x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir
23 / 05 / 2023

İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir

İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir?

İşyerinde kullanılmak üzere çeşitli iş güvenlik malzemeleri türleri mevcuttur. Daha özel ürünler hakkında tedarikçilerden veya iş güvenlik uzmanlarından ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Potansiyel kullanıcılar, giymeleri beklenen ekipmanın seçiminde yer almalı ve mümkünse birden fazla model kendilerine sağlanmalıdır. iş güvenlik malzemeleri İstanbul içerisinde kolaylıkla temin edilebilir.

Farklı iş güvenlik malzemeleri nelerdir:

Baş ve kafa derisinin korunması sağlayan ekipmanlar

Solunum koruması sağlayan ekipmanlar

Göz koruması sağlayan ekipmanlar

İşitme koruması sağlayan ekipmanlar

El ve kol koruması sağlayan ekipmanlar

Ayak ve bacak koruması sağlayan ekipmanlar

Vücut koruması sağlayan ekipmanlar

Yükseklik ve erişim koruması sağlayan ekipmanlar

Baş ve Kafa Derisi Koruması Sağlayan İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir

Baş koruması sağlayan iş güvenlik malzemeleri ürünlerinin dört temel amacı vardır:

Düşen nesnelere, sabit nesnelerle veya kullanılan aletlere çarpma sonucu yaralanmalara engel olmak;

Başa ısı yalıtımı sunmak;

Kafa derisinde çizilmeye ve yırtılmaya karşı önlem sağlamak;

Ayrıca saç fileleri ve boneler de hijyen amacıyla kullanılmaktadır.

iş güvenlik malzemeleri istoç her tür baş ve kafa derisi koruması uygun olmalı, doğru şekilde takılmalı ve uygun olduğunda kolayca ayarlanabilen bir kafa bandı, ense veya çene kayışına sahip olmalıdır.

Göz Koruması Sağlayan İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir

Gözler için kullanılan iş güvenlik malzemeleri nelerdir darbeye, kesilmelere, sıçramalara, sislere ve spreylere karşı koruma sağlaması amaçlanmıştır.

Tüm iş güvenlik malzemeleri İzmir ürünleri düzenli olarak temizlenmelidir, ancak hijyen özellikle göz koruması için önemlidir çünkü kirli ekipmanlar zayıf görüşe yol açar ve kazalara katkıda bulunabilir.

Ekipmanlar çizildiği, çukurlaştığı veya çatladığı yerlerde değiştirilmelidir.

İşitme Koruması Sağlayan İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir

‘2005 İşyerinde Gürültünün Kontrolü Yönetmeliği’ kapsamında yapılan değerlendirmeler, işyerinde kişisel kulak koruyucularının gerekli olup olmadığını ve gerekli gürültü azaltma miktarını belirlemiştir.

İşitme koruması sağlarken, işverenler çalışma ortamına uygun koruyucuları seçmeli, ne kadar rahat ve hijyenik olduklarını göz önünde bulundurmalıdır. Diğer iş güvenlik malzemeleri nelerdir gibi, işitme korumasının da işçiler tarafından giyilen diğer KKD’lerle (örn. Baretler, toz maskeleri ve göz koruması) uyumlu olması gereklidir.

İşverenler ayrıca, çalışanların kendilerine uygun olan koruyucu ekipmanları seçmelerine izin vermelidir.

İşitme korumasını seçerken, Yüksek, Orta ve Düşük frekanslarda gereken ses yalıtımını belirlemek için ayrıntılı gürültü değerlendirmesini kullanın ve buna uygun ürünlerle eşleştirin.

El ve Kol Koruması Sağlayan İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir

Çoğu iş bir dereceye kadar el becerisi gerektirir ve sonuç olarak eller çok çeşitli tehlikelere maruz kalır. Riskler arasında kesikler, sıyrıklar, ısı, soğuk, kimyasal kirlenme, titreşim, yanıklar, enfeksiyon, cilt tahrişi ve deri iltihabı yer alır.

El ve kol korumasını sağlayacak ürünü seçmeden önce, kontrol önlemleri hiyerarşisine uyulmalıdır. İş güvenlik malzemeleri Antalya olarak eldivenler, pek çok endüstriyel tehlikeye karşı ana el korumasını sağlar.

Aşındırıcı, keskin veya sivri uçlu nesnelerle delinme riskinin olabileceği manuel kullanım durumunda, bu tehlikelerin başka şekilde giderilemeyeceği, izole edilemeyeceği veya kabul edilebilir bir düzeye indirilemeyeceği durumlarda eldivenler sağlanmalıdır. Bu tür eldivenler genellikle deri, zincir örgü, kauçuk veya sağlam kanvastan yapılır. Bununla birlikte, eldivenlerin makineye kaptırma riski olan yerlerde iş güvenlik malzemeleri Gaziantep giyilmemesi gerekir.

Kimyasal maruziyetin bir tehlike oluşturduğu ve riskin kollarla teması kapsadığı durumlarda, daha uzun eldivenler ile çalışılmalıdır.

Ayak ve Bacak Koruması

Ezilme, kayma, delme, sıcaklıklar, elektrik, kimyasallar, kesme ve doğrama dahil olmak üzere ayaklarda veya bacaklarda birçok tehlikeye karşı koruma sağlayan çok çeşitli güvenlik ayakkabısı mevcuttur. Tehlikeye bağlı olarak, çeşitli iş güvenlik malzemeleri Ümraniye seçenekleri uygun olabilir; güvenlik botları, koruyucu burunlu ayakkabılar ve delinmeye dirençli orta tabana sahip botlar bir kaçıdır.

Vücut Koruması Sağlayan İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir

Vücut koruması sağlayan iş güvenlik malzemeleri tanımı, kullanıcı için özel bir koruması olmayan sıradan iş kıyafetlerini ve üniformaları hariç tutar. Ancak hava şartlarına karşı koruma sağlamak, karma araç ve yaya trafiğinin olduğu yerlerde çalışma sırasında yüksek görünürlük sağlamak için olan ürünler bu kapsamın içerisindedir

Vücut korumasını seçerken aşağıdaki faktörler dikkate alınmalıdır:

Terleme nedeniyle termal konfor

Temizliğin maliyeti ve pratikliği

Gereken hijyen kontrolü seviyesi

Kişisel kontaminasyon seviyesi

Kişisel tercih

Hareketin kısıtlanması

Depolama

Sıcaklık ve nemden etkilenme

Solunum Koruması Sağlayan İş Güvenlik Malzemeleri Nelerdir

Solunum koruması için iş güvenlik malzemeleri solunum cihazı ve pozitif basınçlı gaz maskeleri, koruyucu başlıklar, tam yüz maskeleri, yarım yüz maskeleri ve tek kullanımlık yüz maskeleri gibi çeşitli ekipmanları kapsar. Hem risk hem de birey için doğru ekipmanı seçmek ve kullanımında yeterli eğitimin verilmesini sağlamak her zaman önemlidir. Solunum koruma biçimleri hava veya oksijen kaynağı sağlamadığından, kapalı bir alanda çalışmaya uygun olan tek solunum koruma biçiminin solunum cihazı olduğu unutulmamalıdır.

Yükseklik ve Erişim Koruması

Bu tarz iş güvenlik malzemeleri ürünlerinin yelpazesi çok geniştir. Vücut kemerleri, düşme durdurma sistemleri, kurtarma kaldırma, indirme kayışları, enerji emiciler ve boyunlukları içerir.

Bu ürünlerin doğru kullanımı için kullanıcı kontrollerinde uzman kişiler tarafından kapsamlı bir eğitim gereklidir.

Ekipman, yetkin bir kişi tarafından periyodik muayeneyi gerektirecektir ve sabitleme noktaları periyodik testlerden geçecektir.

Cilt Bakımı: ‘Bariyer’ Kremler

Bazı meslekler, kesme yağları gibi maddelerle temastan kaynaklanan cilt hastalıklarına yatkındır. Bariyer kremlerin kullanımı birçok meslekte geleneksel olmasına rağmen genelde iş güvenlik malzemesi olarak düşünülmemelidir. İhmal edilebilir düzeyde koruma sağlar ve kontakt dermatiti önlemede etkili olması olası değildir. Bariyer kremlerin faydası, kirin çıkarılması zor olacak kadar yerleşmesini önlemesidir.

Bariyer kremler, yumuşatıcılar ve cilt bakım kremleri dahil olmak üzere uygun şekilde uygulanan bir cilt bakımı hijyen programı, doğal cilt yağının korunmasına ve iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunu yapmadan önce, bağımsız cilt bakımı uzmanlarından veya bir dermatologdan tavsiye alınmalıdır.