x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
İkaz Yeleği Neden Önemlidir?
23 / 05 / 2023

İkaz Yeleği Neden Önemlidir?

İkaz yeleği işçilerin kendilerini güvende tutmaları için çok önemlidir. İşçilere genellikle şantiye sahalarında güvenlik yeleği giymeleri tavsiye edilir.

Sadece işçiler değil, bazı bisikletçiler ve avcılar da onları güvenlik amacıyla kullanıyor. Giysilerin yüksek parlaklığa sahip rengi ile uzaktan bile insan gözü tarafından çok görünür olacaklar. Bu basit standardı takip etmek çok önemlidir. Turuncu ve sarı renklerde farklı güvenlik yelekleri mevcuttur. Şimdi, hangi rengi seçmelisiniz? Ve iki renk arasındaki farklar nelerdir?

Her biri, çalışanları görünür ve güvende tutmada önemli bir rol oynar. İşte her rengin özelliklerini sizler için sıraladık.

brutal-beard-worker-man-suit-construction-worker-safety-orange-helmet-against-traktor-with-plan-paper-hands_151355-1960 İkaz Yeleği Neden Önemlidir?

Turuncu İkaz Yeleği

Turuncu ikaz yeleği yüksek görünürlük sağlar. Renk kontrastlıdır ve çevreden ayrı olarak kolayca tespit edilebilir. Özellikle gökyüzünde çok geniş olan mavi rengiyle tezat oluşturuyor. Bu tip yelek avcılar tarafından av sezonunda kullanılmaktadır.

İnşaat sahaları da güvenlik için turuncu yelek kullanmaktadır. Trafik konileri, variller ve inşaat bölgesi işaretlemesi emniyetli turuncu renktedir. Bunun nedeni, renklerin kontrastından dolayı uzaktan bile sağladığı görünürlüktür. Ancak turuncu güvenlik yeleği kirlendiğinde yeleğin rengini koyulaştırma olasılığı yüksektir. Bu nedenle, rengi korumak için sürekli temizlik gereklidir.

Sarı İkaz Yeleği

Sarı ikaz yeleği modelleri yüksek görünürlük güvenlik standardına uygundur. Güvenlik sarısı rengi, kazaları önlemek ve insanları güvende tutmak anlamına gelir. İnsan beyni çoğunlukla bu rengi fark eder.

Çoğu uyarı işaretinin, tehlike sembolünün ve kişisel koruyucu ekipmanın bu renkte olmasının nedeni budur. Bu tip ikaz yeleği, inşaat işçileri ve dışarıda çalışan diğer işçiler tarafından giyilebilir. Ayrıca, acil durum müdahale ekipleri ve diğer yol çalışanları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.close-up-man-with-safety-vest-showing-approval_23-2148269283 İkaz Yeleği Neden Önemlidir?

İkaz Yeleği Seçimi

Turuncu ikaz yeleği, etrafındaki diğer nesnelerle oldukça kontrast oluşturduğu için uzaktan bile açıkça görülüyor. Sarı güvenlik yeleği ise yapılan araştırmalara göre insan beyninin oldukça dikkat çeken renklerinden biridir.

Maksimum güvenlik yararı için her iki renk de sürekli temizlik ve bakım gerektirir. Yeleğinizin ne renk olması gerektiği konusunda pek bir fark yok. Dikkat etmeniz gereken, iş yerinizin önerdiği renktir. Ayrıca, daha fazla görünürlük için yansıtıcı malzemeli güvenlik yeleği seçmeniz önerilir.

Görünürlüğü yüksek bir yelek satın almak, korunmak ve güvende kalmak için gelecek için akıllıca bir yatırımdır. Bu nedenle, dayanıklı malzemelerden yapılmış kaliteli ikaz yeleği seçtiğinizden emin olun . Bu durumda daha uzun süre kullanabileceksiniz.

Yüksek görünürlük öğeleri, inşaat işçisinin sürücüler tarafından daha çabuk ve daha kolay görülmesini sağlar. Bu gerçek, tüm inşaat güvenliğini artırır. İnsan gözü büyük, zıt, parlak veya hareketli nesnelere en iyi şekilde tepki verir. İşçi görünürlüğü, giyim ve görüldüğü çalışma ortamı arasındaki yüksek renk kontrastı ile artırılır.

İkaz Yeleği Kişiyi Nasıl Korur?

İnşaat alanları çok tehlikeli yerler olabilir. İnşaat bölgelerinde çalışan birçok insan, potansiyel olarak düşebilecek ve onları yaralayabilecek büyük miktarda kaya ve toprağı hareket ettiren büyük makinelerin yakınında çalışıyor. İş sahalarında neden olunan ve sıklıkla göz ardı edilen diğer yaralanmalar, bir inşaat alanının yakınından geçerken sivillerin veya işçi olmayanların başına gelen kazalardır.

Yaralanmanın önlenmesi için bir inşaat ikaz yeleği kullanılması gereklidir çünkü bunlardan birini giymek işçilerin görünürlüğünü artıracaktır. Giysinin üzerindeki yansıtıcı bantlar ve yoğun floresan turuncu ve sarı kumaşlar, onu kullanan kişinin uzaktan net bir şekilde görmesini sağlamaya yardımcı olur. Kullanıcı kolayca görülebiliyorsa, bir araç tarafından çarpma olasılığı önemli ölçüde azalacaktır.

Bu koruyucu yelekler görünürlüğü artıracaktır. ikaz yeleği giyen kişi, otoyolda oldukça görünür kalarak istenmeyen yaralanmaları önleme şansı daha yüksektir ve yolda daha az kaza meydana gelir. Bu öğeler, kullanıcının diğer yol kullanıcıları tarafından fark edilmesini sağlayan yansıtıcı şeritlere sahiptir. Bu tür bantlar veya şeritler ışığı yaklaşan sürücülere ve sürücülere yansıtır ve dikkatin çoğunu kullanıcıya verir. Bununla sürücüler, bir kişiye çarpmayı önlemek için hızlarını yeterli sürede azaltabilirler.

İkaz Yeleği Ne Kadar Yaygınlaştı?

Artan motorlu araç kullanımından dolayı, inşaat yol kenarı yaralanmaları ve ölümleri bugünlerde inanılmaz derecede yaygın. İnşaat güvenlik yeleği gibi basit ihtiyati araçlarla bu ölüm ve yaralanmalardan binlercesi kesinlikle önlenebilir. İnsanlar sadece yelek giymezlerse ciddi şekilde yaralanmazlar, aynı zamanda güvenlik kıyafetleri sağlanmadıysa işveren veya şirket aleyhine dava açılır. Yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak, tıbbi harcamalar binlerce hatta yüzbinlerce liraya kadar yükselebilir ve şirket ihmal için de ücretlendirilebilir.

İkaz yelekleri sadece uygun fiyatlı değil, aynı zamanda oldukça rahatlar. Bir işçinin refahı işverenin önceliği olmalıdır, ancak işçinin giysilerle rahat olduğundan emin olmak da çok önemlidir.

Konfor, bir çalışanın rahatsız edici ekipman nedeniyle çok fazla ara vermeden bir görevi en iyi şekilde tamamlayabilmesini garanti edecektir. İnşaat işleri çok fazla hareket gerektirdiğinde rahatlık oldukça zorunludur. Bu tür inşaat güvenlik kıyafetleri rahattır ve etrafta giyilmesi hafiftir. Sert ancak hafif kumaşları sayesinde en tehlikeli işler için bile mükemmeldirler.

İkaz yeleği fiyatları seçilen ürünün adedine göre değişkenlik göstermektedir. bu nedenle fiyatta rekabetçi olmayı başaran Şantiyeciniz’den ikaz yeleği toptan alım fırsatlarıyla dilediğiniz sayıda ikaz yeleği satın alabilirsiniz.

İkaz yeleği şantiye malzemeleri toptan alım kalemlerinde yer alan bir üründür. Bu nedenle toptan aldığınız ürünlerin inşaat sektörünün kaçınılmaz fiyatlandırmasına uygun olarak birim maliyeti düşecektir. İkaz yeleği Ankara gibi şehirlere de gönderilebilmektedir. İnşaat sektöründe toptan alım fırsatlarını mutlaka değerlendirmelisiniz.