x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Çapak Gözlüğü Kullanımı
23 / 05 / 2023

Çapak Gözlüğü Kullanımı

Çapak gözlüğü, iş güvenliğinde göz koruma faktörünün en önemli ekipmanıdır.  Üretimin birçok aşamasında materyal ne olursa olsun çapak oluşabilmektedir ve gözleri korumak çok önemlidir.

Makinenin üretim sırasında çalıştırılmasıyla ilgili belirli riskler vardır. Metal, ahşap ve plastik gibi birçok elementin özellikle çapak damlacıklarına neden olduğu bilinmektedir.

capak-300x300 Çapak Gözlüğü KullanımıÇapak gözlüğü her zaman patlama sıçramasına karşı mücadelenin önemli bir parçası olmuştur. Ergonomik, rahat ve fonksiyonel gözlük seçenekleri, koruyucu kişilere büyük katkı sağlar.

Marka bilinci ve garantisiyle insanları memnun eden seçenekler de ergonomik kullanım için standart modeller olarak gösterilmektedir. Şantiye malzemeleri toptan mağazalarında güvendiğiniz firmaların sunduğu olanaklar, ihtiyaçlarınızı karşılama açısından hem ürün kalitesi hem de fiyat anlamında istediğiniz sonuçları size göstermektedir.

Çapak Gözlüğü Önemi

Göz hasarına bakmak, çalışma ortamında karşılaşılan şoklar, sıcaklıklar, toz, radyasyon ve kimyasallar son derece zararlıdır. Bu durumda çapak gözlüğü gereklidir. Bu korumayı sağlayan pek çok cam vardır.

Çubuk camları kullanılmazsa birçok tehlike ortaya çıkabilir. Gözünüze bir nesne girdiğinde, yalnızca gözlerinize değil, göz çevrenizdeki kemiklere de zarar verebilir. Bununla birlikte, gözlerdeki toz sadece mikropları gözlere yakalamakla kalmaz, aynı zamanda ışınlar ve radyasyondan da sorumlu tutulabilir, ciddi göz hasarına ve görme kaybına neden olabilir.

Çapak gözlüğü en ucuz araması, materyalin kaliteli olmamasına sebebiyet verebilir. Fiyat, güvenlikten önemli olmamalıdır.

Çapak Gözlükleri Genel Yapısı

Çapak gözlüğü hafiftir, dış darbelere ve nesnelere karşı dayanıklıdır ve yandan desteklenmeli ve korunmalıdır. Ayrıca görüş alanı geniştir ve bulanık olmamalıdır. Bu camların kırılması cam kadar zordur ve polikarbonattan yapılmıştır, bu da onları üç kat daha hafif ve daha dayanıklı hale getirir.

Aynı zamanda bu camların ömrü kadar dayanıklılığı da önemlidir. Çapak gözlüğü standartları cam tarafından belirlenir. Cam dayanıklı değilse ve uzun ömürlü değilse çalışma sırasında oluşabilecek hasarı artırabilir. Gözlüğün dayanıklılığı ve çıplaklık kullanımı insan gözü sağlığı için oldukça önemlidir. Şeffaf çapaklı, kaliteli ve kullanışlı ürünler ile gözlerinizi koruyabilir ve gerekli önlemleri zamanında alabilirsiniz.

Özellikle seri üretim sırasında yüksek performans için birçok firmanın iş alanlarını korumak için atması gereken adımlar çok önemli olduklarını göstermektedir. Işığı veya görüntüleri bozmayan şeffaf gözlükler çapak gibi unsurların gözlerinize ulaşmasını engeller. Bir şekilde koruyucu ekipman olarak sınıflandırılan bu uygun ürün seçenekleri, şantiye malzemeleri dükkanlarından tedariki kolay olan sağlıklı ürünleri ortaya çıkarmaktadır. Çapak gözlüğü 3m gibi markalardan bu sağlıklı ürünleri sipariş etmeniz çok kolaydır.

Görünüm ve işlevsellik açısından önemli olan özellikleri ön plana çıkaran seçeneklerin, güvenli ve sağlıklı bir durumda gerçekten göz kamaştırıcı sonuçlar üretmesi gerekiyor.

Çapak Gözlüğü İşlevi

Çapak gözlüğü geniş bir görüş alanı sağlamalıdır. Yan korumaları dayanıklıdır. Ayarlanabilir bir çerçeveye ihtiyaç vardır. Buğulanma olmamalıdır. Polikarbonat malzemeden üretilmiştir, dayanıklıdır.

Pek çok ülkede, neredeyse her gün pek çok insan inşaat ve benzeri yerlerde göz yaralanmaları yaşar. İş yerinde belirli özelliklere sahip gözlük veya gözlüklerden kaçınmak sizi göz yaralanmalarına maruz bırakır. Bu yaralanmalar küçük olabilir, ancak aynı zamanda görme kaybına da yol açabilir.

Araştırmalar, bu gözlüklerin olası tehlikelere bağlı göz yaralanmalarını ve görme kaybını% 90’a kadar azaltabildiğini göstermiştir. Bu nedenle bu gözlüklerin kullanılması çok önemlidir ve çapak gözlüğü ne işe yarar sorusunu en iyi bu açıklama cevaplar.

Çapak gözlükleri de duruma göre değişiyor. Bu gözlüklerde ayrıca V ve S işareti bulunur. V işareti, merceğin bir fotokimyasal reaksiyon olduğunu ve S işareti merceğin belirli bir renk tonuna sahip olduğunu gösterir.

Çapak Gözlüğü Nasıl Seçilir?

  • Çapak gözlüğü CE onaylı olmalı ve EN 166: 2001 standardına uygun olmalıdır.
  • Gözlükler, lensler ve çerçeveler üzerinde uluslararası standartlarda işaretlenmelidir.
  • Cam lensler, çizilmelere, ince parçacıklardan kaynaklanan yüzey hasarlarına ve yüksek hızlı parçacıkların neden olduğu darbelere dayanıklı olmalıdır.
  • Cam, buğu önleyici bir kaplama ile kaplanmalıdır.
  • Çapak gözlüğü çerçevesi gözleri tamamen kapatmalıdır.
  • Gözlükler, kullanıcının görüş alanını engellemeyecek şekilde geniş görüş açısıyla tasarlanmalıdır.
  • Gözlükler yüzünüze oturur ve rahat cebinize sığar.
  • Gözlük camları UV (ultraviyole) ışığa karşı koruma sağlamalıdır. (Dalga boyu <313 nm olan radyasyon ışınlarına karşı koruma)
  • Çapak gözlüğü şeffaf ya da renkli ise ayrı ayrı paketlenmeli ve ambalajda şirket bilgileri, gözlüklerin açıklaması ve bir sembol bulunmalıdır.

Çapak Gözlüğü Sembolleri

PC: Polikarbonat mercek. Güvenlik gözlükleri, çapak gözlüğü kullanımı için ideal olan, mekanik olarak dayanıklı camlardır. Mineral bir cam mercekten daha hafiftir.

AC: Asetat mercek. Çok esnektir. Bu, Goggle tipi gözlüklerin kimyasal direnç gerektirdiği durumlarda önemlidir. Bu şantiye gözlükleri, buğu önleyici kaplama sayesinde daha net bir görüntü ve daha uzun dayanıklılık sunar.

AS: Çizilme direnci: PC lenslerinde kullanılan özel kaplama camın çizilme direncini artırır.

AF: Buğu önleyici. Bu kaplamaya sahip cam, bir AF kodu ile gösterilir. Buğu önleyici kaplamalı lensler antistatiktir ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. AF işaretli gözlükler ayrıca PC ve AS’yi de içerir.

AS / AF: Lensin iç kısmı AF buğu önleyici / buğu oluşturmaz, dış kısım çizilmeye / çizilmeye karşı dayanıklıdır.

AFP: Kalıcı buğu önleyici + geliştirilmiş çizilme direnci + anti-statik +% 100 UV koruması.

WE: Bu işaretli camlar kaynaklı camdır. Bu simgenin ardından gelen sayı, koruma düzeyini gösterir. Çoğu inşaat malzemeleri dükkanında bulunabilir.

SP: (Güneş Koruyucu) SP lensler güneş ışığından koruma sağlar.

UYARI: Bu lensler ışık kaynağı koruması için uygun değildir. SP lensler yalnızca güneş ışığından korunma amaçlıdır.

UV: UV işaretli lensler, zararlı UV ışınlarından korumayı ifade eder. Nalburiye gibi yerlerde nadir bulunur.

Neden Çapak Gözlüğü Kullanmam Gerekiyor?

Çapak gözlüğü nedir diye sorduktan sonra, eksikliğinde oluşabilecek hasarlardan bahsetmek sağlıklı olacaktır.

Yabancı cisim yaralanması / bıçak yaralanması:

Darbe, toz, toprak, katı partiküller, metal partiküller, kum vb. Gözün organlarına giren madde sonucu. Çapak gözlüğü kullanılmadığında kornea dokusu hasar görür veya delinir, gözün renkli alanları yırtılır ve kristalin lens matlaşır.

close-up-male-carpenter-wearing-safety-glasses-ear-defender-around-his-neck-using-electric-sander_23-2147944827 Çapak Gözlüğü Kullanımı

Kimyasal hasar ve yaralanma:

Göz organlarına giren sıvı safsızlıklar, çözücüler, aerosoller, asitler, alkali metaller, kireç, çimento, süt kapları vb. Neticesinde gözün kornea dokusu yanar ve uzak görüş bozulur. Göz enfeksiyonları, konjunktivit, iltihaplanma ve kornea ülserleri meydana gelir.

Radyasyon hasarı / hasarı:

Kızılötesi, ultraviyole, lazer, görünmez ışık (mavi ışık) vb. Korneanın iltihaplanması; retina yaralanması, yanma hissi ve lens opasifikasyonu meydana gelir.

Radyasyon İnsan Gözünü Nasıl Etkiler?

Kızılötesi (IR): Çıplak gözle görülemeyen ışık (780 nm veya üzeri)

Görünür ışık (380-780 nm)

Ultraviyole (UV): Çıplak gözle görülemeyen ışık (380 nm’den az)

Nm: nanometre

Gözlerinizi Olumsuz Etkilerden Koruyun

Göz koruma yöntemlerinin (gözlük, yüz siperi) kullanılması ve tabii ki doğru lenslerin kullanılması da çok önemlidir. Eltos çapak gözlüğü genellikle piyasada en çok kullanılan ürün olmasıyla bilinmektedir.

Çapak Gözlüğü Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bu ürün fiyatı makul ve indirimli yüksek kaliteli seçenekler kullanılarak burada yapılan değerlendirmeler daha uygun sonuçlar üretmeye devam edecektir.

Yıllar boyunca insanlar için güvenilir güven ve çözümler yaratan seçenekler, yüksek kaliteli ürün değerlendirmesi için çok kazançlı fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Bulması kolay ve uygun fiyatlı seçenekler siparişinizi desteklemeye devam edecektir.

Çapak gözlüğü fiyatları bölgeye göre değişir, ancak çok yüksek değildir. Çoğu hırdavat gözlüklerinin fiyatı çok ekonomiktir. Ancak önemli olan, dayanıklı olan doğru malzemeden yapılmış olmasıdır. Aksi takdirde hasar önlenemeyeceği için fiyat sorunu olmaz.

Avantajlı ve kaliteli ürün seçeneklerinin yanı sıra yarattıkları fırsat ve çözümler herkesin değerlendirmesi gereken sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Çapak güzlüğü KDV oranı ne olursa olsun, eşsiz bütünlük ve kalite, burada ürün çözümleriyle kalite seviyelerini değerlendirmenizi sağlar.

Siz de çapak gözlüğü ve diğer ürünlerimize internet sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.