x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
İş Güvenlik Malzemeleri
23 / 05 / 2023

İş Güvenlik Malzemeleri

İş güvenlik malzemeleri günlük işçiler ve vasıflı işçiler için önemli bir konudur. Bu ekipmanlar işçilerin maruz kalacağı olası tehlikelere karşı riskleri azaltır.

Her yıl, inşaat sektöründe sık sık kazalar meydana gelir. Bu kazaların sebebi çoğu zaman iş güvenliği ekipmanlarının yokluğundan veya sağlanan malzemenin giyilememesinden kaynaklanır. İş güvenlik ekipmanları çalışanları iş sırasında sağlık veya güvenlik risklerine karşı koruyacak ekipmandır. Şantiye malzemeleri arasında en önemli kalemlerdir.

İş güvenlik ekipmanlarının giyiminde amaç, mühendislik ve idari kontroller uygun olmadığında veya bu riskleri kabul edilebilir seviyelere indirmek için etkili olmadığında çalışanın tehlikelere maruz kalmasını azaltmaktır. Bu tehlike riskleri, ıslak zeminlerden düşen döküntülere kadar her şey olabilir. İş güvenlik malzemeleri İstanbul ve çevre illerde kurulan şantiye sahaları için de önemlidir.

İş güvenlik ekipmanları koruyucu kasklar, göz koruması, görünürlüğü yüksek giysiler, güvenlik ayakkabıları, emniyet kemerleri ve bazen de solunum koruyucu ekipman gibi öğeleri içerir. Bunlar, şantiye sahalarında yaygın olarak kullanılan ürünler arasındadır. Sadece İstanbul değil iş güvenlik malzemeleri İzmir gibi bir aratma yaptığınızda da karşınıza çıkacak olan ürünler arasından dikkatli seçimler yapılmalıdır.

Kafa Koruyucu İş Güvenlik Malzemeleri

İnşaat sahalarında kullanım açısından baret yaygın bir üründür. Sadece bir şantiyenin önünden geçerek, çalışanları genellikle baretlerinden tanıyabilirsiniz. Ancak baretin işlevi sadece bu kadar değildir. Bir işçiyi etkileyebilecek veya işçiye nüfuz edebilecek uçan veya düşen nesnelere karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Bazı baretler, yüz siperleri ve kulaklıklar gibi aksesuarlarla donatılmıştır. Baretler talimatlara uygun olarak takılmalıdır. Çok büyük veya çok küçük olanlar kullanım için uygun değildir.

Bunun yanı sıra baret çeşitleri renklerine göre farklılık göstermektedirler.

  • Beyaz: Yöneticiler, usta başları, mühendisler veya amirler için
  • Yeşil: Güvenlik müfettişleri, yeni veya deneme süresi içinde çalışanlar için.
  • Sarı: Genel işçiler veya hafriyat operatörleri için
  • Kahverengi: Kaynakçılar gibi yüksek ısı uygulamalarına dahil olanlar için
  • Mavi: Marangozlar, elektrikçiler ve diğer teknik operatörler için
  • Turuncu: Yol ekipleri için
  • Gri: Site ziyaretçileri için.

Göz ve Yüz Koruyucu İş Güvenlik Malzemeleri

Göz ve yüz koruması, baş koruması kadar eşit derecede önemlidir. Güvenlik gözlükleri, tam yüz siperleri işçilerin gözlerini ve yüzünü koruma işlevi görür. Metal işleri, ahşap işleri, sıcak işleme ve havalı alet işlemlerinin tümü bu tür bir koruma gerektirir. İnşaat şantiyelerinde genellikle enkaz olduğu için genel işçiler de güvenlik gözlüklerinden kullanmalıdır. Bu ürünler genel olarak standarttırlar.

Yapı malzemesi alımı yaparken göz ve yüz koruyucu iş güvenlik malzemeleri de kullanılmalıdır.

Solunum Koruyucu İş Güvenlik Malzemeleri

Solunum koruması toksik maddelerin bulunduğu yerlerde hayati önem taşır. Bu toksik maddeler gözün göremeyeceği kadar küçük olabilmektedirler. Bu nedenle göremediğimiz maddelerden korunmak için solunum koruyucuya ihtiyaç vardır.

Solunum maskeleri gibi solunum korumaları sizi tozdan, dumandan, spreyden, böcek ilaçlarından ve kalıcı bozulmaya neden olabilecek diğer tehlikeli maddelerden korumak için tasarlanmıştır. Hava kirleticilerinin bulunduğu ortamlarda solunum koruması kullanılmalıdır. Çalışma ortamlarında, yeterli havalandırma olmadığında veya diğer mühendislik kontrol sistemleri uygun olmadığında veya yetersiz olduğunda bu koruyucular güvenilirdir.

El ve Cilt Koruyucu İş Güvenlik Malzemeleri

İnşaat işleri genellikle ellerin kullanılmasını gerektirir. Her yıl yaklaşık 150 bin el yaralanması rapor edilmektedir. Kontakt dermatit, cilt kanserleri ve diğer cilt yaralanmaları ve enfeksiyonları gibi mesleki cilt hastalıkları ikinci en yaygın meslek hastalığı türüdür ve çok maliyetli olabilir. Ellerle çok fazla iş yapıldığından, eldivenler cildin korunmasında önemli bir unsurdur.

Yaygın olarak kullanılan bazı eldiven örnekleri arasında nitril eldiven, kesilmeye dayanıklı eldivenler, testere eldivenleri ve ısıya dayanıklı eldivenler bulunur. Eldiven kullanmak, genellikle kimyasallar, cam, metal levha, elektrik, sıcak malzemeler veya kaygan nesnelerle çalışırken karşılaşılan tehlikeleri önlemeye yardımcı olur. Nitril eldiven fiyatları da seçilen ürünün adedine göre değişkenlik göstermektedir.

Kulak Koruyucu İş Güvenlik Malzemeleri

Endüstriyel gürültü, gözle görülemediği için genellikle mesleki bir tehlike olarak dikkate alınmaz. Bununla birlikte, 22 milyon işçi her yıl potansiyel olarak zararlı gürültü seviyelerine maruz kalıyor.,

Mesleki işitme kaybı vakalarının yaklaşık yüzde 82’si imalat sektöründeki işçilerin başına geldiği raporlanmış durumda. Mesleki gürültü kaynaklı işitme kaybını azaltmak için çalışanların gürültüye maruziyetlerinin sekiz saat boyunca 85 dBA’ya eşdeğer bir seviyeye düşürülmesini önerilir.

Kulak tıkaçları ve kulaklıklar, yaygın işitme koruma araçlarıdır. Kulaklıkların yüksek frekanslı gürültüyü azaltmada daha etkili olduğunu, kulak tıkaçlarının ise düşük frekanslı gürültüyü azaltmada daha etkili olduğunu belirtmek önemlidir.

İş güvenlik ekipmanları kullanımı iş yerinde gereksiz yaralanmalardan kaçınmak için çok önemlidir. İş güvenlik ekipmanları giymemeyi seçmek, özellikle hayatınızı kurtarabilecekse tehlikeli olabilir. İş güvenlik ekipmanları yaşam ve ölüm arasında ince bir çizgi olarak ifade edilir.

İş güvenlik malzemeleri temini tamamen proje sahibinin sorumluluğundadır. Proje sahipleri çalışanlarının güvenliğini korumakla mükelleftir. Bu nedenle şantiye malzemeleri toptan alımında büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Güvenlik önemlidir ve bu çeşitli koruma cihazlarını anlamak, tehlikeli yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. İş güvenlik malzemeleri tedariki asla hafife alınmaması gereken bir konudur.

İş Güvenlik Malzemeleri Toptan Alım

İş güvenlik malzemeleri fiyatları alınan ürünün adet ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra bu iş güvenlik malzemelerinin toplu alımları da mümkündür.

İnşaat sektöründe toplu alım çok önemli bir yer tutmaktadır. İster hırdavat malzemeleri toptan ister nalbur toptan…  Toplu alımlarla şantiye personelinizin karşılaştığı kazalarda riskleri en aza indirebilirsiniz.

İş güvenlik malzemeleri İSTOÇ bölgesinde de çok yaygındır. Şantiye sahalarına tedarikle yükümlü şirketler bu konuda oldukça gelişmiştir. Bulunduğu bölge itibarıyla ticaretin nabzının attığı bir konumdur.