x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Filtreleme Kapat
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat Aralığı
Sıralama Kapat
Alfabetik A-Z
Alfabetik Z-A
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Varsayılan Sıralama
Toplam 110 ürün bulunmaktadır.

Taşıma ve İstifleme Aletleri

Taşıma ve istifleme aletleri özellikle inşaat sektöründe devrim niteliği yaratan, aynı zamanda iş yükü ve zaman tasarrufuna olumlu yönde bambaşka bir boyut getirmesini sağlayan özel malzemelerdir.

Taşıma Cihazları Hakkında

Birçok endüstriyel alanda kullanılan yük taşıma aletleri bulunmaktadır. İnsan gücüyle idare edilemeyen işlerin üstesinden gelen bir üründür. Her ikisinin de iş gücü avantajları vardır ve işlemleri daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olur. Kullanımı kolay, kullanışlı bir üründür. Taşıma ve istifleme aletleri güvenli bir iş deneyimi için olmazsa olmazlar arasındadır.

Caraskal Nedir

Caraskal taşıma aletleri arasında kelime anlamıyla diferansiyel bir kasnaktır. Caraskalın basit ifadesi hareketli bir vinçtir. Bir vincin en önemli özelliği, kargoyu kaldırmak için gereken az miktardaki kuvvettir. Bu aynı zamanda, daha düşük kaldırma opsiyonu nedeniyle kaldırma işleminin daha uzun sürmesi dezavantajına da sahiptir. Mekanik vinçlerin kaldırılması, elektrikli vinçlere göre daha uzun sürer.  İnşaat malzemeleri kaldırılırken kaldırma kuvveti küçük olduğu için daha uzun sürede kaldırılabilir. Bu işlem zaman alır ama kullanım çeşitliliği açısından çok yaygın bir üründür.

Şantiye malzemeleri ağırlığına bağlı olarak kaldırma kapasitesi de geliştirilir. Her tipin yük kapasitesi birbirinden farklıdır ve buna göre birbirinden ayrılmıştır. Başka bir deyişle, farklı asansörlerin, hizmetlerin, onarımların, bakımın, yapımın ve lojistiğin ne olduğu sorusudur. Taşıma ve istifleme aletleri arasında popüler olan vinç, bir boşaltma cihazıdır. Bir yükü kaldırırken, yükü kaldırmak için rotayı uzatarak ve birim zaman başına gereken kuvveti azaltarak yükün kaldırılmasına yardımcı olur. Taşıma aletleri arasında yaygın kullanım açısından en pratik makine olarak kabul edilebilir.

Caraskal Nasıl Çalışır

Vinç, dairesel dişli mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma, sonsuz döngülü bir çark kullanılarak elde edilir. Çekme zinciri adı verilen bir zincir çekilerek kasnağın kancasına uygulanan yük çekme mesafesine göre ayarlanır. Taşıma ve istifleme aletleri çalışma prensibi dolayısıyla birtakım benzerlikler gösterebilir.

  • Vinci yalnızca tasarlandığı amaç için kullanın.
  • Vinç talimatlarını doğru bir şekilde takip etmelisiniz.
  • Kaldırma araçlarını kullanma bilgisine sahip biri tarafından kullanılmalıdır.
  • Vinç kullanılırken bir arıza tespit edilirse, derhal durdurulmalı ve bakımı yapılmalıdır.

Vinçler taşıdıkları yüke göre kategorize edilir. Genellikle 20 ila 250 ton bagaj taşıyabilir. Taşıma ve istifleme aletleri içerisinde en fazla yük taşıyabilen ürünler arasındadır.

Caraskal Nerede Kullanılır ve Bağlantı Elemanları Nedir

Vinçler genellikle fabrikalarda, inşaatlarda, atölyelerde, tekstil şirketlerinde, ambarlarda, ağır makine endüstrisinde ve şantiye içerisinde bagaj kaldırmak için kullanılır. Vinci takmak için kullanılan temel tutturucular somun ve cıvatalardır. Ölçü taşıma aletleri sayesinde limitlerine göre istenilen boyut ve şekildeki malzemeleri taşıma özelliğine sahiptir. Özel bir elektrik sistemi kullandığından, ekipmanı bağlamak ve kullanmak için ray bağlantı plakaları kullanır. Taşıma ve istifleme aletleri için bağlantı elemanları ve kullanım alanları göz önüne alınarak seçim yapılır.

Caraskal, aslında bir tavan vinci olarak ifade edilebilir ve inşaat sektöründe sıklıkla karşımıza çıkan bir makinedir. Vinci hareket ettirmek için çift taraflı bir ray sistemi gereklidir. Motor gücü kaldırma, hız ve yüksekliğe bağlıdır. Yüksek sıcaklıklara ve -40 dereceye kadar soğuyan hava koşullarına çok dayanıklıdır. Taşıma ve istifleme aletleri arasında soğuk için en dayanıklı adaylardan biridir. Kimyasal ortamda kullanımı kolaydır.

Caraskal Düzenli Yönetimi

Vinçler, yönetmeliklere uygun olarak en az yılda bir kez incelenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Kılavuzda üretici tarafından belirtildiği gibi, vinçlerin düzenli muayeneleri yapılır. Hırdavat olarak kullanılabilecek bağlantı elemanları ile düzenli kontroller sayesinde değişiklik yapılabilir. Kontrol ederken, vincin ne sıklıkla kullanıldığı ve işyerinin çevre koşulları gibi koşulların hesaba katılması gerekir. Bu aşamadan sonra risk değerlendirmesi ve düzenli yönetim yapılmalıdır. Taşıma ve istifleme aletleri için risk değerlendirmesinin uzman kişiler tarafından denetlenerek yapılması çok önemlidir.

Hubzug

Hubzug, birbirine bağlamak için bir zincir kullanarak iki ağır nesneyi birbirine yaklaştırmaya yardımcı olan bir kaldırma cihazıdır. Caraskaldan en önemli farkı yatay çalışmasıdır. Genellikle zincirin uzunluğu 1,5 metredir. Ancak bir zincir eklenerek uzatılabilir. Opçuk olarak da bilinen bu taşıma ve istifleme aletleri, iki ağır nesneyi bir zincirle birbirine bağlayan ve onları birbirine yaklaştıran bir cihazdır. Zincirin standart uzunluğu yaklaşık 1,5 metredir ancak daha sonra ekleyerek uzatabilirsiniz.

Hubzug, birbirine bağlı iki nesnenin zemin özellikleri dikkate alınarak, kullanım koşulları karşılandıktan sonra bile sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Standartta başka kurallar belirtilmedikçe, kaldırma, taşıma ve çekme ekipmanı, yükün en az 1,25 katı kaldırma, çekme ve asmak için en sağlam ve güvenli şekilde gerçekleştirilir. Bu yükü kaldırmadan önce, onu asabilecek frenleme gücüne sahip bir cihaza ihtiyacınız vardır. Taşıma ve istifleme aletleri size bu gücü sağlayacak ve sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Hubzug Bakımı ve Onarımı Hakkında

Hubzug için düzenli bakım aralıkları belirlenmemiştir. İş ekipmanının kontrolü, üretici tarafından belirlenen aralıklarla yapılır. Üretici karar vermezse, ortama ve ekipman

yoğunluğuna göre karar vermek ve yönetmek gerekir. Belirtilen bakım ve onarım süresi, yönetmeliklerde belirtilen istisnalar dışında bir yılı geçemez. Bu belge, rapor her yönetim aşamasında saklanarak düzenli takip tarihi içinde saklanmalıdır.

Taşıma ve istifleme aletleri bakım ve onarım konusunda farklılık göstermektedir. Bu sebeple bakım ve onarımlar her makinanın üretim standartlarına göre belirlenmelidir. Hırdavat malzemeleri toptan olarak temin edilebildiği gibi bu aletlerin de toptan temin edildiğini düşünerek hepsine birebir olarak aynı değerlendirmeleri yapamayız.

Malzeme Çıkarma Platformu

Platform, endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Merdiven veya asansörsüz çıkmanız gereken yüksekliklerde kullanılırlar. Bu ürün özellikle şantiyeden yüksek yerlere çıkmak için kullanılmaktadır. Kaldırma kabiliyeti ve yükseklik kabiliyetine bağlı olarak tipte farklılıklar vardır. Şantiye malzemeleri toptan alınabileceği için farklı tiplerdeki platformları da aynı kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Platform seçimi genellikle kullanıldığı yere ve zemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda kullanılan malzemelerin üst katlara hızlı ve sağlıklı bir şekilde hareket ettirilmesine yardımcı olur. Özellikle kalıp malzemesini alt kattan bir sonraki kata çıkarırken kullanışlıdır.

Kule vinçlerle taşınan bagajlar güvenli bir şekilde zemine taşınmalıdır. Bu noktada güvenliğin ciddi şekilde sağlanması ve kontrol altında tutulması, hem çalışan kişilerin sağlığı hem de malzemenin güvenliği açısından önem arz etmektedir. Taşıma ve istifleme aletleri arasında önemli bir yer tutan bu malzeme çıkarma platformları olası kazalara yer vermemek, zamanı iyi bir şekilde değerlendirmek ve çalışan kişilerin iş yükünü azaltma konusunda büyük bir fark yaratmaktadır.

Malzeme Çıkarma Platformu Ne İçin Kullanılır

Bir şantiyedeki en temel görevlerden biri, malzemenin bitmiş zeminden üst katlara güvenli bir şekilde kaldırılmasıdır. Özellikle yapı malzemeleri taşınması işçiler üzerinde ağır bir yük oluşturmaktadır. Materyal çıkarma platformu, bu sistemlerin en pratik ve güvenli olanlarından biridir. Özellikle kalıp işlemede kullanılan kalıp parçalarını bir sonraki kata taşımanın kolay ve güvenli bir yoludur. Taşıma ve istifleme aletleri arasında inşaat sektöründeki iş gücünü minimum seviyeye indirmede büyük yardımı dokunmaktadır.

Cephe platformu, vincin bu malzemeleri doğrudan zemine bırakması fiziksel olarak imkânsız olduğu için cephenin yan tarafına kurulur. Vinçler bu platformlar üzerine yerleştirerek bagajı zemine taşır. Taşıma ve istiflere aletleri sayesinde iş yükü ve zaman konusunda tasarruf etmenize olanak sağlar. Yükleme platformu bir vinç ile kolaylıkla üst katlara taşınabilir. Koruyucu raylar, korkuluklar ve sağlam bir taban, düşme riskini azaltır.

Taşıma ve İstifleme Aletleri Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kısa mesafelerde bagaj taşımak için kullanılan bir ürün olarak taşıma ve istifleme aletleri arasında yerini almaktadır. İnsan kaynakları ile bulunmayan iş için ihtiyaç duyulan ürünlerden biridir. Rahat ve kolay kullanım sağlarlar. İşlemleri daha kısa sürede işlemenize yardımcı olur. Bu ürünün taşıma kapasitesi de türüne bağlıdır. Forklift nalbur gibi küçük işletmelerden yapı malzemeleri satan büyük işletmelere kadar birçok sektörün işini görmektedir.

Yapı marketlerde özellikle size gereken malzemeleri iş gücünü minimumda tutarak taşımanızı sağlar. Nalbur toptan satışlarda bu aracı kullanacağı için yapı marketlerde kullanım sıklığı daha fazladır. Dahası bu aracı kiralayabileceğiniz özel şirketler bulunmaktadır. Bu sebeple nalbur istanbul şehrinde genellikle özel şirketlerden kiralama yoluna gidebilir.