x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Büyük Matkap Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
23 / 05 / 2023

Büyük Matkap Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Büyük matkap veya delme makinesi öncelikle yuvarlak delikler açmak veya bağlantı elemanlarını sürmek için kullanılan bir araçtır.

Uygulamaya bağlı olarak bir matkap veya tornavida yanı sıra bir ayna ile sabitlenmiş bir uç ile donatılmıştır. Bazı elektrikli büyük matkap seçenekleri ayrıca bir çekiç işlevi de görebilmektedir. Matkaplar hız, güç ve boyut açısından büyük farklılıklar gösterir. El ile çalıştırılan tipler popülaritesini önemli ölçüde azaltan ve kablosuz pille çalışanların çoğaldığı karakteristik kablolu elektrikle çalışan cihazlar olmuştur. Matkaplar genellikle ağaç işleme, metal işleme, inşaat, takım tezgahı imalatı, inşaat ve hizmet projelerinde kullanılır. İlaç, uzay ve minyatür uygulamalar için özel olarak tasarlanmış versiyonları da üretilmektedir.

electrician-builder-work-installation-lamps-height-professional-overalls-with-drill-repair-site_169016-8625 Büyük Matkap Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük Matkap Türleri

Pek çok matkap türü vardır. bazıları manuel olarak çalıştırılır, diğerleri tahrik gücü olarak elektrik (elektrikli matkap) veya basınçlı hava ( pnömatik matkap ) kullanır ve bir azınlık bir içten yanmalı motorla çalıştırılır (örneğin, toprak delme burguları).

Darbeli matkaplar çoğunlukla duvarcılık (tuğla, beton ve taş) veya kaya gibi sert malzemelerde kullanılır. Sondaj kuleleri, su veya yağ elde etmek için yüzeyde delikler açmak için kullanılır. Petrol kuyuları, su kuyuları veya jeotermal ısıtma için delikler büyük sondaj kuleleri ile oluşturulur. Bazı el tipi matkap türleri de vidaları sürmek için kullanılır ve diğer bağlantı elemanları da bu kullanıma dahil olabilmektedir. Küçük pompalar, öğütücüler gibi kendine ait motoru olmayan bazı küçük cihazlar matkapla çalıştırılabilir. Bu ürünler şantiye sahalarında da yoğun bir kullanıma sahiptir.

İster basit bakımın temellerini öğreniyor olun ister eve ikinci bir ekleme yapıyor olun, iyi bir matkap şarttır. Büyük matkap uçları da bu ekibin önemli bir parçasıdır.

Matkap Türleri

İster ilk cihazınızı satın alıyor olun, ister daha fazla güce sahip bir modele yükseltme yapın, bir akülü matkap veya sürücüde nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka bilmelisiniz.

Akülü bir model ise, aynı aletle delikler açabilir ve vidalama işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda matkaba güç sağlamak için işin yakınında bir priz bulma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. İyi haber: Piyasada bu matkaplardan yüzlerce var. Kötü haber: Hangi matkap türünü almanız gerektiği her zaman net değildir. Farklı kullanım alanlarına göre şekillendirilmek zorundadırlar. Büyük matkap fiyatları seçilen ürünün özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle her bütçeye uygun ürünler arasında yer almaktadır. Siz de büyük matkap seçenekleri için sitemizi ziyaret edebilir, dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Aynı zamanda bu ürünler hem kadın hem de erkek kullanıcılar için oldukça uygundur. Bunun nedeni ise ürün büyük bile olsa hafif bir kullanım özelliği taşır.

Piyasadaki tüm farklı matkap modelleriyle, gerçekten ihtiyacınız olandan daha fazla alet satın almak kolaydır. Çözüm, onu nasıl kullanacağınıza bağlı olarak bir matkap satın almaktır. Yalnızca resimleri asmak için kullanacağınız bir araç için yüksek fiyat ödemek asla mantıklı değildir.

Akülü Matkapta Aranması Gereken Özellikler

carpenter-works-with-tree_1157-18920 Büyük Matkap Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru matkap kullanımı işinizi başarıya ulaştırır

Ayna çeneleri: Çoğu matkapta maksimum kapasite 3/8 inçtir. Bazı 14,4 ve 18V matkaplar 1/2 inç çapındaki uçları işleyebilir.

Kavrama: Daha fazla ayar, sürülen derinlik vidaları üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Hız aralığı anahtarı: Yüksek, delme içindir; düşük vidaları sürmek içindir. Aralarındaki en geniş aralığı arayın. Büyük matkap alımı yapmadan önce buna çok dikkat edilmelidir.

İleri / geri anahtarı: Başparmağınız ve tetik parmağınızla kullanımı kolay olmalıdır. El kavrama: Doku ve dış hat, kavramanıza yardımcı olmalıdır; satın almadan önce kavramayı deneyin.

Voltaj: Daha fazla voltaj, daha fazla güç anlamına gelir, aynı zamanda ağırlık da artar.

Pil: İki, birden daha iyidir. Yeni NiMH piller bazı avantajlar sunar.

Tetik: Matkabı tutarken işaret parmağınızın etrafına rahatça oturduğundan emin olun. Değişken hız, en büyük kontrolü sağlar.

Anahtarsız mandren: Ayna çenelerini açmak ve kapatmak için elinizle çevirin.

Büyük Matkap Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Akülü büyük matkap modelleri için güç, akü voltajıyla ölçülür. Daha yüksek voltaj, direncin üstesinden gelmek için daha fazla tork eğirme gücü anlamına gelir. Son on yılda, üst uç voltaj 9,6’dan 18V’a yükseldi, ancak model yelpazesi 6, 7.2, 9.6, 12, 14.4 ve 18V’yi içeriyor.

Günümüzün yüksek voltajlı matkapları, kereste ve döşemeyi çerçevelemede büyük delikler açmak için yeterli güce sahiptir. Bu etkileyici kas. Ancak gücün değiş tokuşu ağırlıktır. Tipik bir 9,6V matkap 3 1/2 lbs ağırlığındayken, 18V model 10 lbs ağırlığındadır.

Elektrikli matkapları akülü matkaplardan ayıran şey ayarlanabilir bir debriyajdır. Aynanın hemen arkasında bulunan debriyaj, matkabın tahrik milini ayırır ve önceden belirlenmiş bir direnç seviyesine ulaşıldığında bir tıklama sesi çıkarır.

industrial-machine-drilling-metal_342744-941 Büyük Matkap Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her matkap işlevi bakımından birbirinden ayrılır

Sonuç olarak motor hala dönüyor, ancak tornavida ucu dönmüyor. Matkap neden debriyaja ihtiyaç duyar? Kontrolü size verir, böylece bir kez yerine oturduğunda bir vidayı soymaz veya aşırı hız yapmazsınız. Ayrıca, vidayı sürerken veya cıvatayı sıkarken çok fazla dirençle karşılaşıldığında motoru korumaya yardımcı olur.

Ayrı kavrama ayarlarının sayısı matkaba bağlı olarak değişir; daha iyi büyük matkap modellerinin en az 24 ayarı vardır. Bu kadar çok debriyaj ayarıyla, bir matkabın sağladığı güce gerçekten ince ayar yapabilirsiniz. En düşük sayıya sahip ayarlar küçük vidalar içindir, daha yüksek sayılar daha büyük vidalar içindir. Çoğu debriyajın ayrıca motorun ucu tam güçte çalıştırmasına izin veren bir matkap ayarı vardır.

En ucuz matkap modelleri tek bir hızda çalışır, ancak çoğu iki sabit hıza sahiptir: 300 rpm ve 800 rpm. Bir sürgülü anahtar veya tetik, yüksek veya düşük hızı seçmenize izin verir. Bu matkaplar çoğu hafif iş operasyonları için idealdir. Düşük hız, vidaları sürmek içindir, delik delmek için yüksek hızdır.