Gösterilen sonuç sayısı: 8

Ürün Sayısı 24 48

Testere ve Bıçaklar

Daire testere bıçakları ve aksesuarları; metal, plastik ya da ahşap gibi malzemeleri kesmek için kullanılır. Kesilen malzemeye göre kullanılması gereken uzantıların doğru olarak seçilmesi gerekir.

Kesme diskleri ebatlarına göre farklılıklar gösteren malzemeler arasında yer alır. Daire testerelerde bulunan diskler; yüksek devirlerde döner ve malzemeye baskı uygular. Böylece kesim işlemi gerçekleştirilir.

Düz kesilmesi gereken malzemeler daire testerelerle eşit ve farklı barçalara ayrılmaktadır. Kesilecek olan malzemenin boyutuna ve türüne motorun kuvveti de değişkenlik gösterebilir. Hem hızlı bir şekilde kesme işlemlerini yapmak hem de düzgün kesim işlemleri gerçekleştirmek için kaliteli daire testlerinden tercih edilebilir.

Daire Testere Bıçaklarının Kullanım Yerleri

Yapı malzemesi kesilmesinde de kullanılabilen testere bıçakları; birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle marangozlar, demirciler ve plastik doğramacılar sıklıkla tercih edilen daire testere bıçakları ve aksesuarları; büyük kolaylık sağlamaktadır. Genel olarak tüm testere bıçakları içerisinde mil adında parça bulunur. Bu mil; kesme diskini makineye sabitler ve çelik malzemelerden imal edilir. Motora bağlı olarak dönme hareketini oluşturan mil; testerenin de aynı yönde dönmesine destek olur.

Bir daire testinin kullanılarak kesilebilecek hırdavat malzemeleri arasında sunta, kontrplak ve ahşap kiriş malzemeleri bulunmaktadır. Genellikle bu bıçak çeşidi; ahşap alanlar için tercih edilir. Profesyonel işlemler için kullanılabildiği gibi amatör işlemler için de kullanılabilir.

Daire Testere Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her daire testerede bulunması gereken özel bir bıçak boyutu vardır. Daire testere bıçakları ve aksesuarları içindeki bıçak boyutu makinenin malzeme üzerindeki derinliğini belirler. Bu yüzden kullanılacak malzemeye ve kesilecek alana göre daire testere ve bıçak seçiminde bulunulmalıdır. Kullanıcılar genel olarak 40 mm, 55 mm veya 60 mm olanları tercih etmektedirler.

Ayrıca daire testere bıçakları şantiye alanlarındaki çivi ve kerestelerin kesiminde son derece başarılıdır. Şantiye malzemeleri arasında gösterilen beton kalıntılı keresteler için sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılacak testerenin motor gücü de tercih edilirken önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden bu bıçak ve aksesuarlarını seçerken ürünün teknik özelliklerine de dikkat edilmelidir.

Testere Aksesuarları Nelerdir?

Farklı testere seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar dekupaj testere, daire testere, panter testere, çoklu testere gibi gruplara ayrılır. Daire testere bıçakları ve aksesuarları arasında en önemli araç; kullanılan bıçaktır. Testere bıçağının hızına,

temizliğine ve açı bakımından da hassasiyetine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü mil ve devir sayısı bıçağın boyutuna bağlı olarak değişmektedir.

Testere bıçakları özel bir alaşımdan imal edilir. Bıçaklar fonksiyonel özelliklerine, malzemelerine ve boyutlarına bağlı olarak kategorilere ayrılır. Bunlar katı ve katı dairesel testereler olmak üzere iki şekildedir. Testere aksesuarları tercih edilecek bıçak ile kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta testerenin türüdür. İnşaat malzemeleri kesiminde sıkça tercih edilen testere bıçaklarının kullanımına da özen gösterilmelidir.

Daire Testere Bıçaklarını Kullanma Talimatı

Daire testere bıçakları ve aksesuarları kullanımda dikkatli olunmalıdır. Çünkü bunlar kesici ürünlerdir. Aşağıdaki adımlar sırasıyla takip edildiği takdirde daire testere ile düz bir şekilde kesim yapılabilir. Bu adımlar şöyle sıralanabilir:

  • İlk olarak kesimin derinliği ayarlanmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için bıçağın çıktığı uzunluk hesaplanır.
  • Testere; inşaat için gereken malzemelerin üstündeki çizgiye göre hesaplanmalıdır.
  • Daire testere çizgi boyunca yumuşak hareketlerle ilerletilmelidir.
  • Çok sert itişmemelidir. Çünkü çok sert bir şekilde itildiği zaman bıçağın sıkışma riski yüksektir.
  • En önemli konu ise güvenliktir. Güvenlik donanımı takılarak işleme başlanılmalıdır.

Bu talimatlara uyulduğu takdirde düzgün bir şekilde kesim işlemleri gerçekleştirilir.

Daire Testere Bıçaklarının Fiyatları

Testere modellerinin yanında testere bıçağı çeşitleri de bulunur.  Kesim yapıldığı esnada bıçağın önemli bir görevi vardır. Bıçak türlerinden biri 40 elmas dişi ulunan bıçaklardır. Bunun yanı sıra bu bıçaklar el daire testeresi kullanımı için de uygundur. Hırdavatçılarda bulunan bu testere bıçaklarının fiyatları farklıdır. Çünkü hırdavat malzemeleri toptan ve perakende satış fiyatı bakımından değişiklik gösterebilir.

Hırdavat malzemelerinin satıldığı yere nalbur ismi de verilir. Hırdavat malzemelerinde olduğu gibi nalbur toptan ve perakende fiyat değerleri farklıdır. Ayrıca nalbur İstanbul ve diğer illere göre de daire testere bıçakları ve aksesuarları fiyatı; değişiklik gösterecektir.

Daire Testereler Tehlikeli midir?

Bugün birçok yerde satışa sunulan daire testere bıçakları ve aksesuarları; son derece işlevseldir. Sıklıkla kullanılan bu testerenin dikkatli kullanılmadığında zarar verme riski yüksektir. Aslında kullanım bakımından kolaydır ancak kullanıldığı esnada güvenlik donanımlarına ihtiyaç duyulur.

Bazı durumlarda daire testerelerin geri tepmesi ile birlikte el yaralanmaları olabilir. Daire testereler saatte 120 mil hızla hareket ederek dönerler. Aynı zamanda çok hızlı

bıçaklara sahiptirler. Yanlış ya da dikkatsiz kullanımlarda hasarlara neden olabilmektedir.  Sonuçta keskin bir araçtır. Bu testereler ile şantiyelerde de kesim işlemleri yapılabilmektedir. Ancak şantiye malzemeleri arasında gösterilen bu ürünün fiyatı da değişir. Çünkü şantiye malzemeleri toptan ve perakende olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Daire Testere Kullanırken Güvenlik Sağlanması

Daire testere bıçakları ve aksesuarları oldukça keskin bir alet olduğu için özenli bir şekilde kullanmakta fayda vardır. Bazı güvenlik kurallarına uyularak dikkatli kullanım sağlanabilir. Güvenlik kuralları aşağıda sıralanmıştır:

  • İlk olarak iki elin daire testerenin üzerinde tutulabilmesi için iş parçası kelepçelenmelidir.
  • Testere tezgâhı kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  • Testere tezgâhı ile bıçak temasını en az seviyeye indirmek için dişlerin uçlarının iş parçasının kalınlığını zorlukla geçecek şekilde ayarlanmalıdır.
  • Daire testeresi her kullanıldığında mutlaka koruyucu gözlük ve eldiven kullanılmalıdır.

Her araç kullanılırken dikkat edilmesi gerektiği gibi daire testerelerinin kullanımına da özen gösterilmelidir. Bunlara uyulduğu takdirde herhangi bir problemle karşılaşılmadan testere kullanılabilir.

Daire Testerenin Geri Tepme Sorunu

Daire testerelerinin kullanıldığı esnada bıçak derinliğini doğru kullanmak, geri tepme sorununu ortadan kaldıracaktır. Geri tepme problemi; yanlış derinlik ya da bıçağın bağlanması gibi durumlar sebebiyle meydana gelmektedir. O nedenle kaliteli daire testere bıçakları ve aksesuarları tercih edilmelidir.

Daire testerelerindeki geri tepme sorununu en başarılı testere kullanıcıları bile yaşamaktadır. Bu nedenle doğru açıda durulması ve doğru bir şekilde derinliğin ayarlanması çok önemlidir. Ayrıca iş parçasının güvenli bir şekilde tutulması da riskleri en aza indirir.

Testere ve Bıçaklar Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Daire testerelerinin çeşitli modelleri vardır.  Profesyonel ve amatör şekilde birçok farklı alan için daire testereleri kullanılmaktadır. Profesyonel daire testerelerinde kesme derinliği maksimum 52 milimetre civarındadır. Bununla birlikte bu testereler 2400 watt motor gücüne sahiptir. Profesyonel daire testereleri en zorlu uygulamalar düşünülerek tasarlanmıştır. Daire testerenin motoru sayesinde hızlı ve hassas bir kesim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bunlarla birlikte daire testerelerinin değişik markaları da mevcuttur. Ayrıca testerelerin granit tasarımındaki modelleriyle birlikte asfalt testere olarak adlandırılan çeşidi de bulunmaktadır. Öne çıkan diğer bir testere türü ise plastik çıta kesme testereleridir. Buradaki en önemli faktör testere satın alırken büyük ve bilindikmarkalara dikkat edilmesi gerekliliğidir. Ayrıca daire testerelerinde yer alan daire testere bıçakları ve aksesuarları da önem taşıyan başka bir faktördür.