x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
El Arabası
23 / 05 / 2023

El Arabası

El arabası, ağır şeyleri taşımak için kullanılan tekerlekli bir nesnedir. Bu araç üç tekerlekli olması sebebiyle kolay bir kontrol sunmaktadır.

El arabası genellikle tek tekerleği olan, arkadaki iki tutamağı kullanan tek bir kişi tarafından yönlendirilmek üzere tasarlanmış, küçük bir el araçtır. İnşaat sektöründe ve bahçecilikte el arabası kullanımı yaygındır.

El arabası, yükünün ağırlığını tekerlek ve operatör arasında dağıtacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece ağırlığın tamamen operatör tarafından taşınması mümkün olandan daha ağır ve daha hacimli yüklerin uygun şekilde taşınmasını sağlar. Bu nedenle, ikinci sınıf bir kaldıraç statüsündedir. Bu ürün nalbur gibi yapı marketlerde rahatlıkla bulunabilmektedir.

Şantiye malzemeleri toptan alındığında projenin daha ekonomik yürütülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle her ürün için toptan alım seçeneği düşünülmelidir.

İki tekerlekli bir tip, düz zeminde daha stabilken, neredeyse evrensel tek tekerlekli tip, küçük alanlarda, tahtalar üzerinde, suda veya eğimli zeminlerde daha iyi manevra kabiliyetine sahip olması nedeniyle yükü dengeden düşürür. Bir tekerleğin kullanılması, aynı zamanda, boşaltma üzerine yükün birikmesinin daha fazla kontrolüne izin verir. El arabası Antik Yunan çağına kadar uzanan bir araçtır. El arabası tekeri 3’lü veya tekli olabilmektedir.

El Arabası Hacmi

El arabasının hacmini bilmek, bahçenizin veya bahçenizin belirli bir alanını kaplamak için kaç yolculuk yapmanız gerekebileceğini veya kaç tam el arabası gerekeceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Nalbur gibi yapı malzemesi satan marketlerden el arabası seçeneklerine bakabilirsiniz.

Aynı zamanda nalbur İstanbul gibi büyük şehirlerden başka şehirlere teslimatta yapabilen marketlerdir. Bu nedenle ister el arabası ister başka bir yapı malzemesi olsun Türkiye’nin her noktasına gönderilebilmektedir.

Bunun yanı sıra şantiye kurulum esnasında da kullanımda öne çıkan bir üründür. Çünkü şantiye sahaları malzeme yoğunluğu dolayısıyla sürekli olarak bir malzeme sirkülasyonu yaşanan çalışma alanlarıdır. El arabası teknesi bu aracın en önemli parçasıdır.

Standart El Arabası

El arabaları, müteahhit sınıfı bir el arabası için tipik olarak 2 fit küpten 6 fit küp gibi çok daha büyük boyutlara kadar çeşitli hacimlerde mevcuttur. Derin bir havzaya sahip tipik bir bahçe tipi el arabası yaklaşık 3 fit küp tutar; sığ olanlar genellikle 2 fit küp tutar. Şantiye sahalarında kullanılacak olan ise bu değerlerden biraz daha yüksek olanları seçilmelidir. Geniş bir el arabası işleri hızlandırmaktadır.

Standart boy şantiye el arabası hırdavat malzemeleri satan yapı marketlerde rahatlıkla bulunabilecek bir üründür. Bu ürünler hırdavat malzemeleri toptan seçeneğiyle de aratılabilmektedir. Özellikle şantiye sahalarında birden fazla el arabası ihtiyacı doğabilmektedir.

El Arabası Kullanımı

Yapı malzemesi taşıma işlemlerinde oldukça popüler olan bu el arabası seçenekleri ağır, büyük ve değerli eşyaların taşınması riskini devredebilir ve zarar görmezsiniz. Bununla birlikte, ağır eşyaları düzenli olarak taşımak zorunda olan birçok kişi için şantiye sahalarında ya da evde temel bir araç olmuştur. Acı çekmekten kaçınmanın en iyi yollarından biri kas gerginliğini en aza indirmektir. El arabası kullanmak en akıllıca yöntemdir. Bu aracın kullanımı üretkenliği artırır ve malları düşürme ve zarar verme olasılığını azaltır. El arabası pozisyonu dikkatle sağlanmalıdır.

Şantiye El Arabası Güvenlik Önlemleri

El arabaları oldukça basit cihazlar gibi görünse de kullanıcılar birkaç temel güvenlik prosedürleri de bulunmaktadır. El arabasının doğru kullanımı işleri kolaylaştırır. Bu nedenle bu güvenlik prosedürlerine mutlaka uyulması gerekmektedir. Özellikle şantiye kurulum sahalarında el arabası kullanımı birkaç kat daha öne çıkar.

İnşaat alanları taşınacak ve kullanılacak malzeme bakımından oldukça yoğundur. Bu nedenle güvenli taşıma inşaat alanlarında önden planlanması gereken bir konudur. Transpalet aletinin taşıyamayacağı malzemeleri el arabası kullanımı yaparak işlerinizi kolaylaştırmanız mümkündür. Örneğin paspayı taşıması yaparken bu el arabaları malzemenin dağılmasını önleyerek kullanımda en yüksek verimi sağlayabilirsiniz.

İnşaat malzemeleri yapıları gereği güçlendirici ürünlerdir. Ebat olarak küçük malzemeler genel olarak pahada yüksektirler. Bu nedenle bu malzemeleri korumak şantiye şefinin birincil görevidir. Şantiye malzemeleri arasında yer alan bu ürünler kesinlikle güvenli bir kullanım hedefiyle tasarlanmıştır.

El arabası kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

 

 • İşe ve taşınacak yüke uygun bir el arabası kullanın.
 • Eşyaları kamyona istiflerken, en ağır yükü en altta tutun.
 • Yükü, el arabasının aksında ileri doğru dengeleyin, böylece ağırlık sap tarafından taşınır.
 • Eşyaları asla nereye gittiğinizi göremeyeceğiniz kadar yüksek istiflemeyin.
 • Birden çok kutuyu yan yana taşırken, kutuları “kilitlemek” için kademelendirmeye çalışın.
 • El arabası üzerinde taşınacak öğelerin taşınabilecek kadar sağlam olduğundan emin olunması gerekmektedir.
 • Her türlü hantal, garip veya hassas nesneleri kamyona sabitleyin.
 • Rotanızı planlayın.
 • Yol boyunca karşılaşılabilecek potansiyel tehlikelerin farkında olun.
 • Kural olarak, bir el arabası ile geriye doğru yürümekten kaçının.
 • İtmek çekmekten daha güvenlidir. Şantiye malzemeleri de yapıca birbirinden farklı olduğu için bu güvenli yöntem daima kullanılmalıdır.
 • El arabası yaralanmaları tipik olarak dar alanda ve tutamaçları tutan ellerde meydana gelir. Bu nedenle mutlaka nitril eldiven kullanımı önerilmektedir. Eldiven kullanımı ekstra koruma sağlar.
 • El arabasını daima güvenli bir hızda ve kontrol altında tutun.
 • Kamyonları her zaman belirlenmiş bir alana park edin.
 • İki tekerlekli kamyonlar bir duvara yaslanmış kulplar ile keski üzerinde saklanır.

Şantiye Kurulum Sahalarında El Arabası Kullanımı

Basitçe söylemek gerekirse el arabası, çıplak ellerinizle taşınamayan veya taşınmaması gereken bir veya daha fazla ağır nesneyi hareket ettirmenize izin veren bir alettir. Bazı nesneler hareket edemeyecek kadar ağırdır, bazıları ise çok hantal olabilir. Örneğin üst üste dizilmiş üç kutuyu taşıyabilirsiniz. Ancak bu taşıyan kişiyi güçten düşürür. Bunu bir el arabası ile yapmak çok daha kolay olmaktadır.

Bir el arabası, motorlu bir arabayla temelde aynı şekilde çalışan tekerlekli basit bir arabadır. Bir arabaya (veya büyük, ağır nesneler) çok sayıda inşaat malzemeleri yüklenebilir ve bunları kapsamlı bir şekilde kaldırmak ve taşımak yerine tekerlekler üzerinde iterek hareket ettirilebilir.

El Arabası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

El arabası modelleri hacim ve renkler konusunda birbirinden ayrılmaktadır. Birçok farklı renk seçeneğinde kullanıcının ilgisine sunulan bu ürün dayanıklılık ve kolay yük taşıma hedefiyle üretilmiştir. Bu nedenle el arabası seçimi yaparken taşınacak yük dikkate alınmalıdır.

El arabası şantiye ve inşaat alanlarında kullanılmasının yanı sıra bahçe işlerinde de kullanım için ideal bir üründür. Toprak veya malzeme taşımada kullanılan bu ürün profesyonel bir deneyim sağlar. Bu sayede bahçe işleriyle uğraşan kişiler de bir profesyonel kadar hızlı çalışma yapabilmektedirler. El arabası fiyatları seçilen ürünün adedine ve özelliğine göre değişim gösteren unsurlar arasında yer almaktadır.

El arabası modelleri arasında rumanlı lastiğe sahip el arabası seçenekleri de bulunmaktadır. Bu ürünün özelliği ise lastiğin yapısında bulunan çıkıntılardır. Bu çıkıntılar sürücü ile yer arasındaki kombinasyonu sağlayarak güvenli kullanım hedefini katlamaktadır. Bu ürün şantiye kurulum sahalarında, inşaat alanlarında, evlerde ve bahçelerde kullanıma uygunluğuyla dikkat çekmektedir.

Siz de bütün el arabası modellerine ve diğer ürünlerimize sitemiz üzerinden bakabilir dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.