x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama

Metal Maket Bıçağı

Metal maket bıçağı ev veya iş yerledinde sık kullanılan aletlerden biridir. Maket bıçakları ev ortamından inşaat alanlarına kadar birçok alanda sıkça kullanılan dayanıklı bir kesme aletidir. Tabii ev ortamında kullanılan maket bıçağı ile sanayi tipi maket bıçakları aynı değildir.

Maket Bıçağının Gövdesi

Maket bıçakları tek tip değildir, birçok alanda farklı şekillerde üretilirler. Mesela ev ortamında çocuklarınızın el işlerinde ve ev ödevlerinde kullanabilecekleri maket bıçaklarının gövde kısmı plastik olur. Ancak sanayi alanında metal gövdeli maket bıçağı tercih edilir. Bunun nedeni metal maket bıçağı başlıkları ve gövdesinin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. 

Sanayi tipi olan maket bıçakları, metal falçata maket bıçağı + 10 adet yedek uç alet çantanızda bulunmalıdır. Her ne kadar metal maket bıçağı başlıkları dayanıklı olsa da kırılabilirler. Bu nedenle yedek uçlar işin yarım kalmaması açısından önemlidir. Ofis veya ev ortamında kullanılan plastik maket bıçaklarında uçlar kolay kırılabilir ve bir o kadar da kolay değiştirilebilir.  

Maket Bıçaklarının Kullanım Alanları 

Sanayi alanında kullanılan maket bıçakları ofisler için uygun olabilirler. Çeşitli alanlarda kullanılan metal maket bıçağı çoğunlukla maket ve model yapımı için de kullanılabilir. Diğer bıçaklara göre maket ve model yapımında daha çok kullanıldığı için maket bıçağı adı verilmiştir. 

Falçata adı da verilen maket bıçaklarının ismi aslında İtalyanca dilinden gelmektedir. İtalya’da falcetto olarak bilinen falçatalar ülkemizde de eski ayakkabıcıların kauçuk ve deri gibi kalıpları rötuşlamak için kullandıkları eğri bıçağı da ifade edebilmektedir. Metal falçata maket bıçağı eskiden ne kadar sık kullanıldıysa da günümüzde de sıkça her alanda kullanılır.

Mimarlar Kullanır mı?

Metal maket bıçağı genellikle mimarlar tarafından da sıkça kullanılan bir alettir. Mimarların tasarladıkları yapıları makete dökerken kullandıkları metal maket bıçakları maket ve model yapımı için olmazsa olmaz aletlerdendir. Stanley metal maket bıçağı kalitesi ve dayanıklılığı açısından en sık tercih edilen markalardan biridir. Mimarların vazgeçilmezi olan maket bıçakları hırdavat malzemeleri toptan malzeme satılan yerlerden kolaylıkla temin edilebilir. Ayrıca yapı işlerinde kullanılan malzemeleri temin edebileceğiniz nalbur gibi yerlerde de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca inşaat alanlarında da sıkça kullanılan maket bıçakları kesinlikle dayanıklı olmalıdır. Şantiye alanında zarar görme olasılığı yüksektir. Şantiye malzemeleri arasında hassas olan falçatalar en sık zarar gören ve dikkat edilmeyen aletlerden biridir.

 

Maket Bıçakları Hassas Mıdır?

Aslında hassas ve ince işler için kullanılan metal maket bıçağı daha çok dikkat edilmesi gereken malzemelerden biridir. Metal maket bıçağı ucu hassas kesimler için en uygun kesici alet olabilir. İnce kesimler için sık kullanılan bu aletin yedek uçlarının da kesinlikle yanınızda bulunması gerekir. Metal maket bıçağı 9mm ortalama ölçülerine sahiptir. Lakin her alanda kullanılan maket bıçaklarının ölçüleri de kullanıldığı alana göre değişmektedir.

Maket bıçağı kullanırken önce kendinize daha sonra kesim işlemi yaparken bıçağa dikkat etmelisiniz. Maket bıçakaları çok keskin bıçaklardır. İnce kesimler için uygun olan maket bıçakları hassas ve kolay kırılabilirler. İnce ve keskin olmaları nedeni ile elinize de fazlaca zarar verebilirler. Bu nedenle öncelikli dikkatiniz kendi sağlığınız olmalıdır.

Her Alanda Kullanılıyor

Endüstri alanından eve, maket yapımından cam temizlemeye kadar metal maket bıçağı her alanda kullanılan ve birçok türü olan bir alettir. Endüstri alanında kullanılan bu bıçaklar paslanmaz malzemeden yapılır ve geniş ağızlı olabilirler. Ayrıca malzeme ölçüleri de farklıdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan metal maket bıçağı uzunluğu 95mm genişliği 9mm ve malzeme kalınlığı ortalama 0.5 mm olabilir. Ancak sanayi tipinde kalınlığı dahil tüm ölçüler değişebilir. 

Her tip maket bıçaklarını bulabileceğiniz birçok yer vardır. Nalbur toptan olarak inşaat alanlarına birçok malzeme temin eder. Maket bıçakları da bunlardan biridir. Metal maket bıçağı seti dahilinde yedek bıçaklar, kesici bisturi ağızları ve farklı tutacaklar olabilir. Set olarak satın alındığında daha fazla alanlar için ve ince işlerde kullanabilirsiniz. İnşaat malzemeleri satın alınırken set olarak, tekil ve toptan sipariş edilebilir.

 

Grafik Tasarım Alanında Kullanılır mı?

Grafik tasarım alanında sıkça kullanılan ince bıçak türü olan grafik jileti de metal maket bıçağı kategorisinde bir alettir. Grafik jiletleri, metal maket bıçağı küçük başlıklı aletlerinden biri olabilir. Ölçüleri ise uzunluk 32mm, genişlik 5.5mm ve malzemenin kalınlığı 0.5 mm olarak üretilebilir. 

 

İnşaat Alanında Maket Bıçakları

İnce maket bıçakları olduğu kadar ölçüleri bir hayli büyük maket bıçakları da vardır. Sanayi tipi olan bu maket bıçaklarının ölçüleri ise 126mm genişliğinde, 25mm yüksekliğinde ve kalınlığı 0.7mm olarak başlar. İnşaat alanlarında sık kullanılan maket bıçakları deri, asetatlar, alçıpan duvar, çatı, sentetik malzemeler, lastik, ip, fiberglas, , polyester gibi malzemeleri kesmek için sıkça tercih edilir. Şantiye alanlarında ustalar maket bıçakları ile hızlıca çalışabilirler.

Sanayi tipi metal maket bıçağı dayanıklı olması açısından önemlidir. Birçok malzemeyi kırılmadan dayanıklı bir şekilde kesmesi işleri aksatmadan bitirebilmek açısından gerekli bir özelliktir. Şantiye malzemeleri toptan alınırken bu tip maket bıçaklarının yedekleri de alınması gerekir. İş anında kırılması durumunda hemen değiştirilip uygulamalara devam edilir.

 

Yapı İşlerinde Gerekli Mi?

Metal maket bıçağı birçok malzemeyi tek başına kesebildiği için sıkça tercih edilir. Yapı malzemesi olarak kullanılan malzemeler üzerinde ince kesim yapabilmek için maket bıçakları kullanılabilir. Ancak bu gibi işlerde ev tipi maket bıçakları yerine sanayi tipi güçlü ve dayanıklı maket bıçakları tercih edilmelidir. Aksi taktirde yapılacak uygulamalar sağlıklı gerçekleştirilemeyebilir. Hırdavat malzemeleri alırken maket bıçağı da almak isterseniz, sanayi tipi olan maket bıçaklarını tercih etmelisiniz. 

 

Hobi Alanlarında Maket Bıçağı

Hobi alanlarından ince kesimlere kadar birçok alanda maket bıçakları kullanılır. Stanley maket bıçağı %40 daha güçlü, keskin ve daha sağlamdır. Bu nedenle daha sık tercih edilir. Tüm kesim işlemleri için maket bıçağı set olarak alındığında her alan için ayrı başlıklarla daha profesyonel kesimler yapılabilir. 

Ev ortamında el işi çalışmaları yaparken ve kağıt kesimlerinde sıklıkla tercih edilir. Metal maket bıçağı fiyatları kalitesine ve dayanıklılığına göre değişebilir. Ancak kullanım alanlarına göre farklı olarak satın alınmalıdır.

Maket Bıçağı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Giyim alanında maket bıçakları yoğunlukla kullanılır. Özellikle deri kesimlerinde ince kesimler yapmak için maket bıçakları çok gereklidir. Herhangi bir bıçak yerine maket bıçakları daha hassas kesimler yaparak çalışırlar. Maket bıçaklarının hassaslığı malzemelere de zarar vermez. Özellikle deri kesiminde kullanılırken deriye zarar vermemesi önemlidir.

Ayrıca kazı alanlarında da arkeologlar da maket bıçaklarını kullanırlar. Çeşitli restorasyon işlemlerinde de kullanılan maket bıçaklarının kullanım alanları çok fazladır. Maket bıçaklarının özellikle paslanmaz olmasına dikkat edilmelidir. Metal maket bıçağı Maket yapımından modellemeye, giyimden endüstiriye birçok alanda kullanılır. Özellikle bu gibi malzemeleri, ayrıca dahasını yapı malzemeleri satan nalbur İstanbul ilinde yaygındır. Ancak ürünlerin kalitelerine ve dayanıklılığına dikkat edilmelidir. Maket bıçakları her ne kadar hassas işlemlerde kullanılsa da uzun ömürlü ve paslanmaz olması maliyeti açısından uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

Maket bıçağının fiyatları genel olarak çok pahalı olmasada kaliteli ürün kullanmanız tavsiye edilir.