x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
İş Güvenlik Ayakkabısı Neden Önemlidir?
23 / 05 / 2023

İş Güvenlik Ayakkabısı Neden Önemlidir?

İş güvenlik ayakkabısı zorlu çalışma koşullarına sahip olan bireyleri ayak yaralanmalarına karşı koruyan önemli bir üründür.

İş yerinde güvenlik ayakkabılarının öneminin birkaç nedeni vardır. İş yerinde güvenlik ayakkabısı giymek son derece önemlidir. Dünya çapındaki engellilik uygulamalarının yüzde 25’inin yaralanan ayaklardan kaynaklandığını biliyor muydunuz?

İş Kazası Raporları Ne Söylüyor?

Dünyada her yıl 1 milyondan fazla iş kazası rapor ediliyor ve bu da şirketlere çok paraya mal oluyor.

Bu harcamalar ve işçilerin uğradığı rahatsızlıklar dünyada yaygındır. Nitekim, dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke, iş yerinde korumayı sağlamak için iş güvenliği açısından daha katı politikalar ve daha katı standartlar uygulamaktadır. Örneğin Kanada’da iş yerinde güvenli ayakkabı kullanımı zorunlu hale geldiğinden ayaklarda yaralanma sayısı yüzde 60 azaldı.

İş yerinde korumayı garantilemek ve böylece iş yerinde emniyet ayakkabısı giymenin önemini artırmak için, giderek daha fazla ülke zorunlu iş güvenlik ayakkabıları standartları benimsedi.

Örneğin koruyucu burunlu bot ve ayakkabılar, ayakların üst kısmını korumak için tasarlanmıştır. Daha fazla destek sağlayan titreşim önleyici dış tabanlı ve ayak bileği korumalı ayakkabılar vardır. Ayrıca, delinmeye ve kaymaya karşı dayanıklı ayakkabılar da piyasada bulunmaktadır.

İş Güvenlik Ayakkabısı Neden Öncelik Olmalıdır?

Satışa sunulan pek çok iş güvenlik ayakkabısı ve botu sayesinde, çalışma ortamınız ne olursa olsun ayaklarınızı korumamak için hiçbir neden yoktur. Sağlık ve güvenliğin yeterince kontrol edildiği bir yerde çalışmak her işçi için bir öncelik olmalıdır.

Fabrika, ofis, şantiye veya herhangi bir yer, sağlık ve güvenlik asla hafife alınmamalıdır. Görevlerinizi gerçekleştirirken maksimum güvenliği garanti etmek için her zaman uygun güvenlik ayakkabılarını giymelisiniz.

İş güvenlik ayakkabıları kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemlidir ve bunları giymek işçiye, standartlara ve yasalara uygun koruma sağlayabilir. Ağır makinelerle, tehlikeli maddelerle ve kimyasallarla çalışan herkes, kaza olmadığından emin olmak için ilgili güvenlik ayakkabılarını giymelidir.

Bu tür ayakkabılar elektriksel risklere, kaymaya ve kimyasal dökülmelere karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Ayak parmaklarının sürekli korunması için kaymaz tabanlar, ayakları düşen nesnelerden koruyan malzemeler ve metalik veya metal olmayan koruyucu malzemelerle donatılmıştır.

İş Güvenlik Ayakkabısı Omurganıza Destek Verir

Özellikle tehlikeli veya ağır işler yapan işçiler için uzun süre ayakta durmak kolay değildir. Bu nedenle, omurgaya destek ve iyi bir duruş sağlamak için uygun şekilde ayarlanmış ve rahat güvenlik ayakkabıları giymek gerekir. İş güvenlik ayakkabısı giymenin yalnızca iş kazalarından korumakla kalmayıp aynı zamanda genel olarak sağlığınızın korunmasını da sağladığını unutmayın. Bu nedenle, genel sağlığınız güvenlik ayakkabılarının öneminin bir başka nedenidir.

İş güvenlik ayakkabısı sadece işçiler için değil, dava edilmek istemeyen şirket sahipleri için de önemlidir. İşyerinde koruyucu ayakkabı kullanımı, olası kazaları önlemek için her an uyulması gereken yönetmeliğin bir parçasıdır. Sağlığa, zamana ve kaynaklara mal olabilecek kazaları ve olası riskleri önlemek için şirketler, gerektiğinde tüm personelin güvenlik ayakkabısı giymesini sağlamalıdır. Bu, güvenlik ayakkabısı giymenin neden hayati önem taşıdığı listesindeki bir diğer önemli noktadır.

Çeşitli İş Güvenlik Ayakkabısı Piyasada Mevcut

Piyasada, herkesin işine ve ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmesini kolaylaştıran birçok farklı iş güvenlik ayakkabısı vardır. Ayak tipinize göre mükemmel bir güvenlik ayakkabısı giymek ve işinizin tipik risklerine karşı doğru koruma sağlamak kazaları önleyecektir. Elbette kimse çalışırken yaralanmak istemez, hatta sağlığına kalıcı zarar vermek istemez. Bu tür risklerden kaçınmak için yönetmeliklere uymak ve gerektiğinde güvenlik ayakkabısı giymek önemlidir.

Aynı zamanda iş güvenlik ayakkabısı yazlık seçenekleriyle yaz aylarında da rahat bir kullanım sunmaktadır. Bunun yanı sıra iş güvenlik ayakkabısı kışlık modelleriyle de bireylerin sağlığını korumaya devam ediyor.

İş güvenlik ayakkabılarının önemi aşağıdaki ana faktörlerden kaynaklanmaktadır:

  • Fiziksel zarara karşı koruma
  • Özellikleri sayesinde iş yerinde rahat olmanıza yardımcı olur
  • Daha verimli çalışmanıza yardımcı olur
  • Acil bir durumda size ekstra bir vuruş verir
  • Ayaklarınıza iyi bakar
  • Çalışırken korunduğunuzu bilmek özgüveninizi artırır

 

Güvenli ve sağlıklı ayakların sağlanması için koruyucu, emniyet ayakkabısı gereklidir. Çelik burunlu bot ve ayakkabılar ayaklarınızı korur, yaralanmalarını önlemeye yardımcı olur ve iş yerinde oluşabilecek yaralanmaların şiddetini azaltır. Yapılan araştırmada işle ilgili ayak yaralanması mağdurlarının yalnızca dörtte birinin herhangi bir iş güvenlik ayakkabısı veya botu giydiği gözlemlendi.

Rahat ve Esnek İş Güvenlik Ayakkabısı Modelleri

Kalan üçü ise koruyucu ayakkabıların faydalarından habersiz. Günümüzün iş güvenlik ayakkabısı rahat, esnek ve şıktır ve yaralanmalara karşı gerekli korumayı sağlar. Ayak, vücudunuzun endüstride yaralanmaya maruz kalan en değerli kısmıdır. Pek çok potansiyel iş tehlikesi nedeniyle, korumanız için ihtiyaç duyduğunuz güvenlik ayakkabısı, botu veya diğer koruyucu ekipmanları amirinizle görüşmeniz önemlidir.

Ayak ve ayak parmaklarının risk altında olduğu birçok durum vardır. Çoğu iş yerinde düşen ve yuvarlanan nesneler veya kesikler ve delinmeler ciddi bir endişe kaynağıdır. Bir çelik burunlu güvenlik ayakkabısı yaralanmalarından korumak işçileri yardımcı olacaktır.

Ortalama bir çalışanın her gün karşılaştığı birçok tehlike vardır. Uygun ayakkabı, gereksiz kazaları önleyebilir. Çoğu tehlikeye hazırlıklı olabileceği ve tamamen önlenebileceği açıktır.

Kendinizi güvende tutmanın basit bir önlem yöntemidir. İşinizin risklerini biliyorsanız, o zaman çalışmaperson.com tarafından size sağlanan güvenlik çalışması ve ayakkabılarla onlara hazırlanmalısınız. İş güvenlik ayakkabısı fiyatları seçilen ürüne göre değişiklik göstermektedir. Aynı zaman da adet de bu ayakkabının fiyatını belirleyen başka bir unsurdur. Aynı zamanda şantiye malzemeleri toptan seçeneğiyle bu ayakkabılara daha avantajlı fiyatlardan sahip olabilirsiniz.

İnşaat gibi riskli işlerde çalışıyor ya da inşaat projeleri yönetiyorsanız mutlaka iş güvenlik ayakkabısı modellerimize göz atın.