x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Lanyard
23 / 05 / 2023

Lanyard

Lanyard düşme olasılığı olan çalışma alanlarında hayati öneme sahip koruyucu bir ekipmandır.

Düşme Koruması Hakkında

İşyerinizde üç metre (10 fit) veya daha fazla düşme riski altındaysanız, uygun düşme önleyici ekipmanı giymelisiniz.

Düşme koruması gerekliyse, böyle bir programınız / çalışmanız yoksa veya yeterli değilse tam bir düşüş koruma programı oluşturmanız gerekir. Program, çalışanları eğitmeyi, görev ve işçi için ekipmanı seçmeyi, yerleştirmeyi ve ekipmanın nasıl denetleneceğini bilmeyi içermelidir.

Düşme riski bulunan çalışma alanlarında çalışanın güvenliği açısından lanyard kullanımı zorunludur.

Lanyard nedir sorusuna; yüksekte çalışan işçiler için (inşaatçı, bina ve cam temizlikçisi, kule ve direk gibi yerlerin onarımını yapanlar vb.) olası bir düşme tehlikesine karşı bir güvenlik önlemi olarak kullanılması zorunlu olan bir üründür.

Düşmeye Karşı Koruyucu Ekipman Hakkında

 • Kullanıcı her kullanımdan önce ekipmanını incelemelidir.
 • Muayenenin / incelemenin yazılı bir kaydını tutulmalıdır.
 • Arızalı ekipmanı değiştirin. Ekipmanın güvenliği konusunda herhangi bir şüpheniz varsa kullanmayın ve amirinizden yardım isteyin.
 • Düşmeye karışmış olan halatlar dahil tüm ekipmanı değiştirin. Amirinize sorana ve / veya yetkili bir kişi ya da üreticiye danışana kadar kullanmayın.
 • Her bir düşme önleyici ekipman parçası, en az yılda bir veya daha sık olarak eğitimli ve yetkin bir kişi tarafından incelenmeli ve onaylanmalıdır. Muayene ve onayların yazılı kayıtları tutulmalıdır.
 • İpi durdurma kuvvetleri tek başına yaralanmaya neden olabilecekse, enerji emiciler lanyard şok emici kullanılmalıdır.

Lanyard standardı EN 355, EN 362, EN 12275’dir.

Çalışma alanının özelliklerine göre farklı lanyard çeşitleri bulunmaktadır.

Lanyard fiyat tutarları, ürünün özellikleri ve markasına göre farklılık göstermektedir.

Lanyard Kemerini Nasıl İncelemeniz Gerekir

Lanyard kemerini incelerken, dokunun tüm yüzeyini hasar açısından inceleyin. Bir uçtan başlayarak, dokuyu ters “U” şeklinde bükün. Kemerin vücut tarafını kendinize doğru tutarak, elinizle altı ila sekiz inç aralıklarla kemeri kavrayın.

Lanyard kemerinde ki aşınmış kenarlara, kırık liflere, çekilmiş dikişlere, kesiklere veya kimyasal hasara dikkat edin. Kırık dokuma şeritleri genellikle dokuma yüzeyinde tutamlar olarak görünür.

Lanyard Tokasını Nasıl İncelemeniz Gerekir

Lanyard tokasını incelerken, gevşek, bozuk veya kırık grometler olup olmadığını kontrol edin. Salmastrasız kayışta toka dilinin kaymasına neden olabilecek yırtık veya uzun delikler olup olmadığını kontrol edin.

Lanyard tokasında bükülme ve keskin kenarlar olup olmadığını kontrol edin. Dış ve orta çubuklar düz olmalıdır. Merkez çubuğun köşelerini ve bağlantı noktalarını dikkatlice kontrol edin. Toka çerçevesini üst üste bindirmeli ve yuvalarında ileri geri serbestçe hareket etmelidirler. Silindir çerçeve üzerinde serbestçe dönmelidir.

Lanyard tokası perçinlerin sıkı olduğunu ve hareket ettirilemeyeceğini kontrol edin. Perçin tabanının gövde tarafı ve dış perçin çapağı malzemeye karşı düz olmalıdır. Perçinlerin bükülmediğinden emin olun.

Lanyard pods tokasında kimyasal korozyon belirtileri gösteren çukurlu veya çatlak perçin olup olmadığını kontrol edin.

Lanyard İpini Nasıl İncelemeniz Gerekir

Lanyard ipini incelerken, halat kordonunu döndürün ve tüylü, aşınmış, kopmuş veya kesilmiş lifler için uçtan uca inceleyin. Zayıflamış alanların orijinal halat çapında gözle görülür değişiklikler vardır. Lanyard uzunluğu kullanılan alana göre seçilmektedir.

Kısa bir alıştırma döneminin ardından halat çapı baştan sona tekdüze olmadığında değiştirin.

Bir halat ne kadar eski ve ne kadar çok kullanılırsa, test ve muayene o kadar önemli hale gelir.

Lanyard İstanbul ilinde bulunan imalatçı firmalar tarafından EN 355, EN 362, EN 12275 standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

Donanım ve D Halkası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lanyard donanımında çatlaklar, ezikler, bükülmeler, pas, deformasyon belirtileri veya diğer kusurlar açısından inceleyin. “D” halkası 90 derecelik bir açıda değilse ve gövde yastığından veya “D” selesinden bağımsız olarak dikey olarak hareket etmiyorsa kayışı değiştirin.

Herhangi bir donanımın kemeri veya koşumu kesmediğinden veya bunlara zarar vermediğinden emin olun.

Lanyard takım ilmeklerini ve kemer dikişini kırık veya gerilmiş ilmekler açısından inceleyin.

Emniyetli olduklarını ve düzgün çalıştıklarını görmek için torba halkalarını ve bıçak çıtçıtlarını kontrol edin. Alet halkalı perçinlerini kontrol edin. Gövde yastığı kayışının içinde ve dışında iplik ayrılmasını veya çürümeyi kontrol edin.

Çıtçıtları kanca ve göz deformasyonları, çatlaklar, korozyon veya oyuk yüzeyler açısından inceleyin. Koruyucu (mandal) sıkışmadan geçmeli burun içine oturtulmalı ve çarpılmamalı veya engellenmemelidir. Koruyucu yayı, koruyucuyu sıkıca kapatmak için yeterli kuvvet uygulamalıdır.

Kontrolleriniz sırasında gözden kaçırmamanız gereken diğer önemli bir donanım parçası ise lanyard kancası kontrolüdür.

Emniyet Kemerini İncelerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kayışı ters “U” şeklinde esneterek, kesilmiş lifleri veya hasarlı dikişleri inç inç inceleyin. Kesikleri, aşınmış alanları veya korozyon hasarını not edin.
 • Kayma ve keskin toka kenarları için sürtünme tokasını kontrol edin.
 • Dil toka delikleri aşırı derecede aşındığında veya uzatıldığında değiştirin.

Ekipmanımı Nasıl Temizlemeliyiz

Lanyard ekipmanları temizliği temel bakımı ünitenin ömrünü uzatır ve performansına katkı sağlar. Ekipmanın bakımı ve temizliği konusunda üreticinin talimatlarını izleyin. Adımlar şunları içerebilir:

 • Sade suyla nemlendirilmiş bir süngerle tüm yüzey kirlerini silin. Süngeri durulayın ve sıkarak kurutun. Süngeri hafif bir su ve ticari sabun veya deterjan solüsyonuna batırın. Güçlü bir ileri geri hareketle kalın bir köpük oluşturun.
 • Dokuyu temiz suyla durulayın.
 • Kemeri temiz bir bezle kurulayın. Kuruması için serbestçe asın.
 • Kayışı ve diğer ekipmanları doğrudan ısıdan ve uzun süre güneş ışığından uzak bir yerde kurutun.
 • Temiz ve kuru bir yerde, dumansız, güneş ışığından, aşındırıcı malzemelerden, keskin kenarlardan veya titreşimden uzak ve kayışı bükmeyecek veya deforme etmeyecek şekilde saklayın.