x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
Toplam 52 ürün bulunmaktadır.

İzolasyon Malzemeleri

İzolasyon malzemeleri kabaca yalıtım malzemesi olarak adlandırılabilir. Kapalı alanlarda ortamlar arasında ses ya da ısı akışını engelleyen malzemelerdir. İçeriden dışarıya yahut dışarıdan içeriye ses, ısı, ışık geçişini engellerler. Pek çok kullanım alanına sahip fonksiyonel malzemelerdir ve izolasyon yapmak için çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Kışın soğuk bölgelerde ısı izolasyonu yaptırmak evin daha kolay ısınmasını sağlamakta ve evin içindeki ısının dışarıya kaçmasına da mani olmaktadır.

İzolasyon malzemeleri Türkiye’de gittikçe daha da kaliteli üretilmektedir ve popülerliği de artıştadır. Sağlıklı ve konforlu alanlar üretmeye yarayan bu malzemeler dünyanın birçok ülkesinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Başlarda Türkiye’ye Avrupa’dan getirilen izolasyon malzemelerini üreten firmaların ortaya çıkışı, bu malzemelere ulaşımı da kolaylaştırmıştır.

İzolasyonda Kullanılan Malzeme Çeşitleri  

Teknoloji geliştikçe çok sayıda izolasyon malzemesi ortaya çıkmış ve bu malzemeler farklı alanlarda kullanılmıştır. İzolasyon yapılması istenen alanlara göre en pratik ve en kaliteli malzemeyi seçmek, teknoloji ile mümkün hale gelmiştir. Cam yünü, taş yünü, genleştirilmiş mantar, genleştirilmiş perlit, ahşap lifli levhalar, ahşap yünlü levhalar, extrüde polistren, expande polistren, su ısı yalıtım kaplaması gibi çok sayıda izolasyon yapımına yarayan ürün bulunmaktadır.

İzolasyon malzemeleri köpük çeşitlerini de kapsar. Cam köpüğü, fenol köpüğü, polietilen köpüğü, poliüretan köpüğü olarak sınıflandırılan köpük, kapı ve pencere başta olmak üzere her türlü boşluğu doldurmak için kullanılır. Aynı zamanda ses ve ısı izolasyonunda, su geçirmez bariyerlerin yapımında da izolasyon köpüğünden yararlanılır.

İzolasyon Malzemelerinin Sınıflandırılması

İzolasyon malzemeleri, ne için ve nerede kullanılacağına göre sınıflandırılır. Isı yalıtımı yapılmak isteniyorsa kokusuz, ekonomik, uzun ömürlü ve hafif malzemeler tercih edilir. Cam yünü ve taş yünü ısı yalıtımında en kaliteli ürünlerdir. Ses yalıtımı yapılmak isteniyorsa ortamdaki akustiği ayarlayan ürünler kullanılmalıdır.

Yanmaz maddeler seçmek gerekir ki bunlar ses kesici süngerler, akustik süngerler, ahşap ses yalıtımı ve akustik kumaş kaplı panellerdir. Su yalıtımı yapılacaksa membran kullanılması gerekir. Membranlar esnek ve dayanıklı olmalarıyla bilinmektedir. Membranlar konutların su ve neme karşı korunmasını sağlamaktadır.

Yeni İzolasyon Malzemeleri

Herhangi bir bina yahut konuta izolasyon yapmak istendiğinde geniş bir malzeme yelpazesi ile karşılaşılır. Son zamanlara boya ile yalıtım yapmak popüler hale gelmiştir. İzolasyon malzemeleri arasında boya kullanımı, enerjiyi %40 oranında tasarruf ettiği bilinmektedir. Bu nedenle en iyi ısı yalıtım malzemelerinden birisi olarak bahsedilir.  Köpük veya yün gibi malzemeler maliyetlidir. Bunun nedeni, malzemelerin pahalı olması ve bu malzemelerin ağır işçilik gerektirmesidir.

 Malzeme ne kadar kalın olursa o denli yalıtım sağlanır gibi bir düşünmeye kapılmak oldukça yanlıştır. Isı yalıtımı da dahil bütün yalıtım türlerinde asıl önemli olan şey, malzemenin kalitesi ve performansıdır. Boya ile yalıtım yapmak çevreye zararı olmayan, kişinin isteğine bağlı olarak herhangi bir renge dönüştürülebilen, duvarlarda mantar ya da küf oluşumunu engelleyen, işçilik maliyeti diğer yalıtımlara göre düşük olan bir malzemedir

İzolasyon Sektörüne Bakış

İzolasyon faaliyetleri dünyada yaklaşık 70 yıl önce artmaya başlamıştır ve Avrupa’da yüksek potansiyele sahiptir. Türkiye, denetlemenin yapılamaması, eğitimsizlik ve insanların ekonomik yetersizlikleri sebepleriyle izolasyon kullanımına oldukça geç başlamıştır. Ancak son yıllarda, Türkiye’de de izolasyon kullanımı artışa geçmiştir.

Gitgide popülerleşen, gerekli olduğu anlaşılan izolasyon malzemeleri kullanımı, bireylere daha çevreci, enerji dönüşümü dolayısıyla da daha ekonomik faydalar sağlamaktadır. 2000 yılında ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olan inşaat sektörü 2003 yılında başlayan kriz nedeniyle, 2001-2004 yılları arasında kademeli olarak gerilemiştir ancak aynı yıllarda yalıtım malzemesi sektörü büyüme göstermiştir.

İzolasyon Malzemeleri Fiyatları

2020 yılı itibariyle Türkiye’de izolasyon malzemeleri fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. 65 m2 ‘ lik cephe izolasyonu daha yüksek fiyatlarda olurken civarındadır 50 m2 için Zemin izolasyonu diğerlerinden farklı olabilir. Bu sebeple, izolasyon yaptırmak isteyen bireylerin detaylı bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Yalıtım, yani İzolasyon süreci Türkiye’ye geç girdiğinden ötürü izolasyon sektörü yıllarca inşaat sektörünün alt dalı olarak görülmüştür ancak son yıllarda insanların bilinçlenmesi ve yalıtımın gerekliliğini anlamaya başlamasıyla izolasyon malzemeleri satış oranı artmıştır. Bu da izolasyon sektörünün inşaat sektörünü yakalamasını sağlamıştır. Türkiye’de ortalama olarak 16 Milyon ev izolasyonsuzdur ve bu da göz önüne alındığında izolasyon sektörünün daha da büyüyeceği düşünülmektedir.

İzolasyon Türleri

İzolasyon malzemeleri kullanımında belirli türler de mevcuttur. Dış cephe ısı yalıtımı, mimari yapıların içeriden dışarıya ısı kaybetmesini engeller. Isı kaybı, binanın yüksekliğine ve genişliğine bağlı olarak artar ya da azalır. Isının kaybedilmesinin engellemek istendiği bölgeye yalıtım, dışarıdan yapılır. Enerji verimliliğini artırmak için ısı yayan duvarlar yalıtılmalıdır.

İzolasyon malzemesi duvarın iç yüzeyi veya dış yüzeyi yüzeyine uygulanmalıdır. Ses yalıtımları ise giderek kalabalıklaşan şehir yaşantısı içinde gürültü kirliliklerinden kaçınmak için kullanılır. Teknolojinin kullanımı, hemen her alanda etkisini gösterirken giderek sanayileşen bölgelerde, makine toplumu haline gelmekte olan şehirlerde sosyal hayattaki en büyük sorunlardan biri olan gürültü kirliliği, ses izolasyon malzemeleri ile kolayca engellenmektedir.

Pencere İzolasyonu

Pencere izolasyon malzemeleri Ankara şehrinde pek çok yerde satılan ve pek çok firma tarafından üretilen malzemelerdir. Pencere yalıtımı yapılırken camlar iki camlı olarak kullanılır ve bu sayede ısının kaçması ya da dışarıdan içeriye soğuk havanın girmesi engellenmiş olur. Pencerelerde ısı kaybı açısından en önemli özellik ısı transfer katsayısıdır. Binalarda kullanılan pencerelerin ısı iletkenliği TS 825’e uygun olmalıdır.

Pencereler kışın ve yazın evin içine güneş ışığının girmesini artırmalıdır.  Bu nedenle pencere sistemlerinde ısıcam, düşük emisyonlu kaplamalı ısıcam, güneş enerjisi Kontrol edilebilir kaplamalı cam ve izolasyonlu doğramalar kullanılmalıdır. Çatılarda ısı, ses, ışık veya radyasyon ya da buhar için izolasyon yapılırken, su izolasyonu suyun, binanın herhangi bir bölümüne zarar vermemesi için yapılmaktadır.

İzolasyon Malzemeleri Üreten Firmalar

Yalıtım sektöründe faaliyet gösteren izolasyon malzemeleri üreten firmalar, üretici firmalar, satıcı firmalar, ithalatçı firmalar ve hammadde tedarikçisi olan firmalar olarak 4 sınıfta incelenmelidir. Türkiye’de geç gelişse de son yıllarda izolasyon malzemelerini üreten firmaların sayısı artmıştır.

Ode Yalıtım, sektöründeki üretici firmaların %90 ‘ını kapsayan İzoder, İzocam, İzomer, Weber, Dyo, Dow, Filli yalıtım, Polisan exelans enerji firmaları bunlardan bazılarıdır. İzolasyon malzemeleri markaları ürünlerin kalitesini belirler. Türkiye menşeli pek çok marka, oldukça kaliteli ürünler ortaya çıkarmaktadır.

İzolasyon Malzemeleri Üretimi Yapılan Şehirlerden Bazıları

Türkiyenin pek çok ilinde, özellikle sanayi bölgesi olarak Çorlu gibi şehirlerde, sanayinin ve teknolojinin geliştiği hemen her bölgede belirli izolasyon malzemeleri firmalarının fabrikaları ya da şubeleri bulunmaktadır. Aynı şekilde bu şehirlerin kendi izolasyon markaları da olabilir.  İzolasyon malzemeleri Adana şehrinde Adana İzolasyon Çatı Cephe Yalıtım sistemleri, Yapısan İzolasyon, Ercan İzolasyon gibi İzolasyon malzemeleri firmaları tarafından tedarik edilmekte/üretilmektedir.

İzolasyon malzemeleri Bursa şehrinde çok fazla talep görmektedir.  Şehir, izolasyon malzemelerine ulaşım bakımından gelişmiştir ve pek çok firma Bursa’da faaliyet göstermektedir. İzolasyon malzemeleri İzmir şehrinde de çeşitli firmalar tarafından üretilir.  Hollanda menşeli BW Grup, yabancı bir firma olduğu halde Türkiye’de, İzmir şehrinde de faaliyette bulunmaktadır.