x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Lanyard Çeşitleri
23 / 05 / 2023

Lanyard Çeşitleri

Lanyard çeşitleri yüksekte çalışma ortamında sizlerin daha güvende olmasını sağlamak için kullanılan güvenlik halatlarıdır.

Temel olarak lanyard nedir kısaca değindiğimize göre çeşitlerinden bahsedebiliriz, temelde iki çeşit lanyard vardır, bunlardan birisi düşme engelleme sistemi diğeri ise düşme durdurma sistemidir. Gelin beraber bu iki lanyard türünü avantajları ve dezavantajları da dahil olmak üzere detaylıca inceleyelim.

Lanyard Çeşitleri Arasından Düşme Durdurma ve Düşme Engelleme Sistemi Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Lanyard çeşitleri arasında düşme durdurma ve düşme engelleme güvenlik sistemleri çok benzerdir, ancak ikisi arasında önemli bir ayrım vardır. Yanlış anlaşılırsa sonuç yıkıcı olabilir. Düşmeyi durdurma ve düşmeyi engelleme arasındaki temel fark nedir?

Düşme durdurma sistemi düşme sürecinde sizi durdururken, düşme engelleme sistemi düşmenize izin vermeyerek kenara ulaşmanızı engeller. Her iki sistem de aktif düşme korumasının formlarıdır ancak gerçek hayattaki uygulamalarda çok farklı kullanımlara sahiptir. Bunun ne anlama geldiğini biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Lanyard Çeşitleri Arasından Biri Olan Düşme Durdurma Sistemi nedir?

Lanyard çeşitleri içinden biri olan düşme durdurma güvenlik sistemi tipik olarak bir sabitleme noktası veya bir dizi bağlantı noktası, bir güvenlik kordonu veya kendi kendine geri çekilen yaşam halatı ve bir emniyet kemeri içerir. Bu sistem, düşme durumunda alt yüzeye çarpmadan önce sizi “tutuklayacak” veya durduracak şekilde tasarlanmalıdır. Bu size işinizi yapmak için düşme tehlikesine kadar yürüyebilme özgürlüğü verir.

Örnek olarak, açık kasa bir kamyonu boşalttığınızı veya vagonlarda çalıştığınızı varsayalım, yürüme / çalışma yüzeyiniz o kadar dar ki, kenara yaklaşmanıza izin vermeyen herhangi bir sistem hareketinizi sınırlayacaktır. Çalışma yüzeyinize tam erişime ihtiyacınız olduğunda, düşmeyi durduran lanyard kullanımı genellikle daha iyi bir seçenektir.

Sabit bir merdivene çıkmak, düşüş durdurma sistemlerinin ne zaman etkili olduğunun bir başka harika örneğidir. Merdivene çıkarken düşme olasılığını tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur. Bu durumda uygulanan emniyet sistemi, kayma veya düşme durumunda sizi yakalayabilmelidir.

Lanyard Çeşitleri Arasından Düşme Engelleme Sistemi nedir?

Aynı unsurların birçoğunu kullanırken, lanyard çeşitleri arasından diğeri olan düşme önleyici güvenlik sistemi, düşme tehlikesine yeterince yaklaşmanızı engeller. Sizi kenardan güvenli bir mesafede tutan bir tasma hayal edin. Düşme ve muhtemelen kendinizi yaralama endişesi olmadan işinizi yapmakta özgürsünüz çünkü isteseniz de düşemezsiniz.

Düşme engelleme sistemleri ayrıca bir sabitleme noktası, bir tür kordon ve bu durumda bir emniyet kemeri olabilecek uygun Kişisel Koruyucu Ekipmanı. Düşme tehlikesinin yakınında herhangi bir çalışma yapılmasına gerek kalmadan geniş açıklık alanlarınız, çatılarınız veya platformlarınız olduğunda bu sistemler harikadır. Tehlikeli olacak yer ise bir tavan penceresi, korumasız çatı kapısı veya binanın / platformun kenarı olabilir. Elbette lanyard uzunluğu da çalışacağınız alan için en önemli noktalardan birisidir. İhtiyacınız olandan uzun bir lanyard standartı bozabilir ve çok kötü sonuçlanabilir.

Bunları Aktif Düşme Koruması Yapan Nedir?

Lanyard çeşitleri olan düşme durdurma veya düşme engelleme sistemi kullanmadan bağımsız olarak, her ikisi de aktif düşme koruma güvenlik sistemleri altında kategorize edilir.

Aktif bir düşme koruma sistemi, sizin, yani kullanıcının, güvenli bir şekilde devreye girmesi için sistemle etkileşime girmenizi gerektiren bir sistemdir. Bunun örnekleri, yatay bir cankurtaran halatına bağlanmak, bir çapa noktasına lanyard kancası ile kliplemek, hatta tırmanırken bir merdiven güvenlik sistemi kullanmak olabilir. Yüksekte çalışırken emniyette olmanız için yapmanız gereken sorumluluklarınız var.

Lanyard Çeşitleri Arasından Hangisi Daha Güvenli, Düşmeyi Durdurma veya Düşme Engellemesi?

Lanyard çeşitleri arasından düşmeyi durdurma veya düşme engelleme kullanmaya zorlandığınız birçok durum vardır. Bununla birlikte, ikisi arasında seçim yapabileceğiniz bir senaryoda, hangisi daha güvenlidir?

Düşme ihtimalini ortadan kaldıran bir pozisyonda çalışmak her zaman daha güvenli bir seçenek olacaktır. Koşullar izin veriyorsa, her zaman düşme önleyici kullanarak çalışmak tercih edilir. Düşme durdurma sistemlerinin kullanılmaması yerleşik güvenlik veya mühendislik eksikliği değil, durdurma işlemi sırasında meydana gelebilecek yaralanma potansiyeli içindir.

Lanyard çeşitleri arasından hangi güvenlik önlemleri alınırsa alınsın düşmek canınızı yakar. Gerçek şu ki, düşmeler tahmin edilemez. Geriye, öne doğru düşebilir, takılabilir, kayabilir, takla atabilir veya zıplayabilirsiniz! Herhangi bir bükülme, sallanma veya garip bir şekilde iniş, vücudunuzu etkileyecek kuvvet nedeniyle yaralanmalara neden olabilir.

Yüksekte çalışıyorsanız, eğitiminizle her zaman güncel olmanız zorunludur. Sabitleme noktasından emniyet kemerine kadar, aktif bir düşüş koruma sisteminin tüm yönleri hakkında güçlü bir bilgiye sahip olmalısınız. Günümüzde pek çok firma ve iş güvenlik uzmanı bu konuda eğitim veriyor ve ihtiyacınız olabilecek malzemeleri sizler için listeliyor. Eğer işyerinizde bir iş güvenlik uzmanı ile çalışmıyorsanız lütfen bir profesyonelden yardım isteyin. İnsan sağlığı her şeyden daha önemlidir.

Bir düşme durdurma sistemi kullanıyorsanız, her zaman bir lanyard şok emici ürüne sahip olmak da önemlidir.

 Sonuç

Lanyard çeşitleri arasından hem düşme durdurma hem de düşme engelleme sistemlerinin işyerinde uygulamaları vardır. Düşme durdurma sistemleri hayatınızı kurtarabilir ancak yaralanmaları ortadan kaldıracağının garantisi yoktur. Düşme emniyeti hareketinizi sınırlandıracak, ancak muhtemelen yaralanma olasılığını azaltacaktır. Seçenek verilirse, daima tehlikeye ulaşmanızı önleyecek seçeneği seçin. Elbette lanyard fiyat yelpazesi da seçiminizde etkili olacak başka bir konu olacaktır. Ancak konu güvenliğinizse fiyat her zaman ikinci planda kalmalıdır. Lanyard İstanbul içerisinde kolaylıkla temin edilebilecek temel bir üründür. Bu yüzden yüksekte çalışan herkes için kullanılması zorunludur. Her yıl ülkemizde ne yazık ki lanyard kullanılmamasından binlerce insan sakat kalıyor hatta hayatını kaybediyor. İnşaatlarda güvenlik konusunda gereken özeni gösterelim, herkesi koruyalım.