x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Çift Kollu Lanyard Standardı
23 / 05 / 2023

Çift Kollu Lanyard Standardı

Çift kollu lanyard standardı en az lanyardın kullanımı kadar önemli bir konudur.

çift kollu lanyard kullanımı standart ile birlikte önemli olan bir diğer konu da lanyardın doğru kullanımıdır. Kişisel koruma ekipmanları doğru kullanılmadığında güvenlik ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamazlar ve riskleri azaltamazlar.

Çift Kollu Lanyard Standardı Düzgün Kullanılıyor mu?

Çalışma esnasında hiçbir şey yanlış bir güvenlik öneminden daha kötü olamaz. Belli bir ekipmanla korunduğuna inanan çalışan, hiç korumaya sahip olmadığını düşünse bile, bilmeden bile daha fazla şansa sahip olabilir. Yine de her gün güvenli olmayan korkuluklar, tam olarak uymayan bir vücut koşum takımları, kullanıcının yüzüne uymayan bir solunum cihazı, çift kollu lanyard standardı altında ürünler ile çalışmak zorunda kalan onlarca insan görüyoruz. Bunlar sadece birkaç örnek, ancak dışarıda sayısız başka örnekler de var.

Çift Kollu Lanyard Standardı ve Doğru Eğitim

İş güvenlik ihmalleri genel olarak tehlikeli bir durum olsa da, düşmeye karşı koruma ile ilgili olan güvenlik ihmalleri özellikle ölümcüldür. Bir yanlış adım, uygun şekilde korunmayan çalışanın hayatına mal olabilir. Öyleyse, çalışanlar öncelikle bu konuda gerekli eğitimi almalı. İlk sorulması gereken soru çalışanlar çift kollu lanyard nedir kişisel koruyucu ekipmanları nasıl doğru kullanılır biliyorlar mı?

Bunu belirlemek için, önce düşme koruması ve çift kollu lanyard standardı ne demek dair kısa bir özet bilgi vermeliyiz. Genellikle, çalışanlara düşme korumasının gerekli olduğu söylendiğinde, bunun otomatik olarak bağlanma olduğunu düşünürler, ancak bağlı olmak düşme korumasını sağlamanın yollarından yalnızca biridir. Aslında, iki tür düşme koruması vardır: düşmeyi önleme ve düşmeyi durdurma.

Düşmeyi Önleme ve Düşmeyi Önlemede Çift Kollu Lanyard Standardı

Düşmeyi önleme, katı rayları, tel halat raylarını ve hatta hareket engellerini (düşebileceğiniz kenara ulaşmanıza izin vermeyen askı iplerine takılı emniyet kemerlerini) içerir, ancak bunlarla da sınırlı değildir. Düşme durdurma sistemleri, çalışanların genellikle “bağlanma” ile kastettiği şeydir. Çift kollu lanyard standardı emniyet kordonu ve bağlantı noktasından oluşur.

 Kişisel Düşme Tutuklama Sistemi (PFAS) olarak bilinen bu sistemi inceleyelim. PFAS kullanırken, bir işçi olarak yapacağınız ilk şey çift kollu lanyard emniyet kemeri takmaktır. Burada hatalar için çok yer yoktur kemer takmanız hayati önemdedir. Daha önce hiç emniyet kemeri takmamış ya da uygun şekilde eğitilmemiş biri, kayışların ve tokaların karmaşasına bakabilir ve tamamen kaybolmuş hissedebilir. Belki yardım isteyeceklerdir, ancak muhtemelen, koşum takımını takmak için ellerinden geleni yapacaklar ve büyük ihtimalle yanlış şekilde donanacaklardır. Bu onları tehlikeli bir şekilde korumasız bırakır. Çalışanlar, karşılaşacakları düşme tehlikelerinin yanı sıra kullanacakları çift kol lanyard standardı içerisinde olan düşme korumasının doğru kullanımı konusunda da eğitilmelidir.

Doğru Emniyet Kemeri Kullanımı

Eğitildikten sonra, çift kollu lanyard takarken yapılması gereken ilk şey, kemeri incelemektir. Gerçekten düşseniz de düşmeseniz de, bu ekipmana her taktığınızda hayatınızı kurtaracakmış gibi davranmalısınız. Her kayışı, her tokayı, her plastik donanımı, aşınma belirtileri açısından kontrol edin. Şirketinizin yetkili personeli tarafından en son ne zaman denetlendiğini öğrenmek için etiketi kontrol edin. Çift kollu lanyard standardı sadece kullanım için uygun olduğunu düşünüyorsanız kullanın.

Koşum takımını yönlendirmenin en kolay yolu D-halkasını almaktır ve koşumun sarkmasına izin vermektir. Bu size omuz kayışlarının, göğüs kayışlarının ve bacak kayışlarının nerede olduğu konusunda daha iyi bir fikir verecektir. Bacak kayışlarına girin ve kayışları omuzlarınızın üzerine koyun, çift yönlü lanyard kaya kayışlarınızı bağlayın. Daha ileri gitmeden önce, ikinci bir kişinin koşum takımını kontrol etmesini sağlayın. Kayışlarda herhangi bir bükülme olmamalıdır ve arkanızı tamamıyla tek başına kontrol etmeniz imkansızdır. Bu, genellikle atlanan önemli bir adımdır.

 Çift Kollu Lanyard Standardı

Çift kol lanyard standardı kullanım için çok önemlidir. Çok gevşek olan bacak kayışları düşme sırasında yukarı doğru fırlayarak testisleri parçalayabilir. Gevşek bir göğüs kemeri, kafanızın düşüş esnasında koşumunuzdan fırlamanıza izin verebilir. Çok sıkı kayışlar dolaşımı engelleyebilir. Tüm ayarlamaların uygun şekilde yapılması zorunludur. En sık yapılan yanlış olarak görünen tek ayar bacak kayışları için şu temel kuralı atlamayın; bir kez ayarlandıktan sonra, açık elinizi kayış ile bacağınız arasında kaydırabilmelisiniz, ancak kapalı bir yumruğunuz oraya sığmamalıdır. Tüm ayarlamalarınızı yaptıktan sonra, kayışlarınızın uçlarını sağlanan bağlantı elemanlarına yerleştirin. Koşum takımının bir parçasının ekipmana takılmasını ya da yere düşmesini istemezsiniz.

Doğru Güvenlik İpi Kullanımı

Şimdi, eğer bunu doğru bir şekilde yaptıysanız, kordonunuzu takmaya hazırsınız. Ancak, hangi kordonu kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz yoksa? Kordonunuzu seçmeden önce basit bir soru sormanız gerekir: alt seviyenin ne kadar üzerinde sabitleme noktam var? Yapmak isteyeceğiniz son şey, korunduğunuzu düşünmek ama güvende olmamaktır, yalnızca tam olarak konuşlandırıldığında, PFAS’niz alt seviyede güvende kalmanıza izin verir

Sabitleme noktası alt seviyenin en az 30cm üzerinde olmadığı sürece, yavaşlama cihazlarıyla 15cm lanyardların kullanımını önermiyoruz. Bu çift kol lanyard standardı durumuna sahip değilseniz, kendiliğinden geri çekilebilir bir kordon veya korkuluk gibi diğer seçenekleri değerlendirmeniz gerekir. Geri çekilebilir lanyardlar, düşme algılandıktan sonra birkaç metre içinde kilitlenir. Çift kollu lanyard fiyat bakımından değerlendirilmemesi gereken bir üründür. İnsan sağlığından tasarruf olmamalıdır. En güvenli ve kaliteli ekipmanlar seçilmeli ve güvenlik bu şekilde sağlanmalıdır.

Çift Kollu Lanyard Standardı Önemi

Pek çok üretici standartların dışında ürünleri üretmese de hala merdiven altı üretilen ürünleri bulmak mümkün olabiliyor. Bu yüzden özellikle güvenlik ürünleri satın alırken özenli incelemeli ve sadece kalitesinden, sağlamlığından emin olduğunuz ürünleri seçmelisiniz. Bu konuda iş güvenlik uzmanınızdan yardım almalısınız. Eğer işyerinizde bir iş güvenlik uzmanı yoksa bu hizmeti veren firmalardan profesyonel destek almanız gereklidir.