x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Çift Kollu Lanyard Nedir
23 / 05 / 2023

Çift Kollu Lanyard Nedir

Çift kollu lanyard nedir ve nasıl doğru kullanılır, yüksekte çalışan herkesin bilmesi gereken temel güvenlik sorularıdır.

Yüksekte çalışan işçiler için güvenlik en önemli konudur. İş güvenliği sağlanmadan çalışılması etik bir durum olmadığı gibi yasalara da aykırıdır. Olası bir kaza diğer iş kollarındakinden çok daha ağır hatta ölümcül olabilir. Bu yüzden koruyucu ekipman eksikliği kabul edilemez bir durumdur.

Düşmeye Karşı Koruma Sağlayan Çift Kollu Lanyard Nedir

Düşme tehlikeleri çok farklı şekilde olabilir, bu da düşmeye karşı korunmayı zorlaştırır. Her durum farklıdır ve işverenlerin doğru çözümün mevcut olduğundan emin olmak için çalışanlarla birlikte adım atması gerekir. Çözümler kolay veya karmaşık olabilir, ancak her iki durumda da, günümüz teknolojisi çift kollu lanyard kullanımı ile tam koruma sağlayabilir.

Genelde ilk akla gelen güvenlik çeşidi korkuluk olsa da, çoğu zaman işverenler, çalışanları bağlayarak güvende tutmanın yollarını bulma zorluğuyla karşı karşıyadır. Burada işin içerisine çift kollu lanyard nedir sorusu dahil oluyor. Süreç boyunca çalışırken, sadece bağlantı noktasının ne olacağını değil, ne tür bir kordon kullanacaklarını da belirlemeleri önemlidir. Bunu belirlerken pek çok faktör devreye giriyor, bunlardan en önemlisi düşme mesafesidir. Ancak mevcut seçenekleri anlamıyorsanız, uygun ekipmanı da seçemezsiniz.

Her kategori daha da ayrıştırılabilir, ancak esasen üç tür boyun askısı vardır: şok emici boyunluklar, kendiliğinden geri çekilen boyunluklar (veya çift kollu lanyard kaya) ve konumlandırma boyunlukları.

Örneğin, çapa noktanız D halkanızdan veya yukarısından ziyade ayaklarınızın altındaysa, burada listelenenlerden daha büyük bir düşme mesafesi olacak ve vücudunuza aşırı kuvvet uygulanacaktır.

Çift Kollu Lanyard Nedir ve Şok Emici Boyunluklar

Bunlar en popüler çift kollu lanyard nedir türlerdir, çünkü çoğunlukla kullanımları kolay ve giyilip çıkarmaları çok kolaydır. Genellikle 6 fit uzunluğundadırlar ve bir ucunda bir genişleme paketi vardır veya “bungee” stilini görebilirsiniz (ancak bunların bungee olmadığının farkında olun, elastik değildirler ve bir kişiyi geri sıçratmazlar). Bir iş yerinde bungee kordonunun kullanılıp kullanılmadığını anlamak o kadar kolay değildir. Genişletme paketi (yırtmaç dikişi veya yapıştırıcı olabilir), inişinizi yavaşlatma sürecinde 3,5 fit daha genişleyecektir. Aynı şey “bungee” stili için de geçerli. Kordon, 6 fitten başlayacak ve yerleştirildikten sonra 9.5 fit olabilir.

Şok emici bir çift kollu lanyard nedir ürününe karar verirken dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk olarak, düşme mesafeniz nedir? Gerekli mesafeye sahip değilseniz, diğer seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir. İkincisi, neden bir düşüş meydana gelmesini engellemek yerine, meydana geldikten sonra tutuklamayı düşünüyorsunuz?

Bu da bizi bir sonraki seçeneklerimize götürür …

SRL’ler (Kendiliğinden Geri Çekilen Boyunluklar)

SRL’ler düşüş meydana geldikten sonra tutuklarlar, ancak girdikleri mesafe kısadır, bu da maksimum 24” tutma mesafesine (A Sınıfı SRL için) yol açar. Bu, 3,5 fit artı şok emici boyunluklarınızdaki boşluk uzunluğundan önemli ölçüde farklıdır. Bir çift kollu lanyard standardı özelliklerinden biri, gerginlik azaldığında kordon kasaya geri çekildiği için gevşeklik olmamasıdır. Son yıllarda, SRL’lerin boyutları oldukça küçüldü, ağırlıkları azaldı ve seleflerinden bazılarına göre çok daha yönetilebilir hale geldi. Bu, çoğu düşme koruması durumunda harika bir seçenek olmasını sağladı.

Boyunlukların Konumlandırılması

Bu çift kollu lanyard nedir ürünleri en az esnekliği sunar. Sabit uzunluktadırlar ve düşmeyi engellemek yerine sizi yerinde tutmak için tasarlanmıştır. Yerinde dökülen beton duvarlar için inşaat demiri montajı yaparken bunları sık sık kullanımda görebilirsiniz Bazı durumlar için, bomlu bir asansörde kullanılması gereken tek askı ipi bunlardır. Birçoğu, şok emici bir kordon veya bir SRL takılırken düşme durumunda bir engelin sepetine uygulanan kuvvetlerin devrilmeye neden olabileceğini ve sabit uzunlukta bir konumlandırma kordonunun gidilebilecek tek yol olduğunu savunacaktır. Bu argümanlara rağmen, geçerli olsun ya da olmasın, düşme seviyesine çarpmaktan korunacağınız sürece bir bomlu asansörde herhangi bir tür halat kullanımını risklidir. Yine de, bunun bir endişe olduğunu düşünüyorsanız, konumlandırma kordonunu da deneyebilirsiniz.

Çift Kollu Lanyard Nedir Hakkında Diğer Hususlar

Hangi tür çift kol lanyard nedir kullanacağınızı belirlemiş olsanız bile, kararınız burada bitmiyor. Boyunluklar çeşitli malzemelerden yapılmıştır ve sadece eğlence amaçlı değildir. Birçok kordon naylon dokuma iken, diğerleri Kevlar veya tel halattır.

Neden?

Bir tür sıcak iş yapıyorsanız, (örneğin kaynak, meşale kesme, yakma) çift kol lanyard ürününüzün cüruf çarptığında yanmayacak bir malzemeden yapılmasını isteyeceksiniz.

Yeni inşa edilmiş bir binanın tepesinde çelikte mi yürüyorsunuz? Tek bağlantı noktası ayaklarınızın altında olabilir. Vücudunuzdaki kuvvetleri izin verilen seviyelerin altında tutarken, standart 6’nızın aksine 12 ‘serbest düşüşe izin verecek şekilde üretilmiş genişletilmiş bir serbest düşüş kordonunu kullanmanız daha iyi olur.

Bir çapa noktasından diğerine geçmeniz gereken durumlar olacak mı? Öyleyse, birinden diğerine geçerken kendinizi bir düşüşe maruz bırakmamak için çift bacaklı bir kordon kullanmanız gerekebilir.

Çift Kollu Lanyard ile Uyumlu Koruyucu Ekipman

Çift kol lanyard nedir kullanımı sırasında, uygun kişisel donanımların lanyardla uyum içerisinde birleştirilmesi gerekir. Özellikle kordonunuzu taktığınız koşum takımı kesinlikle kullanılmalıdır. Zaten biliyor olabileceğiniz gibi, hepsi farklı uygulamalardır, D halkalarının yerleri, boyutlar, su şişesi aksesuarları için yüzlerce farklı tipte lanyard takımı vardır, dilediğiniz seçebilirsiniz. Elbette çift kollu lanyard fiyat aralığı da seçenekler arası farklılık göstermektedir.

Tıpkı diğer güvenlik ürünlerinde de olduğu gibi, her kullanımdan önce çift kollu lanyard emniyet kemeri kontrol edilmesi zorunlu bir gerekliliktir. Kemerinizi kontrol edin, D halkalarının doğru konumda ve doğru şekilde oturduğundan emin olun, güvenli bir şekilde çalışın.