x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Kaynak Maskesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
23 / 05 / 2023

Kaynak Maskesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynak maskesi çok önemli bir göz koruma ekipmanıdır. Yapacağınız kaynak sizi bir petrol platformuna veya bir tamircinin garajına götürse de her çalışma ortamında gözleriniz için doğru korumaya ihtiyacınız var.

Kaynak-Maskesi Kaynak Maskesi Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerPek çok kaynakçı, kasklarına biraz daha fazla yatırım yaparlarsa, konfor ve genel kaynak kabiliyetinde büyük bir fark yaratırken, aynı zamanda daha iyi koruma sağlamaya da yardımcı olabileceğini fark eder. Bu nedenle bir kaynak maskesi seçmeden öne mutlaka dikkat edilmesi gereken kritik unsurlar bulunmaktadır.

professional-welder-welding-pipe-pipeline-construction_342744-1573 Kaynak Maskesi Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerSabit Gölgeli veya Değişken Gölgeli Lense İhtiyacım Var mı?

Bazen pasif kaynak kaskı olarak da adlandırılan standart bir kaynak başlığı, statik ultraviyole (UV) ve kızılötesi (IR) filtreli, genellikle #10 gölge olan bir görüntüleme merceğine sahiptir. Bu filtre, ışığın kaynaktan kaç amper çıkardığına bakılmaksızın aynı seviyede koruma sağlar. Kaynak maskesi standardı alım öncesi mutlaka araştırılmalıdır.

Bir kaynakçı çalışmaya hazır olduğunda, kaskı aşağı çevirmek için bu tür bir kaskı hızlı bir başını sallayarak veya boynunu kırarak indirmesi gerekecektir. İş tamamlandığında, kaynakçının görmek için kaskı kaldırması gerekir.

Sabit lensli standart kasklar genellikle daha ucuz olsa da bazı dezavantajları vardır. Deneyimsiz bir kaynakçı için, kaynak başlığını yerine oturttuktan sonra torcu sabit ve doğru yerde tutmak biraz pratik gerektirebilir. Kaynak maskesi camı seçimi de bu durumda öne çıkar.

Ayrıca sınırlı bir alanda veya sınırlı bir alanda kaynak yapıyorsanız, manevra yapmak veya bir kaskı yukarı veya aşağı çevirmek için her zaman yer yoktur. Kaskı kaldırmak ve indirmek de çalışma sürenize katkıda bulunur ve bu da üretkenliği etkileyebilir.

Bununla birlikte, kaynak işinizin çoğu aynı kalınlıkta yalnızca bir tür malzeme içeriyorsa ve aynı işlemi her zaman sabit bir amperajda kullanıyorsanız sabit bir gölgeden başka bir şey satın almaya gerçekten gerek yoktur. Standart kaynak maskesi sizin için idealdir.industrial-worker-welding_35672-1132 Kaynak Maskesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynak Maskesi Standartlarının Öğrenilmesi

Amerika’da kaynak başlıkları için en son güvenlik standardı ANSI Z87.1 – 2003’tür. Bu standart, kask ve otomatik kararan lens üreticilerinin, değiştirme hızları ve karanlık gölge ayarları gibi kask özelliklerini doğrulayabileceklerini laboratuvar testlerinden geçtiklerini göstermelerini gerektirir.

Bugün piyasadaki tüm kaynak başlığı seçenekleri mevcut güvenlik standardını karşılamıyor. Kask ambalajının, kaskın iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun olduğunu gösteren belgeye sahip olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde göz koruma için almış olduğunuz bu ürün sizi korumak yerine zarar verir.

Değişken Gölgeli Kaynak Maskesi

Değişken gölgeli kaynak maskesi, elektronik filtre lensli otomatik kararan filtrelere sahiptir. Otomatik kararan filtre veya ADF, kaynak arkını algılamak için merceğin yanına monte edilmiş ışık sensörlerine sahip bir sıvı kristal ekrandır.

Lens etkinleştirilmediğinde, LCD filtresinin tipik olarak güneş gözlüklerine benzer bir #3 veya 4 gölgesi olacaktır. Bu nedenle kask takılıyken görmek kolaydır. Bir kaynak arkı başladığında, kask üzerindeki sensörler lensi #9’dan #13’e kadar bir gölgeye koyar. Bu kaskın avantajı, çalışmaya başlamadan önce yerinde kalabilmesi ve kask konumundayken bir kaynak bağlantısı kurmanıza olanak sağlamasıdır. Kaskı, kaldırma veya indirme gerekmeden görevin uzunluğu boyunca yerinde tutabilirsiniz.

Farklı kalınlıktaki farklı malzemelerin kaynaklanması, çubuk, MIG veya TIG gibi farklı kaynak işlemleri gerektirir. Bu değişkenlerle bir kaynaktan gelen amperaj 40 ile 200 amper arasında değişebilir. İşiniz çeşitli teknikler ve malzemeler gerektiriyorsa yeterli göz koruması için değişken gölgeli bir lense ihtiyacınız olacaktır.

metal-welding-steel-works-using-electric-arc-welding-machine_31965-6810 Kaynak Maskesi Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerKaynak Maskesi ve Anahtarlama Hızı

Mercek değiştirme hızı veya reaksiyon süresi, bir merceğin kaynak başladığında doğal halinden 3 veya 4 gölgesine ne kadar hızlı geçeceğidir ve genellikle saniyenin 1 / 3.600’ünden 1 / 25.000’e kadar yüksek derecelendirmelerle ifade edilir. İşiniz bir seferde birkaç saat kaynak gerektiriyorsa, giriş düzeyinde bir anahtarlama hızı günün sonunda göz yorgunluğuna neden olabilir. Durum buysa, bir kaynak maskesi seçerken orta veya profesyonel düzeyde bir anahtarlama hızına gitmeyi düşünün.

Otomatik kararan kasklar çeşitli güç seçenekleri sunar. Bazılarında dahili değiştirilemez piller ve güneş destek panelleri bulunur. Diğerlerinde güneş destek panelli değiştirilebilir piller bulunur. Bazıları, uzun pil ömrü için harika olan lityum piller sunar, ancak aynı zamanda AAA piller kadar yaygın olarak bulunmazlar.

Lityum piller de daha pahalıdır. Güneş destek panelli bazı kasklar, kullanılmadan önce doğrudan güneş ışığı altında bir şarj süresi gerektirir. Buradaki karar muhtemelen kişiseldir, ancak geniş kullanılabilirlik ve ekonomik pil değiştirme maliyeti için AAA pille çalışan seçimi yapın. Daha uzun pil ömrü için lityumu seçin. Kaynak maskesi fiyatları seçilen ürünün adedine ve özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle her bütçeye uygun ürünler arasında yer alır.

Tüm bu kriterlerin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise kaynak maskesinin ağırlığıdır. Hafif bir kaynak maskesi, uzun süreli kullanımda boyun gerginliğini en aza indirecek ve yorgunluğu azaltacaktır.

Kask ağırlığınızı seçmek, diğer faktörlerin birleşimine ve onu her gün ne kadar süre kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Yine, birincil göreviniz kaynak yapmaksa, bütçeniz için mümkün olan en hafif ağırlığa sahip bir kaynak başlığı seçin.worker-labor-welding-wire-metal_33745-1377 Kaynak Maskesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm kaynak başlıkları, işçileri kaynak arklarından yayılan ultraviyole ve kızılötesi tehlikelerden korumak için tasarlanmıştır. Yine de piyasada birçok seçenek var. Kaskı belirli bir görev için mi yoksa birçok iş için mi kullanacağınızı bilmek ilk düşüncedir. Bunun dışında bütçe, ağırlık, görüntüleme lensi ve daha fazlası mevcuttur. Bu nedenle sizin için en rahat olan ve gerekirse uzun süre takabileceğiniz bir kaskı seçin. Doğru uyumu seçmek için fazladan zaman ayırmak, üretkenlik ve kaynak kalitesi açısından karşılığını verebilir.

Siz de kaynak maskesi ve diğer iş güvenlik ekipmanlarımıza buradan ulaşabilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.