde de belirlenen paket fiyatı ve paketin içindeki çivi adedi sayısı farklıdır.

Genelde inşaatlarda toplu malzeme alımları yapılır. İnşaat çivisi, genel olarak 25 kg ağırlığındaki paketler halinde satılır. Belirlenen sipariş miktarına göre inşaat çivisi 25 kg fiyatı da değişkenlik göstermektedir. Buna rağmen nalbur İstanbul gibi gelişmiş yerlerde müşterinin isteğinin olması halinde 5 kg’lık paketler halinde de satılabilmektedir.

İnşaat Çivisi Üretim Makineleri

Çiviler, eski zamanlardan beri hayatın kolaylaşmasını sağlayan ürünlerin ortaya çıkmasında en önemli rollerden birini üstlenmiştir. Eski zamanlarda el yapımı olarak inşaat çivisi yapılmaktaydı. Ancak günümüzde artan teknolojik gelişmeler sayesinde çivi üretiminde de oldukça önemli değişiklikler yapılmıştır. İnşaat çivisi fabrikaları sayesinde üretim aşamasında ciddi gelişmeler olmuştur.

Makineler sayesinde ortalama olarak bir dakika içerisinde 600 tane çivi üretimi yapmak mümkündür. İnşaat çivisi üretim makineleri fiyatları, fabrikaların

bulunduğu şehirlere göre farklılık gösterir. Bu farklılığın sebebi, kullanılacak ekipmanların kapasitelerinin farklı olmasından kaynaklanır. İnşaat çivisi fabrikaları Ankara gibi üç büyük şehirlerden birinde bulunan fabrikalarda üretimler farklılık gösterir. Bu yüzden inşaat çivisi fiyatları Ankara, diğer şehirlere göre değişkenlik gösterebilir.

İnşaat Çivisi Şekilleri

Hırdavat malzemeleri toptan satış yapan yerlerde, farklı şekillere sahip inşaat çivilerinin satışı da yapılmaktadır. İnşaat çivisi, büyük temas alanı sağlayarak ağır malzemelerin montelenmesinde kullanılır. Genel olarak ince uzun bir şekle ve belirlenen ölçülere uygun olarak üretilseler bile, bazı kullanımlara uygun olabilmesi için özel şekillerde de üretilebilir.

Çift başa sahip inşaat çivileri, beton kalıpların rahatlıkla yerinden sökülebilmesi için kullanılır. Uçları karo şeklindedir. Sivri uca sahip inşaat çivileri, daha çok taşıma kapasitesine sahiptir. Taşıma kapasitesinin fazla olması bazı durumlarda ahşaplarda yarıklara neden olabilir. Bu sebeple, çabuk bir şekilde bölünebilecek ahşap ürünlerde küt uçlu çivi çeşidini kullanmak gerekir.

İnşaat Çivisi Çeşitleri

İnşaat çivisi birçok farklı çeşide sahiptir. Farklı çeşitlerin bulunması nedeniyle de kullanım alanları birbiriyle farklı olabilir. Kullanım alanlarının farklı olması, çivinin şekline, büyüklüğüne ve işlevine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yalnızca çivinin farklı olması değil, çivi için kullanılacak olan çekiç de çivinin şekline bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Nalbur toptan satış yapan yerlerde çiviye uygun olarak çekiç seçeneklerinin de doğru bir şekilde temin edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde şantiye malzemeleri birbiri ile uyum içerisinde olacak ve iş sırasında herhangi bir sorun ortaya çıkarmayacaktır.

İnşaat Çivisi Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Yapı uygulamaları için kullanılan menteşe, kilit, boya, çimento ve çivi gibi her türden malzemenin satıldığı dükkâna nalbur denir. Genel ifade ile, her evde bulunması gereken tamir eşyalarının satışı yapılır. Nalbur kelimesi aynı zamanda dükkânda bulunan malzemelerin satışını yapan kişiye de denir.

Nalbur ve hırdavat ürünleri kıyaslandığında en temel fark, malzemelerin bulunduğu kategoridir. Nalburlarda daha günlük ve sıradan malzemelerin satışı yapılır. Hırdavatçılarda ise daha teknik bir kategoriye dahil olan ürünlerin satış işleri yapılır. İnşaat çivisi ise hem nalburlarda hem de hırdavatçılarda bulunabilir.